EN

Polska Przetasowania w inwestycjach

Rynek inwestycyjny i finansowy
W pandemicznym 2020 roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce była znacząco niższy (o około 30 proc.) niż w rekordowym pod tym względem 2019 roku. Biorąc jednak pod uwagę obecny klimat inwestycyjny, przekroczenie pułapu 5,3 mld euro jest znaczącym rezultatem - wynika z raportu At A Glance Investment Poland 2020, opublikowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland.

Beneficjentem obecnej koniunktury rynkowej jest zdecydowanie sektor przemysłowo-logistyczny, który rozwija się w Polsce w błyskawicznym tempie i cieszy się nieustannie rosnącym zainteresowaniem inwestorów z całego globu. To właśnie ten sektor po raz pierwszy w historii rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce zdominował strukturę podziału zainwestowanego kapitału, przynosząc niemal połowę wartości transakcji sfinalizowanych w ciągu roku. Uzyskane 2,6 mld euro jest jednocześnie najwyższym rezultatem osiągniętym w tym segmencie, o ponad 30 proc. przewyższającym dotychczasowy rekordowy wynik z roku 2018 i o ponad 80 proc. więcej niż w 2019 roku. W czołowej dziesiątce transakcji pod względem wielkości zaangażowanego kapitału, sześć dotyczyło produktu z rynku przemysłowo-logistycznego. Przedmiotem akwizycji były zarówno portfele bądź całe platformy magazynowe, jak np. Goodman przejęty przez GLP Group i portfel Hillwood nabyty przez Rosewood, jak i pojedyncze nieruchomości, w tym bardzo pożądane przez nabywców centra dystrybucyjne e-commerce - Amazon w Poznaniu nabyty przez Blackbrook i Amazon Wrocław, który zasilił portfolio Hines.

Wysoki popyt na magazynowy produkt inwestycyjny przekłada się na oczekiwania cenowe sprzedających i silną presję na kompresję stóp kapitałowych, które obecnie dla najwyższej klasy obiektów logistycznych czy wyspecjalizowanych lokalizacji typu BTS mogą oscylować nawet około 5,25 proc.

Na celowniku inwestorów były zarówno duże portfele magazynowe i całe platformy, jak i pojedyncze nieruchomości różnej klasy, zwłaszcza te z zabezpieczonymi długoterminowymi umowami najmu. Szczególną grupę stanowią centra dystrybucyjne zajmowane przez wiodących operatorów e-commerce, dla których stopy zwrotu uległy kompresji do około 4,2 proc. Sentyment kupujących w 2020 roku wyraźnie odzwierciedlał bardzo korzystną sytuację nieruchomości przemysłowo-logistycznych oraz pozytywne perspektywy dalszego rozwoju tego sektora. Stały wzrost e-commerce, rosnące zapotrzebowanie na obsługę logistyczną i kurierską, spodziewany rozwój młodego segmentu logistyki ostatniej mili oraz wywołane pandemią procesy nearshoringu, przyczynią się do dalszego umocnienia magazynów w Polsce. Spodziewamy się, że w 2021 roku utrzyma się jego wiodąca rola na rynku inwestycyjnym - mówi Mateusz Skubiszewski, head of Capital Markets, BNP Paribas Real Estate Poland.

Sektor biurowy, z około 2 mld euro, odpowiadał za około 37 proc. całkowitej wartości inwestycyjnej, wypracowanej w ciągu całego roku. W porównaniu z 2019 roku, który dla tego segmentu inwestycyjnego zamknęła się rekordowym rezultatem, w 2020 roku całkowita wartość sfinalizowanych akwizycji spadła niemal o połowę. Model pracy zmierzający w kierunku hybrydowym, niepewność dotycząca wysokości popytu na powierzchnie biurowe i ograniczony apetyt inwestorów na biurowce zlokalizowane na rynkach regionalnych można zaliczyć do grona najważniejszych reperkusji wywołanych pandemią i ostrym reżimem sanitarnym. Regiony, których udział w poprzednich latach systematycznie przyrastał, w 2020 roku przyciągnęły około 30 proc. kapitału zainwestowanego w biura, a liderem pod tym względem był Kraków, gdzie akwizycje objęły m.in. dwa budynki High 5ive (4 i 5) zakupione przez Credit Suisse, kompleks Equal Business Park (budynki A, B, C oraz będący w budowie D) przejęty przez spółkę Apollo-Rida i Ares oraz kolejny komponent kompleksu Podium Park (budynek B) nabyty przez Globalworth. Wśród największych transakcji sfinalizowanych w Warszawie jest m.in. nabycie przez Commerz Real w imieniu Hana Financial Investment obiektów A i B kompleksu Lixa, akwizycja Wola Center przez Hines czy zakup przez DEKA wieży biurowej Generation Park Z za około 98 mln euro.

