EN

Jolanta Nowakowska-Zimoch po godzinach

Nagrody Eurobuild Awards
POLSKA Jolanta Nowakowska-Zimoch, partner w kancelarii Greenberg Traurig, została nominowana przez redakcję magazynu "Eurobuild CEE" w kategorii Osobowość Roku w konkursie Eurobuild Awards. Czy chcecie się dowiedzieć, jak trafiła do świata nieruchomości, kogo podziwia z tej branży, z kim się przyjaźni i gdzie ją można spotkać na plackach po szwajcarsku? Jeśli tak, to przeczytajcie rozmowę z szefową działu nieruchomości w kancelarii Greenberg Traurig. W najbliższych dniach, jeszcze przed wyborem Osobowości Roku, zdradzimy szczegóły z życia prywatnego pozostałych nominownych do tego wyróżnienia. Kto zdobędzie tytuł Osobowości Roku okaże się podczas Gali Eurobuild Awards 5 grudnia.
"Eurobuild CEE": Jak trafiła Pani do branży nieruchomości? Jolanta Nowakowska-Zimoch, partner w kancelarii Greenberg Traurig: Jak często w życiu bywa: przez przypadek. Byłam już kilka lat adwokatem. Prowadziłam różne sprawy, ale przede wszystkim zajmowałam się obroną w procesach karnych. Nieskromnie powiem, że z pewnymi sukcesami. Paradoksalnie, to spowodowało, że podjęłam decyzją o zmianie specjalizacji. W tym czasie w Polsce istniała już mafia i zaczęły się pierwsze sprawy karne przestępczości zorganizowanej. Mafia uważnie przyglądała się adwokatom i próbowała ze sobą związać niektórych z nich. Uznałam, że jako młoda, wybijająca się adwokatka mogę stać się obiektem jej zainteresowania i otrzymam ofertę „nie do odrzucenia”. Zajęłam się nieruchomościami; pierwsze nabycia dla klientów kamieniczek na Nowym Świecie, rozwinięcie praktyki, wreszcie likwidacja własnej kancelarii i przejście do pierwszej zagranicznej – Cameron McKenna. Tam praca ze Stevenem Shone, Małgosią Pietrzak-Paciorek i Pawłem Dębowskim – byliśmy prawdziwym „dream team”.

Ktogo z branży nieruchomości podziwia Pani najbardziej?
Dla mnie ikoną rynku nieruchomości był i jest David Mitzner. Ne tylko z powodu jego osiągnięć w tej dziedzinie, ale przede wszystkim ze względu na niezwykłą osobowość, determinację, ambicję, dążenie do celu, a przy tym – co nie jest cechą wszystkich liderów – dostrzeganie spraw konkretnych ludzi. No i ta fantastyczna pamięć, którą nas zaskakiwał oraz optymizm – pomimo wszystkiego, co Go w życiu spotkało. Pamiętam uroczystość 100-lecia Jego urodzin. Stałam w długiej kolejce do składania życzeń. Pan David pamiętał nas wszystkich z imienia. A potem, kiedy uznaliśmy, że chyba już czas uwolnić Jubilata od naszej obecności ze względu na późną porę, Starszy Pan wziął mikrofon i powiedział, że chyba nie mamy zamiaru wychodzić, kiedy jeszcze jest szampan i możemy wypić za jego zdrowie. To sytuacja z gatunku takich, które się zapamiętuje na zawsze.
Co uważa Pani za swój największy dotychczasowy sukces zawodowy?
Chyba to, że udało mi się uzyskać zaufanie i klientów i kolegów, z którymi po tej samej, a czasem po przeciwnych stronach transakcji pracujemy od lat.Co było Pani największym niepowodzeniem?
To była straszna wpadka: zmieniające się przepisy, przeoczenie przez wszystkich jednej z koniecznych przesłanek i – w konsekwencji – nieważna transakcja. Minęło wiele lat. Obiekt zmienił już kilku właścicieli i nikt nigdy nie dopatrzył się tego błędu. Dziś już wszystko jest ok. Oczywiście poza tym, co tkwi w mojej pamięci. Błędem nie do wybaczenia. Ale warto trzymać się znanej zasady – tylko ci, którzy nic nie robią, nie popełniają błędów. Ważne, żeby mieć świadomość swoich błędów i całe życie się uczyć.
Co udało się wnieść Pani do polskiego społeczeństwa poprzez swoją działalność biznesową?
Uczestnicząc w dziesiątkach transakcji przez te wszystkie lata w jakimś stopniu miałam wpływ na kształtowanie się praktyki transakcyjnej na polskim rynku nieruchomości z pożytkiem dla klientów. Na przekonanie prawników, że nie wystarczy, nawet doskonała, znajomość przepisów. Trzeba bowiem interesować się wieloma dziedzinami, aby być partnerem klienta i brać odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Do tego potrzebne jest doświadczenie zawodowe i życiowe oraz znajomość rynku i ludzi. Do tego umiejętność poszukiwania skutecznych sposobów na wychodzenie z kryzysu, a nie walka za wszelką cenę i pogłębianie sytuacji kryzysowych. Zrozumienie, że wszyscy spotykamy się po to, żeby doprowadzić do skutecznego zakończenia transakcji. I żeby każdy czuł, że w jakiejś części to także jego sukces. To jest trudne, czasem bardzo, bo trzeba umieć rezygnować z własnych ambicji. Ale dla mnie bycie liderem to nie to samo, co narzucanie własnego zdania.
Jakie są Pani najbliższe plany zawodowe?
Tajemnica zawodowa obowiązuje…


Który budynek jest Pani ulubionym i dlaczego?
Pytanie dotyczy zapewne budynków komercyjnych, bo to nasza branża. Ale nie – mój ulubiony budynek to prześliczna klasycystyczna kamienica przy ul. Mokotowskiej, na którą wyjeżdża się wprost z ulicy Chopina. Jeżdżę tamtędy od lat i to cud, że jeszcze nie spowodowałam wypadku, bo zawsze „wgapiam się” w nią, podziwiając każdy detal. Oprócz niej lubię budynki Biblioteki Uniwersyteckiej i Sądu Najwyższego.
Którą z żyjących osób podziwia Pani i dlaczego? Nie mam „takiego idealnego bohatera”. Wielu ludzi mnie fascynuje, interesuje, podziwiam ich zachowanie, intelekt, znajomość świata. Ludzi w liczbie mnogiej. Jednej osoby nie potrafię wskazać.
Z którą postacią historyczną identyfikuje się Pani w największym stopniu?
Osobą, z którą nie tyle się identyfikuję, ale którą wyjątkowo podziwiam, jest zmarły profesor Władysław Bartoszewski. Powtarzam sobie jego życiowe motto: „warto być przyzwoitym”.

Jaki ma Pani pomysł na doskonały dzień?
Stwierdzenie wieczorem, że nie był to dzień stracony, że coś wniósł w moje życie. Jestem uzależniona od tego, żeby coś się działo.
Czy ma Pani ulubioną restaurację?
Od lat, mimo tego, że powstaje w Warszawie mnóstwo restauracji i co jakiś czas ulegamy z Marcinem, moim mężem, chwilowym fascynacjom, to zawsze wracamy do Dyspensy – ja na placki po szwajcarsku ze śmietaną, a Marcin na mielone – obie potrawy najlepsze na świecie.
Kto jest Pani najbliższym przyjacielem i dlaczego?
Przyjaciółka od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jesteśmy jak niebo i ziemia – tak różne. Cudowna osoba, która zawsze mnie wysłucha i „sprowadzi na ziemię” kiedy trzeba. A ja zawsze mam świadomość, że jestem dla Niej ważna.
Jakiej cechy najbardziej nie znosi Pani u innych?
Obłudy i zawiści – w takich sytuacjach zero tolerancji.
Jak chciałaby Pani zostać zapamiętana?
Bycie zapamiętanym – to bardzo dużo. I nie jest to kokieteria z mojej strony.

