EN

Adventure World Warsaw powraca

Rynek inwestycyjny i finansowy
Projekt największego parku tematycznego w Europie Środkowej powraca z otchłani – Peter Mulder, inicjator tego przedsięwzięcia opowiada o jego przyszłości i burzliwej przeszłości

Rafał Ostrowski „Eurobuild CEE”: We wrześniu 2013 roku media obwieściły, że Adventure World Warsaw złożył wniosek o upadłość. Powiedział Pan wówczas, że firma nie mogła wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych. Co zmieniło się od tego czasu?

Peter Jan Mulder, dyrektor generalny i większościowy udziałowiec Adventure World Warsaw: Główną kwestią, która uległa zmianie, szczególnie w zeszłym roku, jest atmosfera wokół projektu. Do tamtego momentu udziałowcy projektu nie byli chętni do jego sprzedaży ponieważ nie widzieli możliwości podpisania odpowiedniej umowy. Obecnie negocjujemy sprzedaż z potencjalnym nabywcą; firma cmT, która jest kierownikiem projektu i projektantem, otworzyła na nowo plac budowy w celu utrzymania i przedłużenia pozwoleń na budowę. O ile wszystko pójdzie dobrze, spodziewamy się rozpoczęcia prac budowlanych na pełną skalę w niedalekiej przyszłości. Więc według mnie można powiedzieć, że projekt został wznowiony.

Wspomniał Pan atmosferę wokół projektu, miał on bardzo dobre jak i bardzo złe momenty w swojej pięcioletniej historii. Sprawą, która budziła najwięcej wątpliwości od samego początku było to, w jaki sposób tak mała firma taka jak Adventure World poradzi sobie z tak ogromnym przedsięwzięciem. Firma w zasadzie bez historii, z małym potencjałem własnym i jak się wydawało bez wsparcia jakiegokolwiek inwestora, który miałby wystarczające środki na inwestycję o takiej skali. Jak to się stało, że zaczęliście pracę nad tak ogromnym projektem?

Na początku miał to być bardzo mały projekt. Inwestycja o wartości poniżej 50 mln euro. Rozpocząłem ją wspólnie z moim duńskim partnerem biznesowym Henkiem Oldenburgiem w Złotokłosie k. Piaseczna. Chcieliśmy ją sfinansować sami, zbudować mały park i pozwolić mu z czasem urosnąć. Wiec zaprojektowaliśmy taki mały park. Jednak ten projekt upadł ze względu na protesty okolicznych mieszkańców. Wtedy zwrócił się do nas Royal Imtech – ogromna firma o rocznych przychodach rzędu 5 mld euro. Dyrektor Royal Imtechu skontaktował się ze mną i powiedział, że chcą wejść do Europy Środkowo-Wschodniej i podoba im się projekt, który rozwijamy w Warszawie. Poinstruował swoje polskie i niemieckie biura, które pojawiły się u nas. Z czasem były one coraz bardziej zaangażowane w projekt, najpierw jako projektanci, potem jak podwykonawcy, a ostatecznie jako generalny wykonawca. Z Imtechem przyjechaliśmy do Grodziska Mazowieckiego i to Imtech sprawił, że projekt urósł do kwoty 750 mln euro, 240 hektarów, hoteli, ogromnego parku tematycznego, olśniewającej koncepcji i tak dalej.

Ale to również wydawało się absolutnie niewiarygodne: jak Państwa mała firma zdołała podpisać kontrakt wart 750 mln euro z generalnym wykonawcą, w dodatku nie zabezpieczywszy wcześniej finansowania dla tego projektu.

Odpowiedź jest prosta. Royal Imtech oferował kontrakt na pełne wykonawstwo w standardzie pod klucz i to z finansowaniem. Dlatego go podpisaliśmy. Oni mieli zapewnić wszystko, od A do Z. Częściowo finansowali nawet nasze bieżącą działalność.

To jakaś niesamowita okazja?

Było to jak sen dla nas wszystkich – firma warta 5 miliardów euro podpisała z nami kontrakt na budowę i finansowanie projektu. W normalnych okolicznościach nie podpisalibyśmy tak dużego kontraktu bez zabezpieczonego wcześniej finansowania.

Dlaczego nie ujawniliście tej informacji wcześniej? Wiele spekulacji dotyczących źródeł finansowania, które pojawiały się wtedy w mediach, przynosiło szkodę AWW. Jeżeli ujawniliby je Państwo, zakończyłoby to wiele z nich.

