Mistrzostwa świata na polskich krzesłach
InfrastrukturaOrganizator Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze zdecydował, że krzesła marki Forum Seating, należącej do Nowy Styl Group, wypełnią kolejne trzy stadiony budowane na mistrzostwa w piłce nożnej: Ras Abu Aboud (40 tys. miejsc), Lusail (80 tys.) i Qatar Foundation (40 tys.). Kontrakt na trzy inne stadiony był podpisany wcześniej. Krzesła zostaną wyprodukowane przez katarskiego partnera Nowy Styl Group – firmę Coastal Qatar. Krzesła NSG będą służyć także na Al Bayt (60 tys. miejsc), Al Rayyan (40 tys.) oraz Al Wakrah (ponad 40 tys. miejsc). Nie został jeszcze rozstrzygnięty projekt na ostatni z budowanych na Mundial stadionów – Al Thumama.
Współpraca firmy Nowy Styl Group z firmą z Kataru rozpoczęła się rok temu. NSG udzieliła katarskiemu producentowi licencji na produkcję krzeseł stadionowych Abacus i przekazała technologiczne know-how, wspierając budowę fabryki i uruchomienie produkcji na Bliskim Wschodzie. Coastal Qatar został wybrany przez organizatorów mistrzostw z Supreme Comitee jako wykonawca 140 tys. siedzeń na trzech z siedmiu stadionów budowanych na Mundial 2022. Ostatnia umowa mówi o kolejnych budowanych stadionach: na Ras Abu Aboud, Lusail i Qatar Foundation znajdą się również modele na licencji marki Forum Seating: Abacus i Omega, a także produkowane w Polsce siedziska premium – Oscar VIP, Abacus Gold i Silver. – Siedziska produkowane w Katarze spełniają najwyższe standardy jakościowe. Równolegle realizujemy dostawy z fabryk w Polsce, dzięki czemu dotrzymujemy wszystkich terminów inwestycji – mówi Jakub Rachfalik, dyrektor zarządzający marką Forum Seating. – Wsparcie Jakuba [Rachfalika – red.] i jego zespołu było kluczowe w zdobyciu kompetencji umożliwiających nam realizację tego złożonego projektu – powiedział Nishad Azeem PMP, prezes firmy Coastal Qatar.
Na trybunach nowych stadionów oprócz rozkładanego modelu Abacus, znajdą się kubełkowe siedziska Omega (te same, na których kibicowali goście Mundialu w RPA). Te ostatnie zostaną zamontowane bezpośrednio do metalowej konstrukcji, która będzie częścią górnych trybun stadionów Lusail, Qatar Foundation i Ras Abu Aboud. Trybuny te po zakończeniu mistrzostw mają być zdemontowane i, w całości lub w modułach, tworzyć obiekty dla wydarzeń sportowych w innych lokalizacjach. W ten sposób katarski Supreme Comitee planuje przyczynić się do rozwoju całego kraju, a także wesprzeć rozwój sportu w krajach afrykańskich.
Katarski komitet organizacyjny ma strategię powtórnego wykorzystania infrastruktury tworzonej na Mundial. Jeden ze stadionów będzie się mieścił w Education City, w sąsiedztwie katarskich uniwersytetów i ośrodków badawczych. Po mistrzostwach obiekt w wersji pomniejszonej będzie służył uczelniom, a 15 tys. miejsc ma być zdemontowanych i przetransportowanych do krajów rozwijających się.
– Przy aranżacji trybun kluczowe jest zrozumienie lokalnych uwarunkowań i stworzenie czegoś wyjątkowego. Dla stadionu Al Wakrah, którego projekt nawiązuje do tradycyjnej łodzi poławiaczy pereł, zaproponowaliśmy trzy motywy kolorystyczne: pierwszy – zielono-niebieski, odwoływał się do natury: lasów namorzynowych i wody morskiej – elementów charakterystycznych dla miasta Al Wakrah. Drugi – brązowo-złoty łączył motyw łodzi rybackiej z otaczającymi Al Wakrah wydmami. Ostatecznie wybrany został trzeci projekt, niebiesko-biały, inspirowany ruchem morskich fal, które wyznaczają rytm życia miasta na wybrzeżu – opowiada Jakub Rachfalik. Dla stadionu Al-Rayyan w ostatnich dniach wybrano czerwono-białe siedziska z motywem lwa.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...