Ostatnie nowości

Zarządzanie nieruchomościami

Technologia sprzymierzona

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by TC

Wyzwania związane z epidemią spowodują, że zapotrzebowanie na zaawansowane rozwiązania technologiczne stosowane w zarządzaniu budynkami będzie rosło coraz dynamiczniej – uważają eksperci firmy Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Sprzedaż rośnie, ale ostrożnie

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by TC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku Develia sprzedała 423 lokale na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych, rok wcześniej firma znalazła nabywców 618 jednostek.

Infrastruktura

Polska Tramwajem przez jezioro

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by TC

Aldesa Construcciones Polska, główny wykonawca modernizacji linii tramwajowej na gdańskie Stogi, oddał do użytkowania inwestycję o łącznej wartości ok. 118 mln zł. Ponowne uruchomienie linii nastąpiło w 93 rocznicę jej otwarcia.

Technologie

Polska Nowy podmiot na rynku fotowoltaiki

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Śląskie Kamienice będą współpracowały z Columbus Energy przy projektach farm fotowoltaicznych – wspólnie będą wyszukiwać lokalizacje, projektować, finansować, budować i uruchamiać wolnostojące instalacje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Świat Zeskanują wnętrza biur

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Firmy Matterport i Cushman & Wakefield zawarły porozumienie, dzięki któremu klienci C&W będą mogli skorzystać z rozwiązania umożliwiającego skanowanie wnętrz nieruchomości komercyjnych i oglądanie ich w technologii 3D.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Podkarpacie z pierwszym IDS-em

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Nowy dworzec w Sędziszowie Małopolskim został otwarty dla podróżnych, to pierwszy z dwóch dworców w województwie podkarpackim realizowanych w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych.

Infrastruktura

Polska Obwodnica Pisza coraz bliżej

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Zatwierdzony został program inwestycji dla budowy obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63, powstanie odcinek o długości około 3,6 km dostosowany do tranzytowego ruchu samochodowego osobowego i ciężarowego.

Budownictwo

Polska Rewolucja przy Rewolucji

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

W Łodzi ruszyła rewitalizacja trzech sąsiadujących ze sobą kamienic przy ul. Rewolucji, powstaną w nich mieszkania, lokale użytkowe i świetlice artystyczne.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Archicom zadowolony z wyników

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Grupa Archicom sprzedała w pierwszym półroczu 2020 roku łącznie 513 lokali i podpisała 690 aktów notarialnych. W drugim kwartale roku spółka sprzedała 220 lokali.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Od Marvipolu 112

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Marvipol wstępnie podsumował sprzedaż swoich lokali w drugim kwartale, firma sprzedała w tym okresie 112 mieszkań i lokali usługowych za kwotę 66,7 mln zł.

Infrastruktura

Polska Budujemy mosty dla regionów

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Budowa przeprawy przez rzekę Bug pomiędzy miejscowościami Granne i Krzemień Wieś ruszy już wkrótce, projekt otrzymał właśnie dofinansowanie z programu "Mosty dla Regionów".

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kawałek morza na lądzie

schedule 03 lipca 2020
Opr./edited by AKL

DB Schenker otworzył w Sosnowcu magazyn CFS (Container Freight Station), który umożliwi konsolidację i dekonsolidację kontenerów drobnicowych. Operator logistyczny uruchomił cztery linie oceaniczne z chińskich portów w Szanghaju, Ningbo, Hongkongu i Shenzhen.

Zarządzanie nieruchomościami

Kierowniku, zapłać apką

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Sieć Aldi zmieniła system parkowania przed swoimi obiektami – płatność za postój będzie można uregulować za pomocą aplikacji mobilnej, a wszystkie parkingi będzie obsługiwał tylko jeden operator.