Ponieważ umowa zobowiązywała nas do zachowania tajemnicy. To była firma notowana na giełdzie. Teraz gdy jej nie ma, sytuacja zmieniła się i mogę Państwu o tym opowiedzieć.

Kiedy zobaczyliście, że sen prysnął?

W Boże Narodzenie 2012 roku. Stało się wtedy oczywiste, że Royal Imtech nie jest w stanie zapewnić finansowania.

Jak sobie to uświadomiliście?

Widzieliśmy odpowiedzi z banków. Nie byli skłonni udzielić kredytu na podstawie gwarancji od Royal Imtechu – wtedy stało się jasne, że nie ma pieniędzy.

Co wtedy zrobiliście?

Ja i drugi udziałowiec, Henk Roodenburg, pojechaliśmy od centrali Royal Imtech w mieście Gouda w Holandii. Mieli nowego dyrektora generalnego, któremu przedstawiliśmy strukturę transakcji i wyjaśniliśmy, że to nie zadziała. Pięć dni później ogłosili, że to koniec. 5 lutego 2013 roku firma Royal Imtech poinformowała o odpisach na kwotę 100 mln euro w związku z projektem AWW.

W tamtym czasie oraz nieco później prasa pisała, że Royal Imtech znajdowała się w poważnych tarapatach finansowych ze względu na nieopłaconą pracę, którą wykonała na rzecz AWW. Te odpisy osiągnęły w pewnym momencie kwotę 360 mln euro lub więcej. Jak mogli mieć aż tak duże straty na projekcie, które nawet się nie rozpoczął?

Nie mogli. To nie była prawda. Inwestycja Royal Imtech nie przekraczała kwoty 22 mln euro – to był kapitał obrotowy, który pożyczyli AWW, a ponadto wykonali proste rysunki mechaniczne, elektryczne i inżynieryjne, które kosztowały około 5 mln euro. Wiec nie mogli mieć tak wysokich strat z powodu tego projektu.

Dlaczego więc Royal Imtech przedstawiał to inaczej?

Chcieli winić AWW za swoje własne nieprawidłowości. Jednak ostatecznie im się to nie udało. Zostaliśmy i walczyliśmy z nimi o wszystko. W końcu przegrali całkowicie. W sierpniu 2015 roku Royal Imtech zbankrutował z powodu oszustw i korupcji wewnątrz firmy.

Ale wracając jeszcze do tego, co wydarzyło się w 2013 roku: co zrobiliście gdy współpraca z Imtechem runęła?

Zaprosiliśmy Royal Imtech do zapoznania się z naszymi księgami, by sprawdzili je pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Nigdy nie przyjechali. W marcu 2013 roku podpisaliśmy ugodę z Royal Imtechem i uzgodniliśmy konsolidację wszystkich naszych długów wobec tej firmy i ich spłatę w ciągu sześciu miesięcy. Potem zaczęliśmy szukać inwestorów, by spłacić ten dług, ale nie mogliśmy ich znaleźć, ponieważ wokół atmosfera wokół projektu była już bardzo zła. To była końcówka września 2013 roku, Royal Imtech złożył wniosek o upadłość AWW. Sąd nie ogłosił jednak upadłości, gdyż stwierdził, że firma nie ma wystarczającej płynności na pokrycie procesu upadłościowego. Uznał że udziałowcy AWW muszą sami znaleźć rozwiązanie, jak zaspokoić roszczenia wierzycieli. W marcu 2014 roku otrzymałem z powrotem pod kontrolę cały projekt i nieruchomość.

Jednak Państwa główne problemy jeszcze się wtedy nie skończyły. Firma nadal nie mogła wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec wierzycieli, a projekt nie miał finansowania. Zgadza się?

Tak. Kiedy sąd uznaje, że jesteś niewypłacalny i oddaje ci firmę, sprowadzenie finansowania na właściwe tory jest jeszcze trudniejsze niż wcześniej. Jednak nadal wierzyliśmy w ten projekt i próbowaliśmy go wskrzesić.

Czy bankructwo Royal Imtech pomogło Państwu w jakikolwiek sposób?

W pewnym sensie tak. Oczyściło to atmosferę i dzięki temu ułatwiło nam pewne sprawy.

(...)

