EN

Europa Środkowo-Wschodnia Przyszłość jest elastyczna

Biura i projekty wielofunkcyjne
Od czasu powstania osiem lat temu, czyli niedługo po ogólnoświatowym kryzysie, węgierski operator biur serwisowanych New Work stale kroczył ścieżką wzrostu. Teraz, w wyniku kolejnego kryzysu, może urosnąć jeszcze bardziej – twierdzi prezes zarządu Hubert Abt, który udzielił nam wywiadu na wyłączność.

Nathan North, ‘Eurobuild CEE’: New Work powstał w 2012 roku – czyli można powiedzieć, że w krótkiej historii biur elastycznych zaistniał dosyć wcześnie.

Hubert Abt, prezes zarządu, New Work: W istocie koncept biur serwisowanych pojawił się w 1964 roku, a Regus podchwycił ten trend w 1988 roku. WeWork pojawił się na scenie o wiele później – wprowadził format coworkingu w latach 2008 i 2009. Nikt wcześniej nie słyszał o coworkingu, ale dzięki WeWorkowi format ten otrzymał najlepszy możliwy marketing.

Co skłoniło Pana do otwarcia tego biznesu i jak to się zaczęło?

Wychodziliśmy z kryzysu, który rozpoczął się w 2008 roku, i zaczęliśmy myśleć, jak by tu zdywersyfikować przychody. Pomyśleliśmy, że potrzebny jest inny model najmu, i to pchnęło nas w kierunku biur serwisowanych. Pierwszą lokalizację utworzyliśmy w Budapeszcie, teraz mamy umowy na 75 tys. mkw. w pięciu krajach i dziewięciu miastach. Choć wkrótce tych powierzchni będzie mniej, gdyż niektóre nasze umowy z właścicielami powierzchni obowiązują jedynie do końca roku. Kryzys wywołany koronawirusem zmusił nas do zamknięcia centrum w Kijowie, którego powierzchnię już zwróciliśmy właścicielowi. To samo tyczy się biur w Bukareszcie i Pradze, jako że zrestrukturyzowaliśmy i zoptymalizowaliśmy swój portfel. Ale nadal jesteśmy obecni w czterech krajach: w Polsce, na Węgrzech, w Czechach i Rumunii.

Jak opisałby pan wypracowany przez Państwa koncept i podejście do biur?

Potrzeby klientów się zmieniają – trendem są teraz społeczności i biura elastyczne. W przeszłości próbowaliśmy też kilku innych formatów. W 2019 roku zaczęliśmy koncentrować się na klientach korporacyjnych, zapewniając im usługę , którą nazwaliśmy 360° Workspace Solution – zapewniamy przestrzeń z recepcją, hot deskami i infrastrukturą konferencyjną. Trzecim elementem jest podnajem, bo takiej możliwości klienci w obecnych czasach potrzebują, szczególnie w czasie lockdownu.

A czym New Work różni się od innych operatorów coworkingowych?

Różnica jest taka, że członek coworku kupuje abonament na miesiąc, podczas gdy biuro serwisowane oznacza roczne zobowiązanie. Czyli różni nas wielkość i długość zobowiązania. New Work oferuje model hybrydowy: 80 proc. klientów korporacyjnych i 20 proc. elastycznych biur dla małych i średnich przedsiębiorstw. Koncentrujemy się na wielu różnych lokalizacjach w Europie Środkowo-Wschodniej i jesteśmy niezależni. Klienci zaś nie cenią już takich ciasnych formatów jak coworking. Nikt nie chce siedzieć jak kurczak w klatce – okazuje się, że wydajność pracy spada tam o 50 proc.

Jesteście w kilku krajach. Jak udało New Workowi się urosnąć tak szybko?

W istocie, począwszy od 2013 roku rośliśmy o 100 proc. rokrocznie. W 2018 roku przekształciliśmy się ze spółki z o.o. w firmę opartą na własnych udziałach rodzinnych i private equity. To taka mieszanka ducha i przedsiębiorczości. Jestem w tym biznesie od 35 lat i nadal mam ponad 70 proc. udziałów w firmie. Ryzykuję swoim kapitałem, co doceniają właściciele nieruchomości. Jeśli się do czegoś zobowiązujemy, to robimy to.

Jak New Work radził sobie w dobie pandemii, choćby ze spadającą liczbą klientów?

