EN

Horyzont nadal za mgłą

Od redakcji
Czy Wy także jechaliście do Cannes z nadzieją na uzyskanie jakichś odpowiedzi (albo przynajmniej przesłanek), a wróciliście z jeszcze większym mętlikiem w głowie? Bo oprócz urzędowego optymizmu, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić i który nam spowszedniał, na MIPIM i po MIPIM można było zebrać cały wachlarz reakcji i wrażeń.

Ewidentną i zauważalną cechą tegorocznej edycji była mniejsza liczba odwiedzających i wystawców, ale byli tacy, którzy interpretowali to jako fakt pozytywny – impreza się specjalizuje, a przypadkowi goście tylko zabierają czas na jałowe spotkania, no i generują kolejki do bramek i toalet. Inni uczestnicy rozdzierająco wołali: „MIPIM umiera!” i przy wtórze złowieszczego śmiechu dowodzili, że formuła spotkań na Lazurowym Wybrzeżu, w jednym z najdroższych miast Europy, już się wyczerpała, zwłaszcza w epoce zaciskania pasa. Kolejną grupę opiniotwórczą można scharakteryzować jako armię pełnych nadziei optymistów, którzy przyrównywali rynek do sportowego samochodu z silnikiem pracującym na wysokich obrotach, ale z zaciągniętym ręcznym hamulcem – po prostu wystarczy jeszcze chwilę zaczekać, a kierowca zwolni dźwignię i bolid wystrzeli, zabierając nas wszystkich ku jasnej przyszłości. Jeszcze inni (powiedzmy: realiści) uważali, że nie ma na co czekać, bo tak właśnie wygląda nowa rzeczywistość, i pytali z ironią w głosie: „Naprawdę sądziliście, że ta kolejka kluczowych najemców nie ma końca, a źródło taniego pieniądza nigdy nie wysycha?”. Tak czy inaczej lista wystawców oraz agendy konferencji wskazują jasno dwie najbardziej dynamicznie rozwijające się sfery rynku – ESG i proptech. Pytanie brzmi: kiedy już będzie można bez ryzyka zazieleniać i digitalizować.

Tematów z segmentu ESG jak zwykle nie brakuje także w kwietniowym wydaniu miesięcznika. Badamy, jak wynajmujący radzą sobie z gospodarowaniem wodą deszczową oraz jaką rolę w życiu każdego najemcy odgrywa ekspres z kawą. Sprawdzamy również, jak rozwija się sektor centrów danych i czy zaangażowanie do tego rozwoju sztucznej inteligencji jest dobrym pomysłem, dowiecie się również, ile jest prawdy w zapowiedziach hamowania sektora TSL, co – według niektórych – może przełożyć się na kondycję i tak już zmęczonej branży magazynowej. Oprócz relacji z Cannes proponujemy wyprawę do południowych sąsiadów, by podziwiać wspaniały projekt zrewitalizowanej rzeźni w Ostrawie. Wspominamy również zimowe zmagania tenisistów ziemnych, uczestników drugiego już halowego turnieju deblowego Eurobuildu.

Ponieważ kwietniowy numer miesięcznika trafi do Was już po Wielkanocy, pozwólcie złożyć sobie najlepsze życzenia z okazji zbliżającej się Majówki – złapcie dużo ciepła i wiosennej nadziei!

Kategorie