(Sportowe) miasto w mieście
Biura i projekty wielofunkcyjneInwestorem i generalnym wykonawcą jest firma Inter-Bud. Łączna powierzchnia części biurowej nazwanej Fabryczna Office Park, na którą składają się trzy budynki, to 42 tys. mkw. Budynki mają po dziesięć kondygnacji naziemnych. Budynek B1, który zostanie oddany do użytkowania w kwietniu, jest komercjalizowany przez m.in. Fabiz, spółka celowa grupy Inter-Bud (parter i pierwsze piętro) oraz firmę Cushman & Wakefield. Pierwszy budynek kompleksu ma 13,5 tys. mkw., z czego 950 mkw. to powierzchnia handlowo-usługowa na parterze. – Połowę pierwszego piętra przeznaczyliśmy na kilkuosobowe biura dla mniejszych firm. Mamy już kilku najemców – wśród nich firmy informatyczne – powiedział nam Mirosław Jankowski, prezes Fabizu. Także powierzchnia biurowa na wyższych kondygnacjach jest już częściowo wynajęta. Budynek B2 ma zostać oddany w styczniu 2020 roku, natomiast B3 – w styczniu 2021 roku. W kompleksie biurowym na parterze budynku B2 ma znaleźć się restauracja The Cars, która będzie największą powierzchniowo restauracją w Krakowie.
Drugim etapem inwestycji Fabryczna City będzie rewitalizacja części zabytkowej (dwa zabytkowe budynki po Polmosie). Prace już się rozpoczęły. W jednym z nich ma powstać hotel czterogwiazdkowy. W kwestii operatora i marki hotelu są właśnie prowadzone rozmowy. W drugim będzie przestrzeń gastronomiczna i handlowa. Pomiędzy budynkami, nad zaplanowanym tam pasażem, będzie dach, na którym zainstalowany zostanie największy w Europie – według inwestorów – ekran ledowy. Oprócz restauracji powstanie tam browar oraz Muzeum Wódki, a także basen, klub fitness oraz sama balowa. Według informacji, do których dotarliśmy, część handlowa i usługowa w budynkach zabytkowych została już skomercjalizowana. Procesem najmu zajmował się Inter-Bud. Obiekty mają być gotowe w 2020 roku.
Wokół części zabytkowej mają powstać budynki mieszkalne. Pierwszy z nich ma zostać oddany w styczniu 2021 roku. Inter-Bud rozpoczął już nad nim prace. Docelowo budynków mieszkalnych ma być pięć. Mieszkania mają mieć powierzchnie od 50 do 100 mkw. Budynki będą miały od sześciu do dziesięciu kondygnacji. Będą one budowane w ostatnim, trzecim etapie. W jednym z budynków mieszkalnych planowane jest otwarcie przedszkola sportowego, które ma stworzyć Otylia Jędrzejczak, jak dowiedział się "Eurobuild CEE".
Pod obiektem ma powstać parking, na którym znajdą się miejsca parkingowe dla autobusów. W październiku 2019 roku na terenie inwestycji zlokalizowanej pomiędzy ulicą Fabryczną a aleją Pokoju zostanie otwarta Światowa Aleja Gwiazd Sportu, przy okazji obchodów stulecia polskiego olimpizmu. Miasto Kraków chce, by Aleja Gwiazd Sportu była jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.
W Alei Gwiazd Sportu, dzięki inicjatywie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Urzędu Miasta Krakowa oraz Fundacji Kibica, staną multimedialne figury sportowców wydrukowane w technologii 3D w skali 1:1. Pierwszą z nich będzie figura Roberta Korzeniowskiego. Data i miejsce powstania Światowej Alei Sportu to nawiązanie do faktu, że to właśnie w Krakowie 100 lat temu powstał Polski Komitet Olimpijski. W alei stanie łącznie 18 figur. – Aleję będziemy tworzyć etapami przez trzy lata. Najpierw powstaną figury polskich olimpijczyków, później pojawią się figury światowych gwiazd sportu – powiedział nam Bartosz Kwiatkowski, prezes Fundacji Kibica. Aleja ma się rozpoczynać pomiędzy budynkami biurowymi i ciągnąć w głąb inwestycji – do części zabytkowej. Wystawa ma być w pełni multimedialna.
Przy inwestycji ma powstać nowa stacja kolejowa, z której ma zostać otwarte bezpośrednie połączenie kolejowe z lotniskiem. Obok Fabrycznej ma powstać także budowane przez miasto Centrum Muzyki.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...