Hotele

Polska / Europa Europa dołączy do Tribe

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Jesienią do Europy zawitają pierwsze hotele Tribe, lifestylowa marka Accora była do tej pory dostępna jedynie w Australii. Pierwszy hotel pod tym szyldem w Polsce ze 116 pokojami zostanie otwarty w Warszawie przy ul. Brackiej w 2021 roku. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Europa Środkowo-Wschodnia Przyszłość jest elastyczna

schedule 02 lipca 2020
Nathan North
redaktor sekcji angielskiej

Od czasu powstania osiem lat temu, czyli niedługo po ogólnoświatowym kryzysie, węgierski operator biur serwisowanych New Work stale kroczył ścieżką wzrostu. Teraz, w wyniku kolejnego kryzysu, może urosnąć jeszcze bardziej – twierdzi prezes zarządu Hubert Abt, który udzielił nam wywiadu na wyłączność.

Rynek mieszkaniowy

Polska Coliving - reaktywacja

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Dzielenie przestrzeni, czyli jedna z podstawowych zasad działania projektów colivingowych, zdaje się być zupełnym przeciwieństwem pandemicznej izolacji. Jednak wbrew pozorom, to właśnie taka forma zamieszkiwania może być łatwiejszym i przyjemniejszym sposobem przeżycia kwarantanny.

Zielone budownictwo

Serenada podwójnie zielona

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Krakowskie Centrum Serenada, wybudowane i zarządzanie przez spółkę Mayland Real Estate, otrzymało certyfikat BREEAM-In Use z najwyższą możliwą oceną ,,Outstanding” w kategorii "Zarządzanie obiektem" (Building Management) oraz z oceną „Excellent” za walory konstrukcyjne obiektu i jego wykonanie (Asset Performance).

Biura i projekty wielofunkcyjne

Face2Face pod wiechą

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Zakończyły się prace przy konstrukcji drugiego etapu katowickiego projektu Face2Face Business Campus, inwestycja będzie gotowa w listopadzie tego roku. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

W tej bitwie wszyscy wygrali

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

W stołecznym biurowcu Bitwy Warszawskiej Business Center rozpoczął funkcjonowanie Urząd do Spraw Cudzoziemców, ponadto umowę najmu przedłużyła firma Rettenmaier, a Warner Bros Entertainment Polska dobrał dodatkową powierzchnię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Upadłość i co dalej?

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Branża retail jest w niełatwej sytuacji. Po zamknięciu łódzkiej Sukcesji rynek zastanawia się, czy kolejne galerie handlowe może czekać ten sam los.

Najnowsze w Nagrody Eurobuild Awards

schedule 06 marca 2020

Eurobuild Awards na Europę Środkowo-Wschodnią – nowa era konkursu

Konkurs i nagrody Eurobuild Awards mają na celu promocję kluczowych graczy branży nieruchomości. Naszym długofalowym celem jest zgromadzenie osób i korporacji z nieruchomościowego ekosystemu, które wierzą w rozwój nieruchomości i mają realny wpływ na zmiany zachodzące w tym sektorze. My też się zmieniamy. Świat idzie naprzód i czas na kolejny krok.

schedule 03 grudnia 2019

Eurobuild Awards 2019: publiczność zdecydowała

POLSKA Podczas jubileuszowej 10. Gali Nagród Eurobuild Awards 2019 publiczność w głosowaniu elektronicznym wybrała zwycięzców w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Największe Osiągnięcie Pozabiznesowe Roku oraz Debiut Roku.

schedule 03 grudnia 2019

Eurobuild Awards 2019: najlepsi nad Wisłą

POLSKA Już po raz dziesiąty kapituła nagród Eurobuild Awards złożona z 252 jurorów – profesjonalistów branży nieruchomości – wybrała firmy i obiekty, które wywarły największy wpływ na polski rynek nieruchomości i budownictwa w 2019 roku. Na uroczystej gali w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton 3 grudnia zebrało się aż 950 osób.

schedule 03 grudnia 2019

Eurobuild Awards 2019: najlepsi w regionie CEE

EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA Nagrody Eurobuild Awards 2019 przyznano także w kategoriach obejmujących kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 03 grudnia 2019

Eurobuild Awards 2019: najemcy wybrali

POLSKA Eurobuild Awards to nie tylko głosowanie członków jury. Projekty w sześciu kategoriach oceniali także najemcy. Oto ich werdykt.

schedule 03 grudnia 2019

Eurobuild Awards 2019: prawie 141 tys. zł dla Iskierki

POLSKA Goście jubileuszowej 10. gali rozdania nagród Eurobuild Awards 2019, zachęceni przez Roberta Mielżyńskiego, chętnie przyłączyli się do charytatywnej zbiórki pieniędzy dla podopiecznych fundacji Iskierka. Na ich rzecz zebrano łącznie 140 909 zł i 60 gr.

schedule 03 grudnia 2019

Eurobuild Awards 2019: nagrody dekady

POLSKA Mija właśnie 10 lat od pierwszej, zorganizowanej przez Eurobuild CEE, gali. Dekada to już spory odcinek historii. Wiele się przez ten czas wydarzyło i zmieniło, również na rynku nieruchomości. Z tego powodu prestiżowe jury, składające się z 21 osób, przyznało Nagrody Dekady.

schedule 03 grudnia 2019

Eurobuild Awards 2019: Robert Dobrzycki i rozwój rynku

POLSKA Jubileuszowa 10. Gala Eurobuild Awards 2019 przyniosła też wyróżnienie za Wkład w Rozwój Rynku Nieruchomości. Nagrodę tę otrzymał Robert Dobrzycki, szef Panattoni Europe.

schedule 02 grudnia 2019

Koszulka i wino – kto da więcej?

POLSKA Wzorem poprzednich edycji Gali Eurobuild Awards, tak i w tym roku, odbędzie się licytacja cennych – nie tylko pod względem materialnym – przedmiotów przekazanych nam przez wspaniałych ludzi, którym na sercu leży dobro dzieci. Celem licytacji jest uzyskanie jak najwyższej kwoty, która trafi na konto Fundacji Iskierka.

schedule 28 listopada 2019

Odsłaniamy skład kapituły 10. edycji konkursu Eurobuild Awards

POLSKA Głosowanie jury w 23 kategoriach konkursu Eurobuild Awards dobiegło końca. Swoje głosy na najlepsze firmy i projekty zrealizowane w ostatnim roku finalnie oddało 252 przedstawicieli branży nieruchomości komercyjnych.

schedule 21 listopada 2019

Wszystkie bilety na galę Eurobuild Awards zostały wyprzedane!

POLSKA Tegoroczna Gala Eurobuild Awards wzbudziła ogromne zainteresowanie i kilka ostatnich biletów zostało sprzedanych dzisiaj.

schedule 18 listopada 2019

Aukcja charytatywna podczas 10. gali wręczenia nagród Eurobuild Awards

POLSKA Są dzieci, których przyszłość jest pod znakiem zapytania. Czy kiedyś spojrzą w lustro i zobaczą siebie jako osobę dorosłą? Sprawmy aby ich szanse wzrosły.

schedule 13 listopada 2019

Aukcja charytatywna podczas 10. gali wręczenia nagród Eurobuild Awards

POLSKA Są dzieci, których przyszłość jest pod znakiem zapytania. Czy kiedyś spojrzą w lustro i zobaczą siebie jako osobę dorosłą? Sprawmy aby ich szanse wzrosły.

schedule 08 listopada 2019

Kazimierz Kirejczyk po godzinach

POLSKA Kazimierz Kirejczyk, ekspert, doradca i pracownik naukowy, twórca i prezes firmy Reas, który tegoroczną nominację do Osobowości Roku w ramach konkursu Eurobuild Awards zdobył za doprowadzenie do włączenia Reasa w struktury międzynarodowej agencji doradczej JLL. Dziś zdadza nam, jakie były początki jego kariery na rynku mieszkaniowym w latach 90., co uważa za swój największy sukces zawodowy i za co podziwia Fallingwater, dom wiszący nad wodospadem w górach Pensylwanii. Głosowanie jury konkursu trwa. Kto zdobędzie tytuł Osobowości Roku okaże się podczas Gali Eurobuild Awards 3 grudnia.

schedule 08 listopada 2019

Czarek Jarząbek po godzinach

POLSKA Czarek Jarząbek, założyciel i prezes Golub GetHouse, tegoroczną nominacje do nagrody Osobowości Roku w ramach konkursu Eurobuild Awards otrzymał za przeprowadzenie największej transakcji najmu biurowego w historii polskiego rynku. Dziś zdradza nam m.in. co motywuje go do działania, jak zaczął współpracę z Eugenem Golubem, co czasami śni mu sie po nocach i co zainspirowało go do zostania przedsiębiorcą. Głosowanie jury konkursu trwa. Kto zdobędzie tytuł Osobowości Roku okaże się podczas Gali Eurobuild Awards 3 grudnia.

schedule 07 listopada 2019

Magdalena Kowalewska po godzinach

POLSKA Magdalena Kowalewska, country manager operations, członek zarządu firmy Immofinanz w Polsce została nominowana przez redakcję magazynu "Eurobuild CEE" w kategorii Osobowość Roku w konkursie Eurobuild Awards. Który budynek (oprócz oczywistego, czyli Warsaw Spire) podoba jej się najbardziej, w której restauracji w stolicy można ją spotkać na kolacji, czego nie lubi u innych, a kogo podziwia – to i wiele, wiele innych ciekawostek opowiedziała nam szefowa Immofinanz w Polsce. W najbliższych dniach, jeszcze przed wyborem Osobowości Roku, zdradzimy szczegóły z życia prywatnego pozostałych nominownych do tego wyróżnienia. Kto zdobędzie tytuł Osobowości Roku okaże się podczas Gali Eurobuild Awards 3 grudnia.

schedule 07 listopada 2019

Daniel Puchalski po godzinach

POLSKA Daniel Puchalski, partner zarządzający firmy Knight Frank został nominowany przez redakcję magazynu "Eurobuild CEE" w kategorii Osobowość Roku w konkursie Eurobuild Awards. Zdradza nam, kto był jego pierwszy mentorem, a kto dziś jest jego najlepszym przyjacielem, jakie ma plany wobec nowej firmy i jak zaczynał przygodę w świecie nieruchomości. Głosowanie jury konkursu trwa. Kto zdobędzie tytuł Osobowości Roku okaże się podczas Gali Eurobuild Awards 3 grudnia.

schedule 07 listopada 2019

Starcie nieruchomościowych tytanów

POLSKA W czwartek, 7 listopada odbyło się głosowanie na najlepsze firmy dekady na rynku nieruchomości komercyjnych w ramach dziesiątej edycji Eurobuild Awards.

schedule 31 października 2019

Czas poznać ostrzących sobie zęby na zwycięstwo

POLSKA Zakończyliśmy proces rejestracji firm i projektów do 10. edycji nagród Eurobuild Awards w kategoriach Nagród Jury i Nagród Publiczności.

schedule 29 października 2019

Witamy na pokładzie!

POLSKA Na tydzień przez zamknięciem rejestracji było około 100 osób w jury. Dzień przed zamknięciem – niemal jak milionowego pasażera lotów – z radością powitaliśmy 200 osobę. Ostatecznie w składzie jury Eurobuild Awards 2019 jest 270 ekspertów rynku nieruchomości.

Kategorie