Polskie centra w dobrej formie
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweObraz przykładowego obiektu handlowego działającego w Polsce stworzono na podstawie danych pozyskanych z 85 centrów handlowych (tj. 20 proc. całej powierzchni handlowej w Polsce) w 31 miastach. Przeanalizowano również niemal 7 tys. umów najmu. Z raportu wynika, że w Polsce przeważają obiekty średniej wielkości (między 20 a 40 tys. mkw. powierzchni handlowej) – jest ich 43 proc. Duże centra stanowią 32 proc. badanych obiektów, a małe – 25 proc. Głównymi najemcami pozostają marki z branży modowej stanowiące 32 proc. oferty galerii i to one zajmują zwykle największe lokale.
Nowy raport przynosi ciekawe dane dotyczące poziomu czynszów dla różnych kategorii najemców zestawione z wielkością lokali, ale także wielkością miast, w których funkcjonują sklepy. I tak, dla przykładu, średnia stawka czynszu dla najemców funkcjonujących w najmniejszych salonach (mniejszych niż 100 mkw.) w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców wynosi od 18 do 25 euro za mkw. na miesiąc. W miejscowościach liczących 50-100 tys. mieszkańców średnia stawka czynszowa zawiera się w widełkach 21-34 euro za mkw. na miesiąc. W miastach, gdzie liczba ludności waha się od 100 do 400 tys. najemcy za najmniejszy lokal muszą liczyć się z kosztami rzędu 25-38 euro za mkw. miesięcznie. Natomiast w największych miejscowościach (od 400 do 800 tys. mieszkańców) jest to od 34 do 50 euro za mkw. miesięcznie. Jeśli chodzi o najlepsze centra handlowe w Polsce średnia stawka czynszu dla najmniejszych lokali wynosi od 80 do 110 euro za mkw. miesięcznie. Z kolei najemcy prowadzący największe sklepy (powyżej 1 tys. mkw.) w mieście poniżej 50 tys. mieszkańców zapłacą około 8 euro za mkw. miesięcznie; w miejscowościach o wielkości 50-100 tys. – od 6 do 9 euro za mkw. miesięcznie; w miastach od 100 do 400 tys. mieszkańców – od 7 do 9 euro za mkw. na miesiąc; w aglomeracjach o wielkości 400-800 tys. mieszkańców – od 10 do 16 euro za mkw. miesięcznie; a w centrach handlowych typu prime obowiązują stawki od 16 do 18 euro za mkw. miesięcznie. Najwyższe stawki płacą najemcy z branży biżuteryjnej i akcesoriów (oni też wynajmują najmniejsze lokale). Najmniej natomiast najemcy z kategorii moda dziecięca i zabawki oraz wyposażenie domu i elektronika.
Specjaliści CBRE w opracowaniu „Shopping Centre Index Poland 2015” przeanalizowali również obciążenia finansowe najemców, na które składają się czynsz i opłaty eksploatacyjne oraz porównali je z obrotami. Największe obciążenia finansowe ponoszą najemcy z sektora akcesoriów – średnio stanowią one 22 proc. ich obrotu. Firmy z branży odzież dziecięca i zabawki mają obciążenia około 21 proc. wobec generowanych obrotów, a najemcy modowi – 20 proc. swoich obrotów. Najmniejsze obciążenia finansowe względem uzyskiwanych obrotów mają firmy z sektora multimediów, wyposażenia domu i elektroniki oraz zdrowia i urody – 10 proc. swoich obrotów. Z opracowania wynika, że najemcy mają znacznie wyższy obrót względem obciążeń finansowych, co może stanowić narzędzie np. w renegocjacjach umów najmu. – Z zebranych danych wynika, że przeciętne centrum handlowe w Polsce radzi sobie dobrze. Średni roczny obrót wynosi około 2 tys. euro na mkw., co stanowi około 16-proc. obciążenie dla najemców. To, oczywiście, dane uśrednione, jednak można z nich wysnuć wniosek, że sytuacja na rynku jest zdrowa, a najemcy nie ponoszą kosztów uniemożlwiających prowadzenie biznesu – powiedziała Magdalena Frątczak, dyrektor w dziale powierzchni handlowych w CBRE.
Ciekawie wygląda także zestawienie wskaźników dla polskiego rynku handlowego z innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej. W Czechach roczny obrót typowego centrum handlowego wynosi około 1,9 tys. euro na mkw., w na Słowacji blisko – 2 tys. euro na mkw., a w Polsce (jak już wspominaliśmy) nieco ponad 2 tys. euro na mkw. Dla przykładu we Włoszech obiekty generują ponad 3,1 tys. euro na mkw. rocznie. Średni poziom czynszów w Czechach i na Słowacji oscyluje wokół 17-18 euro za mkw. miesięcznie, podczas gdy w Polsce to 17,5 euro, a w Rumunii – 13 euro za mkw. miesięcznie.
Publikacja „Shopping Centre Index Poland 2015” jest wynikiem współpracy takich działów firmy, jak: powierzchnie handlowe, rynki kapitałowe, zarządzanie aktywami, wyceny, doradztwo i badania rynku w ramach globalnej koncepcji „Retail Platform".
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...