Właściciel Sukcesji w upadłości, ale przekonuje, że ma inwestora
Rynek inwestycyjny i finansowyOgłoszenie upadłości oznacza, że wszyscy wierzyciele upadłej spółki mogą zgłaszać wierzytelności sędziemu komisarzowi w terminie 30 dni od daty ukazania się ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, tj. od 8 kwietnia 2020 roku. Ponadto sąd wezwał osoby, którym przysługują prawa oraz prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomościach Fabryki Biznesu, jeśli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej, do ich zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym. Na sędziego komisarza wyznaczono Sędziego Sądu Rejonowego Małgorzatę Dominiak, a na syndyka – Ewę Frontczak.
Zarząd Fabryki Biznesu, właściciela Sukcesji w Łodzi, poinformował z kolei, że w związku z pozyskaniem inwestora zewnętrznego, po otrzymaniu uzasadnienia postanowienia sądu z dnia 1 kwietnia 2020 roku o ogłoszeniu upadłości spółki, złoży zażalenie na to postanowienie. W ocenie zarządu, sprzedaż spółki nowemu inwestorowi w opcji pre-pack stworzy szansę dalszego rozwoju Sukcesji, skutecznego konkurowania na lokalnym rynku, a także szybszego uregulowania zaległych zobowiązań. Na pytanie kim jest ten inwestor, redakcja Eurobuildu otrzymała odpowiedź; „na tym etapie nie możemy udzielić takiej informacji”.
W oświadczeniu zarządu Fabryk Biznesu czytamy ponadto: „Na sytuacji ekonomicznej Fabryki Biznesu zaważył szereg niezależnych od spółki czynników, w tym ogromna liczba – około 6 tys. – rozmaitych usterek i wad budowlanych, które sukcesywnie wychodziły na jaw po oddaniu centrum do użytku. Obciążyło to spółkę wielomilionowymi kosztami ich usuwania, powodowało liczne awarie, co w konsekwencji wpłynęło negatywnie na poziom komercjalizacji. Nie bez wpływu było też m.in. zamknięcie supermarketu Piotr i Paweł na skutek kłopotów sieci.” O sporze między Fabryką Biznesu a Mirbudem pisaliśmy m.in. tutaj.
Zarząd Fabryki Biznesu podaje także, że: „22 lutego 2019 roku, na wniosek Fabryki Biznesu, zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, które miało na celu zawarcie porozumienia z instytucjami finansującymi w sprawie warunków spłaty długoterminowych zobowiązań [gros ze zobowiązań dłużnika to należności wobec banków finansujących inwestycję – przyp. red.]. W tym czasie spółka aktywnie poszukiwała partnera biznesowego, na bieżąco regulowała zobowiązania, a dzięki pozyskaniu kolejnych najemców wzbogaciła ofertę handlową, usługową i gastronomiczną Sukcesji. 31 października 2019 roku postępowanie zostało jednak umorzone, ponieważ nie doszło do konsensusu z konsorcjum banków. W następstwie odgórnego ograniczenia działalności centrum z powodu stanu epidemii Covid-19, spółka znalazła się w bezprecedensowej sytuacji. Tzw. tarcza antykryzysowa nie tylko nie objęła właścicieli centrów handlowych żadnym programem osłonowym, ale też – poprzez wygaszenie umów z najemcami – przerzuciła na nich wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem obiektów, pozbawiając jednocześnie jakichkolwiek przychodów. Oczywiście, zarząd spółki deklaruje pełną współpracę z powołanym przez sąd syndykiem” – czytamy w oświadczeniu zarządu.
Według ksiąg wieczystych nieruchomości, na których zlokalizowana jest Sukcesja, większość roszczeń wobec Fabryki Biznesu należy do banków: Mbank, Alior, Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank Polska [przejęty w 2018 roku przez BNP Paribas Bank Polska – przyp. red.] oraz do spółki Projekt CH Łódź. W księgach wieczystych nieruchomości pojawiły się też wpisy o wszczęciu egzekucji.
Sukcesja została otwarta w 2015 roku. Na ponad 128 tys. mkw. powierzchni całkowitej i około 45 tys. mkw. powierzchni najmu znajdują się: galeria handlowa ze strefą gastronomiczną oraz część rozrywkowo-rekreacyjna z kręgielnią, klubem fitness i 9-salowym kinem Helios. Klienci mają też do dyspozycji dwupoziomowy parking na ponad 1 tys. miejsc.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...