EN

Świat Potrzeby najemców na pierwszym miejscu

Biura i projekty wielofunkcyjne
W najbliższej przyszłości głównym priorytetem przedsiębiorstw, operujących w branży nieruchomości komercyjnych, będzie znalezienie właściwej odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania najemców. Przyczynią się do tego przede wszystkim upowszechniające się innowacje technologiczne i zmieniające się preferencje klientów – analizują eksperci z Deloitte.

Zdecydowana większość respondentów Deloitte przewiduje, że nawet w obliczu ewentualnego spowolnienia gospodarczego nie zmniejszą się nakłady inwestycyjne branży CRE (Commercial Real Estate), dotyczące zagadnień technologicznych. Co czwarty badany uważa, że zostaną one utrzymane na dotychczasowym poziomie, 42 proc. mówi o pewnym, a 5 proc. o ich znacznym wzroście. Spadki rozważa 26 proc. ankietowanych, a zaledwie 3 proc. odpowiedzi wskazuje na sporą negatywną zmianę w tym zakresie. Te przewidywania znalazły odzwierciedlenie w nastawieniu rynku nieruchomości komercyjnych do kryzysu wywołanego koronawirusem.

Mimo, iż raport nie odnosi się bezpośrednio do Polski, jego wnioski mają zastosowanie również na naszym lokalnym rynku. Pandemia i związane z nią obostrzenia spowodowały zmiany w wielu dziedzinach naszego życia i aktywności zawodowej. Zmieniający się model korzystania z powierzchni komercyjnych, w tym powierzchni biurowych oraz przeobrażenia, które przechodzi branża handlowa i logistyczna, wymuszają na deweloperach i właścicielach poszukiwanie rozwiązań, w tym technologicznych, które będą odpowiadały nowym oczekiwaniom nie tylko najemców, ale i innych użytkowników powierzchni komercyjnych – mówi Dominik Stojek, partner associate w dziale Doradztwa Nieruchomościowego, Deloitte.

Ekspert dodaje, że niebagatelne znaczenie ma również kwestia poczucia bezpieczeństwa. Zatem tak wysoki poziom podmiotów przewidujących utrzymanie lub wzrost nakładów na digitalizację jest oczywisty i w przyszłości ten trend na pewno będzie się umacniał.

Jak wynika z raportu Deloitte, priorytety sektora nieruchomości komercyjnych uległy w ostatnich latach istotnym zmianom. Przez długi czas branża skupiała się wyłącznie na kontekście lokalizacyjnym wynajmowanych obiektów, a następnie na znaczeniu zyskały aspekty informacyjne i analityczne. Chociaż nadal ważne jest, aby przestrzeń znajdowała się blisko klientów, pracowników i / lub dostawców, rozwiązania technologiczne oparte na zbieraniu i analizowaniu różnego rodzaju danych zaczęły stanowić nowe sposoby tworzenia wartości dodanej dla użytkowników nieruchomości, wyróżniania się na tle konkurencji, a nawet znaleźć nowe źródła dochodów. Teraz przewidywana jest kolejna zmiana. Przyszłość sektora nieruchomości komercyjnych będzie się skupiała wokół trzech aspektów: lokalizacji, doświadczeniu najemców i analityce zebranych przez różnego rodzaju narzędzia danych.

Nowe okoliczności, w jakich dzisiaj przyszło operować firmom, powodują, że zaangażowanie najnowszych rozwiązań technologicznych staje się normą, a nie opcją dodatkową. Poza poszukiwaniem rozwiązań, które mają przyczynić się do jak najlepszego dopasowania oferty powierzchni komercyjnych do oczekiwań klientów, aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się narzędzia zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Dodatkowo, wdrożenia wielu innowacyjnych rozwiązań związanych z zarządzaniem nieruchomościami zostały przyspieszone w czasie – ocenia Magdalena Topolska-Ziemak, manager w dziale Doradztwa Nieruchomościowego, Deloitte.

Badanie Deloitte pokazuje, że zmienił się sposób nastawienia do nieruchomości i korzystania z nich przez najemców. Budynek biurowy czy mieszkalny nie są już tylko betonową konstrukcją. To miejsca, które tworzą nasze codzienne otoczenie, mają wpływ na środowisko, nasze samopoczucie czy gospodarkę. Na tę zmianę w zachowaniu najemców miało wpływ wiele czynników bezpośrednio związanych z przemianami społecznymi i rozwojem technologicznym współczesnego świata. Należy tu wymienić przede wszystkim: postępującą urbanizację i globalizację (56 proc.), zmieniające się wymagania pracowników w zakresie elastycznej lokalizacji i przestrzeni roboczej (54 proc.), a także postęp technologiczny i upowszechnianie się rozwiązań sztucznej inteligencji (AI) lub Internetu Rzeczy (52 proc.).

