EN

Polska Prawie ćwierć wieku zaufania

Rynek inwestycyjny i finansowy
Ponad 64 mld euro – taką kwotę zainwestowano w polskie nieruchomości komercyjne w ostatnich 22 latach. Kapitał pochodził z 40 krajów, a tylko nieco ponad 2,5 mld euro (3,9 proc.) z Polski – podają eksperci JLL.

W okresie od stycznia do końca września tego roku wartość transakcji inwestycyjnych w naszym kraju wyniosła 4,2 mld euro. Bardzo aktywne były fundusze z Singapuru, Węgier, USA, Czech, i Niemiec. W tym samym czasie, inwestorzy z polskim kapitałem wydali na rynku nieruchomości komercyjnych niespełna 60 mln, co odpowiadało za 1,4 proc. kapitału zainwestowanego od początku roku.

Polska zaczęła być postrzegana przez deweloperów jako perspektywiczny rynek nieruchomości na początku lat 90.

Pierwszymi firmami, które rozpoczęły komercyjną ekspansję w Polsce, były francuskie i brytyjskie sieci handlowe. Byliśmy czterdziestomilionowym społeczeństwem nowych, „głodnych” konsumentów o dużych aspiracjach i potrzebach. Potem przyszły inwestycje z Niemiec. Pojawiły się też pierwsze nowe centra handlowe – Panorama, Promenada, King Cross i portfel centrów M1 - wspomina Agata Sekuła, wiceprezes zarządu JLL w Polsce.

Za deweloperami podążyli inwestorzy. Zwrot z kapitału versus ryzyko był atrakcyjny, gospodarka rozwijała się bardzo dynamicznie i jeszcze przyśpieszyła po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Jak podaje JLL, w latach 1998-2007 Amerykanie kupili nieruchomości o wartości prawie 2,9 mld euro we wszystkich segmentach rynku (obiekty handlowe, biurowe i magazynowe), z czego najbardziej spektakularnymi transakcjami było przejęcie portfela nieruchomości handlowych Metra w 2003 roku za 700 mln euro przez fundusz Apollo, a trzy lata później nieruchomości Casino Portfolio za 555 mln euro kupiło GE Real Estate. W tym czasie fundusze niemieckie zainwestowały ponad 2,8 mld euro, z czego jedną z największych transakcji o wartości 230 mln euro był zakup warszawskiego Rondo 1 przez Hannover Leasing w 2005 roku. Brytyjczycy z kolei dokonali inwestycji za 1,6 mld euro. Ponownie jedna z największych umów kupna dotyczyła biurowca Rondo 1, który już w 2006 roku znalazł się w rękach funduszu London & Regional. Wartość transakcji została wyceniona na 260 mln euro. Francuzi byli konsekwentnie aktywni głównie w segmencie handlowym, gdzie ulokowali około 1,6 mld euro. Ciekawym przypadkiem jest kilkukrotnie mniejszy od Polski Izrael. W tym okresie firmy z tego kraju zainwestowały u nas bezpośrednio ponad 400 mln euro oraz są udziałowcami w wielu globalnych funduszach aktywnych na polskim rynku. W późniejszych latach na szczególną uwagę zasługuje Atrium European Real Estate, które, obok inwestycji deweloperskich na przestrzeni ostatnich 10 lat, zainwestowało ponad 900 mln euro w zakup m.in. w takich obiektów jak Promenada w Warszawie, Galeria Dominikańska we Wrocławiu, Focus Mall w Bydgoszczy czy Domy Towarowe Wars Sawa Junior w Warszawie. Interesujący epizod w latach 2003-2012 zaliczyli również Australijczycy, którzy wyeksportowali do nas ponad 800 mln euro.

W segmencie biurowym wyraźna jest historyczna dominacja kapitału europejskiego z Niemcami na zdecydowanym prowadzeniu (główni inwestorzy to fundusze: DWS, DEKA, Invesco).

Naturalnym kierunkiem ekspansji była początkowo Warszawa, ale od 2014 roku wyraźnie wzrastało zainteresowanie aktywami biurowymi położonymi również w miastach regionalnych, a głównie w Krakowie i we Wrocławiu. To efekt szybkiego rozwoju sektora usług dla biznesu w Polsce, a w konsekwencji pojawienia się w regionach nowoczesnych obiektów biurowych wynajętych przez międzynarodowe firmy – tłumaczy Agata Sekuła.

Jeśli chodzi o centra handlowe, to tu, w latach 2013-2017, największymi inwestorami były firmy z Republiki Południowej Afryki. Pojawienie się tak egzotycznego i odległego kapitału było największym przełomem i nowością na rynku. Fundusze południowoafrykańskie zainwestowały w Polsce w tym czasie ponad 2,15 mld euro i historycznie stanowią czwarte największe źródło inwestycji w sektorze handlowym, mimo że pierwszych transakcji na polskim rynku dokonały dopiero w 2015 roku.

Jednym z powodów zainteresowania Polską ze strony RPA był spadek wartości lokalnej waluty. Inwestorzy szukali więc rynku, gdzie czynsze generowane przez nieruchomości będą denominowane w euro, a polski sektor nieruchomości osiągnął już wtedy skalę i dojrzałość, która przyciągała uwagę największych globalnych funduszy. Ta sama strefa czasowa, mimo tysięcy kilometrów odległości, bardzo ułatwia współpracę i kontakty pomiędzy oboma krajami – dodaje Agata Sekuła.

Pierwszym europejskim rynkiem, gdzie inwestorzy z RPA zainwestowali, była Rumunia.

Fundusz NEPI zaczął budować swoje rumuńskie portfolio w 2009 roku. Wkrótce wartość ich akcji była wyceniana powyżej wartości portfela, co jest niespotykane w tym sektorze. Inwestorzy, niezależnie od branży, obserwują wzajemnie swoje działania i w 2014 do Polski przybyło Rockcastle, które w zaledwie cztery lata zakupiło obiekty handlowe za około 1,2 mld euro. Kolejnym południowoafrykańskim inwestorem, który dostrzegł potencjał polskiego rynku było Redefine – które zadebiutowało w Polsce w 2016 roku, nabywając większościowy udział w Echo Polska Properties – firmie posiadającej i zarządzającej portfelem nieruchomości wybudowanych przez Echo Investment. EPP (notowane na giełdzie w Johannesburgu i Luxemburgu) obecnie jest największym, pod względem powierzchni, właścicielem centrów handlowych w Polsce – wspomina Agata Sekuła.

Od 2018 roku obserwujemy bardziej równomierny rozkład inwestycji z większą liczbą źródeł kapitału, nadal skupionych głównie w Europie. Polski sektor biurowy zaczął również przyciągać inwestycje z Czech, Korei Południowej, Singapuru, Węgier, Rumunii, Filipin, Włoch czy Szwajcarii. To efekt budowania wizerunku rynku jako dojrzałego i oferującego wciąż atrakcyjne stopy kapitalizacji w porównaniu do innych rynków zachodnioeuropejskich.

Wzrost atrakcyjności nieruchomości magazynowych w Polsce był rezultatem między innymi rozwoju sieci dróg szybkiego ruchu z widocznym efektem przyspieszenia tego typu inwestycji przed Euro 2012. W tym segmencie jedną z dominujących grup inwestorów są firmy azjatyckie, mimo że pierwsza transakcja sfinalizowana przez fundusze z Azji nastąpiła dopiero w 2015 roku (umowa kupna magazynu Amazon we Wrocławiu).

Cztery państwa azjatyckie - Singapur, Chiny, Korea Południowa i Malezja - odpowiadają za 34% kapitału zainwestowanego kiedykolwiek w polskim segmencie nieruchomości magazynowych. Motywacją Chin jest globalna strategia tamtejszych funduszy, polegająca na inwestowaniu w aktywa związane z transportem i logistyką, czyli w porty, huby przeładunkowe, hale produkcyjne, czy magazyny e-commerce w regionie CEE – dodaje Agata Sekuła.

Ostatnie kilka lat przyniosło ciekawe decyzje inwestycyjne i rosnącą aktywność kapitału z krajów Europy Środkowo – Wschodniej. Najpierw był to czeski CPI, a potem węgierski Wing, który w ubiegłym roku kupił wiekszościowy pakiet udziałów w Echo Investment. W kwietniu tego roku Optimum Ventures, którego właścicielem jest Narodowy Bank Węgier, kupił 61,49 proc. udziałów w spółce GTC. W Polsce węgierskiego właściciela ma też deweloper mieszkaniowy Polnord (Cordia).

Łącznie w polskim sektorze nieruchomości Czesi i Węgrzy sfinalizowali transakcje o wartości ponad 2,6 mld euro i to w znakomitej większości w ciągu ostatnich pięciu lat. To więcej niż Polacy zainwestowali na własnym rynku w ciągu ostatnich 22 lat – zauważa Agata Sekuła.

Obserwując kierunki napływu kapitału na przestrzeni ostatnich 25 lat, bardzo naturalnie nasuwa się pytanie, skąd bierze się tak niska aktywność polskich inwestorów. Jako JLL doradzamy funduszom z kilkudziesięciu krajów, które konsekwentnie finalizują transakcje sprzedaży lub kupna nieruchomości, a ich apetyty związane z ekspansją w Polsce nie słabną. Nasz rynek wypracował bardzo silną markę inwestycyjną, zapewniając solidne zwroty i gwarantując niskie ryzyko. Nie sposób więc nie zauważyć, że polski kapitał w sektorze nieruchomości komercyjnych jest mało aktywny, biorąc pod uwagę jego skalę i możliwości – dodaje Agata Sekuła.

Powód? Firmom z Polski nie jest łatwo inwestować w nieruchomości komercyjne. Przeszkodą jest wysoki próg wejścia ze względu na brak REIT-ów (specyficzna kategoria funduszy, które umożliwiają inwestorom indywidualnym wygenerować skalę, pozwalającą kupić nieruchomość). Polskie fundusze emerytalne mogą natomiast lokować w nieruchomościach zaledwie niewielki ułamek inwestycji, co również stanowi istotną barierę. Inwestycje w nieruchomości komercyjne są przedsięwzięciem kapitałochłonnym, gdzie ceny za pojedyncze lepsze lub większe nieruchomości kształtują się z reguły na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset milionów euro (nie mówiąc już, że przedmiotem obrotu na polskim rynku często bywają portfele nieruchomości). Transakcje z udziałem polskiego kapitału, choć dość liczne, opiewają na niewielkie kwoty i są obecnie niestety jedynie tłem dla rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce.

W Polsce, mimo wielu postulatów wysuwanych przez sektor prywatny, nadal nie ma możliwości inwestowania w nieruchomości komercyjne przy udziale kapitału indywidualnego. REIT-y byłyby tu ważnym impulsem. Mamy dużą gospodarkę, która tym bardziej teraz powinna dawać więcej możliwości biznesowych w zarządzaniu kapitałem instytucjonalnym oraz lokowania kapitału przez inwestorów indywidualnych. Brak odpowiednich instrumentów, które wspierałyby polskie fundusze, jasno pokazuje, że nieruchomości komercyjne są niedocenianym aktywem w polityce gospodarczej kraju – podsumowuje Agata Sekuła.

Nawet pomimo trudnej sytuacji związanej z Covid-19 do końca września sfinalizowano w Polsce transakcje o wartości 4,2 mld euro. To świetnie ilustruje potencjał polskiego rynku nieruchomości i świadczy o głębokim zaufaniu inwestorów. Perspektywy rozwoju sektora mogą być jednak jeszcze lepsze. Warunek? Dalsza praca nad poprawą klimatu legislacyjnego i lepsza współpraca na linii sektor prywatny – państwo.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Zrównoważony Big Gorzów

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Big Gorzów, wspólny projekt Acteeum i Equilis, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Park handlowy został otwarty w sierpniu tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Deweloperzy uzupełniają ofertę

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Dane za III kwartał 2024 roku pokazały spowolnienie dynamiki wzrostu na polskim rynku mieszkaniowym. Jak wskazują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield, wysokie stopy procentowe oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych istotnie ograniczają popyt.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe centrum Gdyni

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Vastint ukończył realizację II etapu inwestycji Gdynia Waterfront. Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny powstaje w sercu miasta, tuż obok Skweru Kościuszki. Docelowo oferować będzie 75,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują w Sudetach

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka 4Estates rozpoczęła budowę Apartamentów Sudetia w Jeleniej Górze. Przy Rynku, przy ul. Poznańskiej, deweloper docelowo wybuduje około 130 mieszkań w dwóch budynkach.

ESG

Polska Kamienna wstępnie certyfikowana

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Inwestycja Kamienna 28 otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Projekt Acciony obejmuje m.in. rewitalizację XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska/Hiszpania Grecka kuchnia rusza do Polski przez Rumunię

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rumuńska sieć restauracji Spartan planuje wejście na polski rynek. Sieć będzie korzystać ze wsparcia zespołu Nhood, który pomoże marce także w ekspansji w Hiszpanii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Białostocka Aleja z tarasem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Przy ul. Studziennej w Białymstoku powstanie inwestycja mieszkaniowa Aleja. Budowa rozpocznie się w styczniu 2025 roku, a zakończenie praca zaplanowano na październik 2027 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Outlet cyrkularny

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Leroy Merlin uruchamia swój pierwszy outlet, w sklepie w Rumi. To nowy koncept w ramach sklepów stacjonarnych. Można tu kupić produkty przecenione i towar z ekspozycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pozwalają w Krakowie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Develia uzyskała pozwolenie na użytkowanie ponad 340 mieszkań w swoich krakowskich inwestycjach. Klucze odbiorą wkrótce właściciele lokali w City Vibe oraz Bochenka Vita.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Kartony pod Timisoarą

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polska kluczowym graczem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z raportem Savillsa „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania i sztuka na Marcelińskiej

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Poznańska inwestycja Marcelińska 18 została oddana do użytku. Pierwsi lokatorzy odbierają już klucze do swoich nowych mieszkań. Osiedle zrealizowało Eiffage Immobilier Polska, generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na drugim miejscu w Europie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Patrizia Aryton w śląskim outlecie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia Aryton otwiera jedyny na Śląsku salon outlet w Designer Outlet Sosnowiec. Polska marka oferująca modę premium zajęła około 90 mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska HalfPrice otwiera się w Ostródzie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

HalfPrice wybrał park handlowy Big Ostróda na swój debiut w tym mieście. Sklep sieci off-price zajął w ostródzkim parku handlowym blisko 1,2 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowy wellness i fitness

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Domu Mody Klif na początku 2025 roku otworzy się studio treningowe i jednocześnie showroom EMSO.  To pierwsza lokalizacja marki, która planuje zbudować sieć w oparciu o franczyzę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kosmetyki, sport, juniorzy i Żabka

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Focus Parku w Rybniku pojawiły się dwie nowe marki, Rituals i 4F Junior. W styczniu w centrum handlowym zacznie działać Żabka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Unisono w outlecie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Designer Outletu Sosnowiec dołączyła sieć Unisono. Marka odzieży damskiej zajmie w obiekcie 115 mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ruszył kolejny Chilliflex

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by JC

Na dziewiątym piętrze łódzkiej Bramy Miasta otwarto biuro Chilliflex. To siódma lokalizacja sieci w Polsce.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 20 listopada 2024

Patrizia żegna się z Oval Office

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 20 listopada 2024

Park w Sulechowie ma finansowanie

Panattoni uzyskało kredyt w wysokości 75 mln euro od Citibank (London Branch). Środki przeznaczone są na sfinansowanie inwestycji Panattoni Park Sulechów III.

schedule 18 listopada 2024

Czeski fundusz na dużych zakupach

Czeski Fundusz Mieszkaniowy (Fond Českého Bydlení) sfinalizował zakup dwóch budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Berounie i Chomutovie. Transakcja powiększyła portfolio spółki o 313 wynajętych lokali.

schedule 18 listopada 2024

Zainwestują więcej w sektor mieszkaniowy

Europejscy inwestorzy planują znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w sektor mieszkaniowy – wynika z nowego raportu opublikowanego przez firmę doradczą Knight Frank.

schedule 14 listopada 2024

Pierwszy taki kredyt

Panattoni uzyskało pionierski zielony kredyt od Berlin Hyp o wartości ponad 74 mln euro. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na realizację centrum logistycznego w Bydgoszczy dla firmy e-commerce.

schedule 13 listopada 2024

Vantage ma 100 milionów euro na inwestycje w Polsce

Polskie spółki zależne Vantage Development uzyskały 100 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Należący do TAG Immobilien deweloper i operator wykorzysta pozyskane środki na rozwój inwestycji PRS w Polsce.

schedule 06 listopada 2024

Immofinanz pożycza 180 milionów euro

Immofinanz podpisał umowę zielonej pożyczki w wysokości 180 mln euro z bankami Helaba, pbb Deutsche Pfandbriefbank i Berlin Hyp. Kredyt zastępuje wcześniejszą umowę, które wygasała w styczniu 2025 roku. Zabezpieczeniem jest biurowiec myhive Warsaw Spire.

schedule 06 listopada 2024

Warszawa awansuje w rankingu

Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

schedule 05 listopada 2024

Nowe przepisy i nowe definicje

Wraz z początkiem 2025 roku rynek czekają zmiany w podatku od nieruchomości. Oznacza to wiele zmian dla właścicieli i zarządców obiektów komercyjnych, w związku z czym eksperci Cushman & Wakefield rekomendują jak najszybsze rozpoczęcie audytów.

schedule 04 listopada 2024

Magazyn w Dunikowie ma finansowanie

Panattoni pozyskał finansowanie na realizację centrum dystrybucyjnego dla firmy z branży handlowej. Kredytu w wysokości 36,5 mln euro udzielił BNP Paribas.

schedule 04 listopada 2024

Zdecydowane ożywienie w inwestycjach

Wraz z 30 sfinalizowanymi transakcjami, III kwartał 2024 roku przyniósł wyraźne ożywienie na polskim rynku. Na koniec września wartość rynku inwestycyjnego osiągnęła 2,7 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 60 proc. rok do roku – podaje Avison Young.

schedule 31 października 2024

Warimpex wycofuje się z Rosji

Warimpex Finanz- und Beteiligungs sprzedał swój ostatni projekt w Rosji, Airportcity St. Petersburg. Tym samym firma nie jest już aktywna na rynku rosyjskim.

schedule 30 października 2024

Revetas sprzedaje na warszawskim Służewcu

Grupa Revetas sprzedała kompleks biurowy Trinity One w Warszawie na rzecz Longvilliers. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. 

schedule 30 października 2024

Śmiałe spojrzenie w przyszłość

Jak wynika z globalnego raportu “2025 Commercial Real Estate Outlook”, przygotowanego przez Deloitte, po dwóch latach niepewności sektor nieruchomości komercyjnych ponownie przejawia optymizm. 60 proc. menadżerów z branży przewiduje, że wzrost przychodów ich firm przekroczy 5 proc. rocznie.

schedule 30 października 2024

Refinansowanie pod Pruszkowem

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 29 października 2024

Stołeczny projekt PRS sprzedany

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

schedule 28 października 2024

OUP porządkuje portfolio

One United Properties w ciągu ostatnich 18 miesięcy sprzedało nieruchomości o wartości 52,4 mln euro, m.in. budynki biurowe One Herăstrău Office i One North Gate 2. Łączna powierzchnia sprzedanych aktywów wynosi około 21 tys. mkw. 

schedule 28 października 2024

Prawie miliard w biurach

Jak podaje CBRE, wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż odnotowany w całym 2023.

schedule 28 października 2024

Orlen stawia na OZE

Należąca do grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim.

schedule 25 października 2024

Arche będzie budować na wschodzie Polski

W październiku 2024 pokoje w nowo budowanym hotelu Arche w dzielnicy Czyżyny w Krakowie zostały wyprzedane inwestorom Arche w ofercie “off market” w ciągu tygodnia. Deweloper ma plany na kolejne obiekty, m.in. na wschodzie Polski.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia