Panorama warszawskich wieżowców
Biura i projekty wielofunkcyjneNajwyższym punktem nowej panoramy Warszawy będzie wieża Varso [deweloper: HB Reavis – przyp. red.], która ma zostać oddana do użytkowania z końcem 2020 roku. – Obiekt będzie najwyższym budynkiem, nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Niebotyk osiągnie wraz z iglicą wysokość 310 m [230 m bez igilicy – przyp. red.], a jego atrakcją będzie położona na szczycie restauracja i taras widokowy. Kompleks, w którym poza wieżą, znajdą się jeszcze dwa niższe biurowce, zaoferuje łącznie ponad 144 tys. mkw. powierzchni komercyjnych, w tym 110 tys. mkw. biur. Prace przy budowie Varso postępują planowo. Pod wszystkimi trzema budynkami układane są obecnie płyty fundamentowe – zauważają specjaliści Walter Herz.
W położonym u zbiegu ulicy Towarowej z Prostą The Warsaw Hub [deweloper: Ghelamco Poland – przyp. red.] na powierzchni 113 tys. mkw. znajdą się biura oraz centrum konferencyjne, hotele, powierzchnie usługowe i centrum fitness. Kompleks tworzyć będą dwa 130-metrowe i jeden 85-metrowy wieżowiec osadzone na wspólnej, liczącej blisko 100 m podstawie. Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na koniec 2019 roku.
W projekcie Generation Park [deweloper: Skanska – przyp. red.] powstającym w kwartale ulic Prostej, Towarowej, Łuckiej i Wroniej także zaprojektowane zostały trzy budynki: X, Y, Z. Pierwszy etap Generation Park X został już oddany do użytku, a obecnie trwa realizacja Generation Park Z, która zakończy się w trzecim kwartale 2019 roku. Najwyższy, 34-piętrowy biurowiec o wysokości 180 m z iglicą powstanie w trzeciej fazie inwestycji. Kompleks zaoferuje łącznie 84 tys. mkw. powierzchni biurowej.
Mennica Legacy Tower [deweloper: Golub GetHouse – przyp. red.], realizowana jest przy skrzyżowaniu ulicy Prostej z Żelazną, dostarczy ponad 65 tys. mkw. powierzchni biurowej i usługowo-handlowej w 140-metrowej wieży oraz przyległym 43-metrowym Budynku Zachodnim. Niższy biurowiec ma być oddany pod koniec tego roku, a wyróżniająca się swoją zaokrągloną sylwetką, licząca 32 pięter biurowych wieża będzie gotowa rok później.
39-kondygnacyjny Spinnaker [deweloper: Ghelamco Poland – przyp. red.], który realizowany jest na południowy-wschód od ronda Daszyńskiego, przyniesie 55 tys. mkw. powierzchni biurowych. Smukła wieża, która stanie u zbiegu Prostej i Towarowej ma mieć wysokość 180 m.
Wieżowiec Skyliner [deweloper: Karimpol – przyp. red.] będzie mierzył 195 m i łącznie z piętrami podziemnymi liczył będzie 45 poziomów. Pierwsze cztery kondygnacje zajmą sklepy, restauracje i kawiarnie, a pozostałe zostaną przeznaczone na biura. Na wysokości 165 m w wieży znajdzie się dwupiętrowy Skybar. Drapacz chmur da Warszawie prawie 44 tys. mkw. powierzchni. Obiekt ma być gotowy w 2020 roku.
Na przecięciu dwóch linii metra, na rogu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie, powstanie zaś 21-piętrowy Central Point [deweloper: Immobel Poland – przyp. red.]. Budowa obiektu ma ruszyć w drugim kwartale tego roku, a wmurowanie kamienia węgielnego pod biurowiec nastąpi w maju. Wieżowiec zaoferuje ponad 19 tys. mkw. powierzchni z przeznaczeniem na biura i usługi.
Zielone światło po wielu latach starań dostała także Roma Tower [deweloper: BBI Development – przyp. red.], która będzie najdalej wysuniętą na południe wieżą w centralnej części miasta. Wieżowiec, który stanie przy skrzyżowaniu ulicy Emilii Plater z Nowogrodzkiej, będzie miał 170 metrów wysokości i dostarczy 55 tys. mkw. powierzchni. Poza 20 tys. mkw. biur znajdzie się w nim sześciogwiazdkowy hotel z 200 pokojami, centrum konferencyjne oraz około 70 apartamentów. Budowa ma ruszyć w 2020 roku.
Oprac. Aneta Cichla
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...