Cały artykuł zostanie opublikowany w czerwcowym numerze magazynu "Eurobuild CEE". Szukaj wydania w salonach sprzedaży sieci Empik oraz na stronie internetowej "Eurobuild CEE".

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Słowenia Czesi inwestują w Słowenii

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

ZDR Investments kupiło trzy parki handlowe w miejscowościach Prevalje, Ravne i Slovenj Gradec w północnej części Słowenii. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Hydraulika w Liberty

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Do zrealizowanego przez Wing wielofunkcyjnego budynku Liberty w Budapeszcie jesienią 2024 roku wprowadzi się Flowserve Hungary Services. Spółka zajmie około 2,6 tys. mkw. na piątym piętrze obiektu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Panorama, bar i animacje 3D w Sky Tower

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

11 maja we Wrocławiu zostanie udostępniony przebudowany taras widokowy w Sky Tower. Na zwiedzających czeka więcej atrakcji i większa powierzchnia – zamiast 250 aż 600 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nova twarz na Mokotowie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

Nowy właściciel biurowca Mokotów Nova, M&A Capital SARL, zapowiada zmiany w budynku – część ma być zrealizowana jeszcze w tym roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Połączą siły na Litwie, Łotwie i Słowacji

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Czeska grupa inwestycyjna RSV Investment podpisała umowy ze skandynawską spółką YIT na realizacje trzech wspólnych projektów w Wilnie, Rydze i Bratysławie. Dla RSJ oznacza to wejście na rynki krajów bałtyckich.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Alfa Warehouses startuje w Gdańsku

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni oddał nową powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East III. W gdańskiej inwestycji działalność rozpoczyna Alfa Warehouses, spółka specjalizująca się w logistyce magazynowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Zielona emisja z nadsubskrypcją

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group ogłosiło zamknięcie emisji pięcioletnich niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 mln euro. Na obligacje złożono zamówienia o wartości ponad 3 mld euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie płynność w sektorze biurowym

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci Cushman & Wakefield podsumowali sytuację na warszawskim rynku biurowym w I kwartale 2024 roku. Do końca marca deweloperzy oddali do użytku blisko 49 tys. mkw., czyli połowę zaplanowanej na ten rok nowej podaży.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dwanaście ramp u Segro

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Segro podpisało ze spółką TVM Transport & Logistics umowę na wynajem 1,6 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Segro Park Wrocław, Targowa. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Sandecja pod białą gwiazdą

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

White Star Real Estate objął zarządzanie Galerią Sandecja w Nowym Sączu.

Style i wnętrza

Polska Luksus w krakowskim Radissonie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Radisson Blu, położony na Starym Mieście w Krakowie, przeszedł metamorfozę. Strefy lobby i baru zostały odświeżone przez architektów z krakowskiego biura Iliard.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ekologicznie i zdrowo na Chopina

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Milestone uruchamia sprzedaż mieszkań w swojej inwestycji w Pruszkowie. W kamienicy Nova Chopina 22 powstanie 17 mieszkań o metrażach od około 50 do 130 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców nowo powstającego parku handlowego Karuzela w Jastrzębiu-Zdroju dołączyły dwie sieci – Woolworth oraz Xtreme Fitness Gyms, które zajmą łącznie ponad 2 tys. mkw. powierzchni. Dla obu marek jest to debiut w tej okolicy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bechtel ma nową siedzibę

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Amerykański koncern Bechtel, który zbuduje w miejscowości Choczewo na Pomorzu pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, wybrał warszawski biurowiec Equator IV z portfela CPI Property Group na siedzibę swojego polskiego oddziału.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Collegium Rubrum gotowe

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył rewitalizację historycznego magazynu artyleryjskiego, który przekształcono w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 105. rocznicę powstania uczelni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Browin wybiera Hillwooda

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Maxprint zostaje na dłużej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Eurobuild FM

Polska Christopher Mertlitz o obecnym i przyszłym rynku inwestycyjnym Europy

schedule 07 maja 2024
Eurobuild CEE

Zapraszamy do słuchania podcastu Eurobuild FM, który nigdy nie stygnie! Christopher Mertlitz, dyrektor zarządzający i szef inwestycji europejskich w W.P. Carey, podzielił się swoimi unikalnymi opiniami z czytelnikami Eurobuildu!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Scan Global bierze jeszcze więcej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 08 maja 2024