Według ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland, w sektorze biurowym dla najwyższej klasy aktywów w Warszawie można uzyskać obecnie stopę zwrotu około 4,6 proc., podczas gdy na początku roku, jeszcze zanim pandemia dotarła do Polski, negocjacje toczono przy poziomie zawierającym się w przedziale 4,25-4,35 proc.

Rok 2021 będzie nadal naznaczony pandemią i szerokim zastosowaniem modelu hybrydowego w pracy biurowej, jednak pozytywne informacje o kolejnych szczepionkach na Covid-19 przybliżają powrót do biur coraz większej liczby pracowników. Sentyment inwestorów do produktu inwestycyjnego klasy Core i Core+, szczególnie usytuowanego w prężnie rozwijających się strefach biurowych Warszawy i wiodących rynków regionalnych, będzie się systematycznie umacniał. Pewna liczba transakcji zainicjowanych przed wybuchem pandemii, pod jej wpływem została „zamrożona”, ale strony wciąż mogą wrócić do zawieszonych rozmów i ukończyć proces w 2021 roku. Spodziewamy się również wzrostu zainteresowania obiektami, których cykl życia jako biurowca dobiega końca, a które natomiast mogą stanowić atrakcyjną lokalizację pod nieruchomości mieszkaniowe, cieszące się nieustanie rosnącym popytem - mówi Piotr Goździewicz, dyrektor w dziale Rynków Kapitałowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

2020 rok potwierdził natomiast wyraźny spadek apetytu inwestorów na nieruchomości handlowe. Zawirowania w branży wywołane pandemią i stały wzrost segmentu e-commerce, który zdecydowanie przyspieszył na skutek restrykcji nakładanych na działalność sklepów i usług stacjonarnych, odbiły się na zainteresowaniu inwestorów nieruchomościami z tego sektora. W ciągu całego roku sfinalizowane zostały transakcje o wartości około 658 mln euro, co stanowi zaledwie około 30 proc. średniej wartości z poprzednich pięciu lat. Zdecydowana część tej kwoty przypadła na II kwartał, kiedy udziały Lone Star w GTC zostały zakupione przez węgierski fundusz państwowy Optimum Ventures. Portfel będący przedmiotem umowy objął także centra handlowe GTC (Galeria Północna w Warszawie i Galeria Jurajska w Częstochowie). W kontekście obecnie zachodzących fundamentalnych zmian w zwyczajach zakupowych klientów i ich bezpośredniego przełożenia na kondycję obiektów handlowych, zainteresowanie inwestorów skupia się obecnie na tzw. centrach zakupów w sąsiedztwie (proximity centres), małych parkach handlowych, supermarketach z ofertą dyskontową i wolnostojących wyspecjalizowanych obiektach handlowych. W sektorze handlowym w ciągu 2020 roku nastąpiła dekompresja stóp kapitalizacji dla wiodących centrów handlowych o około 50 punktów bazowych. Na sytuację w nadchodzących miesiącach wpływ może mieć wiele czynników, z których kluczowy będzie rozwój sytuacji epidemiologicznej i działalności w warunkach reżimu sanitarnego, niosące poważne konsekwencje dla operatorów handlowych, usługowych, a zwłaszcza gastronomicznych oraz rozrywkowych. Wzrost sentymentu inwestorów w stosunku do formatu handlowego z segmentu szeroko pojętego „convenience” odzwierciedlony jest w stopach kapitalizacji zawierających się w przedziale 7-8 proc. dla małych parków handlowych, dogodnie usytuowanych w sąsiedztwie dużych skupisk mieszkalnych.

