W drodze po 5,5 mld
Rynek inwestycyjny i finansowyW tym roku dominowały transakcje w sektorze handlowym (około 2,07 mld euro). Na sektor biurowy przypadły umowy kupna/sprzedaży o wartości około 1,21 mld euro, na magazynowy – około 530 mln euro, a na sektor hotelowy około 70 mln euro. – Spodziewamy się całkowitej wartości transakcji powyżej 5,5 mld euro łącznie we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych – mówi Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.
Największą transakcją inwestycyjną sfinalizowaną w Polsce do tej pory to zakup przez konsorcjum zarządzane przez Griffin portfela 28 nieruchomości handlowych od Ares/Axa/Apollo Rida (za około miliard euro). W następnym etapie Griffin odsprzedał pierwszą część z nich do EPP (kolejne dwie transze mają zostać sfinalizowane z EPP do 2020 roku). Kolejną kluczową przykładową transakcją w segmencie handlowym w tym roku była sprzedaż Galerii Katowickiej przez Meyer Bergman do EPF. Według JLL stopy kapitalizacji za najlepsze obiekty handlowe utrzymują się na poziomie 4,9 proc.
W biurach dobrze
– W pierwszej połowie roku wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych w Polsce wyniosła łącznie około 938 mln euro, z czego na miasta regionalne przypadło 569 mln euro, a na stolicę 369 mln euro. Optymizm na rynku biurowym utrzyma się w kolejnym półroczu. Już w samym lipcu byliśmy świadkami transakcji na kolejne ponad 270 mln euro, a przed nami jeszcze finalizacja kilku bardzo znaczących transakcji. Ten segment rynku jest stabilny i płynny – twierdzi Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL. Stopy kapitalizacji za najlepsze biurowce w Warszawie szacowane są na 4,75 proc., a w największych miastach regionalnych na 5,75 proc.
Magazyny na topie, a w hotelach spokojnie
– Spektakularnych wyników rynek spodziewa się w segmencie magazynowym, gdzie na koniec roku wolumen transakcyjny może przekroczyć 1 mld euro. Zwłaszcza tutaj fundusze szukają obiektów typu prime. W pierwszym półroczu łączna wartość dziewięciu zrealizowanych transakcji wyniosła około 344 mln euro, a w lipcu mieliśmy przyjemność doradzać w transakcji zakupu portfela logistycznego przez Redefine/Griffin za blisko 200 mln euro. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach kilka dużych portfeli magazynowych zmieni właścicieli za kwotę ponad 500 mln euro łącznie – prognozuje Tomasz Puch.
Według ekspertów JLL stopy kapitalizacji w obiektach magazynowych typu prime wynoszą w Polsce 6,5 proc., natomiast w wiodących obiektach w tej klasie aktywów, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu – poniżej 6 proc.
Stabilny wynik za pierwszych sześć miesięcy zanotował natomiast segment hotelowy. Union Investment kupił w tym roku Holiday Inn w Warszawie (około 41 mln euro) i Park Inn w Krakowie (około 26 mln euro) od UBM Development.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...