Nowe wnętrze Orange’a
Style i wnętrzaWłaściciel biurowca zdecydował się na podniesienie parametrów technicznych budynku i lifting powierzchni, poprawiający komfort użytkowania. Prace na powierzchni 6 tys. mkw trwały rok. Za budowę i wykończenia nowych przestrzeni odpowiadała firma Tétris. Pracami remontowymi zarządzała Beata Andryk z Tétris.
Obecnie w budynku znajduje się call center firmy Orange, stąd przebudowa wnętrza poszła w kierunku stworzenia elastycznego open space. Powstały nowe sale konferencyjne, zwiększono liczbę przestrzeni socjalnych, kuchni i łazienek, dostosowanych teraz również dla niepełnosprawnych. Odświeżenie powierzchni objęło odmalowanie ścian, położenie nowych wykładzin i montaż szklanych ścianek działowych, odnowiono też klatki schodowe. Zmieniły się też detale aranżacji, wymieniono kamienne blaty w łazienkach oraz okucia drzwi. Orange, jako najemca, zainwestował dodatkowo w nowy system kontroli dostępu przy wejściu do budynku, tak aby odpowiadał on obecnym przepisom w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracowników.
Przebudowa części widocznej dla gości i pracowników stanowiła jednak mniejsze wyzwanie w porównaniu ze skalą prac technicznych, niezbędnych w celu podniesienia jakości instalacji.
Kluczowa okazała się wymiana instalacji wentylacyjnej i klimatyzacji. Usprawniony został system oddymiania, który obecnie oparty jest na instalacji grawitacyjnej. Zespół Tétris dokonał napowietrzenia szybów windowych. Zamontował trzy nowe centrale wentylacyjne, a także agregat chłodniczy i suchą chłodnicę. Dołożono też nowe agregaty instalacji freonowej.
W biurowcu Orange wykonano nowe przejścia pożarowe i zamontowano nowe klapy pożarowe na instalacji wentylacyjnej. Odnowione też zostały wejścia ewakuacyjne, które dziś posiadają kierunkowe oświetlenie i oznakowane są przez intuicyjne piktogramy.
W biurowcu przy Kasprzaka znaczna część okablowania została wymieniona, powstała też sieć nowych gniazdek. Oświetlenie dostosowano do większej ilości osób pracujących na tej przestrzeni. – Prace te stanowiły dla nas dodatkowe wyzwanie, bo w trakcie generalnego remontu musieliśmy zapewnić niezakłóconą pracę 120 komputerów i utrzymania sieci – mówi Beata Andryk z Tétrisa.
Aby przyspieszyć prace, w budynku Orange podczas jednego etapu wykańczane były jednocześnie dwa piętra, co zajmowało około 2-2,5 miesiąca. Pracownicy byli wówczas delegowani do pracy z domu lub zajmowali wolne przestrzenie na innych piętrach. Zazwyczaj najemca lub właściciel budynku biorą na siebie relokację mebli, mówi Tétris. W przypadku tego projektu taki scenariusz nie był możliwy, zatem część mebli (np. ponad 100 zestawów biurowych) była zabezpieczana na miejscu, a część wykonawca przemieścił czasowo do swoich magazynów.
Kolejnym etapem prac będzie dodanie przez Orange brandingu na nowych przestrzeniach, w planach jest też kompleksowa renowacja elewacji.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...