EN

Szczecin coraz lepiej widoczny na mapie

Biura i projekty wielofunkcyjne
POLSKA Szczecin należy do grona dziesięciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, wynika z raportu ABSL. Miasto ma duży potencjał inwestycyjny, o czym świadczyć może wzrost zatrudnienia w sektorze w ciągu ostatnich trzech lat, który wyniósł 47 proc. Obecnie działające tam 43 centra usług, zatrudniają 5,6 tys. osób, ale prognozy wskazują, że w 2025 roku może to być już 10 tys. pracowników.

– Szczecin buduje swoją pozycję na polskiej mapie nowoczesnych usług, które stają się̨ jednym z wyróżniających elementów jego krajobrazu gospodarczego. Rozwijający się w mieście sektor tworzą obecnie 43 centra usług zatrudniające 5,6 tys. osób. Wzrost zatrudnienia w tych jednostkach od początku 2016 roku wyniósł 47 proc. Oznacza to, że w okresie ostatnich trzech lat, w mieście powstało blisko 2 tys. nowych miejsc pracy w branży. Wzrost ten utrzyma się w kolejnych latach. Prognozujemy, że w 2025 roku liczba zatrudnionych w centrach usług biznesowych w Szczecinie sięgnie 10 tys. pracowników – komentuje Janusz Górecki, szef zespołu badawczego ABSL.

W Szczecinie funkcjonują centra usług z 11 państw. Poza polskimi podmiotami, największa część firm pochodzi z krajów nordyckich i Niemiec. Warto podkreślić, że Szczecin charakteryzuje się̨ najwyższym w Polsce udziałem firm z krajów nordyckich w strukturze zatrudnienia centrów usług. Podmioty z Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii zatrudniają blisko jedną trzecią pracowników sektora w mieście (32 proc.).

Największym pracodawcą z sektora są centra IT zatrudniające w Szczecinie 2,5 tys. osób, co oznacza 45 proc. udział w strukturze zatrudnienia sektora w mieście (aż o 12 pp. więcej niż w skali całego kraju). Wartą podkreślenia specjalizacją szczecińskich centrów IT są usługi dla branży automotive – Szczecin pod względem liczby firm, które opracowują oprogramowanie dla tej branży jest znaczącym ośrodkiem w Polsce i Europie. Szczecińskie centra usług biznesowych rozwijają̨ się̨ nie tylko w zakresie poziomu zatrudnienia, ale też pod kątem zakresu i poziomu zaawansowania obsługiwanych procesów. Odchodzi się̨ od prostych procesów transakcyjnych na rzecz bardziej kompleksowych.

Szybki rozwój usług biznesowych w mieście otwiera przed absolwentami uczelni wyższych nowe możliwości zawodowe, a specjalistów składnia do pozostania i rozwijania swojej kariery właśnie w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Do Szczecina chętnie napływają̨ studenci z zagranicy, głównie z Niemiec i Norwegii. Studiuje tam ponad 1,4 tys. cudzoziemców. To ważna informacja dla przedsiębiorców poszukujących osób biegle posługujących się̨ w mowie i piśmie więcej niż̇ dwoma językami. W całym województwie zachodniopomorskim studiuje blisko 40 tys. osób o różnorodnych kompetencjach niezbędnych do pracy w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Szczecin to miasto, które wciąż̇ się̨ rozwija i rozszerza ofertę̨ edukacyjną wpływającą pozytywnie na poziom jego konkurencyjności jako ośrodka nowoczesnych usług dla biznesu. Należy zaznaczyć, że szczeciński rynek pracy charakteryzują̨ niższe koszty operacyjne w porównaniu do większych ośrodków miejskich, w których rozwijają̨ się̨ centra usług w Polsce.

– Jeśli przyjrzymy się bliżej jakości obsługiwanych procesów w szczecińskich centrach usług wspólnych, to zobaczymy, że powoli odchodzi się od prostych procesów transakcyjnych na rzecz tych bardziej kompleksowych. Prężnie rozwija się także sektor BPO. To też otwiera nowe możliwości zawodowe przed absolwentami zachodniopomorskich uczelni wyższych, a specjalistów z województwa skłania do pozostania w regionie – podkreśla Magdalena Gubska, team leader professionals Randstad Polska.

Szczecin wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom, oferując im wszechstronne wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Odpowiadają̨ za to Wydział Zarządzania Projektami w Urzędzie Miasta Szczecin oraz Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. Obsługa inwestorów na najwyższym poziomie w połączeniu z atrakcyjnym położeniem miasta i szerokim dostępem do kadry o wysokich kwalifikacjach sprawiają̨, że Szczecin jest bardzo interesującym miejscem dla działalności skupionych wokół nowoczesnych usług biznesowych.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Szczecinie sięgają 160 tys. mkw., co daje miastu ósme miejsce pod względem wielkości rynku w Polsce. Kolejne 44 tys. mkw. w budowie oznacza nowe możliwości rozwoju dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, na który obecnie przypada około 30 proc. wynajętej powierzchni biurowej w mieście. – Rynek biurowy w Szczecinie jest najmniejszy wśród głównych aglomeracji w Polsce, jednak odznacza się znaczącym potencjałem rozwoju. Potwierdzeniem zapotrzebowania na nowoczesne biura w mieście jest jeden z najniższych poziomów pustostanów w istniejących projektach w Polsce, jak również wysoki stopień wynajęcia obecnie realizowanych projektów. Co więcej, stawki czynszu w Szczecinie pozostają̨ niezwykle atrakcyjne w porównaniu do największych lokalizacji biznesowych w kraju – mówi Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych, JLL.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Kupili apartamenty przy marinie

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Dekpol Deweloper zakończył sprzedaż I etapu kompleksu Sol Marina w Gdańsku. Nabywcy kupili 77 apartamentów rozlokowanych w trzynastu niewysokich budynkach. Obecnie w sprzedaży dostępne są lokale budowane w ramach II etapu inwestycji.

Materiał partnera

Polska Warto się przejść po Promenadzie

schedule 15 października 2021
Eurobuild CEE

W ostatnim czasie Atrium Promenada znacząco wzmocniła swoje portfolio. W jednym z flagowych obiektów handlowych Grupy Atrium otwarto lokal amerykańskiej marki Guess w nowym koncepcie handlowym. Ofertę galerii wzbogaciła także DUKA. Swój pierwszy lokal w prawobrzeżnej części Warszawy otworzyła ponadto szkoła tańca Egurrola Dance Kids.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Najemcy aktywni w Trójmieście

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Według raportu „Office Occupier: Rynek biurowy w Trójmieście” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku sięgnął 93 tys. 110 mkw., co stanowiło 97 proc. średniej rocznej z lat 2015-2020 i aż 106 proc. w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Centrum BB z biurami Fleksi

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Grupa Passerinvet oddała do użytku Budynek B w praskim projekcie Centrum BB na Brumlovce. Przebudowa trwała rok. W biurowcu w listopadzie zostaną otwarte coworkingowe przestrzenie biurowe Fleksi, które zaoferują również miejsce na warsztaty i wydarzenia.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Quorum z nowym najemcą

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Wrocławski Quorum D, realizowany przez Cavatinę, będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży gamingowej. Oddanie biurowca do użytku planowane jest na II kwartał 2022 roku.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Dzień wdzięczności dla czystości

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Dziś przypada Thank Your Cleaner Day – dzień dedykowany wszystkim pracownikom branży czystości, czyli osobom, które na co dzień dbają o porządek wokół nas: w biurach, sklepach czy urzędach. Polska Izba Gospodarcza Czystości zwraca uwagę na to, jak ważne jest docenianie personelu sprzątającego nie tylko od święta.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Będą rezerwować w Skylinerze

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Booksy, platforma rezerwacji wizyt, wynajęła 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej na dwóch piętrach budynku Skyliner. Transakcja odbyła się całkowicie online, poprzez platformę ShareSpace.

Rynek mieszkaniowy

Polska Spravia zaczyna w Gdyni

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Spravia, czyli dawny Budimex Nieruchomości, rozpoczyna realizację osiedla Solano przy ul. Strzelców w Małym Kacku na granicy Gdyni i Sopotu. To pierwsza inwestycja mieszkaniowa dewelopera w Gdyni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Królewsko w Wilanowie

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Robyg rozpoczyna nową inwestycję w warszawskim Wilanowie – osiedle Royal Residence powstanie przy ul. Sarmackiej, na powierzchni około 9 hektarów o potencjale budowlanym ponad 90 tys. PUM.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy Outlet Jula w Polsce

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Szwedzka sieć Jula wprowadza na polski rynek swój koncept outletów. Pierwszy z nich zostanie otwarty w Jula Wrocław. Outlet Jula znajdzie się w wydzielonej części sklepu i zajmie 400 mkw. Oferta będzie uzależniona od asortymentu produktów dostępnych w danym czasie.    

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kamień pod Karuzelą

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Na budowie Karuzeli w Puławach odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Otwarcie obiektu planowane jest na II kwartał 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nieruchomości nie lubią leasingu

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

W tym roku firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu zanotowały bardzo duży wzrost wartości finansowania niemal we wszystkich segmentach rynku – poza nieruchomościami. Leasing nieruchomości to jedynie 0,7 proc. całego rynku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Katowice wiodą prym

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Na koniec III kwartału 2021 roku całkowita podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych osiągnęła poziom ponad 12,1 mln mkw., wynika z danych zaprezentowanych przez Colliersa. W Warszawie deweloperzy oddali do użytku 67,6 tys. mkw. powierzchni biurowej, natomiast wśród miast regionalnych pod względem przyrostu nowej podaży przodują Katowice z ponad 10,5 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zakupy w Blue City w niedzielę

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Do restauracji i miejsc rozrywki czynnych w Blue City w każdą niedzielę dołącza Eurospar.  Supermarket uzyskał status placówki pocztowej, a klienci w godzinach funkcjonowania sklepu mogą nadać i odebrać przesyłki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska MMG Ciechanów jak nowy i z nowymi najemcami

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Zakończyła się przebudowa centrum MMG Ciechanów, zarządzanego przez Master Management Group. Obiekt zyskał nowych najemców, a dotychczasowe powierzchnie zostały zmodernizowane.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kolejne mieszkania od Murapolu

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Murapol wprowadza do oferty ponad 1 tys. lokali zaprojektowanych w pięciu inwestycjach. Nowe mieszkania powstaną na terenie Bydgoszczy, Krakowa, Torunia, Gdańska i Wrocławia. W dwóch ostatnich grupa Murapol wprowadza na rynek zupełnie nowe inwestycje. Z kolei w pozostałych trzech, w ofercie znalazły się dalsze etapy realizowanych przedsięwzięć.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po lodówkę i telewizor do Zakopianki

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Należący do EPP Park Handlowy Zakopianka wzmocnił rosnący segment produktów elektronicznych i AGD. Krakowskie centrum powiększyło asortyment o ofertę elektromarketu Media Expert.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Gemini Park Tychy coraz pełniej

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Dział leasingu Gemini Park Tychy podpisał umowę z marką Smoke Shop. Tenant-mix galerii poszerzył się wcześniej m.in. o HalfPrice, Media Expert czy Action. Niebawem w ofercie centrum handlowego pojawi się Bel-Pol oraz Multikino - marki ulokują się w powstającej właśnie nowej części galerii.

Infrastruktura

Polska Siedmiu chętnych pod Międzyrzecem

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Siedmiu wykonawców złożyło oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka S19 od granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Inwestycja realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Canal+ znów u siebie

schedule 18 października 2021
Opr./edited by TC

Canal+ Polska odkupił od Real Management biurowiec przy al. Sikorskiego 9 w Warszawie, w którym od maja 2008 roku mieści się główna siedziba nadawcy. Wartości transakcji nie ujawniono.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 20 października 2021

Najemcy aktywni w Trójmieście

Według raportu „Office Occupier: Rynek biurowy w Trójmieście” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku sięgnął 93 tys. 110 mkw., co stanowiło 97 proc. średniej rocznej z lat 2015-2020 i aż 106 proc. w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem.

schedule 20 października 2021

Centrum BB z biurami Fleksi

Grupa Passerinvet oddała do użytku Budynek B w praskim projekcie Centrum BB na Brumlovce. Przebudowa trwała rok. W biurowcu w listopadzie zostaną otwarte coworkingowe przestrzenie biurowe Fleksi, które zaoferują również miejsce na warsztaty i wydarzenia.

schedule 20 października 2021

Quorum z nowym najemcą

Wrocławski Quorum D, realizowany przez Cavatinę, będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży gamingowej. Oddanie biurowca do użytku planowane jest na II kwartał 2022 roku.

schedule 19 października 2021

Będą rezerwować w Skylinerze

Booksy, platforma rezerwacji wizyt, wynajęła 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej na dwóch piętrach budynku Skyliner. Transakcja odbyła się całkowicie online, poprzez platformę ShareSpace.

schedule 19 października 2021

Katowice wiodą prym

Na koniec III kwartału 2021 roku całkowita podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych osiągnęła poziom ponad 12,1 mln mkw., wynika z danych zaprezentowanych przez Colliersa. W Warszawie deweloperzy oddali do użytku 67,6 tys. mkw. powierzchni biurowej, natomiast wśród miast regionalnych pod względem przyrostu nowej podaży przodują Katowice z ponad 10,5 tys. mkw.

schedule 18 października 2021

Warta już w Unicie

Przeprowadzkę do biurowca Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie zakończyła właśnie firma ubezpieczeniowa Warta. Najemca zajął 20 tys. mkw. powierzchni na 13 z 45 pięter wieżowca.

schedule 18 października 2021

Można zjeść w Młyńskiej.6

Inwestycja Młyńska.6 w Katowicach dostała pozwolenie na użytkowanie. Ośmiopiętrowy budynek biurowo-hotelowy oferuje prawie 2,6 tys. mkw. biur, inwestorem jest UBM Development.

schedule 18 października 2021

Wella w Bramie Miasta

W listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, globalny start-up kosmetyczny, który niespełna rok temu stał się niezależną firmą. Na około 1,5 tys. mkw. otworzy swoje nowe Centrum Usług Wspólnych. Część z nich zostanie zatrudniona w Centrum Doskonałości (CoE) IT.

schedule 18 października 2021

Rośnie aktywność najemców biur

W Warszawie znajduje się obecnie 6,16 mln mkw. biur, a 374 tys. mkw. pozostaje w budowie. Powoli widać wzrost aktywności najemców. W III kwartale 2021 roku wynajęto ponad 149 tys. mkw., co jest wynikiem o 32 proc. lepszym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z raportu CBRE.

schedule 18 października 2021

Dover zakotwiczyło w Globalworth Plaza

Firma Dover otworzyła biuro usług biznesowych (DBS) w Globalworth Plaza w Bukareszcie. Powierzchnia 1 tys. 170 mkw. zostanie wykorzystana do świadczenia usług w zakresie finansów, technologii informatycznych i zasobów ludzkich.

schedule 15 października 2021

Wrocławska wieża wychodzi z ziemi

Cavatina przystąpiła do prac budowlanych przy realizacji budynku C, będącego najwyższym obiektem całego kompleksu Quorum. 140-metrowa wieża będzie drugim co do wysokości obiektem w stolicy Dolnego Śląska.

schedule 15 października 2021

Biuro i showroom w Carbon Tower

Zajmująca się sprzedażą mebli i dekoracji firma Selsey wprowadziła się do nowego biura we wrocławskim budynku Carbon Tower. W ramach 930 mkw. poza powierzchnią biurową na 11 piętrze, firma ma także showroom na parterze.

schedule 15 października 2021

Centrum Biurowe Lubicz na nowo

W Lubicz Park – bo taką nazwę przyjęło dawne Centrum Biurowe Lubicz w Krakowie – zajdą zmiany. Obok nowych udogodnień dla najemców, takich jak ładowarki do pojazdów elektrycznych czy aplikacja budynkowa, obejmą one również jego otoczenie – wokół kompleksu pojawią się nowe nasadzenia zieleni i powstanie strefa rekreacyjna.

schedule 13 października 2021

Kompleks z nowym dworcem w Rzeszowie

Teren pomiędzy ul. Grottgera a torami kolejowymi doczeka się rewitalizacji. W roku 2021 władzom rzeszowskiego PKS udało się pozyskać sąsiednie działki, co stworzyło możliwość zagospodarowania całego terenu i stworzenia wielofunkcyjnego kompleksu, którego centralną częścią będzie nowy dworzec autobusowy. Przygotowanie założeń nowej inwestycji powierzono pracowni MWM.

schedule 13 października 2021

Można ćwiczyć w WTT

Należący do Globalworth wieżowiec Warsaw Trade Tower poszerza swoją ofertę o koncept siłowni sieci F45. Nowy klub powstanie na parterze budynku, a jego otwarcie planowane jest na początku 2022 roku.

schedule 13 października 2021

Uczelnia idzie na Nowogrodzką

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych wynajęła około 850 mkw. w budynku Prima Court przy ul. Nowogrodzkiej 68 w Warszawie.

schedule 13 października 2021

Eli Lilly zostaje u CA Immo

Eli Lilly and Company odnowiło umowę najmu w Bucharest Business Park, projekcie należącym do CA Immo. Międzynarodowa firma farmaceutyczna zajmuje w leżącym w północno-zachodniej części Bukaresztu kompleksie 900 mkw. powierzchni biurowej. W transakcji doradzała firma doradcza CBRE.

schedule 13 października 2021

Warsaw Unit z precertyfikacją

Warsaw Unit, zrealizowany przez Ghelamco, uzyskał precertyfikat w systemie WELL v2 Core. Za wsparcie zespołu Ghelamco oraz koordynację procesu certyfikacji WELL dla całego budynku odpowiada firma Sweco.

schedule 12 października 2021

Prawie 6 mln w regionach

Całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły 5 955 000 mkw. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) pozostawały Kraków (1 604 500 m kw.), Wrocław (1 242 600 m kw.) oraz Trójmiasto (923,5 tys. mkw.). PINK opublikował dane dotyczące rynku biurowego na głównych rynkach regionalnych za III kwartał 2021 roku.

schedule 12 października 2021

W łódzkiej Fuzji się upiecze

W III kwartale przyszłego roku w łódzkiej Fuzji ruszy rzemieślnicza piekarnia pod marką Bakery. Będzie to pierwszy lokal poza Warszawą. Najemca zajmie powierzchnię 180 mkw. w jednym z historycznych budynków zlokalizowanych w Ogrodach Anny.

Kategorie