Wola bliżej chmur
Jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Warszawy – Wola – jest planistyczną pustynią. Paradoksalnie nie przeszkadza to inwestorom, bo dzięki temu dostają warunki zabudowy dla wysokich budynków
– Na terenie naszej dzielnicy nie ma planów miejscowych. Jest szansa, że w najbliższym czasie zostaną uchwalone przez Radę Warszawy pierwsze z nich. Trwają prace nad miejscowym planem rejonu ul. Wolskiej i ul. Płockiej, okolic ul. Księcia Janusza, ul. Towarowej i ul. Okopowej, Prostej oraz parku Moczydło – przyznaje Michał Szczerba, przewodniczący Rady Dzielnicy Wola.
Z danych stołecznego Ratusza wynika, że w ostatnim czasie do urzędu trafiło kilkadziesiąt wniosków o pozwolenie na realizację budynków o wysokości powyżej 80 m w dzielnicy Wola. Część koncepcji przedstawionych przez inwestorów uzyskała przychylność władz miasta. Anonimowy inwestor (dokumenty złożyła osoba prywatna), zamierza wybudować budynek mieszkalny o wysokości 82 m z wielokondygnacyjnym garażem podziemnym przy ul. Grzybowskiej. Przy tej samej ulicy na sąsiednich działkach inwestycje planuje Pirelli Pekao Real Estate, które wybuduje ponad 80-metrowy apartamentowiec z garażami podziemnymi. Pozytywną decyzję o warunkach zabudowy otrzymało też biuro projektowe Kazimierski i Ryba. Architekci zaplanowali przy ul. Grzybowskiej zespół apartamentowy z lokalami biurowymi, handlowymi i garażem podziemnym.
Starcie w narożniku
Jest szansa, że wkrótce zabudowane zostaną ostatnie puste działki przy ważnych wolskich skrzyżowaniach. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego dało zielone światło dwóm inwestorom na zagospodarowanie narożnika między ul. Prostą a Towarową. Może to się udać firmie Badbum, która zamierza wznieść zespół budynków mieszkalnych z funkcjami biurowo-usługowymi wraz z garażami podziemnymi. Obok wysoki budynek (ponad 80 m) chce też wznieść firma Apollo Invest. Będzie to część kompleksu biurowo-usługowego.
Spółka AZO ma już warunki zabudowy dla budowy zespołu biurowo-usługowo-handlowo-mieszkalnego na czekającym od lat na inwestycje tzw. Serku Wolskim, czyli terenie między ulicami Wolską, Okopową i al. Solidarności. Elementami tej zabudowy mają być ponad 100-metrowe wieżowce. Natomiast pozwolenie na budowę otrzymał już inwestor, który chce przy ul. Żelaznej 59 wybudować wieżowiec powyżej 80 m wysokości, który pomieści hotel oraz część biurowo-handlowo-usługową i garaż podziemny.
Ciekawie zapowiada się walka o zagospodarowanie kwartału między ulicami Towarową, Grzybowską oraz Łucką. O pozwolenie na realizację tu budynków o funkcji mieszkaniowej, biurowej, usługowej i handlowej zabiega firma Eastern Europe oraz Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Według Ratusza jest szansa, że obaj wnioskodawcy otrzymają pozwolenie dla budynku mieszkalnego o maksymalnej wysokości 160 m (w narożniku ul. Grzybowskiej i Wroniej) oraz biurowca o wysokości 180 m i wieńczącej go anteny. Poważne plany na zagospodarowanie tych okolic ma firma Ghelamco, która chce przy ul. Towarowej zrealizować projekt pod nazwą Art-Park. Poprzez zależną od siebie spółkę nabyła ona działkę po dawnych Wojskowych Zakładach Graficznych za 85 mln zł. W przetargu udział wzięło aż 14 firm. Cena wywoławcza wynosiła ponad 23 mln zł.
Urząd Miasta bliski jest pozwoleniu na realizację 100-metrowego wysokościowca oraz niższych budynków na rogu ul. Grzybowskiej i Żelaznej. Wniosek złożył architekt Olgierd Jagiełło w imieniu spółki Inamo z siedzibą w Holandii.
Od kilku lat o zgodę na powstanie 85-metrowych wieżowców między ul. Łucką a ul. Prostą bezskutecznie stara się Impexmetal. Wcześniej Ratusz odmówił firmie budowy tak wysokich budynków, ale ta odwołała się o Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Firma Lewant chce uzyskać warunki zabudowy dla ponad 80-metrowego zespołu biurowo-hotelowego u zbiegu ul. Towarowej i Chmielnej. Natomiast osoba prywatna chce zezwolenia na budynek podobnej wysokości przy ul. Burakowskiej nieopodal ronda Radosława.
Na przychylność miasta czeka też spółka Rondo Wasa (za którą stoi Skanska Property Group), która planuje realizację kolejnych etapów projektu Atrium City. Jednym z nich jest budowa ponad 120-metrowego wieżowca od strony ul. Pereca i ronda ONZ.
Pomysł na Wolę
Wola, która sąsiaduje z centrum Warszawy, wciąż ma wiele do zaoferowania inwestorom: dość dobry dojazd oraz spory zasób działek pod zabudowę komercyjną i mieszkaniową. Dzielnica nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, ale to co wydawałoby się oczywistą wadą, w oczach deweloperów okazuje się korzyścią. Firmy uzyskują warunki zabudowy dla wysokich budynków, które być może nie miałyby szansy powstać gdyby istniał plan.
n
Daniel Zyśk