Zachęcają do mieszkania i inspirują do działania
Architektura i urbanistykaJednym z miast, które w ostatnim czasie zrobiły wiele dla stworzenia zrównoważonych i przyjaznych przestrzeni jest Wiedeń. Miasto dziesięć lat z rzędu zwyciężyło w rankingu Mercer Quality of Living, a w tym roku znalazło się na czele Smart City Index. Maria Vassilakou, do niedawna zastępca burmistrza Wiednia zaprezentowała kluczowe czynniki, które wpłynęły na tak wysokie notowania. Należą do nich: wysoka dostępność subsydiowanego budownictwa mieszkaniowego (62 proc. z ogólnej liczby lokali mieszkalnych). Metropolia kładzie również duży nacisk na rozwój projektów typu mix-use oraz nowych dzielnic i kwartałów miasta. Ważną rolę pełni również miejska zieleń (53 proc. aglomeracji zajmują tereny zielone). Miasto stawia też na rozwój transportu publicznego oraz infrastruktury rowerowej. Jego celem jest także ograniczanie szkodliwych emisji (Wiedeń planuje ograniczyć emisje o co najmniej o 35 proc. do 2030 roku).
Brytyjską perspektywę na rewitalizację obszarów miejskich przedstawiła z kolei Alexandra Notay, dyrektor funduszu mieszkań na wynajem w PfP Capital, wchodzącego w skład Places for People. Zwróciła ona uwagę na planowanie inwestycji, które pomaga uniknąć błędów wynikających z gentryfikacji dzielnic (jak np. w londyńskim Brixton) czy tworzenia zamkniętych enklaw. Wzrost długości życia na świecie, rozwój technologii, potrzeby pokolenia millenialsów, a także epidemia samotności (według badań ponad 9 mln osób w Wlk. Brytanii, 14 proc. populacji, czuje się osamotnionych) – to czynniki, które sprawiają, że kluczowe staje się planowanie miast dla ludzi, a nie jedynie zbiorów budynków.
O miejscu, w którym nie można czuć się samotnym, opowiedział natomiast Lars Funding kierujący rozwojem Urban Rigger. To koncept mieszkalny zaprojektowany przez architekta Bjarke Ingelsa, dedykowany miastom położonym nad wodą i zakładający wykorzystanie pływających platform, na których zlokalizowane są mieszkania i zaplecze socjalne. Rozwiązanie wykonane z kontenerów transportowych oferuje od 300 do nawet 420 mkw. Powstało jako odpowiedź na potrzeby kopenhaskich studentów, a obecnie planowane jest jego wykorzystanie w Sztokholmie czy Göteborgu.
Spojrzenie architekta na temat miejskiej przestrzeni przedstawił także Viggo Haremst, partner i design director w pracowni Henning Larsen Architects. Jego zdaniem koncepcje „smart city” i „smart building” są interesujące, ale wdrażane ich bez uwzględnienia lokalnych uwarunkowań traci na wartości. Należy więc projektować dla społeczności, a nie dla organizacji. Oznacza to nacisk na otwartość budynków, uwzględnienie spójnie zaprojektowanych przestrzeni publicznych i integrowanie ich z otoczeniem.
Podczas dyskusji ekspertów Places + Spaces o doświadczeniach związanych z realizacją Centrum Praskiego Koneser w Warszawie opowiedział Marc Lebbe, dyrektor zarządzający Liebrecht & Wood. Z kolei Nicklas Lindberg, prezes zarządu Echo Investment przybliżył koncepcję „Destinations”, czyli tworzenia miejsc zachęcających do mieszkania i inspirujących do działania, której odzwierciedleniem są jego zdaniem m.in. Browary Warszawskie i wielofunkcyjna inwestycja przy ul. Towarowej w Warszawie.
Partnerami Places + Spaces są firmy: Greenberg Traurig, Skanska, Colliers International, Cushman & Wakefield, Dentons, Echo Investment, Ghelamco, Globalworth, Hines i Vastint. Urban Land Institute to międzynarodowa organizacja non-profit i instytut badawczy, którego misją jest wytyczanie odpowiedzialnych sposobów planowania i rozwoju miast, sprzyjających tworzeniu i umacnianiu lokalnych społeczności.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...