Reino znów bierze Bumę
Rynek inwestycyjny i finansowydziennikarz
Zawarta umowa stanowi drugi etap kupna krakowskiego holdingu. W pierwszym, prowadzonym niemal jednocześnie, kupowane są nieruchomości Bumy. Łączna wartość brutto nabywanych aktywów przekracza 1,3 mld PLN, a zamknięcie transakcji planowane jest do końca maja 2020 roku.
Nabywcą jest luksemburski fundusz Reino RF CEE Real Estate utworzony w ramach strategicznej współpracy Reino i grupy RF Corval. Nabywane przez partnerów w równej proporcji firmy staną się podmiotami zależnymi kupujących, co dla Reino Capital ma oznaczać krok milowy w realizacji strategii rozwoju biznesu, a dla grupy RF Corval przyczółek ekspansji na rynki europejskie. Średnioroczna skumulowana wartość przychodów nabywanych spółek to w ostatnich latach około 300 mln zł.
Luksemburski fundusz Reino RF CEE Real Estate oraz inne wehikuły inwestycyjne tworzone i zarządzane w ramach partnerstwa strategicznego przez grupę Reino Capital oraz RF CorVal mają w założeniu stanowić główne źródło przychodów spółek operacyjnych będących przedmiotem transakcji. Taki model biznesowy ma zapewnić dużą i rosnącą skalę przychodów bez konieczności angażowania dużego kapitału na nabycie aktywów i przy zachowaniu pełnej ich kontroli. Przyjęta strategia nie wyklucza jednak zewnętrznych kontraktów, których udział – szczególnie w przypadku generalnego wykonawcy – ma docelowo wynosić nie mniej niż 30 proc. obrotów.
Dla Reino Capital włączenie kupowanych spółek do grupy kapitałowej ma oznaczać uzupełnienie holdingu i znaczne zwiększenie skali biznesu. – Przejmowane spółki działają na rynku od ponad 25 lat. Mają ustaloną renomę, wieloletnie kontrakty i przede wszystkim doskonałe, doświadczone zespoły ludzi, stojących za sukcesem grupy Buma. Z perspektywy Reino Capital to najlepszy scenariusz na skompletowanie holdingu w sposób możliwie najkorzystniejszy i najbezpieczniejszy dla akcjonariuszy. Także z uwagi na budowaną równolegle platformę inwestycyjną, stanowiącą naturalne źródło zleceń, której skala będzie wzrastać wraz z nabywaniem kolejnych nieruchomości finansowanych przez inwestorów pasywnych – mówi Radosław Świątkowski, prezes i współzałożyciel Grupy Reino Capital.
Przejęcie spółek operacyjnych Bumy to także znaczący etap europejskiej ekspansji grupy RF CorVal, a także należącej do niej firmy budowlanej Roberts Construcions. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu australijskiej grupy w realizacji złożonych projektów deweloperskich, budowlanych i inżynieryjnych o wielkiej skali na całym świecie ma on wesprzeć przejmowane spółki – a w szczególności generalnego wykonawcę – zarówno w sferze kompetencji, jak i rozwoju całego biznesu.
– Przez ostatnie lata grupa Buma stała się kompletną, w pełni dojrzałą i stabilną platformą deweloperską. Jej silna pozycja na rynku wynika z połączenia unikatowych kompetencji, doświadczenia oraz działalności w różnych segmentach rynku nieruchomości. W takiej sytuacji jest naturalnym, że po stronie jej właścicieli pojawiło się pytanie o jej dalszy rozwój. Od początku prac nad przygotowaniem tej transakcji przyświecał nam cel znalezienia inwestora, który będzie w stanie zapewnić grupie BUMA nie tylko odpowiednie zaplecze finansowe i kompetencyjne, ale także wnieść do organizacji kreatywność i dynamizm niezbędne do dalszego rozwoju. Po długim i skomplikowanym procesie dokonaliśmy wyboru i podpisane zostały umowy przedwstępne. Jesteśmy przekonani, że wybór konsorcjum Reino Capital i RF CorVal International Holdings Limited jest optymalny z punktu widzenia grupy Buma oraz jej pracowników i menadżerów. Można spodziewać się, że z nowym inwestorem grupa Buma stanie się wkrótce jednym z czołowych podmiotów polskiego rynku nieruchomości – powiedział Andrzej Suszczyński, przedstawiciel rady nadzorczej grupy Buma.
Głównym doradcą transakcyjnym kupujących jest kancelaria Greenberg Traurig. Sprzedającym doradza zaś Clifford Chance oraz z Ipopema Securities. – Jest to na pewno jedna z największych pod względem wartości inwestycja w zintegrowaną platformę deweloperską skoncentrowaną w zdecydowanej części na segmencie biurowym na rynku krajowym, na którym dotychczas prym wiodły bezpośrednie zakupy gotowych budynków biurowych. Wysoka jakość i atrakcyjność podmiotów tworzących grupę Buma pozwoliła zainteresować tą transakcją szereg inwestorów sektorowych, również tych nieobecnych dotychczas w Polsce, czego przykładem jest ostateczny kupujący działający wspólnie z krajowym Reino Capital, to jest RF CorVal – grupa zarządzająca inwestycjami w branży nieruchomościowej rodem z Australii – powiedział Mariusza Piskorskiego z Ipopema Securities.
Aktywa grupy Buma obejmują szereg projektów biurowych i mieszkaniowych na różnym etapie rozwoju, bank ziemi pod projekty komercyjne i projekty mieszkaniowe, a także komplementarne niezależne linie biznesowe, w skład których wchodzą między innymi: generalny wykonawca inwestycji, fabryka stolarki okiennej, spółka zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami oraz obiekty logistyczne.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...