Credit Agricole: PKB na minusie w drugim kwartale
Rynek inwestycyjny i finansowyZdaniem ekspertów, dalszy rozwój wydarzeń w kontekście przebiegu epidemii koronawiursa jest trudny do przewidzenia, a próba oszacowania jego wpływu na warunki gospodarcze obarczona jest dużą niepewnością. W swoim scenariuszu specjaliści z Credit Agricole przyjęli założenie, że w najbliższych tygodniach będziemy mieli do czynienia z dalszym, szybkim wzrostem liczby chorych, jednak, ich zdaniem epidemia, wygaśnie na przełomie drugiego i trzeciego kwartału. Podobny przebieg epidemii zakładany jest również w przypadku innych krajów. Specjaliści z Credit Agricole uważają, że w zarysowanych powyżej warunkach efekt netto epidemii na aktywność gospodarczą w Polsce w pierwszym kwartale tego roku będzie ograniczony. Niekorzystny wpływ zamknięcia szkół, mniejszej wydajności związanej z kwarantannami i innymi środkami, mającymi na celu ograniczenie liczby zarażeń, będzie w dużej mierze kompensowany przez zwiększone spożycie prywatne, wynikające z dokonywania zapasów przez gospodarstwa domowe.
Eksperci uważają, że szkoły zostaną zamknięte co najmniej przez jeden miesiąc, co przyczyni się do znaczącego spadku wydatków gospodarstw domowych i dochodów (wynikające z konieczności opieki nad dziećmi i niemożności podjęcia pracy). Ze względu na utrzymujące się ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarstw domowych, jak również możliwe dalsze rozszerzenie środków ostrożności w drugim kwartale obserwowany będzie wyraźny spadek konsumpcji (o 3 proc. rok do roku). Zdaniem Credit Agricole, w największym stopniu zmniejszą się wydatki na dobra trwałe (m.in. sprzęt RTV, AGD, samochody), odzież i obuwie oraz usługi związane z rekreacją, kulturą i gastronomią. Podwyższona niepewność przyczyni się również do spadku inwestycji (o 0,2 proc. rok do roku). Czynnikiem łagodzącym wpływ epidemii na warunki gospodarcze będzie spowolnienie importu, wynikające z osłabienia popytu krajowego i zakłóceń w łańcuchach dostaw. Niemniej oczekuje się również spowolnienia eksportu, co przyczyni się do obniżenia wkładu eksportu netto w drugim kwartale. Biorąc pod uwagę zarysowane powyżej czynniki, przewiduje się, że PKB spadnie o 0,5 proc. rok do roku w drugim kwartale.
Począwszy od trzeciego kwartału, wraz z wygasaniem epidemii, będzie można obserwować stopniowe ożywienie gospodarcze. O ile w przypadku konsumpcji nastąpi ono relatywnie szybko, to w przypadku inwestycji kontynuowany będzie ich spadek do końca tego roku. Zdaniem ekspertów, ścieżki wzrostu gospodarczego będą wyglądały odmiennie w różnych krajach. W krajach strefy euro prawdopodobne jest wydłużenie okresu powrotu aktywności gospodarczej do poziomów sprzed wstrząsu w postaci wybuchu epidemii koronawirusa. Wraz z poprawą globalnej sytuacji gospodarczej w Polsce będzie można zaobserwować również ożywienie eksportu i importu. Epidemia koronawirusa, zdaniem ekspertów z Credit Agricole, będzie miała trwały negatywny wpływ na aktywność gospodarczą w kraju, wykraczający poza drugi kwartał. Oczekuje się, że dynamika PKB powróci do poziomu około 3 proc. dopiero w drugim kwartale 2021 roku.
Credit Agricole zrewidowało również swoją prognozę inflacji. Załamanie cen ropy na światowym rynku utrzyma się ich zdaniem co najmniej do połowy roku. Będzie to istotny czynnik antyinflacyjny. Jednocześnie opublikowane w ubiegłym tygodniu dane o inflacji w okresie styczeń-luty wskazują na wyższy punkt startowy dla prognozy – w szczególności w przypadku cen żywności i inflacji bazowej. Wypadkową tych dwóch czynników jest nieznaczna rewizja w górę prognozy inflacji ogółem w 2020 roku (do 3,4 proc. rok do roku z 3,2 proc.). Z kolei w 2021 roku, z uwagi na efekty wysokiej bazy oraz wejście w życie rządowych rekompensat za podwyżki cen prądu, oczekuje się, że inflacja obniży się do 1,9 proc.
Ekonomiści zrewidowali również scenariusz dotyczący krajowej polityki pieniężnej. Oczekują, że w 2021 roku, a więc horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie kształtowała się poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). – Jednocześnie w najbliższych miesiącach będziemy obserwować wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego. Uważamy, że w takich warunkach RPP podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych o 50 p.b. w drugim kwartale tego roku – piszą eksperci. Ze względu na spowolnienie krajowego wzrostu gospodarczego, oczekiwane przez specjalistów złagodzenie polityki pieniężnej przez RPP i utrzymującą się światową awersję do ryzyka, prognozuje się, że kurs EUR/PLN wzrośnie do 4,36 na koniec drugiego kwartału. Następnie, wraz z oczekiwanym lekkim przyspieszeniem wzrostu gospodarczego, kurs złotego będzie się umacniał z zasięgiem 4,25 względem euro na koniec 2021 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...