Dobre prognozy dla biur
Biura i projekty wielofunkcyjneNajwiększe transakcje w pierwszym półroczu zawarły m.in. takie firmy jak Getin Bank (18,5 tys. mkw. w The Warsaw Hub), Warta (17, 6 tys. mkw. w Warsaw Unit), Axa (12,9 tys. mkw. w Warsaw Trade Tower) i Bank Gospodarstwa Krajowego (12,4 tys. mkw. w Varso 2). – W ostatnich miesiącach w Warszawie doszło do pięciu znaczących transakcji najmu zawartych przez instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, z czego cztery przypadły na centrum stolicy. Jest kilka powodów tak silnej koncentracji najemców w tym obszarze Warszawy. Jest to rejon o najlepszej dostępności komunikacji publicznej, a dodatkowo prestiż lokalizacji ułatwia rekrutację i utrzymanie pracowników a realizowane przez deweloperów spektakularne projekty dają możliwość wynajmu dużych powierzchni. Centrum jest też szczególnie popularne wśród firm wchodzących na warszawski rynek – informuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.
W centrum stolicy podpisano umowy na blisko 126 tys. mkw. powierzchni. Na kolejnych miejscach uplasował się Mokotów (104 tys. mkw.) i Centralny Obszar Biznesu (62 tys. mkw.). Te trzy strefy biurowe były odpowiedzialne za prawie trzy czwarte łącznego popytu w Warszawie. Dodatkowo niska dostępność istniejących biur powoduje, że firmy w coraz większym stopniu rozważają projekty w budowie. W rezultacie, od stycznia do czerwca 2019 umowy przednajmu sięgnęły 108,5 tys. mkw. – Biorąc pod uwagę transakcje podpisane już w trzecim kwartale – takie jak np. historycznie rekordowa umowa firmy Mbank na ponad 45 tys. mkw., a także kontrakty planowane w nadchodzących miesiącach, możemy się spodziewać kolejnego dobrego roku na stołecznym rynku biurowym – uważa Anna Młyniec.
Dalszy rozwój notują również operatorzy elastycznych przestrzeni pracy. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się niestandardowe budynki, czego przykładem jest transakcja w ArtN, gdzie Rent24 oraz Inoffice podpisały umowy na prawie 6 tys. mkw. Operatorzy dywersyfikują ponadto swoje lokalizacje – najchętniej wybierając centrum, ale poszukując również opcji rozwoju poza nim. Przykładem tego jest decyzja Inoffice o otworzeniu nowego centrum w Business Garden oraz wynajem powierzchni w budynku Witosa Point przez markę Regus.
– Popyt na biura napędza aktywność deweloperów komercyjnych. W pierwszym półroczu 2019 do użytku oddano 80,5 tys. mkw. biur w dziesięciu budynkach, a w budowie znajduje się około 780 tys. mkw. powierzchni, która trafi na rynek do 2021 roku. Co ważne, około 40 proc. tej powierzchni jest już objęta umowami przednajmu. To dowodzi, że Warszawa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków biurowych w Europie – przekonuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.
Do największych oddanych do użytku projektów w pierwszym półroczu należały Moje Miejsce B1 (blisko 19 tys. mkw., realizowane przez Echo Investment), Spark B (prawie 16 tys. mkw., firmy Skanska) oraz Vector+ (blisko 14 tys. mkw. którego inwestorem jest City Level).
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...