Czesi inwestują w Słowenii

ZDR Investments kupiło trzy parki handlowe w miejscowościach Prevalje, Ravne i Slovenj Gradec w północnej części Słowenii. 

schedule 08 maja 2024

Połączą siły na Litwie, Łotwie i Słowacji

Czeska grupa inwestycyjna RSV Investment podpisała umowy ze skandynawską spółką YIT na realizacje trzech wspólnych projektów w Wilnie, Rydze i Bratysławie. Dla RSJ oznacza to wejście na rynki krajów bałtyckich.

schedule 08 maja 2024

Zielona emisja z nadsubskrypcją

CPI Property Group ogłosiło zamknięcie emisji pięcioletnich niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 mln euro. Na obligacje złożono zamówienia o wartości ponad 3 mld euro.

schedule 07 maja 2024

Miliony dla ELI

Platforma logistyczna European Logistics Investment podpisała umowę kredytową o wartości 155 mln euro z konsorcjum firm Helaba i pbb. Środki zostaną przeznaczone na refinansowanie 11 nieruchomości z portfela ELI.

schedule 06 maja 2024

S Immo i CPIPG porządkują portfele

S Immo podpisało umowę nabycia portfela ośmiu nieruchomości od Czech Property Investments, spółki zależnej CPI Property Group w Czechach. Transakcja obejmuje cztery nieruchomości biurowe i cztery handlowe o łącznej powierzchni najmu około 136 tys. mkw.

schedule 06 maja 2024

Immofinanz bez wieży

Immofinanz sprzedało City Tower Vienna za ponad 150 mln euro – to największa transakcja na rynku biurowym Austrii w tym roku. Zakupu w imieniu spółki Euro Real Estate dokonał United Benefits Holding. Wiedeński biurowiec oferuje około 26,6 tys. mkw.

schedule 02 maja 2024

Przejmą udziały w CPIPG

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

schedule 26 kwietnia 2024

Nieśmiały inwestycyjny optymizm

Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

schedule 26 kwietnia 2024

Zielona energia z Azalii

BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW. Farma Azalia powstaje w woj. podkarpackim w okolicy Rzeszowa.

schedule 25 kwietnia 2024

Newgate kupuje od Redkomu

Redkom poinformował o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży powstającego w Bielsku-Białej parku handlowego firmie Newgate Investment.

schedule 25 kwietnia 2024

Otwiera się okno okazji

Eksperci zgromadzeni na dorocznej konferencji ULI Poland „Game Changers in the Real Estate World” zgodnie podkreślili, że obecne warunki rynkowe stwarzają okno możliwości dla inwestorów nieruchomościowych gotowych na szybkie i przemyślane działania. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

schedule 24 kwietnia 2024

Setki milionów euro na budowę Le Coeur

Helaba w ramach konsorcjum z kasami oszczędnościowymi udzieliła kredytu w wysokości 270 mln euro na budowę projektu Le Coeur w Düsseldorfie. Inwestycję realizuje Hines.

schedule 23 kwietnia 2024

Szczecin to brama do Europy

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

schedule 22 kwietnia 2024

REIT-y na warszawskiej giełdzie

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

schedule 22 kwietnia 2024

Stabilizacja w świecie fuzji i przejęć

Spółki małe i średniej wielkości mogą stać się głównym celem przejęć inwestorów w najbliższym czasie ze względu na coraz bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne i utrzymujące się wysokie stopy procentowe – uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie.

schedule 19 kwietnia 2024

Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

schedule 18 kwietnia 2024

Fundusz z mniejszym portfelem

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

schedule 18 kwietnia 2024

Mieszkania, biura i hotele

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

schedule 18 kwietnia 2024

Półtora miliarda euro na przejęcia w Polsce

Baltisse i Straco Real Estate przejmują pakiet większościowy w firmie deweloperskiej Speedwell i wchodzą na rynek nieruchomości w Polsce. W najbliższych latach Speedwell chce wydać na przejęcia w Polsce co najmniej 1,5 mld euro. 

schedule 17 kwietnia 2024

Katowice z potencjałem biznesowym

Ponad połowa badanych pracowników z Katowic stwierdza, że ich firma w ciągu trzech najbliższych lat będzie inwestowała w rozwój kapitału ludzkiego – wynika z raportu BEAS. Katowice to nie tylko około 280 tys. mieszkańców, ale też serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie