EN

Polska Nieruchomości komercyjne odporne

Rynek inwestycyjny i finansowy
Tak dobrej pierwszej połowy roku nie było nawet w rekordowym 2019 roku. Mocnym akcentem zaczął się także lipiec, choć sentyment inwestorów w kolejnych kwartałach wciąż pozostaje niepewny.

W pierwszej połowie 2020 roku wartość transakcji inwestycyjnych zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce była o 5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rekordowo dobrego ubiegłego roku i przekroczyła 2,9 mld euro – wynika z raportu At A Glance Investment Market in Poland H1 2020, opublikowanego przez firmę doradczą BNP Paribas Real Estate Poland. W normalnych okolicznościach tak dobry wynik byłby świetnym prognostykiem na cały 2020 rok, jednak panujący ogólnoświatowy kryzys może mieć odzwierciedlenie w wynikach w drugim półroczu. Spodziewany całoroczny wolumen będzie zapewne niższy niż roku temu i prawdopodobnie zbliży się do kwoty transakcji zawartych 3 lata wcześniej.

Do prognoz na kolejne dwa kwartały i zamknięcie roku 2020 podchodzimy z dużą dozą ostrożności. Mimo dobrych wyników w pierwszej połowie roku 2020, na które znaczny wpływ miały transakcje zawarte w pierwszych miesiącach roku, spodziewamy się spowolnienia na rynku inwestycyjnym. Inwestorzy z pewnością potrzebują nieco czasu, aby przeanalizować i ocenić obecną sytuację ekonomiczną i finansową. Wiele z planowanych na ten rok transakcji przesunie się w czasie – mówi Mateusz Skubiszewski, dyrektor Działu Rynki Kapitałowe w BNP Paribas Real Estate Poland.

Niemal połowa wolumenu inwestycyjnego wypracowanego w okresie styczeń–czerwiec obecnego roku przypadła na sektor biurowy (1,33 mld euro). Dla porównania, w pierwszej połowie 2019 roku był on wyższy o około jedną czwartą, w dużej mierze za sprawą większej ilości aktywów będących przedmiotem transakcji inwestycyjnych na regionalnych rynkach biurowych, kiedy to dokonano sprzedaży 28 biurowców. W bieżącym roku w regionach właściciela zmieniło 21 obiektów, w tym 11 budynków z portfela GTC (61,49 proc. udziałów w GTC zostało sprzedane przez Lone Star węgierskiemu funduszowi państwowemu Optimum Ventures). Najbardziej znaczącą transakcją pierwszego półrocza było przejęcie kolejnej z faz kompleksu High 5ive w Krakowie przez Credit Suisse. Natomiast w Warszawie najwyższą kwotę za pojedynczy biurowiec zapłacił Hines przejmując Wola Center za około 102 mln euro.

W samym drugim kwartale nieruchomości biurowe zlokalizowane na rynkach regionalnych cieszyły się wśród nabywców nieco większym powodzeniem niż obiekty warszawskie. W Krakowie np. właściciela zmieniły biurowce z kompleksu Equal Business Park zakupione przez konsorcjum zarządzane przez Apollo – Rida, natomiast filipiński ISOC Holding powiększył swoje polskie portfolio o dwa biurowce w ramach Silesia Business Park w Katowicach. W tym samym okresie największe wartościowo transakcje sfinalizowane w Warszawie obejmowały sprzedaż Nowogrodzka Square (Yareal do Amundi) oraz siedziby własnej firmy DSV (DSV Group do Corum) – mówi Piotr Goździewicz MRICS, dyrektor, Rynki Kapitałowe, BNP Paribas Real Estate Poland.

Od trzech lat widać wyraźny wzrost zainteresowania inwestorów lokowaniem kapitału w nieruchomości magazynowe, przemysłowe i logistyczne. W pierwszej połowie roku na ten sektor przypadło prawie 40 proc. zrealizowanego wolumenu inwestycyjnego. Wypracowany wynik blisko 1,15 mld euro jest tylko o około 20 proc. niższy od całorocznej wartości zainwestowanej w szeroko pojęty segment aktywów magazynowych w ubiegłym roku. Ponad 1 mld euro przyniosły transakcje portfelowe, m. in. akwizycja portfela pięciu nieruchomości Panattoni za 188 mln euro przez Savills IM dla funduszu z Azji, sprzedaż CGL (chiński kapitał) sześciu parków logistyczno-przemysłowych przez Hines za 140 mln euro czy nabycie przez GIC (Singapur) portfela sześciu obiektów logistycznych od funduszu zarządzanego przez Apollo Global Management.

W drugim kwartale 2020 roku co prawda sektor magazynowy stracił pozycję lidera na korzyść segmentu biurowego, ale lipiec zaczął się już kolejnym mocnym akcentem przejęcia portfela kilkunastu nieruchomości Goodman przez GLP Group (transakcja te nie jest ujęta w wyliczeniach za pierwszą połowę roku).

Eksperci z BNP Paribas Real Estate Poland przewidują, że kryzys związany z koronawirusem może jeszcze wzmocnić sentyment nabywców w stosunku do aktywów magazynowych, przemysłowych i logistycznych. Spodziewany wzrost znaczenia sektora e-commerce w Polsce przekłada się na jeszcze wyższe zainteresowanie tą klasą produktu inwestycyjnego. Z kolei załamanie łańcuchów dostaw i produkcji w krajach azjatyckich może częściowo przełożyć się na zmianę strategii wielu firm europejskich, którzy będą dążyć do skrócenia łańcuchów dostaw i przeniesienia części produkcji bliżej swoich krajów pochodzenia. Polska jest bardzo atrakcyjną lokalizacją do tzw. reshoringu produkcji, oferując nowoczesne zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowo-logistycznej, cały czas dobrą dostępność terenów pod nowe inwestycje, wciąż poprawiającą się infrastrukturę transportową, atrakcyjne finansowo zasoby pracowników i w końcu całkiem duży rynek zbytu. Zainteresowanie kapitału zagranicznego produktem inwestycyjnym z tego sektora wydaje się więc być naturalną konsekwencją.

W sektorze nieruchomości handlowych pierwszej połowie roku przyniosła transakcje o wartości 446 mln euro, z czego zdecydowana większość przypada na wspominane już wcześniej przejęcie udziałów Lone Star w GTC przez węgierski fundusz państwowy Optimum Ventures. Transakcja ta dotyczyła również udziałów w portfelu handlowym GTC, obejmującym dwa centra handlowe – Galerię Północną w Warszawie i Galerię Jurajską w Częstochowie. Sporym zainteresowaniem inwestorów cieszą się wolnostojące wyspecjalizowane obiekty handlowe, małe parki handlowe i centra tzw. zakupów w sąsiedztwie (convenience retail). Dużym echem w czerwcu odbiło się przejęcie sieci 301 supermarketów Tesco przez Sailing Group, czyli właściciela duńskich sklepów spożywczych Netto. Transakcja ta czeka na zatwierdzenie przez UOKiK, które ma nastąpić jesienią i wtedy nastąpi jej finalizacja.

Globalny kryzys spowodowany pandemią Covid-19 przekłada się na korektę stóp kapitalizacji, w różnym stopniu w zależności od sektora aktywów. Według ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland, w sektorze biurowym najwyższej klasy aktywa mogą obecnie uzyskać stopę zwrotu na poziomie około 4,6 proc., podczas gdy na początku roku, jeszcze przed pandemią, trwały rozmowy pomiędzy kupującymi a sprzedającymi przy zakładanej stopie kapitalizacji około 4,25-4,35 proc. Na sytuację w nadchodzących kwartałach wpływ może mieć wiele czynników, z których kluczowymi będą rozwój sytuacji epidemiologicznej i zagospodarowanie przestrzeni biurowej w warunkach reżimu sanitarnego, skala zjawiska pracy zdalnej i kształtujące się zupełnie nowe podejścia do elastyczności umów najmu.

W sektorze handlowym stopy kapitalizacji dla wiodących obiektów wzrosły o około 25-50 punktów bazowych, w zależności od formatu handlowego. Największa dekompresja dotyczy centrów handlowych, które są aktywem najbardziej poszkodowanym przez pandemię i wynikające z niej obostrzenia prowadzenia działalności oraz zmianę zachowań konsumentów.

Nieruchomości magazynowe zdają się przechodzić przez obecne zawirowania rynkowe bez większej szkody. Stopy kapitalizacji dla najwyższej klasy obiektów logistycznych i magazynowych wynajmowanych przez kilku najemców (tzw. multi-tenant) są ustabilizowane i kształtują się jak w poprzednim kwartale między 5,75 a 6,5 proc., w zależności od lokalizacji. Zdecydowanie niższe stopy zwrotu mają zastosowanie w przypadku centrów dystrybucyjnych, zajmowanych przez gigantów e-commerce, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu. W takich przypadkach stopa kapitalizacji może oscylować na poziomie około 4,25 proc. Silny popyt inwestorów na tej klasy aktywa zapewne utrzyma ten trend.

Dobry wynik pierwszej połowy 2020 roku pozwala z umiarkowanym optymizmem patrzeć na nadchodzące miesiące, choć oczywiście spowodowane pandemią globalny kryzys i spodziewana recesja polskiej gospodarki wywołują niepokój i będą rzutować na wyniki kolejnych kwartałów. Spora część toczących się transakcji została opóźniona bądź zastopowana przez wprowadzone od połowy marca ostre obostrzenia i zamknięcie granic, które uniemożliwiło kontynuowanie procesów transakcyjnych. Strony powoli wracają do rozmów, choć w obecnej rzeczywistości często omawiane są zmienione warunki transakcji biorące pod uwagę wydarzenia z pierwszej połowy roku.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Stalowa 27 z wiechą

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Nad wspólnym projektem spółek grupy Eiffage, kamienicą Stalowa 27, zawisła tradycyjna wiecha. Inwestycja powstaje na warszawskiej Nowej Pradze.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec

schedule 08 września 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polatają w 7R City Flex

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Ruszyło pierwsze w Polsce centrum szkoleniowe lotnictwa komercyjnego. Ośrodek mieści się w kompleksie 7R City Flex w Warszawie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rekordowo planują w Warszawie

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Warszawa przeżywa budowlany boom. Widać to wyraźnie w centrum miasta i na Woli. Jednak z roku na rok liczba wydawanych w mieście pozwoleń na budowę dla projektów biurowych maleje. Oznacza to zwiększenie skali projektów, realizowanych w Warszawie. To jeden z wniosków pierwszej edycji badania „Warsaw Crane Survey – lato 2020”, czyli analizy zasobów biurowych Warszawy oraz przyszłej podaży, przeprowadzonej przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nowa hala dla krakowskiej AGH

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Nowa hala Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie otrzymała właśnie pozwolenie na budowę.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni na zachód od Łodzi

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Panattoni zrealizuje w Łodzi magazyn centralny artykułów szkolnych i przedszkolnych. Ich dystrybutor zajmie 11,2 tys. mkw. w nowo realizowanym Panattoni Park Łódź West. Obiekt powstający w Konstantynowie Łódzkim jest pierwszą inwestycją dewelopera w zachodniej części okolic Łodzi.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panele akustyczne pod Warszawą

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Firma Alfa Bond Kohlhauer, producent i dostawca paneli akustycznych, zdecydowała się na wynajęcie ponad 1,9 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej wraz z gruntem na terenie prywatnej inwestycji, zlokalizowanej przy trasie S8 w Kajetanach.

Rynek mieszkaniowy

Polska Osiedle Latarników po raz drugi

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Develia wprowadziła do oferty 214 mieszkań na Osiedlu Latarników w Gdańsku. To trzyetapowa inwestycja zlokalizowana w dzielnicy Letnica, w odległości 900 metrów w linii prostej od morza. Budowa rozpocznie się w IV kwartale tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe placówki Spara

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Sieć sklepów Spar otworzyła dwie nowe placówki w miejscowościach: Rytro i Jazowsko. Sklepy mają odpowiednio 364 oraz 182kw. sali sprzedaży.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Będą leczyć w .Ktw I

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Do grona najemców katowickiego biurowca .Ktw I dołączył Lux Med. Firma zajmie powierzchnię 952 mkw. na pierwszym piętrze budynku i będzie prowadzić działalność leczniczą. Budynek jest tym samym wynajęty w 90 proc.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na dłużej w parku Segro

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Firma Segro przedłużyła umowę najmu o kolejne trzy lata na ponad 3,2 tys. mkw. powierzchni magazynowej zlokalizowanej w Segro Logistics Park Warsaw, Pruszków z firmą Lognet.

Rynek mieszkaniowy

Polska Jest pandemia, nie ma mieszkania

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Epidemia i związane z nią zawirowania gospodarcze wpłynęły na decyzje i wydatki mieszkaniowe Polaków. Już 17 proc. planujących zakup nieruchomości musiało zmienić swoje plany. Co trzecia osoba w ogóle z nich zrezygnowała, a 65 proc. odłożyło wydatek w czasie – wynika z badania CBRE. Zmiany decyzji widać również w spadkach sprzedaży mieszkań, które w największych miastach sięgały 37-55 proc. Koronawirus wpłynął także na koszty utrzymania mieszkania lub domu. Ponad jedna czwarta Polaków zauważyła, że obecnie są wyższe niż przed wybuchem epidemii.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Woda na wagę złota

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Recykling wody to oszczędność nawet do 50 proc. wody czystej zużywanej w budynku i obniżenie opłaty za usługi wodne do 90 proc. – taki wniosek wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield pt. „Industrial Goes Green”, w którym przeanalizowano najpopularniejsze ekorozwiązania stosowane w branży magazynowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Może lokum we wrocławskim Lokum?

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Lokum Deweloper wprowadził do sprzedaży 107 mieszkań w inwestycji Lokum Verde we Wrocławiu. Inwestycja powstanie przy ulicach Odolanowskiej i Stoczniowej na Zakrzowie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nowy najemca w Pruszkowie

schedule 21 września 2020
Opr./edited by AKL

Polski operator Uni-logistics z Gdyni wprowadzi się do centrum logistycznego MLP Pruszków I i zajmie około 2,9 tys. mkw. powierzchni magazynowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kraków buduje dla krakowian

schedule 21 września 2020
Opr./edited by TC

178 mieszkań wybudowanych w ramach II etapu osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie w Krakowie zostało przekazanych do Zarządu Budynków Komunalnych. To oznacza zakończenie całej inwestycji mieszkaniowej o wartości ponad 44 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bliska inwestorowi

schedule 21 września 2020
Opr./edited by TC

Kreator Dom Invest rozpoczyna sprzedaż inwestycji Bliska Residence na warszawskiej Pradze Południe, deweloper wybuduje tam 196 apartamentów inwestycyjnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Piotr i Paweł (raczej) wypłaci

schedule 21 września 2020
Opr./edited by TC

Sąd Restrukturyzacyjny w Poznaniu wydał trzy postanowienia o zatwierdzeniu układu w postępowaniach sanacyjnych spółek z grupy Piotr i Paweł. Uprawomocnienie tych decyzji pozwoli na wypłatę należności wierzycielom.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kolejny etap Fuzji

schedule 21 września 2020
Opr./edited by AKL

Wystartowała sprzedaż mieszkań w trzecim apartamentowcu w wielofunkcyjnym projekcie Fuzja w Łodzi. Budowa dwóch pierwszych budynków mieszkalnych zbliża się do końca, trwają także prace renowacyjne fasady zabytkowej elektrowni Karola Scheiblera.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Aldi dla szpitali

schedule 21 września 2020
Opr./edited by AKL

Sieć sklepów Aldi podsumowuje prowadzoną od maja akcję charytatywną „Doceniam, dziękuję”. 775 tys. zł zebranych podczas akcji zostało przekazanych Fundacji SiePomaga i wesprze kilkanaście szpitali w walce z pandemią Covid-19.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 17 września 2020

PHN: więcej z najmu

W pierwszym półroczu 2020 roku skorygowana EBITDA grupy kapitałowej PHN wzrosła o ponad 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosła 37,2 mln PLN. W tym czasie przychody z najmu wzrosły o 13 proc. do 92,8 mln, a zysk z najmu do 51,2 mln zł. W pierwszym półroczu grupa osiągnęła zysk z działalności deweloperskiej, który wyniósł 14,1 mln zł.

schedule 17 września 2020

Chmielna dla Amerykanów

Cavatina Holding sfinalizowała sprzedaż 65 proc. udziałów w projekcie Chmielna 89 w Warszawie. Nowym współwłaścicielem budynku będzie fundusz zarządzany przez Madison International Realty.

schedule 16 września 2020

Answear.com szykuje się na parkiet

Właściciel Answear.com złożył prospekt emisyjny do zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Spółka chce zadebiutować na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych pod koniec tego roku.

schedule 16 września 2020

Królewskie burgery pod nowymi skrzydłami

20 restauracji Burger King należących do BK SEE Poland weszło w struktury grupy QSR Platform Holding – nowy międzynarodowy operator zarządza obecnie tysiącem restauracji szybkiej obsługi w Europie.

schedule 16 września 2020

BIK potraja wynik

Grupa BIK opublikowała wyniki finansowe, zgodnie z którymi w pierwszym półroczu osiągnęła 8 mln zł skonsolidowanych przychodów i wypracowała 4,6 mln zł zysku netto. Oznacza to potrojenie wyniku uzyskanego w analogicznym okresie poprzedniego roku.

schedule 15 września 2020

Mzuri odpowiada na REIT

Spółka Mzuri CFI Portfel Mieszkań 2020 zebrała ponad 2,5 mln kapitału i rozpoczęła proces budowy portfela inwestycyjnego, nabywając pierwszą okazję inwestycyjną: kawalerkę w ścisłym centrum Łodzi za nieco ponad 80 tys. zł z planowaną stopą zwrotu powyżej 7 proc.

schedule 14 września 2020

Accolade wierzy w Szczecin (i okolicę)

Accolade kupiło budynek magazynowy, który Panattoni buduje w ramach I etapu Panattoni Parku Szczecin Airport w Goleniowie. Obiekt o powierzchni 28,8 tys. mkw. zostanie wybudowany kosztem 21,3 mln euro, jego pierwszym najemcą jest marka Bosch.

schedule 10 września 2020

Inpro w górę

Grupa Inpro podsumowała wyniki finansowe za I półrocze 2020 roku. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży za pierwszych sześć miesięcy tego roku wyniosły 131,7 mln zł netto, czyli o 58 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Grupa utrzymała rentowność netto na poziomie 10 proc.

schedule 07 sierpnia 2020

Floreasca Park w nowych rękach

GLL Real Estate Partners sprzedał biurowiec Floreasca Park w północnym Bukareszcie. Nowym właścicielem jest joint venture Resolution Property i Zeus Capital Management.

schedule 09 września 2020

Develia ze spadkami

Develia podliczyła pierwsze półrocze 2020 roku, grupa zanotowała znaczący spadek przychodów ze sprzedaży i zysku netto.

schedule 07 września 2020

CEE i Niemcy na plusie

Z najnowszego raportu Savillsa wynika, że w pierwszej połowie 2020 roku Niemcy i kraje Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały wzrost wartości transakcji inwestycyjnych we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych pomimo negatywnego wpływu pandemii w II kwartale.

schedule 04 września 2020

Cavatina kupuje i rewitalizuje

Widzewska Manufaktura w Łodzi trafiła w ręce nowego właściciela - Cavatina Holding. Inwestor sfinalizował umowę kupna-sprzedaży, dotyczącą nieruchomości o powierzchni około 4 ha wraz z historyczną zabudową. We wrześniu rozpoczną się prace budowlane nad nową inwestycją.

schedule 04 września 2020

Atal nie narzeka

Atal po wydaniu 1 240 lokali w pierwszej połowie 2020 roku wygenerował skonsolidowane przychody na poziomie 455,7 mln zł. W tym okresie sprawozdawczym wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 51,1 mln zł.

schedule 03 września 2020

Erbud w górę za granicą

W pierwszym półroczu 2020 roku grupa Erbud zanotowała 229 mln zł przychodów z działalności zagranicznej, prawie dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Prawie trzykrotnie, bo z 62 mln zł do 177 mln zł, wzrosły przychody z budownictwa kubaturowego za granicą.

schedule 02 września 2020

W grupie (ECE) siła

ECE poinformowało, że w efekcie restrukturyzacji od 1 stycznia 2021 roku powstanie ECE Group, zintegrowana grupa spółek oferująca kompleksowe usługi dla rynku nieruchomości.

schedule 02 września 2020

Lokum: mniejszy zysk, więcej mieszkań

W pierwszej połowie roku Lokum Deweloper wypracował przychód w wysokości 108,1 mln zł (193,2 mln zł rok wcześniej, -44 proc. rok do roku). Zysk netto firmy wyniósł 20,8 mln zł (48,9 mln zł w roku ubiegłym, -57 proc.), marża brutto sprzedaży – 33,9 proc. (-2,9 p.p.), a rentowność netto – 19,3 proc. (-6 p.p.).

schedule 02 września 2020

Savills IM wszystkim pokazał

Savills Investment Management nabył od Invesco Real Estate łódzkie centrum logistyczne o powierzchni ponad 38 tys. mkw., zlokalizowane na terenie Central European Logistics Hub. Wartość transakcji nie została ujawniona.

schedule 01 września 2020

Famur ze spadkami

Przychody grupy Famur za pierwsze półrocze 2020 roku wyniosły 567 mln zł i były niższe o 43 proc. w stosunku do porównywalnego okresu roku ubiegłego. Zysk netto wyniósł 83 mln zł (spadek o 60 mln zł w porównaniu z pierwszą połową 2019, wyłączając zyski z nadzwyczajnych zdarzeń jednorazowych), EBITDA 221 mln zł (spadek o 72 mln zł), a wygenerowane pieniężne przepływy operacyjne - 400 mln zł.

schedule 31 sierpnia 2020

Mirbud na plusie

Mirbud nie odczuł restrykcji związanych z lockdownem w dziedzinie sprzedaży usług budowlano-montażowych, jednak w pierwszym półroczu pandemia miała zasadniczy wpływ na wyniki finansowe spółek Marywilska 44 i Expo Mazury.

schedule 31 sierpnia 2020

JWCH 60 proc. mniej

W pierwszym półroczu 2020 roku grupa J.W. Construction osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 68,4 mln zł, co oznacza ich spadek o około 60 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Firma wypracowała zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 11,4 mln zł oraz wykazała stratę netto na poziomie – 15,4 mln zł. Marża brutto ze sprzedaży była równa 16,6 proc.

Kategorie