EN

CPK w trzech nowych odsłonach

Architektura i urbanistyka
POLSKA Terminal w kształcie trójkąta, z bursztynowym dachem i zintegrowane z koleją lotnisko-miasto. Architekci z pracowni Woods Bagot, Populous i KPF przedstawili koncepcje Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Posłużą jako inspiracja do przygotowywania master planu lotniska, który ma być zlecony na początku przyszłego roku.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) oraz Ambasada Wielkiej Brytanii zaprosiły do udziału w warsztatach architektonicznych w Warszawie projektantów z firm Woods Bagot, Populous i KPF. To już druga edycja polsko-brytyjskich warsztatów architektonicznych CPK. W pierwszych, które odbyły się pod koniec czerwca ubiegłego roku, wzięły udział pracownie: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy i Pascall+Watson. Owocem tamtego spotkania były opracowania, które stały się źródłem inspiracji przy pracach planistycznych CPK.

– Już po raz drugi zaprosiliśmy do współpracy architektów, aby zapytać ich o to, jak Port Lotniczy Solidarność ma wyglądać. Moment nie jest przypadkowy. Do końca października konsultujemy z partnerami branżowymi wymagania techniczne i operacyjne nowego lotniska – informuje Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. – Mamy nadzieję, że efekty prac brytyjskich architektów będą przydatne dla spółki budującej nowe lotnisko w centralnej Polsce, a docelowo korzystne dla przyszłych pasażerów – dodaje Lech Kaczanowski, dyrektor DIT (Department for International Trade) z Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce. – Warsztaty były połączeniem doświadczeń i wizji pracowni z wiedzą i oczekiwaniami inwestora. Mogą stanowić źródło pomysłów podczas tworzenia strategii i projektowania przyszłego lotniska, choć nie jesteśmy zobowiązani do wykorzystania żadnej z koncepcji. Aktualnie kontynuujemy przygotowania do procesu planowania lotniska – mówi Franciszek Ryczer, dyrektor Biura Projektowania i Inżynierii Komponentu Lotniskowego CPK.

Jak wygląda CPK w kolejnych wizjach architektów? Projektanci z pracowni KPF zaproponowali terminale w kształcie trójkątów: większy w ramach pierwszego etapu budowy CPK, a drugi, mniejszy jako etap drugi (jeśli będzie takie zapotrzebowanie w przyszłości). Architekci pracowali m.in. przy planowaniu lotnisk w Abu Dhabi, Amsterdamie i Seulu, wyszli z założenia, że – z uwagi na wygodę pasażerów CPK – odległość między centralną częścią lotniska – a najbardziej oddalonymi bramkami nie może być zbyt duża. – Trójkątny kształt terminala jest optymalny z architektonicznego punktu widzenia i niesie ze sobą wiele korzyści. Oznacza wygodę przemieszczania się, skrócenie czasu przesiadek i łatwość adaptowania przestrzeni. Poza tym, trójkąt to piękny kształt, przywołujący na myśl splecione dłonie i kojarzący się z solidarnością, która jest tak bliska polskiej tożsamości – wyjaśnia architekt Jens Hardvendel z KPF.

Architekci zaprojektowali także wnętrze terminalu CPK jako przestronną halę z przezroczystym dachem. Na jego szczycie umieścili pomarańczowe świetliki o nieregularnym kształcie, przywołujące na myśl tradycyjny polski bursztyn. We wnętrzu znalazły się drzewa i donice z roślinnością. – Warszawa to serce Europy i centrum regionu, w którym nie ma dużego hubu przesiadkowego, co oznacza, że istnieje rynkowa nisza, którą Polska może wykorzystać. Jako projektanci doceniamy fakt, że lotnisko będzie budowane od podstaw, jako tzw. greenfield. Ułatwia to stosowanie nowoczesnych rozwiązań i daje architektom pole do popisu – mówi Mustafa Chehabeddine, dyrektor ds. planowania w KPF.

Z kolei według projektantów z biura Populous w Londynie, CPK ma być „lotniskiem-miastem”, co stanowi nawiązanie do koncepcji Airport City. Pracownia powołuje się na doświadczenia m.in. z projektowania lotnisk Changi w Singapurze i De Gaulle’a w Paryżu. W tej koncepcji podróż przez lotnisko rozpoczyna się w momencie, gdy podróżni wysiadają z pociągu na zintegrowanej z terminalem stacji kolejowej. Przyjeżdżający na lotnisko będą mieli wybór: udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa albo zostawić bagaż i korzystać z atrakcji „lotniska-miasta” umieszczonych w części ogólnodostępnej. – Nasz projekt ma wykraczać poza stworzenie zwykłej „przestrzeni przejściowej”. Wyobraziliśmy sobie, że pasażer w drodze do bramki będzie czerpał przyjemność z tego, co widzi wokoło – wyjaśniają architekci pracowni Populousa. W przestrzeni znajdą się miejsca do relaksu i wypoczynku (centrum SPA, siłownia i basen), oraz pracy i spotkań biznesowych. W strefie rozrywki lotniska dostępne będą interaktywne rozwiązania cyfrowe np. platformy do gier e-sportowych.

