Polskie meble z widokiem na Paryż
Architektura i urbanistykaProjektant stworzył wielkoformatowe platformy do pracy i odpoczynku wykonane z materiałów naturalnych, jak i tych pozyskanych z surowców odnawialnych. Platformy składają się m.in. z konstrukcji stalowej oraz wysokiej jakości drewna. Wszystkie meble i instalacje zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów tak, by sprowokować do pracy na zewnątrz. Meble rozmieszczono w specjalnie wyselekcjonowanych punktach dzielnicy, m.in. na głównej osi La Defense, żeby zapewnić ich użytkownikom niejako „zaprojektowany” piękny widok na Paryż. Projekty są „miejskim biurem” i miejscem spotkań oraz przestrzenią do odpoczynku. – Drewniane platformy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Defense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i de facto same stają się zewnętrznymi biurami.
– „Projektowanie” konkretnego widoku to także jedno z najważniejszych rozwiązań jakie zastosowano w „miejskich platformach pracy”. Widok, jaki roztacza się przed użytkownikami mebli, spełnia także swoją funkcję – np. tafla wody sztucznego basenu ma dawać wytchnienie zmęczonym oczom oderwanym od ekranu tableta czy komputera – komentuje projektant Paweł Grobelny.
Meble pozwalają także na różny sposób ich używania: z jednej strony posiadają wygodne siedziska i blaty, z drugiej strony zostały zaprojektowane tak, żeby można było wygodnie siadać wokół nich – sprzyja to zarówno pracy indywidualnej, jak i grupowej oraz umożliwia spotkania nie tylko biznesowe. Projekt był realizowany prawie rok i został wyprodukowany w całości w Paryżu oraz w bretońskim Rennes.
To nie pierwsza realizacja obiektów miejskich Pawła Grobelnego za granicą. W 2012 roku zrealizował on projekt plenerowego kina dla Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek w Belgii. Kino zostało zamontowane na zewnątrz modernistycznego budynku zaprojektowanego przez wybitnego belgijskiego architekta Waltera Steenhoudta. Filmy w out-door-kino wyświetlane są w samej galerii, gdzie umiejscowiony został ekran widoczny dzięki wielkim oknom. Filmy mogą być wyświetlane bez przerwy, nie tylko w czasie, gdy galeria jest czynna ponieważ głośniki umieszczono tylko na zewnątrz galerii – w konstrukcji kina. Dzięki temu wystawy nie są narażone na dobiegające zewsząd dźwięki, co zapewnia komfort zarówno zwiedzającym galerię, jak i oglądającym projekcje filmowe.
Inne projekty Pawła Grobelnego znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju. Projekt dla La Defense jest jak do tej pory największą realizacją polskiego projektanta w przestrzeni publicznej. Paweł Grobelny to projektant, kurator wystaw i wykładowca. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Był stypendystą rządu francuskiego w Paryżu, programu Casa de Velazquez – Academie de France w Madrycie oraz programu Residency Unlimited w Nowym Jorku. Jest laureatem programu 100 Young Creative Talents w ramach Roku Kreatywności i Innowacji Unii Europejskiej oraz międzynarodowych nagród m.in. LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton, Tremplins Meuble Paris oraz Rado Star France 2013 przyznanej podczas Paris Design Week. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium i Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...