Polska Przebudują kolejne dworce
InfrastrukturaNa Pomorzu na przebudowę czekają dworce Gdańsk Wrzeszcz i Pruszcz Gdański. Pierwszy z nich to obiekt pochodzący z 1952 roku, który zostanie kompleksowo zmodernizowany. Dzięki planowanej przebudowie zmieni się wygląd dworca. W miejsce rozproszonych dobudówek obiekt zyska jedną spójną bryłę. Elewacja zostanie wykonana ze stali i szkła. Wejście do strefy obsługi podróżnych i wejście prowadzące do tunelu na perony zostaną zaakcentowane przeszkleniami. Całkowicie w nowy sposób zaprojektowano również przestrzeń obsługi podróżnych, a także lokale komercyjne oraz towarzyszące im przestrzenie pod ogródki letnie. Dworzec po przebudowie będzie w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności.
Drugi z dworców, w Pruszczu Gdańskim, zostanie wybudowany od podstaw w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, według autorskiego koncepcji PKP. Obiekt będzie łączył w sobie nowoczesną formę architektoniczną, funkcjonalność oraz ekologię, a także będzie przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności. W jego wnętrzu zaprojektowano hol, pełniący funkcję poczekalni, toalety, pomieszczenia kas biletowych oraz niewielki lokal komercyjny. Metamorfozę przejdzie otoczeniu budynku.
W województwie mazowieckim, gdzie zostanie zmodernizowanych i wybudowanych najwięcej dworców kolejowych, w grudniu ogłoszono przetargi na przebudowy czterech dworców w Pionkach, Pionkach Zachodnich, Żytkowicach oraz Rudzie Wielkiej. Najciekawszą z inwestycji jest przebudowa zabytkowego, bo objętego ochroną konserwatora zabytków, dworca w Pionkach. Budynek pochodzący z 1925 roku, wybudowany w stylu dworkowym, odzyska historyczny blask. Renowację przejdzie elewacja dworca, na której odtworzone zostaną detale architektoniczne oraz godło Polski (od strony peronów) wraz z datą budowy dworca, a także symbol transportu szynowego, tzw. ośka kolejowa (od strony miasta). Całość odnowionej elewacji zostanie podkreślona przez nocną iluminację. Całkowicie przebudowana i dostosowana do współczesnych standardów zostanie przestrzeń obsługi podróżnych, na którą składają się hol pełniący funkcję poczekalni oraz toalety. Na piętrze dworca zaplanowano przestrzeń przewidzianą na potrzeby samorządu lokalnego. Metamorfozę przejdzie również bezpośrednie otoczenie dworca.
Drugi z dworców w Pionkach, czyli Pionki Zachodnie, podobnie jak dworce na stacjach Żytkowice oraz Ruda Wielka, to mniejsze obiekty. Głównym celem ich przebudowy jest poprawa komfortu podróżnych oraz dostępności dla osób o ograniczonej mobilności, a także poprawa bezpieczeństwa oraz estetyki i stanu technicznego budynków oraz ich bezpośredniego otoczenia.
Wśród przetargów na modernizację dworców kolejowych znajduje się również dworzec w Oleśnie w województwie opolskim. Wybudowany w 1923 roku budynek przejdzie przebudowę i zyska nowe funkcje. W projekcie przebudowany ujęto renowację elewacji wraz z odtworzeniem detali architektonicznych, które podkreśli iluminacja nocna. Metamorfozę przejdzie wnętrze budynku, gdzie oprócz przestrzeni związanej z obsługą podróżnych (poczekalnia, pomieszczenia kas biletowych, toalety ogólnodostępne), zaplanowano także powierzchnie do zagospodarowania przez samorząd lokalny, w tym Straż Miejską oraz Ośrodek Pomocy Społecznej. Dworzec zostanie również dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Poza tym planowany jest montaż systemów bezpieczeństwa oraz rozwiązań proekologicznych. Inwestycja obejmie również bezpośrednie otoczenie dworca.
Inwestycje, na które zostały ogłoszone przetargi są dofinansowane ze środków unijnych oraz ze środków budżetowych. Do tych pierwszych należą dworce: Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański, Pionki, Pionki Zachodnie, Ruda Wielka oraz Żytkowice. Z kolei dworzec w Oleśnie będzie dofinansowany ze środków z Funduszu Kolejowego.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...