EN

Teoria na scenie, praktyka w kuluarach

Im więcej spotkań połączonych z wymianą doświadczeń, tym pełniejsza wiedza z zakresu zarządzania i obrotu nieruchomościami – z takiego założenia od lat wychodzi Polska Federacja Rynku Nieruchomości. 23 listopada zaprosiła przedstawicieli branży na kongres „Licencja na przyszłość – jak będzie wyglądał rynek nieruchomości?”. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad imprezą.

Kongresowe wykłady były podzielone na dwa bloki: kameralny cykl seminariów dla zarządców nieruchomości oraz wykłady z „miękkiej” tematyki dla pośredników w obrocie nieruchomościami.

Największym zainteresowaniem cieszył się wykład Ludwiga Mennela z Instytutu Marketingu Nieruchomości w niemieckim Lindau „Jak sprzedać więcej na rynku nieruchomości?”. Postawił on dość przewrotną tezę: jeśli chcesz klientowi sprzedać nieruchomość, to koniecznie o niej zapomnij, a skup się na kliencie. Starał się udowodnić, jak silny wpływ na zakupy (nawet w nieruchomościach gdzie – zdawałoby się – rządzi tylko chłodna kalkulacja), mają emocje i umiejętność kierowania nimi. Wykład był przyczynkiem do zakulisowych dyskusji i sporów.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy o wiadomości z zakresu reklamy – zarówno prasowej, o której mówił Dominik Tzimas, dyrektor zarządzający „Dziennika Polska-Europa-Świat”, jak i internetowej, która była m.in. przedmiotem wykładu Clary Llamas z Trader Media East w Paryżu. Na nowoczesnych technologiach skupili się także Kamil Schmidt i Grzegorz Grzegory z Century 21 Polska. Mówili oni, że era biur nieruchomości jako pierwszego kroku w wyszukiwaniu działki czy mieszkania już dawno przeminęła. Dlatego ważny jest wizerunek naszej firmy w sieci: dobry adres, łatwość poruszania się po stronie. Ale także miła wirtualna atmosfera.

Seminaria dla zarządzających nieruchomościami zgromadziły mniejszą publikę. Tu prezentacje wykładowców były jedynie punktem wyjścia do dyskusji o wąskich dziedzinach branżowej wiedzy. Maciej Czubala z PKO BP poprowadził rozmowę na temat możliwości zaciągania kredytów przez spółdzielnie mieszkaniowe. Okazuje się, że wspólnoty mieszkaniowe boją się zadłużać, nawet jeśli w rezultacie inwestycji wartość ich mieszkań miałaby znacznie wzrosnąć. Bariera jest jednak także po stronie bankowych urzędników, którzy nie rozumieją specyfiki działania spółdzielni mieszkaniowych.

W Polsce zauważalny jest wzrost liczby wydawanych licencji dla administratorów nieruchomości, ale nie jest on współmierny do wzrostu ilości nieruchomości, którymi ktoś musi zarządzać. Dr Iwona Foryś z Instytutu Nieruchomości Komercyjnych w Chicago i Teresa Konowska, zastępca dyrektora ds. zarządzania nieruchomościami NDI przedstawiły opracowany przez siebie program szkolenia dla administratorów nieruchomości. Korzystając z kongresu, autorki kursu chciały poddać swój pomysł analizie praktyków.

W dalszej części seminarium o kosztach wspólnot mieszkaniowych opowiadał Michał Czapliński z wydawnictwa „Wspólnota Mieszkaniowa”, a o nowych trendach w zarządzaniu nieruchomościami mówił Bartosz Soroczyński, prezes International Facility Managemant Associacion Polska.

Wykłady i seminaria nie mogą być wyczerpującym źródłem wiedzy, dlatego przy każdej sposobności w kuluarach fachowcy dyskutowali, wymieniali się opiniami i doświadczeniami.  Branża rozwija się za szybko, żeby teoretycy mogli nadążyć z jej opisywaniem. Informacje z pierwszej ręki dostaje się od środowiska, które pracuje w nieruchomościach na co dzień.                        n

 

 

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia