Biura i magazyny magnesem dla inwestorów
Rynek inwestycyjny i finansowyW pierwszej połowie tego roku Polska była liderem inwestycji w nieruchomości komercyjne w regionie CEE. W naszym kraju zainwestowano około 2,7 mld euro, na drugim miejscu ulokowały się Czechy z kwotą 1,7 mld euro, na kolejnych Węgry z 0,7 mld euro oraz Rumunia, blisko 0,3 mld euro. Zdaniem RICS jest prawdopodobne, że będziemy mieć kolejny dobry rok pod względem liczby inwestycji w Polsce. Na pozytywny wynik może mieć wpływ dynamicznie rozwijający się sektor biurowy i magazynowy. Z kolei sektor handlowy jest stabilny osiągając drugie miejsce w zakresie liczby inwestycji w pierwszym półroczu tego roku.
Największym zainteresowaniem w ostatnich sześciu miesiącach cieszyły się nieruchomości biurowe. W badanym okresie sprzedano około 50 biurowców za 1,7 mld euro (w tym 1,1 mld w drugim kwartale), co stanowiło około 60 proc. całkowitej liczby inwestycji. Do największych transakcji w drugim kwartale należały: sprzedaż przez HB Reavis dwóch warszawskich budynków West Station I & II za kwotę 190 mln euro na rzecz malezyjskiego funduszu Mapletree oraz transakcja zakupu przez Henderson Park 70 proc. udziału w 11 budynkach należących do EPP (O3 Business Park I&II w Krakowie, Malta Office Park w Poznaniu oraz Symetris Business Park I&II w Łodzi). Zdaniem RICS powodem dobrej kondycji tego sektora jest utrzymujący się dodatni popyt na rynku najmu, zwłaszcza w nowo wybudowanych obiektach. W sektorze handlowym zainwestowano z kolei 452 mln euro, co stanowiło około 17 proc. udziału w rynku. W drugim kwartale była to kwota 414 mln z 15 proc. udziałem.
Eksperci RICS zauważają jednocześnie zainteresowanie inwestorów mniejszymi projektami (parkami handlowymi i centrami zakupów codziennych tzw. „convenience stores”). Do największych transakcji w drugim kwartale należały m.in. kolejne cztery centra handlowe M1 z zakupionego przez EPP w ubiegłym roku portfela Chariot Top Group B.V. za kwotę około 222 mln euro położone w Bytomiu, Częstochowie, Radomiu i Poznaniu oraz Galeria Leszno sprzedana przez Blackstone za kwotę około 70 mln euro. Prognoza RICS dla tego sektora na kolejne półrocze jest jednak umiarkowana, co jest rezultatem wzrostu znaczenia segmentu e-commerce i obostrzeń dotyczących handlu w niedziele.
Z kolei na rynku magazynowym napędzanym rozwojem sektora e-commerce i miejskiej logistyki sprzedano w pierwszej połowie roku kilkanaście nieruchomości za około 410 mln euro, co stanowi około 15 proc. wszystkich transakcji. Natomiast w drugim kwartale zainwestowano blisko 329 mln euro (12 proc. udziału w rynku). Największe transakcje dotyczyły budynków Amazon we Wrocławiu oraz Eurocash w Koninie przejętych przez Hines/MiraeAsset Global Investments od Blackstone za około 129 mln euro oraz centrum dystrybucyjnego Zalando Lounge koło Olsztynka nabytego przez Hines/IGIS Asset Management za około 85 mln euro.
– Uwzględniając liczbę obecnie toczących się negocjacji jest prawdopodobne, że będziemy mieć w Polsce kolejny dobry rok pod względem liczby inwestycji. Na tak pozytywny wynik mają wpływ głównie dynamicznie rozwijający się sektor biurowy i magazynowy. Również sektor handlowy, niejako wbrew przewidywaniom, był stabilny osiągając drugie miejsce w zakresie liczby inwestycji w pierwszym półroczu tego roku – komentuje Izabela Mucha, MRICS, head of valuation CEE w BNP Paribas Real Estate. Jej zdaniem mocne fundamenty rynku najmu w sektorze biurowym i magazynowym, połączone ze stabilnymi i atrakcyjnymi warunkami kredytowymi za sprawą niskich stóp procentowych oraz możliwość dodatkowych korzyści z transakcji tzw. hedgingu walutowego, tworzą dobre podstawy do dalszych inwestycji w naszym regionie, w drugiej połowie roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...