– Na podstawie badań użytkowników portów lotniczych zgromadziliśmy ogromną ilość danych, która pozwoliła nam na stworzenie mapy doświadczeń użytkowników. Uwzględnia ona oczekiwania różnych grup podróżnych podczas każdego z etapów pobytu na lotnisku. Każdorazowo, projektując port lotniczy analizujemy szczegółowo przepływy strumieni pasażerów i ich zachowania, a dopiero na tej podstawie proponujemy rozwiązania – zapewnia architekt Brett Wightman, kierujący grupą Asia Pacific Aviation w pracowni Populous.

Z kolei architektów z pracowni Woods Bagot zainspirował polski krajobraz i zmieniająca się wraz z porami roku przyroda. W ich koncepcji pojawiły się sufity nawiązujące do wyglądu pni drzew i przywołujące na myśl polski las. Według architektów, w rejonie portu ma powstać park z ławkami, ze ścieżkami do spacerów, do jazdy na rowerze i na rolkach. Szklane ściany pozwolą na podziwianie zielonych przestrzeni dookoła i relaks przed podróżą. Ich zdaniem terminal Portu Lotniczego Solidarność powinien podkreślać gościnność Polski i być otwarty nie tylko dla podróżnych, ale także dla odwiedzających. – Lotnisko przyszłości powinno stanowić ucieczkę przed stresem i problemami dnia codziennego. Być miejscem oczekiwania na samolot i strefą relaksu – mówi Cliff Bollmann, dyrektor regionalny ds. rozwiązań transportowych Woods Bagot. Pracownia ta, podobnie jak Populous, projektując lotnisko, monitoruje dane na temat pasażerów. – Intuicyjne odnajdowanie drogi prowadzącej do właściwej bramki, niezależnie od sposobu, w jaki przybyliśmy na lotnisko, po tym właśnie można poznać dobrze zaprojektowane lotnisko – zauważają architekci z Woods Bagot.

Aktualnie, w ramach planowania lotniska spółka CPK zakończyła pierwszy etap konsultacji strategicznych, czyli uzgodnień z partnerami branżowymi inwestycji (przewoźnikami, zarządcami infrastruktury, firmami handlingowymi, operatorami cargo, firmami spedycyjnymi, dostawcami paliw itd.). Wpłynęło ponad tysiąc uwag i propozycji dotyczących infrastruktury m.in. obsługi samolotów, pasażerskiej, bagażowej, cargo, zaplecza technicznego itd. W efekcie powstał 350-stronicowy brief stategiczny, który obecnie – do końca października – jest konsultowany. Na przełomie 2019 i 2020 roku CPK planuje wskazać doradcę strategiczno-technicznego, czyli międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi. Zadaniem doradcy będzie współpraca ze spółką i jej wsparcie merytoryczne na każdym etapie realizacji projektu.

Na początku przyszłego roku spółka CPK zlecić ma plan generalny Portu Lotniczego Solidarność, czyli tzw. master plan. Będzie on zawierał m.in.: prognozy ruchu lotniczego, zwymiarowanie planowanej infrastruktury CPK i wstępny plan jej ulokowania, szczegóły etapowania budowy i ostateczny model biznesowy nowego portu lotniczego.

Projektanci z pracowni KPF zaproponowali terminale w kształcie trójkątów

Dla biura Populous w Londynie, CPK ma być „lotniskiem-miastem”



Zdaniem pracowni Woods Bagot nowy terminal powinien podkreślać gościnność Polski i być otwarty nie tylko dla podróżnych


Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Coraz mniej covidowych pustostanów

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje JLL, w III kwartale 2024 aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym utrzymała się na poziomie zbliżonym do wyników z początku roku. W tym czasie w stolicy wynajęto łącznie około 176 tys. mkw. powierzchni.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Infrastruktura

Polska Racibórz następny z kolei

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Podróżni mogą już korzystać z dworca kolejowego w Raciborzu (woj. śląskie). Wybudowana w latach 70. XX wieku bryła zyskała odświeżony wygląd – na elewacji zamontowano m.in. przeszklenia oraz iluminację, a jedna ze ścian obrośnięta jest zielenią.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Grundmanna Office Park A jest gotowy

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

Cavatina Holding uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla budynku biurowego Grundmanna Office Park w Katowicach. Budynek A dostarczy niemal 21 tys. mkw. przestrzeni biurowej oraz ok. 1 tys. mkw. powierzchni usługowych. To druga po Global Office Park inwestycja dewelopera w mieście. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Poznań na tropie

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

W Poznaniu przy ul. Kochanowskiego otwarto laboratorium kryminalistyczne. Obiekt został zrealizowany przez Dekpol Budownictwo dla Wojewódzkiej Komendy Policji.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Pożyczka dla Zgierza