Kluczem do personalizacji doświadczenia najemców będzie postępująca digitalizacja. Ułatwia ona efektywne wykorzystanie zajmowanej przestrzeni, niezależnie od charakteru działalności użytkownika końcowego: klienta w sklepie, mieszkańca apartamentowca, pracownika biurowego czy producenta korzystającego z magazynu.

Zgodnie z przewidywaniami na znaczeniu zyskają gromadzenie i analiza danych oraz konieczność ich kontroli i bezpiecznego dostępu do zasobów. To będzie się po części wiązało z wykorzystaniem rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, która może nie tylko zwiększyć wydajność operacyjną, ale także pomóc zidentyfikować zagrożenia i szanse znacznie szybciej niż obecne technologie i procesy. Już teraz z rozwiązań AI korzysta 31 proc. badanych podmiotów z branży CRE, a 63 proc. planuje to robić w przyszłości.

Do kreacji angażującego doświadczenia najemców coraz częściej wykorzystywana jest technologia rzeczywistości cyfrowej, która śmiało wkracza w rejony poza szeroko rozumianą rozrywką. Narzędzia takie jak rzeczywistość rozszerzona (AR), wirtualna (VR) i mieszana (MR), filmy 360 stopni i technologie immersyjne, łączące świat realny z cyfrowym, stanowią potencjał, który branża CRE może wykorzystywać na wielu polach.

Aby sprostać tak szybko zachodzącym zmianom, konieczna będzie współpraca sektora CRE z proptechami, czyli podmiotami wykorzystującymi innowacyjne technologie, zwykle teleinformatyczne, w działaniach podejmowanych przez właścicieli lub deweloperów.

Tak jak w wielu innych gałęziach gospodarki, w sektorze CRE bardziej powszechne wykorzystanie różnych narzędzi cyfrowych będzie się wiązało z pojawianiem się nowych zagrożeń. Kwestiom cyberbezpieczeństwa będzie trzeba poświęcać jeszcze więcej uwagi niż do tej pory. Zarówno właściciele nieruchomości jak i najemcy decydując się na wykorzystanie nowych technologii z ich pomocą gromadzą coraz więcej danych osobowych klientów, takich jak lokalizacja użytkowników, ich metody i narzędzia komunikacyjne, a także zachowania i codzienne przyzwyczajenia.

Luki w połączonych systemach informatycznych dostawców lub zewnętrznych dostawców usług, nieautoryzowany dostęp do danych klientów przez infrastrukturę obiektów, podatność pracowników na ataki cybernetyczne, utrata kontroli nad systemami zarządzania budynkiem, mogąca prowadzić wręcz do zagrożeń fizycznych czy wreszcie włamania do sieci firmowych – to wszystko są zagadnienia, które w związku z postępującą cyfryzacją sektora nieruchomości komercyjnych będą musiały spotkać się z jego szybką i adekwatną reakcją – mówi Maciej Krasoń, partner, lider sektora nieruchomości i budownictwa Deloitte w Polsce i Europie Środkowej.

Zarządzenie zagadnieniami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa wiąże się z wieloma wyzwaniami, z którymi dziś nie wszystkie firmy potrafią sobie radzić. 39 proc. ankietowanych dyrektorów w tym sektorze za takie uznaje brak wsparcia i finansowania w zarządzaniu, 38 proc. wskazuje brak strategii bezpieczeństwa cybernetycznego, a 37 proc. słabe zrozumienie cyberzagrożeń. Najwięcej odpowiedzi (45 proc.) dotyczy braku wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się cyfrowym bezpieczeństwem.

Wynajem powierzchni komercyjnych przestał się ograniczać tylko do jej fizycznego udostępniania. Sposoby, w jakie najemcy nieruchomości i jej użytkownicy angażują się w otoczenie, szybko ewoluują i to samo dzieje się z ich oczekiwaniami. Firmy CRE powinny więc zmienić swój sposób myślenia i spojrzeć na nieruchomości jako na usługę, odchodząc od czysto funkcjonalnych zastosowań na rzecz całego spektrum doświadczeń, także cyfrowych. Skutkować to będzie zmianą podejścia firm z branży, które muszą gruntownie przeprojektować sposób myślenia o takich zagadnieniach jak lokalizacja, wymagania przestrzenne, użytkownicy i ich preferencje.

Globalne badanie „2020 Commercial Real Estate Outlook” zostało przeprowadzone przez Deloitte US Center for Financial Services w czerwcu 2019 roku na grupie 750 dyrektorów z sektora nieruchomości komercyjnych (CRE) z 10 krajów w obu Amerykach, Europie i Azji.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Olszynki Park w punkt

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wyższy budynek powstającego w Rzeszowie kompleksu Olszynki Park osiągnął docelową wysokość 41 pięter. Po oddaniu do użytku stanie się najwyższą w Polsce mieszkalną wieżą, o wysokości nieco ponad 220 m.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Setki milionów euro na budowę Le Coeur

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Helaba w ramach konsorcjum z kasami oszczędnościowymi udzieliła kredytu w wysokości 270 mln euro na budowę projektu Le Coeur w Düsseldorfie. Inwestycję realizuje Hines.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mają Empik, czekają na panoramę

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W pierwszych miesiącach 2024 roku w kompleksie Sky Tower pojawili się nowi najemcy, zmodernizowano też istniejące punkty handlowe. To część zmian, które zapoczątkowane zostały we wrocławskim wieżowcu w zeszłym roku. 

Technologie

Świat Fasada w stylu skandynawskim

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Aluprof wprowadza nową fasadę słupowo-ryglową MB-MM50N. Rozwiązanie o wysokiej izolacyjności termicznej i minimalistycznej stylistyce powstało z myślą o Skandynawii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Czechy Blask ulicy handlowej

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Praga jest jedynym miastem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, które może pochwalić się prawdziwą High Street, ulicą handlową, na której znajdują się wyłącznie najbardziej prestiżowe światowe marki. Taką lokalizacją jest ulica Pařížská.

Rynek mieszkaniowy

Polska Technologicznie zaawansowana Vola

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ronson Development zakończył inwestycję Osiedle Vola w Warszawie i rozpoczął przekazywanie mieszkań. W ukończonym budynku znajduje się około 90 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magnice będą Outstanding

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

GLP rozpoczęło budowę ostatniej hali Wrocław V Logistics Centre w Magnicach. Budynek o powierzchni ponad 67 tys. mkw. powstanie zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska EPP przejmuje stery

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

EPP przejmuje od Metro Properties Polska zarządzanie dziewięcioma centrami handlowymi M1 oraz trzema Power Parkami. Do EPP dołączy część pracowników Metro Properties Polska, w tym lokalne zespoły zarządzające obiektami.

Rynek mieszkaniowy

Polska Apsys sprzedaje lofty

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła przedsprzedaż mieszkań w inwestycji Nowa Stawowa we Wrocławiu. Projekt mieszkaniowy firmy Apsys zakłada rewitalizację dwóch budynków na terenie pofabrycznych zabudowań przy ul. Stawowej. Inwestycja zaoferuje 44 lofty.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska DB Logistic większe na Śląsku

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

DB Logistic, firma oferująca usługi z zakresu transportu, spedycji i magazynowania, zdecydowała się przedłużyć najem i powiększyć o jedną trzecią powierzchnię zajmowaną w Segro Logistics Park Gliwice. Łącznie firma będzie korzystać z blisko 5 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Łęczyca będzie mieć swój park handlowy

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Grupa Fortis rozpoczęła realizację parku handlowego w Łęczycy w woj. łódzkim. Obiekt o o powierzchni najmu 5 tys. mkw. zostanie oddany do użytku w II połowie 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wybierają biura w Gdyni

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Gdyński biurowiec przy Podolskiej 21, który w 2021 został nabyty przez brytyjski fundusz inwestycyjny First Property Group, zyskuje nowych najemców.

Rynek mieszkaniowy

Polska Willa Papiernia na robotniczym osiedlu

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Konstancinie-Jeziornie, na osiedlu Mirków, rozpoczęła się budowa apartamentowca Willa Papiernia. Budynek pomieści dziewięć lokali, w tym osiem mieszkań o powierzchniach ponad 100 mkw. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fort 7 ma zielone światło

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Projekt Fort 7 firmy Atenor uzyskał pozwolenie na budowę budynków biurowych. W ramach I etapu inwestycji spółka planuje budowę trzech budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 42 tys. mkw. Wielofunkcyjny projekt jest drugą inwestycją dewelopera w Warszawie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Szczecin to brama do Europy

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

Wydarzenia

Polska Wybierają Lidera Dostępności

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Ogłoszono 30 półfinalistów architektoniczno-urbanistycznego konkursu Lider Dostępności, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Eurobuild po raz kolejny należy do grona patronów wydarzenia.

Rynek mieszkaniowy

Polska NDI kończy nad Bałtykiem

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Budowa dwóch gdańskich inwestycji NDI Development dobiegła końca. Klucze do Jagiellońskiej 13 i Rezydencji Merwede już wkrótce trafią w ręce pierwszych właścicieli.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi Capital buduje w Katowicach

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Resi Capital rozpoczyna realizację drugiej inwestycji mieszkaniowej w Katowicach. Deweloper zapowiedział start przedsprzedaży ponad 200 mieszkań w ramach projektu Katowicka Residence.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 24 kwietnia 2024

Mają Empik, czekają na panoramę

W pierwszych miesiącach 2024 roku w kompleksie Sky Tower pojawili się nowi najemcy, zmodernizowano też istniejące punkty handlowe. To część zmian, które zapoczątkowane zostały we wrocławskim wieżowcu w zeszłym roku. 

schedule 24 kwietnia 2024

Wybierają biura w Gdyni

Gdyński biurowiec przy Podolskiej 21, który w 2021 został nabyty przez brytyjski fundusz inwestycyjny First Property Group, zyskuje nowych najemców.

schedule 24 kwietnia 2024

Fort 7 ma zielone światło

Projekt Fort 7 firmy Atenor uzyskał pozwolenie na budowę budynków biurowych. W ramach I etapu inwestycji spółka planuje budowę trzech budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 42 tys. mkw. Wielofunkcyjny projekt jest drugą inwestycją dewelopera w Warszawie.

schedule 23 kwietnia 2024

W poszukiwaniu złotego środka

Eksperci JLL przedstawiają raport „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… Czyli jak Polacy wracają do biur?” Wynika z niego, że ostatnie cztery lata spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca pracy.

schedule 23 kwietnia 2024

Handel kwitnie w biurowcach

Jak wynika z raportu „Retail @ Office”, przygotowanego przez ekspertów firmy Cushman & Wakefield, 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy. Niska podaż nowej, typowo handlowej powierzchni w stolicy skłania usługodawców do szukania alternatywnych lokalizacji.

schedule 22 kwietnia 2024

Biurowy Cluster na Siennej

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

schedule 22 kwietnia 2024

Podwójny BREEAM dla Acciony

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

schedule 22 kwietnia 2024

Nowe The Shire w połowie wynajęte

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

schedule 22 kwietnia 2024

Kolejne firmy stawiają na Diunę

Do najemców warszawskiej Diuny dołączyły dwie kolejne firmy. Intrum zajęło w kompleksie przy ul. Taśmowej blisko 370 mkw., a Carrier Chłodnictwo około 500 mkw.

schedule 19 kwietnia 2024

Biurowa mapa Krakowa

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

schedule 18 kwietnia 2024

Biurowiec wśród zieleni

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

schedule 18 kwietnia 2024

Więcej pustostanów we Wrocławiu

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

schedule 17 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał, cztery projekty

Na koniec marca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niemal 6 mln 245 tys. mkw. - wynika z danych zebranych przez PINK.

schedule 16 kwietnia 2024

Wszystkie piętra The Bridge

Konstrukcja wieżowca The Bridge na warszawskiej Woli osiągnęła swoją ostateczną wysokość, czyli 174 m. Budowniczowie właśnie ukończyli ostatnią kondygnację techniczną. Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz montaż elewacji.

schedule 16 kwietnia 2024

Nowy Rynek dla funduszy

Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych przenosi swoją poznańską siedzibę do realizowanego przez Skanskę kompleksu Nowy Rynek. Najemca zajmie blisko 900 mkw. powierzchni w budynku E.

schedule 15 kwietnia 2024

Fleksy w Cube Flex

W gdańskim kompleksie biurowym Cube Office Park na powierzchni 800 mkw. powstały nowe biura serwisowane Cube Flex. Połowa dostępnej przestrzeni została już wynajęta.

schedule 15 kwietnia 2024

Change jednak bez zmian

Change of Scandinavia, producent i dystrybutor bielizny i strojów kąpielowych, podjął decyzję o przedłużeniu umowy najmu niemal 800 mkw. w budynku Żeligowskiego II. Obiekt wchodzi w skład łódzkiego kompleksu biurowego Business House.

schedule 12 kwietnia 2024

Nowości w Offercie

Oferta handlowa kompleksu Off Piotrkowska Center poszerzyła się o cztery kolejne marki. Również do grona najemców biurowej części kompleksu dołączyła nowa firma.

schedule 12 kwietnia 2024

Sphinx wraca do Gliwic

W Gliwicach w kompleksie biurowo-handlowym DL Prime przy ul. Piwnej zaczęła działać restauracja Sphinx.

schedule 10 kwietnia 2024

Sikora ma miejsce w Dyrekcji

Pracownia Sikora Wnętrza została nowym najemcą w budynku Dyrekcja w Gdańsku. Historyczny obiekt jest teraz w pełni skomercjalizowany.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie