Branża e-commerce inwestuje w siebie
E-commerceTo już dziewiąta edycja badania prowadzonego wśród właścicieli sklepów internetowych. W tym roku jego autorzy skupili się na drogach rozwoju e-sklepów. – Ostatni rok upłynął pod znakiem wejścia w życie RODO, zakazu handlu w niedzielę, premiery Allegro Smart i debiutu w internecie wielu globalnych marek. Jednak żadne z tych zdarzeń nie wywróciło internetowego handlu do góry nogami. Branża wyraźnie okrzepła i rośnie, inwestując w siebie – uważa Łukasz Kozłowski, ekspert Shopera.
Jego zdaniem mnogość prób rozwoju podejmowanych przez właścicieli sklepów internetowych pokazuje, że w e-commerce trzeba się zaangażować i poświęcić mu dużo czasu. Niemal połowa (48,1 proc.) polskich sklepów internetowych usytuowana jest w województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim. Najwięcej z nich sprzedaje artykuły z kategorii “Dom i ogród’ (22,7 proc.), “Ubrania” (17,6 proc.), oraz “Zdrowie i uroda” (22,7 proc.).
Blisko 3/4 internetowych sprzedawców deklaruje, że ich przychody w ubiegłym roku wzrosły. Im dłuższy staż sklepu, tym częściej staje się on głównym lub znaczącym źródłem dochodu dla właściciela. Obecnie 67 proc. sprzedaje w sieci samodzielnie. Jednocześnie blisko 76 proc. właścicieli z kilkuletnim stażem zatrudnia pracowników. – Niemal połowa sprzedawców przyznaje, że za wzrostami ich przychodów stoi dobra koniunktura w branży e-commerce. Mimo to, nie spoczywają na laurach. Większość zainwestowała w rozwój oferty produktowej, reklamę i budowę marki. To pokazuje, że polski e-commerce to miejsce dla ambitnych graczy – zauważa Jacek Zientkiewicz, brand manager w Shoper.
Właściciele sklepów internetowych podejmują wiele działań, aby zwiększyć swoją konkurencyjność. Począwszy od dbania o bezpieczeństwo danych (36 proc.), poprawę szaty graficznej (41 proc.), pozycjonowanie (29 proc.) i dodanie nowych metod płatności (29 proc.). Aż 70 proc. sklepów internetowych prowadzi sprzedaż w wielu miejscach. Blisko 57 proc. wybiera serwis Allegro, 82 proc. Facebook, a 42 proc. Instagram.
Około 55 proc. sprzedawców zapytanych o plany rozwoju w 2019 roku deklaruje, że chciałoby zająć się pozycjonowaniem strony sklepu a co czwarty chce poprawić jego wygląd. – Sklepy stawiają na sprawdzone rozwiązania, które przynoszą szybkie efekty. Powstaje jednak coraz więcej podobnych do siebie e-biznesów, dlatego warto poszukać czegoś, co się wyróżnia. Blisko 18 proc. sprzedawców uważa, że jest to marka kojarząca się z jakością. Jestem pewien, że w kolejnych latach ta liczba będzie większa – podsumowuje Jacek Zientkiewicz.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...