Polskie centra w dobrej formie
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweObraz przykładowego obiektu handlowego działającego w Polsce stworzono na podstawie danych pozyskanych z 85 centrów handlowych (tj. 20 proc. całej powierzchni handlowej w Polsce) w 31 miastach. Przeanalizowano również niemal 7 tys. umów najmu. Z raportu wynika, że w Polsce przeważają obiekty średniej wielkości (między 20 a 40 tys. mkw. powierzchni handlowej) – jest ich 43 proc. Duże centra stanowią 32 proc. badanych obiektów, a małe – 25 proc. Głównymi najemcami pozostają marki z branży modowej stanowiące 32 proc. oferty galerii i to one zajmują zwykle największe lokale.
Nowy raport przynosi ciekawe dane dotyczące poziomu czynszów dla różnych kategorii najemców zestawione z wielkością lokali, ale także wielkością miast, w których funkcjonują sklepy. I tak, dla przykładu, średnia stawka czynszu dla najemców funkcjonujących w najmniejszych salonach (mniejszych niż 100 mkw.) w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców wynosi od 18 do 25 euro za mkw. na miesiąc. W miejscowościach liczących 50-100 tys. mieszkańców średnia stawka czynszowa zawiera się w widełkach 21-34 euro za mkw. na miesiąc. W miastach, gdzie liczba ludności waha się od 100 do 400 tys. najemcy za najmniejszy lokal muszą liczyć się z kosztami rzędu 25-38 euro za mkw. miesięcznie. Natomiast w największych miejscowościach (od 400 do 800 tys. mieszkańców) jest to od 34 do 50 euro za mkw. miesięcznie. Jeśli chodzi o najlepsze centra handlowe w Polsce średnia stawka czynszu dla najmniejszych lokali wynosi od 80 do 110 euro za mkw. miesięcznie. Z kolei najemcy prowadzący największe sklepy (powyżej 1 tys. mkw.) w mieście poniżej 50 tys. mieszkańców zapłacą około 8 euro za mkw. miesięcznie; w miejscowościach o wielkości 50-100 tys. – od 6 do 9 euro za mkw. miesięcznie; w miastach od 100 do 400 tys. mieszkańców – od 7 do 9 euro za mkw. na miesiąc; w aglomeracjach o wielkości 400-800 tys. mieszkańców – od 10 do 16 euro za mkw. miesięcznie; a w centrach handlowych typu prime obowiązują stawki od 16 do 18 euro za mkw. miesięcznie. Najwyższe stawki płacą najemcy z branży biżuteryjnej i akcesoriów (oni też wynajmują najmniejsze lokale). Najmniej natomiast najemcy z kategorii moda dziecięca i zabawki oraz wyposażenie domu i elektronika.
Specjaliści CBRE w opracowaniu „Shopping Centre Index Poland 2015” przeanalizowali również obciążenia finansowe najemców, na które składają się czynsz i opłaty eksploatacyjne oraz porównali je z obrotami. Największe obciążenia finansowe ponoszą najemcy z sektora akcesoriów – średnio stanowią one 22 proc. ich obrotu. Firmy z branży odzież dziecięca i zabawki mają obciążenia około 21 proc. wobec generowanych obrotów, a najemcy modowi – 20 proc. swoich obrotów. Najmniejsze obciążenia finansowe względem uzyskiwanych obrotów mają firmy z sektora multimediów, wyposażenia domu i elektroniki oraz zdrowia i urody – 10 proc. swoich obrotów. Z opracowania wynika, że najemcy mają znacznie wyższy obrót względem obciążeń finansowych, co może stanowić narzędzie np. w renegocjacjach umów najmu. – Z zebranych danych wynika, że przeciętne centrum handlowe w Polsce radzi sobie dobrze. Średni roczny obrót wynosi około 2 tys. euro na mkw., co stanowi około 16-proc. obciążenie dla najemców. To, oczywiście, dane uśrednione, jednak można z nich wysnuć wniosek, że sytuacja na rynku jest zdrowa, a najemcy nie ponoszą kosztów uniemożlwiających prowadzenie biznesu – powiedziała Magdalena Frątczak, dyrektor w dziale powierzchni handlowych w CBRE.
Ciekawie wygląda także zestawienie wskaźników dla polskiego rynku handlowego z innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej. W Czechach roczny obrót typowego centrum handlowego wynosi około 1,9 tys. euro na mkw., w na Słowacji blisko – 2 tys. euro na mkw., a w Polsce (jak już wspominaliśmy) nieco ponad 2 tys. euro na mkw. Dla przykładu we Włoszech obiekty generują ponad 3,1 tys. euro na mkw. rocznie. Średni poziom czynszów w Czechach i na Słowacji oscyluje wokół 17-18 euro za mkw. miesięcznie, podczas gdy w Polsce to 17,5 euro, a w Rumunii – 13 euro za mkw. miesięcznie.
Publikacja „Shopping Centre Index Poland 2015” jest wynikiem współpracy takich działów firmy, jak: powierzchnie handlowe, rynki kapitałowe, zarządzanie aktywami, wyceny, doradztwo i badania rynku w ramach globalnej koncepcji „Retail Platform".
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...