UOKiK donosi, Gent Holding tłumaczy
Rynek inwestycyjny i finansowyW marcu 2019 roku urząd otrzymał sygnał, opisujący możliwe nieprawidłowości związane z działalnością grupy Gent Holding. Wskazano w nim na wysokie koszty działalności spółek, w tym koszty wynagrodzeń i utrzymania siedzib przy jednocześnie niskim poziomie sprzedaży. Może to świadczyć o finansowaniu działalności bieżącej długiem i stwarzać zagrożenie dla środków inwestorów. W kwietniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, które wykazało, że może dochodzić do nieprawidłowości.
Gent Holding to grupa kapitałowa, w skład której wchodzi 26 podmiotów, w tym spółki: Equal Real Estate, Szkolna 7, Nad Stawem13, Do Studzienki 40‑42, Do Studzienki 67, św. Marcin 58. Mają one realizować akademiki w Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu pod marką LIV.
Z uzyskanych przez urząd informacji wynika, że budowa i sprzedaż lokali dotyczy jedynie inwestycji w Krakowie przy al. Jana Pawła II 74 i jest realizowana przez Equal Real Estate.
Urząd przeanalizował sprawozdanie finansowe Equal Real Estate za 2018 roku, warunki emisji obligacji korporacyjnych oraz wyjaśnienia tej spółki. Wątpliwości urzędu wzbudziło to, że gromadzi ona środki klientów w formie pożyczek, a następnie udziela z nich dalszych, niezabezpieczonych, pożyczek innym podmiotom z grupy Gent Holding. Może to stanowić działalność zastrzeżoną dla banków. Innym sposobem na gromadzenie środków przez Equal Real Estate jest emisja obligacji korporacyjnych. Jej warunki również zawierają zastrzeżenie, że zgromadzone w ramach emisji środki mogą być pożyczane podmiotom powiązanym. Okoliczności te mogą wskazywać na podwyższone ryzyko dla inwestorów – w tym konsumentów.
– Niepokojące jest to, że do tej pory realizowana jest budowa tylko jednego akademika. W rzeczywistości może być tak, że wpłaty konsumentów finansują działalność firm z grupy Gent Holding – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – Wszyscy dobrze pamiętamy, że mechanizm transferowania pieniędzy do spółek w ramach jednej grupy kapitałowej miał miejsce np. w przypadku Gant Development, którym zajmuje się Prokuratura Regionalna we Wrocławiu – dodaje Niechciał.
Urząd ma również wątpliwości co do tego, czy spółka Equal Real Estate rzetelnie przedstawiła swoją sytuację w sprawozdaniu finansowym, w którym m.in. pomimo znacznej straty ze sprzedaży wykazuje zysk dzięki przeszacowaniu nieruchomości. Także inne spółki z grupy Gent Holding mogły naruszyć obowiązki sprawozdawcze, ponieważ nie złożyły sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym lub zrobiły to z opóźnieniem.
Urząd zawiadomił prokuraturę o możliwych naruszeniach przez spółki z tej grupy Prawa bankowego i ustawy o rachunkowości, informację o tym przekazał również Komisji Nadzoru Finansowego.
Józef Rytel, prezes zarządu Gent Holding, odniósł się do tych doniesień. W oświadczeniu czytamy:
– postępowanie UOKiK jest wciąż w toku, a my odpowiadamy na zapytania urzędu i dostarczamy niezwłocznie wszelkie dokumenty i informacje, o które występuje UOKiK
– nie zgadzamy się z żadnym z zarzutów UOKiK wobec spółki, a dotyczącym sprawozdawczości i możliwych nieprawidłowości w tym obszarze. Wszelkie związane z tym obszarem dokumenty podlegały zewnętrznemu audytowi, który nie wykazał nieprawidłowości w tym zakresie. Spółka informuje i informowała zainteresowane strony o metodologii wyceny, która jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.
– zaniepokojenie UOKiK dotyczące sprzedaży rzekomo tylko jednej inwestycji przy ul. Jana Pawła II 74 w Krakowie nie jest zasadne. Większość inwestycji spółki podlega strategii sprzedaży opartej na pozyskaniu dużych inwestorów instytucjonalnych i takie rozmowy trwają, i są już bardzo zaawansowane. Wspominana w mediach inwestycja w Krakowie jest najbardziej zaawansowana w procesie sprzedaży, a stopień tego zaawansowania pozwala na szeroką komunikację do przyszłych i obecnych Klientów.
– zarzut dotyczący „wysokich kosztów działalności spółek przy niskim poziomie sprzedaży” nie jest zasadny, gdyż zarzut jest sformułowany na postawie sprawozdań za 2018 rok, a sprzedaż lokali została uruchomiona w 2019 roku.
– opinie dotyczące niewłaściwego postępowania m.in. gromadzenia środków inwestorów w formie pożyczek i udzielania z tych pieniędzy pożyczek pomiędzy spółkami bez zabezpieczenia - również nie są zasadne. Podkreślamy, że pieniądze naszych Klientów są bezpieczne, a umowy z nimi są zabezpieczone hipoteką na nieruchomości. Pożyczki pomiędzy spółkami są udzielane zgodnie z obowiązującymi regulacjami.
Informujemy Klientów, inwestorów i naszych partnerów biznesowych, iż działalność spółki Gent Holding nie jest zagrożona i spółka kontynuuje realizację projektów oraz zobowiązań. Podkreślamy również, że Zarząd spółki we wszystkich wymienionych aspektach jest również w stałym kontakcie z UOKiK.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...