Jak już wspominałem, musiała nastąpić restrukturyzacja polegająca na zamknięciu trzech centrów. Wyciągnęliśmy do naszych klientów pomocną dłoń pozwalając im zmniejszyć zajmowaną powierzchnię, dzięki czemu przetrwali. Straciliśmy tylko kilu mniejszych klientów. W gruncie rzeczy spadek przychodów z czynszów wyniósł 6 proc. w marcu i 12 proc. w maju, co jest bardzo małym spadkiem w porównaniu z takimi miastami jak Londyn czy Nowy Jork, gdzie nasi konkurenci odnotowali spadki na poziomie 35 proc.

Jakie mają Państwo plany na najbliższe miesiące? Konsolidacja czy ekspansja na nowe rynki Europy Środkowo-Wschodniej?

Mamy jasny ranking rynków, na których chcemy rosnąć: Polska, Węgry, Czechy i Rumunia. Zamierzamy podwoić naszą powierzchnię w Polsce w tym roku i dodać kolejne 50 proc. na Węgrzech i 30 proc. w Pradze, a także urosnąć w Bukareszcie.

W zeszłym roku, kiedy WeWork przechodził swego rodzaju załamanie, niektórzy komentatorzy sugerowali, że coworking i elastyczne biura to tylko chwilowa moda i bańka, która pęknie.

Gdyby WeWork był pod lepszą kontrolą, nie byłoby powodu, by nie odniósł sukcesu. Jego załamanie nie ma nic wspólnego z samym rynkiem – to tylko wynik złego zarządzania jego rozwojem. Problemem jest to, że klienci i korporacje nie rozróżniają formatów: wkładają do tego samego worka coworking i biura elastyczne. Jeśli chodzi o wyceny i finansowanie, sytuacja WeWorku uderzyła także w nas, ale nie ucierpieliśmy w wymiarze operacyjnym. Jedyne problemy, jakie mieliśmy, przejawiały się w podejściu potencjalnych inwestorów. Ale to już przeszłość.

Jak zmienił się krajobraz z powodu pandemii? Czy przejście na pracę z domu zmniejszy też zapotrzebowanie na coworking – a może pojawią się nowe możliwości?

Zapewne niektóre formaty, takie jak coworking, muszą stracić ze względu na wymogi dotyczące tzw. social distancing. Również na tradycyjne biura pandemia będzie miała duży (jeśli nie ogromny) negatywny wpływ. Natomiast popyt na elastyczne biura wzrośnie o 300 do 500 proc. – to oficjalna prognoza, co do której zgodziło się pięć głównych firm doradczych, w tym Cushman & Wakefield, JLL i Savills. Chociaż przewidywano taki wzrost do 2025 roku, staje się on rzeczywistością już teraz. Pozytywne doświadczenia, jakie mieli pracodawcy w związku z pracą z domu, może oznaczać, że połowa pracowników nie wróci do biur – ani teraz, ani nawet wtedy, gdy powstanie szczepionka na Covid-19. To będzie prowadzić do znaczącej nadpodaży na powierzchni biurowej. A ponieważ nikt nie wie na pewno, co przyniesie przyszłość, każdy dyrektor operacyjny będzie nalegać na model elastyczny albo przynajmniej hybrydowy. Naturą naszego biznesu jest jednak zaspokajanie potrzeb klientów biurowych w czasach po lub w trakcie recesji. Dla rynku nieruchomości, który zazwyczaj nie jest elastyczny w obliczu zmian rynkowych, obecny kryzys stanowi duże wyzwanie – my natomiast jesteśmy pewni, że możemy się z nim zmierzyć.

***

Hubert Abt, założyciel i CEO firmy New Work, pracuje w sektorze nieruchomości od 35 lat. New Work działa od początku 2013 roku, od tego czasu firma weszła do grupy Top 2 Peer dla najlepszych operatorów elastycznych powierzchni biurowych w regionie CEE. Hubert Abt koncentruje się na rozwoju biznesu i relacjach inwestorskich, jest jednak nadal zaangażowany w bieżące działania, jak sprzedaż i marketing. Przed zaangażowaniem się w New Work Hubert Abt zajmował się inżynierią finansową w funduszach typu mezzanine i w bankach gruntów. Jest absolwentem Europejskiej Szkoły Biznesu w dziedzinie nieruchomości i finansów, a także dyplomowanym rzeczoznawcą, certyfikowanym managerem centrum handlowego i dyplomowanym planistą finansowym.

Ostatnie nowości

Architektura i urbanistyka

Europa EUmies Awards 2024

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia wróciła do Bonarki

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W krakowskim centrum handlowym Bonarka ponownie został otwarty sklep marki Venezia. Salon ma powierzchnię około 160 mkw. i został urządzony w nowym koncepcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lush ma trzeci salon

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Marka Lush otworzyła nowy sklep w łódzkiej Manufakturze. To pierwszy salon sieci w mieście, a trzeci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duńskie ubrania w outlecie

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Duńska marka odzieżowa Jack & Jones, będąca częścią międzynarodowej firmy Bestseller, zadebiutowała w outletowym kanale sprzedaży w Warszawie. Salony marki zostały otwarte w dwóch centrach Factory z portfolio Neinver.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Silwana nabiera kształtów

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Gorzowski park handlowy już stoi. Inwestycja osiągnęła stan surowy, co oznacza m.in., że część marek przejmuje wynajęte powierzchnie, aby aranżować je według własnych potrzeb. Otwarcie parku zaplanowano na połowę września.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla mam i maluchów w Westfield Mokotów

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kappahl Group otwiera piąty w Warszawie i 10. w Polsce sklep Newbie. Nowy salon rozpocznie działalność w czerwcu 2024 roku w warszawskiej galerii Westfield Mokotów.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nieśmiały inwestycyjny optymizm

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Symbioza miasta i natury

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal rozpoczął sprzedaż mieszkań w nowym projekcie w Gdyni. Osiedle Atal Symbioza powstaje w miejscu, w którym dawniej funkcjonował kompleks handlowy. I faza inwestycji obejmuje cztery budynki oferujące 194 lokale.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Priorytety w nowej rzeczywistości

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Koszty, przyciąganie i utrzymanie talentów oraz sprostanie wymaganiom związanym z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele i najemcy biurowców – wskazuje raport Cushman & Wakefield.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zielona energia z Azalii

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW. Farma Azalia powstaje w woj. podkarpackim w okolicy Rzeszowa.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mają 150 perfumerii w Polsce

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Douglas otwiera 150. perfumerię w Polsce, w Galerii Starówka w Lesznie. Najnowsze otwarcie to element strategii ekspansji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, koncentrującej się na rozwoju zarówno w największych metropoliach, jak i w mniejszych miastach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Od papierowej teczki do cyfrowego dokumentu

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Iron Mountain inwestuje w swoje centrum digitalizacji w Radomiu. Spółka planuje przeznaczyć na modernizację obiektu około 10 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Panattoni buduje dla Mercedesa

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Newgate kupuje od Redkomu

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom poinformował o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży powstającego w Bielsku-Białej parku handlowego firmie Newgate Investment.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, sztuka i muzyka

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Jedyny w Polsce concept store marki modowej PRM można już odwiedzać w Fabryce Norblina, kompleksie z portfolio Grupy Capital Park przy Żelaznej 51/53 w Warszawie. Salon PRM zajmuje powierzchnię blisko 600 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Popeyes rusza do Posnanii

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Popeyes ogłasza kolejne otwarcie, tym razem w Poznaniu. Nowa restauracja amerykańskiej sieci będzie działać w Posnanii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po Bułkę przez Bibułkę do Łodzi

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Restauracja śniadaniowa Bułkę przez Bibułkę, otworzy swój pierwszy lokal poza Warszawą. Nowy lokal powstanie w łódzkiej Fuzji. Najemca zajmie 180 mkw. w jednym z historycznych budynków usytuowanych w Ogrodach Anny. Otwarcie zaplanowano w wakacje.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Starówka w Lesznie

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Lesznie otwiera się Galeria Starówka, do tej pory znana na rynku jako Galeria Goplana. Obiekt ma powierzchnię 10 tys. mkw., na której rozlokowanych jest 25 punktów handlowych.

ESG

Polska Mniej inwestycji, mniej certyfikacji

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

PLGBC opublikowało raport "Zrównoważone certyfikowane budynki 2024". W badanym okresie przybyło nieco ponad 2,1 mln mkw. certyfikowanej powierzchni, co stanowi najmniejszy przyrost obserwowany na przestrzeni ubiegłych lat.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 26 kwietnia 2024

Priorytety w nowej rzeczywistości

Koszty, przyciąganie i utrzymanie talentów oraz sprostanie wymaganiom związanym z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele i najemcy biurowców – wskazuje raport Cushman & Wakefield.

schedule 26 kwietnia 2024

Od papierowej teczki do cyfrowego dokumentu

Iron Mountain inwestuje w swoje centrum digitalizacji w Radomiu. Spółka planuje przeznaczyć na modernizację obiektu około 10 mln zł.

schedule 25 kwietnia 2024

Brakuje biur w centrum stolicy

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie, I kwartał 2024 roku” warszawski rynek biurowy wkracza w okres intensyfikacji działań w zakresie konwersji i modernizacji budynków biurowych.

schedule 25 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał poza Warszawą

Na koniec I kwartału 2024 roku całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły około 6,7 mln mkw. – podaje PINK. 

schedule 24 kwietnia 2024

Mają Empik, czekają na panoramę

W pierwszych miesiącach 2024 roku w kompleksie Sky Tower pojawili się nowi najemcy, zmodernizowano też istniejące punkty handlowe. To część zmian, które zapoczątkowane zostały we wrocławskim wieżowcu w zeszłym roku. 

schedule 24 kwietnia 2024

Wybierają biura w Gdyni

Gdyński biurowiec przy Podolskiej 21, który w 2021 został nabyty przez brytyjski fundusz inwestycyjny First Property Group, zyskuje nowych najemców.

schedule 24 kwietnia 2024

Fort 7 ma zielone światło

Projekt Fort 7 firmy Atenor uzyskał pozwolenie na budowę budynków biurowych. W ramach I etapu inwestycji spółka planuje budowę trzech budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 42 tys. mkw. Wielofunkcyjny projekt jest drugą inwestycją dewelopera w Warszawie.

schedule 23 kwietnia 2024

W poszukiwaniu złotego środka

Eksperci JLL przedstawiają raport „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… Czyli jak Polacy wracają do biur?” Wynika z niego, że ostatnie cztery lata spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca pracy.

schedule 23 kwietnia 2024

Handel kwitnie w biurowcach

Jak wynika z raportu „Retail @ Office”, przygotowanego przez ekspertów firmy Cushman & Wakefield, 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy. Niska podaż nowej, typowo handlowej powierzchni w stolicy skłania usługodawców do szukania alternatywnych lokalizacji.

schedule 22 kwietnia 2024

Biurowy Cluster na Siennej

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

schedule 22 kwietnia 2024

Podwójny BREEAM dla Acciony

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

schedule 22 kwietnia 2024

Nowe The Shire w połowie wynajęte

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

schedule 22 kwietnia 2024

Kolejne firmy stawiają na Diunę

Do najemców warszawskiej Diuny dołączyły dwie kolejne firmy. Intrum zajęło w kompleksie przy ul. Taśmowej blisko 370 mkw., a Carrier Chłodnictwo około 500 mkw.

schedule 19 kwietnia 2024

Biurowa mapa Krakowa

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

schedule 18 kwietnia 2024

Biurowiec wśród zieleni

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

schedule 18 kwietnia 2024

Więcej pustostanów we Wrocławiu

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

schedule 17 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał, cztery projekty

Na koniec marca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niemal 6 mln 245 tys. mkw. - wynika z danych zebranych przez PINK.

schedule 16 kwietnia 2024

Wszystkie piętra The Bridge

Konstrukcja wieżowca The Bridge na warszawskiej Woli osiągnęła swoją ostateczną wysokość, czyli 174 m. Budowniczowie właśnie ukończyli ostatnią kondygnację techniczną. Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz montaż elewacji.

schedule 16 kwietnia 2024

Nowy Rynek dla funduszy

Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych przenosi swoją poznańską siedzibę do realizowanego przez Skanskę kompleksu Nowy Rynek. Najemca zajmie blisko 900 mkw. powierzchni w budynku E.

schedule 15 kwietnia 2024

Fleksy w Cube Flex

W gdańskim kompleksie biurowym Cube Office Park na powierzchni 800 mkw. powstały nowe biura serwisowane Cube Flex. Połowa dostępnej przestrzeni została już wynajęta.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie