I nagle pojawia się anioł…
Style i wnętrzaBudynki pod adresem Foksal 13 i 15 od trzech lat przechodzą rewitalizację pod okiem konserwatora zabytków. Powstaną w nich luksusowe apartamenty.
W kamienicy pod numerem 15 pod warstwami farby odkryto kolejne polichromie. To postaci puttów – aniołków dmących w trąby, malujących latawce, plotących wieńce. Po usunięciu nagromadzonych przez lata warstw farby w głównej klatce schodowej budynku odkryto jeszcze jeden nieznany wcześniej detal – malowaną tarczę przy drzwiach wejściowych z rokiem powstania kamienicy – 1895. Ona również zostanie należycie odrestaurowana.
Ghelamco we współpracy ze specjalistami stopniowo odtwarza piękne detale wystroju pomieszczeń. Wnętrza kamienic Foksal 13/15 zdobią różnego rodzaju malowidła ścienne i sufitowe. Są wśród nich proste geometryczne wzory tworzące misterne kompozycje oraz polichromie – wielobarwne malunki wykonane na tynku.
– W przypadku kamienic Foksal 13/15, podobnie jak w innych obiektach z tamtego okresu, malowidła znajdują się na słomianych matach pokrytych warstwą tynku, przymocowanych do drewnianych elementów konstrukcyjnych, na przykład stropów. Nasza praca polega na wykonaniu tzw. transferu. Ostrożnie odcinamy fragmenty mat, przenosimy je, a po zakończeniu remontu płaszczyzny, na której się znajdowały, ponownie umieszczamy na niej części polichromii. Miejsca połączeń poszczególnych fragmentów punktowo zamalowujemy używając specjalnego, bardzo precyzyjnego pędzla o średnicy niewiele większej niż igła oraz farb konserwatorskich, których tonacja idealnie pasuje do oryginalnych i które nie zmienią odcienia za kilka lat – tłumaczy Anna Rostkowska, architekt z pracowni Proart, która odpowiada za projekt rewitalizacji Foksal 13/15.
W apartamentach odbywają się w tej chwili przygotowania do montażu rzeźbionych sztukaterii – listew, faset, rozet i wielu innych zdobień. W trakcie inwentaryzacji w pomieszczeniach doliczono się ich blisko 100 wzorów. Większość motywów to dekoracje modne i dość często spotykane u schyłku XIX wieku, ale nie brakuje i takich zastosowanych tylko w tej realizacji.
Kamienice powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...