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Hillwood Polska i mBank zamknęły transakcję finansowania na kwotę ponad 38 mln euro, dotyczącą budowy parku logistycznego Hillwood Zgierz II. To kolejna już współpraca pomiędzy spółkami.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Stolica Marzycieli

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa dealerska Porsche Inter Auto otworzyła pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie Porsche Store. Nowy salon prezentacji i sprzedaży samochodów pod nazwą Stolica Marzycieli powstał na terenie Elektrowni Powiśle.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska CTPark Warsaw West otwarty

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Raben wprowadziła się do swojego najnowszego centrum magazynowo-spedycyjnego w podwarszawskim kompleksie CTPark Warsaw West.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Elektronika w Pruszkowie

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Spółka Cordon Electronics Polska zakontraktowała około 5,1 tys. mkw. powierzchni w kompleksie magazynowym MLP Pruszków II. Nowy najemca będzie w pełni korzystać z nowego obiektu od grudnia 2024.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fleksy nie tylko dla IT

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z danych CBRE, wybór na rynku biur serwisowanych jest coraz większy. Tylko przez ostatnie dwa lata w Warszawie otwarto 11 nowych lokalizacji, dostarczając na rynek około 4 tys. stanowisk pracy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Epika wśród kamienic

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu powstanie nowa inwestycja firmy Duda Development. Epika Jeżyce zaoferuje 172 lokale inwestycyjne.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tchibo z ogródkiem

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

W centrum handlowym Aura Centrum Olsztyna otwarto nowy lokal sieci Tchibo. Nowa placówka to pierwszy w regionie salon otwarty w nowym formacie, wzbogaconym o ogródek kawiarniany.  

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Jabłoniowej

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

Totalbud Development rusza z nowym projektem mieszkaniowym.  Inwestycja pod nazwą Jabłonova będzie realizowana w podwarszawskim Piasecznie przy ul. Jabłoniowej. W I etapie powstanie budynek mieszkalny z 40 lokalami.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska New Yorker w nowej odsłonie

schedule 21 października 2024
Opr./edited by JC

Salon New Yorkera w Galerii Jurajskiej przeszedł metamorfozę. Marka zajmuje obecnie lokal o metrażu ponad 920 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pełna hala w trójmiejskim parku Panattoni

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

Panattoni wynajął firmie KMC Services blisko 15 tys. mkw. w Panattoni Park Tricity East V. Tym samym ukończona została komercjalizacja hali o powierzchni 50 tys. mkw., która powstała w I fazie inwestycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Apartamenty od Yareal

schedule 21 października 2024
Opr./edited by JC

Yareal rozszerza ofertę apartamentów w Miasteczku Wilanów. W kolejnej fazie inwestycji Enso, w pobliżu skrzyżowania ulic Sarmackiej i Branickiego, powstanie 70 apartamentów o metrażach od 37 do 150 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Teraz fitness, w przyszłym roku coworking

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

W należącym do J.W. Construction szczecińskim wieżowcu Hanza Tower otworzył się nowy klub należący do ogólnopolskiej sieci Well Fitness.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Heidrick & Struggles z Widokiem

schedule 21 października 2024
Opr./edited by JC

Heidrick & Struggles International, dostawca rozwiązań z zakresu doradztwa dla managerów i pozyskiwania talentów, wprowadzi się do budynku biurowego Widok Towers w Warszawie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe Żerniki według Develii

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

Develia rozpoczęła budowę mieszkań w ramach osiedla WUWA Vita, które jest częścią unikalnego konceptu urbanistycznego Nowe Żerniki we Wrocławiu. W I etapie powstanie jeden budynek ze 164 mieszkaniami oraz 12 lokali usługowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Marina przy plaży w Rogowie

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

MJ Deweloper zakończył budowę inwestycji Marina Rogowo i prowadzi sprzedaż lokali gotowych do odbioru. Całoroczny kompleks apartamentowy usytuowany jest 200 m od plaży i nieopodal jeziora Resko Przymorskie.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 10 października 2024

Nowa koncepcja Lilium Tower

Pracownia APA Wojciechowski podzieliła się wizualizacjami planowanego w Warszawie wieżowca, Lilium Tower. Pierwotnie projekt przygotowywała Zaha Hadid, a plany inwestycyjne związane z tą lokalizacją sięgają co najmniej 10 lat wstecz.

schedule 14 sierpnia 2024

Rękopis znaleziony w Pałacu

Pałac Rzeczpospolitej przy pl. Krasińskich w Warszawie jest już dostępny dla zwiedzających. Oprócz odrestaurowanych wnętrz można tam podziwiać skarby polskiego oraz światowego piśmiennictwa.

schedule 17 lipca 2024

Muzykalne WXCA

WXCA otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. 

schedule 03 czerwca 2024

Archicom dyskutuje

Archicom rozpoczął dialog o inwestycji mieszkaniowej przy metrze Kabaty. Projekt zagospodarowania terenu przy al. Komisji Edukacji Narodowej uwzględnia m.in. pół tysiąca mieszkań, lokale handlowo-usługowe i zielony plac.

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie