EN

Odwrócona hipoteka nadal w powijakach

Rynek inwestycyjny i finansowy
POLSKA Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Fundusz Hipoteczny DOM postulują wznowienie prac nad ustawą o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, wskazują jednocześnie rozwiązania, które funkcjonują na rynkach zagranicznych.

Polska boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Według danych GUS, liczba emerytów w 2001 roku oscylowała wokół 4,5 mln osób, a w I półroczu 2016 zaczęła zbliżać się do 9 mln[i]. Z nową falą emerytów wzrosły również wydatki ZUS. W styczniu 2014 roku ZUS wydawał na emerytury 9,88 mld miesięcznie, a rok później już 10,26 mld. Gdyby podliczyć te dodatkowe 380 mln w skali roku, dałoby to blisko 4,6 mld zł[ii]. Według danych OECD, już dziś Polska wydaje na świadczenia dla emerytów prawie 12 proc. PKB, podczas gdy średnia krajów zrzeszonych w tej organizacji to 7,8 proc.[iii] Na dodatek Polacy nie mają oszczędności, które zapewniłyby im byt na starość. Z raportu opracowanego przez Pracownię Badań Społecznych wynika, że tylko 21 proc. rodaków oszczędza lub podejmuje jakiekolwiek działania z myślą o przyszłej emeryturze.
– Dzięki hipotece odwróconej, seniorzy posiadający majątek zamrożony w nieruchomości mogliby zamienić go na bieżący dochód. Szacowana wartość aktywów, które dzięki tej usłudze można uruchomić i udostępnić seniorom, przekracza w Polsce 1 bilion złotych - podaje mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. - Tymczasem ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która weszła w życie pod koniec 2014 roku, uregulowała tylko połowę rynku, na dodatek tę, która nie działa w praktyce. Dotychczas żaden z banków nie wprowadził do swojej oferty odwróconego kredytu hipotecznego. W tym czasie fundusze hipoteczne wypłaciły seniorom świadczenia pieniężne o wartości ponad 9 mln zł.
– Prace nad kompleksową regulacją rynku tak zwanej odwróconej hipoteki rozpoczęły się już w 2009 roku i wciąż nie mogą doczekać się pełnej realizacji. Pamiętajmy jednak, że brak odpowiedniej regulacji oraz trudna sytuacja finansowa wielu seniorów skutkuje powstaniem szarej strefy i wzrostem nienadzorowanych podmiotów, które będą w sposób nierzetelny oferować świadczenia pieniężne w zamian za przekazanie własności do nieruchomości – dodaje Andrzej Roter, prezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF).
Jak wskazuje branża, należy jak najszybciej uregulować rynek hipoteki odwróconej w Polsce. Mowa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, czyli usłudze oferowanej przez fundusze hipoteczne od 2008 roku. Jak na razie działają one w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego, ale od kilku lat upominają się o nadzór. Podobnego zdania jest UOKiK, Rzecznik Praw Obywatelskich i inni uczestnicy rynku. Branża postuluje również, by zarówno odwrócony kredyt hipoteczny, jak i dożywotnie świadczenie pieniężne zostały uwzględnione w długofalowej strategii rządowej dotyczącej rozwiązywania problemów starzejącego się społeczeństwa.
– Z naszego punktu widzenia istotne jest nie tylko uregulowanie rynku i wprowadzenie nadzoru obejmującego podmioty oferujące hipotekę odwróconą, ale również stworzenie norm etycznych wymaganych dla całej branży, zapewnienie dostępu do profesjonalnego doradztwa, zainicjowanie i prowadzenie kampanii informacyjnych i edukacyjnych na szczeblu rządowym. Wzorem do naśladowania może być rynek brytyjski, który w tym roku obchodził 25-lecie tego rozwiązania – podkreśla Robert Majkowski.
Jego opinię potwierdza Nigel Waterson, przewodniczący Equity Release Council (ERC), największej organizacji skupiającej pond 400 podmiotów związanych z branżą hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii.
– Najważniejszym wyzwaniem dla całej branży, również polskiej, jest zapewnienie seniorom bezpieczeństwa oraz utrzymanie wysokich standardów etycznych - twierdzi Nigel Waterson. - Warto jednak podkreślić, że bez zaangażowania rządu, bez zapewnienia odpowiednich regulacji, doradztwa, a przede wszystkim trójstronnego dialogu obejmującego państwo, podmioty oferujące produkty typu equity release i samych seniorów, większość z emerytów nadal będzie borykać się z problemami wynikającymi z brakiem lub niedoborem środków finansowych.
Banki, które dotychczas nie wprowadziły odwróconego kredytu hipotecznego jako najczęstsze powody rezygnacji z tego rozwiązania wskazywały wysokie ryzyko, długofalowe oczekiwanie na zysk, ryzyka ubezpieczeniowe i brak doświadczenia zarówno w oferowaniu podobnych produktów, jak i w zarządzaniu nieruchomościami stanowiącymi zabezpieczenie kredytu i jednocześnie źródło jego spłaty. Tymczasem liczba klientów funduszy hipotecznych sukcesywnie rośnie, a ci, którzy zdecydowali się na podpisanie umowy, są zadowoleni, co potwierdziła m.in. analiza UOKiK z 2013 roku i opublikowana w „Raporcie z kontroli przedsiębiorców zawierających umowy świadczeń dożywotnich”. Największe fundusze już dziś spełniają normy i wymagania proponowane m.in. przez KNF.
– Trzeba podkreślić, że liczba oszustw i wyłudzeń, które mają miejsce na nieuregulowanym rynku, wciąż rośnie. Istnienie rynku w obecnym kształcie, w którym widać wyraźny podział na fundusze hipoteczne wyznaczające najwyższe standardy oraz podmioty wykorzystujące niewiedzę seniorów. a także brak przepisów i jasnych zasad działania stwarza zagrożenie i wymaga interwencji regulatora – podkreśla Andrzej Roter.
- Europejski rynek hipoteki odwróconej już dziś rozwija się dynamicznie. W tej chwili produkty typu equity release są najbardziej popularne w Wielkiej Brytanii i Irlandii -mówi Steve Kyle, sekretarz generalny European Pension & Property Asset Release Group (EPPARG). - Z raportu Towers Waterson wynika, że popyt na nie wzrośnie w całej Europie, także w Niemczech i Francji, gdzie większość osób w wieku 65+ posiada własne nieruchomości. Szacujemy, że podobnie będzie w Hiszpanii.
– Z danych English Longitunidal Study of Ageing (ELSA) wynika, że w Wielkiej Brytanii ponad 80 proc. osób w wieku 65-74 posiada na własność nieruchomość mieszkalną. Szacuje się, że całkowita wartość mieszkalnych nieruchomości osób starszych to aż 1,4 biliona funtów – dodaje Nigel Waterson.
Wielka Brytania jest dziś największym rynkiem hipoteki odwróconej w Europie. Rocznie podpisuje się tutaj około 20-30 tys. umów. Światowy prym wiodą jednak Stany Zjednoczone. Z HECM, czyli produktów hipoteki odwróconej ubezpieczonych przez rząd federalny USA, skorzystało do tej pory ponad milion osób, w samym 2016 roku było ich ponad 48 tys.
– W porównaniu z zagranicą polski rynek jest jeszcze niewielki, ale ma duży potencjał rozwoju. Niezależnie od jego wielkości kluczową kwestią pozostaje bezpieczeństwo seniorów oraz stabilny rozwój produktów typu equity release. Jak pokazują przykłady innych państw, np. Włoch, dopiero odpowiednie odgórne regulacje mogą zapewnić zrównoważony rozwój branży, ochronę konsumentów i solidne podstawy do dalszego działania – podsumowuje Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.
Branża hipoteki odwróconej wydała specjalny folder informacyjny „Hipoteka odwrócona w Polsce: wyzwania, zagrożenia, potencjał rynku” zawierający postulaty dla Rządu, komentarze Ekspertów i porównanie z zagranicą, który jest dostępny na stronie Funduszu Hipotecznego DOM. Udostępniła również tłumaczenie angielskiego folderu „Uwolnić potencjał. Przyszłość rynku equity release” wydanego w Wielkiej Brytanii przez Equity Release Council (ERC).

[i] GUS. Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w I połowie 2016 roku

[ii] Dane GUS, przedruk: artykuł „Emerytury albo zdrowie”. Rzeczpospolita, 9.03.2015.

[iii] http://stats.oecd.org/

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Balagan w Gdyni

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Galeria Klif w Gdyni zyskała nowego najemcę – polską markę Balagan, oferującą buty, torebki i akcesoria. W sklepie o powierzchni 94 mkw. klienci znajdą ręcznie szyte i lokalnie wytwarzane produkty, a także biżuterię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Włoskie marki w Piasecznie

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Designer Outletu Warszawa dołączył koncept stworzony przez Grupę GPoland – salon Made in G. Otwarcie to efekt strategii leasingowej ROS Retail Outlet Shopping skupionej na rozwoju segmentu premium. 

Style i wnętrza

Polska Razem, a jednak osobno

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Na warszawskim Mokotowie znajduje się pierwsza lokalizacja konceptu Noli Studios, należąca do skandynawskiej firmy Nrep. Kompleks w formule co-living oferuje 280 lokali typu studio o metrażach od 19 do 36 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cukierki w Złotych Tarasach

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Złotych Tarasów dołączyła marka Sweet Factory Store. To trzeci w stolicy, a 24. w kraju sklep sieci oferującej słodycze.

Budownictwo

Polska Dworcowa będzie jak nowa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Łódź goni stolicę

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak podają eksperci JLL, w I kwartale 2024 na sześciu głównych rynkach deweloperzy sprzedali 11 tys. mieszkań. Na decyzje uczestników rynku wpływają obecnie informacje o kształcie nowego programu kredytów #naStart i przewidywania tego, jak zachowają się pozostałe grupy nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wielki ogród na Białołęce

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Na dachu Galerii Północnej otwarto ogólnodostępne ogrody. Na klientów obiektu czekają tu m.in. restauracje, place zabaw oraz tężnia solankowa.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzą się do Cynamonowej

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Develia zakończyła realizację wrocławskiego projektu Cynamonowa Vita. W ramach inwestycji na Lipie Piotrowskiej powstało 114 lokali o zróżnicowanych układach i metrażach.

Eurobuild FM

Szwecja Czekając na "polski potop"

schedule 26 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

115 mld euro – taką kwotę zamierza wydać szwedzki rząd i samorządy na inwestycje budowlane i infrastrukturalne w regionie Sztokholmu do 2040 roku. Największym problemem Szwedów wcale nie jest finansowanie, ale... brak wykonawców. A to ogromna szansa dla polskich firm, nie tylko budowlanych!

Architektura i urbanistyka

Europa EUmies Awards 2024

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 26 kwietnia 2024

Nieśmiały inwestycyjny optymizm

Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

schedule 26 kwietnia 2024

Zielona energia z Azalii

BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW. Farma Azalia powstaje w woj. podkarpackim w okolicy Rzeszowa.

schedule 25 kwietnia 2024

Newgate kupuje od Redkomu

Redkom poinformował o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży powstającego w Bielsku-Białej parku handlowego firmie Newgate Investment.

schedule 25 kwietnia 2024

Otwiera się okno okazji

Eksperci zgromadzeni na dorocznej konferencji ULI Poland „Game Changers in the Real Estate World” zgodnie podkreślili, że obecne warunki rynkowe stwarzają okno możliwości dla inwestorów nieruchomościowych gotowych na szybkie i przemyślane działania. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

schedule 24 kwietnia 2024

Setki milionów euro na budowę Le Coeur

Helaba w ramach konsorcjum z kasami oszczędnościowymi udzieliła kredytu w wysokości 270 mln euro na budowę projektu Le Coeur w Düsseldorfie. Inwestycję realizuje Hines.

schedule 23 kwietnia 2024

Szczecin to brama do Europy

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

schedule 22 kwietnia 2024

REIT-y na warszawskiej giełdzie

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

schedule 22 kwietnia 2024

Stabilizacja w świecie fuzji i przejęć

Spółki małe i średniej wielkości mogą stać się głównym celem przejęć inwestorów w najbliższym czasie ze względu na coraz bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne i utrzymujące się wysokie stopy procentowe – uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie.

schedule 19 kwietnia 2024

Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

schedule 18 kwietnia 2024

Fundusz z mniejszym portfelem

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

schedule 18 kwietnia 2024

Mieszkania, biura i hotele

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

schedule 18 kwietnia 2024

Półtora miliarda euro na przejęcia w Polsce

Baltisse i Straco Real Estate przejmują pakiet większościowy w firmie deweloperskiej Speedwell i wchodzą na rynek nieruchomości w Polsce. W najbliższych latach Speedwell chce wydać na przejęcia w Polsce co najmniej 1,5 mld euro. 

schedule 17 kwietnia 2024

Katowice z potencjałem biznesowym

Ponad połowa badanych pracowników z Katowic stwierdza, że ich firma w ciągu trzech najbliższych lat będzie inwestowała w rozwój kapitału ludzkiego – wynika z raportu BEAS. Katowice to nie tylko około 280 tys. mieszkańców, ale też serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

schedule 17 kwietnia 2024

Inwestują prywatne miliardy

Według globalnego raportu "The Wealth Report" firmy Knight Frank, w 2023 roku prywatni inwestorzy trzeci rok z rzędu pozostali najaktywniejszymi nabywcami globalnych nieruchomości komercyjnych.

schedule 16 kwietnia 2024

Glinianka zmienia właściciela

Park handlowy Glinianka został sprzedany izraelskiej spółce CEE-Big Europe. Podwarszawski obiekt należał do tej pory do Redkom Development.

schedule 11 kwietnia 2024

Zielone miliony dla Olivii Star

Olivia Star otrzymała kredyt Green Loan, od trzech dotychczasowych kredytodawców – konsorcjum tworzone przez Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska i Bank Millennium.

schedule 10 kwietnia 2024

Kąpiel i zakupy w Europie Centralnej

Mitiska REIM sprzedała działki o powierzchni 6,7 ha firmie Momentum Leisure. Teren zostanie wykorzystany pod budowę parku rozrywki i aquaparku. Inwestycja będzie częścią centrum handlowego Europa Centralna i poszerzy jego ofertę 

schedule 09 kwietnia 2024

Laury dla Wrocławia

Wrocław zajął drugie miejsce w najnowszym rankingu potencjału inwestycyjnego polskich miast BEAS. Stolica Dolnego Śląska uzyskała w badaniu ocenę 7,9/10.

schedule 08 kwietnia 2024

Miliard z kawałkiem na centra danych

Atman zawarł umowę na finansowanie rozbudowy obiektów centrów danych na kwotę 1,35 mld zł. Kredyt przeznaczony jest głównie na budowę nowego kampusu Waw-3 w Duchnicach pod Warszawą, ale także na rozbudowę istniejących obiektów kolokacyjnych firmy.

schedule 08 kwietnia 2024

Dodatkowy kredyt dla Hillwooda

Hillwood podwyższył kredyt w Banku Millennium do 29 mln euro na realizację budowy II fazy projektu Park Hillwood Zgierz I.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie