Więcej miejsca na inwestycje w Lublinie
Architektura i urbanistykaschedule 14 czerwca 2017
Eurobuild CEE
Mapa nowego studium Lublina
1 / 1
POLSKA Lublin zmienia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla całego miasta. Ma być więcej miejsca na inwestycje.
Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące polityki przestrzennej miasta. Tematem jest nowa edycja studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru całego miasta. Miasto zakończyło uzgodnienia projektu dokumentu, które objęły ponad 100 organów, instytucji i jednostek. Teraz trafił on do wglądu publicznego i konsultacji społecznych. – Obecnie obowiązujące studium uchwalono 17 lat temu w innych realiach gospodarczych i prawnych. Nie uwzględnia aktualnych uwarunkowań i potrzeb miasta, w tym np. obecności portu lotniczego, strefy ekonomicznej, czy planowanego dworca metropolitarnego. Nie odnosi się także do najważniejszych dokumentów dla Miasta takich jak np. strategia rozwoju Lublina czy województwa lubelskiego. Nowy, prezentowany dokument jest efektem siedmioletniej pracy ponad 40-osobowego zespołu urbanistów, architektów i geografów, pod opieką wybitnego autorytetu w dziedzinie urbanistyki prof. Sławomira Gzella. Nowe zapisy chronią walory środowiska przyrodniczego, przy jednoczesnym umożliwieniu rozwoju gospodarczego – przekonuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Nowa edycja studium ma pozwolić na opracowanie i dokończenie oczekiwanych przez mieszkańców planów i zmian planów miejscowych w wielu rejonach miasta (m.in. Szerokie, Sławin, Czechów, Felin, Zemborzyce, Głusk). W trakcie prac nad nowym dokumentem mieszkańcy złożyli ponad 260 wniosków, które w znacznej mierze dotyczyły zwiększenia powierzchni terenów umożliwiających zabudowę. Wszystkich złożonych wniosków do studium było ponad 400 (łącznie z pismami sprzed rozpoczęcia prac nad zmianą dokumentu).
Jednocześnie studium zapewnia ochronę przed żywiołowym rozprzestrzenianiem się zabudowy mieszkaniowej. Do ochrony przed zabudową wskazano przede wszystkim użytki rolne i leśne położone w południowej (Zemborzyce, Abramowice, Głusk) oraz w północno-wschodniej części miasta (Trześniów, Jakubowice Murowane, Pliszczyn).
Zmiany w strukturze przestrzennej zaznaczają się również w znacznym wzroście powierzchni terenów sportu i rekreacji, zieleni o charakterze publicznym oraz zieleni nadrzecznej (ochrona Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych), a także usług i terenów aktywności gospodarczej (szczególnie we wschodniej części miasta). W odniesieniu do lasów prognozowany jest nieznaczny wzrost powierzchni poprzez dolesienia.
Wzrosnąć ma jednocześnie ilość terenów inwestycyjnych, co wynika m.in. ze wskazania Lublina w planach województwa jako ośrodka metropolitalnego, gdzie procesy urbanizacyjne mogą być szczególnie intensywne. Pojawią się nowe obszary zarezerwowane pod budownictwo mieszkaniowe (przy jednoczesnym spadku powierzchni terenów zabudowy zagrodowej). Powstaną one w wyniku dopuszczenia budownictwa mieszkaniowego na obszarach do tej pory zarezerwowanych wyłącznie pod tereny rolne bez prawa do zabudowy (np. dzielnice Szerokie, Sławin, Głusk). W pierwszej kolejności zabudowane mają być tereny już posiadające dogodny dostęp do sieci komunikacyjnej i infrastruktury technicznej. Miasto podaje, że to efekt konieczności poprawy warunków zamieszkiwania, w tym powierzchni mieszkalnej przypadającej na 1 mieszkańca (w Lublinie wynosiła 24,3 mkw., natomiast w krajach Europy Zachodniej: Niemczech: 42,9 mkw./os, Danii: 51,4 mkw./os).
Dodatkowo, zgodnie z prognozami, przy obecnym zapotrzebowaniu na nowe lokale, aktualne rezerwy terenów na budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne w Lublinie wystarczyłyby na około 16 lat, zaś rezerwy pod budownictwo wielorodzinne na około 21 lat. Po tym czasie mogłoby zabraknąć nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe na obszarze miasta – podaje lubelski ratusz.
Projekt dokumentu został wyłożony do wglądu publicznego do 12 lipca.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...