Globalna pandemia jest dla rynków akademickim przykładem „black swan”, zdarzenia, którego nikt nie był w stanie przewidzieć i nikt nie był do niego przygotowany. Rynki inwestycyjne krok po kroku przystosowują się do nowej sytuacji, której najtrudniejszym aspektem było i wciąż jest ograniczenie możliwości podróżowania. Zapewne jeszcze kilka najbliższych miesięcy upłynie pod znakiem ograniczonej aktywności inwestycyjnej, jednak już w drugiej połowie 2021 roku spodziewane jest solidne odbicie - mówi Mateusz Skubiszewski, head of Capital Markets, BNP Paribas Real Estate Poland.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

POLSKA Szykuje się skok na PRS

schedule 16 kwietnia 2021

Globalny kapitał inwestycyjny, poszukujący bezpiecznych opcji na rynkach nieruchomości, koncentruje się dziś na budownictwie mieszkaniowym. Polską są zainteresowani najwięksi, światowi inwestorzy specjalizujący się w PRS. Eksperci Walter Herz przewidują spektakularny wzrost w tym sektorze w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Artykuł sponsorowany

Polska Nieruchomość komercyjna w Krakowie na sprzedaż

schedule 06 kwietnia 2021
Eurobuild CEE

mBank S.A. ogłasza pisemny, nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Krakowie przy ul. Augustiańskiej 15 (róg Piekarskiej 1), objętej księgą wieczystą KR1P/00167878/8. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym, o powierzchni użytkowej ok. 2150 mkw.

Materiał partnera

Europa Środkowo-Wschodnia Nadal tęsknimy za biurem

schedule 22 marca 2021

Globalworth rusza z drugą edycją akcji "Tęsknię za biurem", skierowaną do wszystkich osób, które od dawna pracują w domach i którym brakuje interakcji z ludźmi w tradycyjnych miejscach pracy. O szczegółach akcji, która objęła całą Polskę i Rumunię, mówi Paweł Słupski.

Infrastruktura

Polska Dworce Dębe Wielkie i Chrzęsne w budowie

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by AKL

PKP rozpoczęły budowę nowych dworców w miejscowościach Dębe Wielkie i Chrzęsne na Mazowszu. Obydwa obiekty zostaną zrealizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych.

Infrastruktura

POLSKA Obwodnicą wokół Trójmiasta

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

Zaczyna się realizacja Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. GDDKiA podpisała umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków w ciągu drogi ekspresowej S6. Łączne koszty inwestycji wyniosą około 1 mln 490 złotych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pomarańczowo w CH Auchan Sosnowiec

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by AKL

Centrum Handlowe Auchan Sosnowiec rozszerza katalog usług dostępnych dla klientów. Do portfolio najemców tego obiektu należącego do Ceetrus Polska dołączyła marka Orange, która zajęła lokal o powierzchni 72 mkw.

Infrastruktura

Europa Środkowo-Wschodnia LEDowe oszczędności

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by AKL

Całkowite przejście na oświetlenie LED tylko w trzech obszarach związanych z budżetami publicznymi - w oświetleniu drogowym i ulicznym, służbie zdrowia i segmencie edukacji - pomogłoby Polsce osiągnąć roczne oszczędności energii elektrycznej w wysokości 1 168 mln zł. Zużycie energii elektrycznej zmniejszyłoby się o 3 134 GWh rocznie, co stanowi ponad 2,23 mln ton CO2 1, którego można uniknąć, pokazuje badanie Signify.

Obiekty użyteczności publicznej

CZECHY Pasywny szpital na skraju miasta

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

Trwa budowa pięciokondygnacyjnego pawilonu szpitalnego pod nadzorem firmy Obermeyer Helik w miejscowości Pelhřimov, około 100 km od Pragi. Przewidywany koszt inwestycji, nie obejmujący sprzętu medycznego, to około 592 mln koron czeskich. Budynek powstaje w standardzie pasywnym.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Alstal rozbuduje bydgoski szpital

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by AKL

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy podpisał umowę z firmą Alstal na rozbudowę Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy. Wartość umowy to prawie 160 mln zł.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 100 mln z obligacji od Ronsona

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by AKL

Ronson Development wyemitował 100 tys. obligacji serii W o wartości nominalnej i cenie emisyjnej 1 tys. zł za jedną obligację oraz o łącznej wartości nominalnej i cenie emisyjnej 100 mln zł.

Budownictwo

Polska Łódzkie "Siódemki" za chwilę

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by AKL

Dobiegają końca prace w pałacu Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77. Słynne łódzkie „Siódemki” odzyskały zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia. Przy Piotrkowskiej zostanie też oddane do użytku zielone podwórko z dwupoziomowym ogródkiem.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Ośrodek sportu na Mazurach gotowy

schedule 16 kwietnia 2021
Opr./edited by AKL

Spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska oddała do użytku zlokalizowany we wsi Stręgielek (woj. warmińsko-mazurskie) ośrodek Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola”. W trybie przetargu nieograniczonego stroną zamawiającą był Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Lofty na Pompach

schedule 15 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

W XIX-wiecznej Fabryce Pomp w Lesznie powstaną po rewitalizacji mieszkania, przestrzeń biurowo-usługowa i gastronomiczna. Do sprzedaży trafiło właśnie 13 luksusowych apartamentów. Inwestorem jest firma ICC Real Estate.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

CZECHY Ostrawa bije sportowy rekord

schedule 15 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

Czeska Contera rozpoczęła budowę gigantycznego kompleksu logistycznego w Ostrawie, jako pierwsze powstanie centrum dystrybucyjne dla firmy Sportisimo. Będzie to jeden z największych obiektów tego typu w Czechach, a także największa w historii inwestycja na czeskim rynku nieruchomości przemysłowych, w której pośredniczyła firma doradcza.

Wydarzenia

Polska Biurowe REdefinicje, REdukcje i REnegocjacje

schedule 15 kwietnia 2021
Eurobuild Conferences

Pomimo powszechnej pracy zdalnej biurowce nie wymierają, choć ich funkcja jest REdefiniowana – biura to obecnie miejsca spotkań i kreatywnej pracy zespołowej. Powszechne są także REdukcje zajmowanych powierzchni i REnegocjacje umów najmu. O nowych REgułach, które objęły także rynek inwestycyjny biur, porozmawiamy podczas 7. Konferencji Inwestycyjnej już za tydzień.

Biura i projekty wielofunkcyjne

POLSKA Hybrydowy Mindspace

schedule 15 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

Mindspace, operator elastycznych przestrzeni biurowych, wprowadza nowe rozwiązania hybrydowe: karnety dzienne, wielodniowe i usługę Hybrid Office. Każde z nich może być rozwiązaniem uzupełniającym np. dla tych firm, które zdecydowały o pracy całego zespołu w modelu hybrydowym i potrzebują dodatkowej, elastycznej przestrzeni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

POLSKA DSV przedłuża i powiększa w Sosnowcu

schedule 15 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

Firma DSV Solutions przedłużyła dotychczasową umowę w Panattoni Park Sosnowiec I i powiększyła wykorzystywaną powierzchnię o dodatkowe 2 tys. 750 mkw. W transakcji najemcę reprezentowali doradcy JLL.

Hotele

CHORWACJA Pierwszy hotel MGallery w Chorwacji

schedule 15 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

MGallery Hotel Collection otwiera w Splicie swój pierwszy hotel w Chorwacji. Obiekt dołączy do międzynarodowej sieci hoteli butikowych w wyniku umowy franczyzowej pomiędzy grupą hotelarską Accor a Quatro Company.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Netto 3.0 w Bielsku-Białej

schedule 15 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

Netto otworzyło nowy sklep w Bielsku-Białej przy ul. Karola Krausa 48. To drugi sklep sieci w tym mieście. Został zaprojektowany zgodnie z formatem Netto 3.0.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Miasteczko jak Jutrzenka

schedule 15 kwietnia 2021
Opr./edited by MR

Aurec Home buduje w warszawskich Włochach kolejne etapy osiedla Miasteczko Jutrzenki. I etap zostanie oddany do użytku w 2022 roku. Docelowo w dziewięciu fazach na terenie o powierzchni 6 ha powstanie 1 tys. 300 lokali.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 16 kwietnia 2021

Szykuje się skok na PRS

Globalny kapitał inwestycyjny, poszukujący bezpiecznych opcji na rynkach nieruchomości, koncentruje się dziś na budownictwie mieszkaniowym. Polską są zainteresowani najwięksi, światowi inwestorzy specjalizujący się w PRS. Eksperci Walter Herz przewidują spektakularny wzrost w tym sektorze w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

schedule 16 kwietnia 2021

100 mln z obligacji od Ronsona

Ronson Development wyemitował 100 tys. obligacji serii W o wartości nominalnej i cenie emisyjnej 1 tys. zł za jedną obligację oraz o łącznej wartości nominalnej i cenie emisyjnej 100 mln zł.

schedule 14 kwietnia 2021

Zrównoważone obligacje od Berlin Hyp

Berlin Hyp jest pierwszym bankiem na świecie, który wyemitował obligacje powiązane ze zrównoważonym rozwojem (SLB). Emisja o wartości 500 mln euro spotkała się z dużym zainteresowaniem – w ciągu kilku godzin inwestorzy złożyli zamówienia o wartości około 1 mld euro.

schedule 14 kwietnia 2021

Mistrzowie finansowania poszukiwani

Polski Związek Firm Deweloperskich po raz 15. sprawdza, które z banków finansujących nowe inwestycje są najlepiej oceniane pod kątem współpracy z deweloperami. W połączeniu z badaniami skutków ograniczeń dla branży, które związek prowadził w 2020 roku, wyłania się wstępny obraz finansowania deweloperów w pierwszym roku pandemii.

schedule 13 kwietnia 2021

AFI kupuje biura w Pradze

AFI Europe podpisało umowę kupna kompleksu biurowego Avenir Business Park w 5. dzielnicy Pragi od Tristan Capital Partners. Cena transakcji, z uwzględnieniem pewnych korekt, wynosi 66,5 mln euro. Sfinalizowanie umowy zależy od dodatkowych warunków, które musi spełnić sprzedający.

schedule 09 kwietnia 2021

Develia ze spadkami

W 2020 roku przychody ze sprzedaży Develii wyniosły 517,1 mln zł wobec 819,3 mln zł rok wcześniej. Strata netto grupy wyniosła 138,8 mln zł wobec 117,4 mln zł zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku. Skorygowany zysk netto tj. bez wpływu zmiany wycen nieruchomości inwestycyjnych, wyniósł prawie 100 mln zł.

schedule 08 kwietnia 2021

Immofinanz sprzedaje w Warszawie

Immofinanz sfinalizował sprzedaż czterech biurowców w Warszawie za 72,5 mln euro. Kupującym jest węgierska grupa Indotek. Budynki mają łączną powierzchnię najmu około 45,3 tys. mkw.

schedule 07 kwietnia 2021

Kupili nowoczesny akademik w Monachium

Signa Real Estate sprzedała ukończony projekt deweloperski w Monachium firmie International Campus. The Fizz Monachium jest już otwarty i oferuje ponad 200 mieszkań dla studentów. To już druga tego typu transakcja pomiędzy firmami w ciągu ostatnich tygodni.

schedule 06 kwietnia 2021

Ares kupuje w Polsce

Fundusz zarządzany przez Real Estate Group z Ares Management Corporation (Ares) kupuje nowo wybudowane obiekty magazynowe klasy A w Gdańsku, Katowicach, Sosnowcu, Poznaniu i Wrocławiu. Portfel obejmuje łącznie 285,5 tys. mkw. powierzchni najmu brutto.

schedule 02 kwietnia 2021

Pecik nadal kieruje firmą Immofinanz

Nie doszła do skutku rezygnacja Ronny'ego Pecika z funkcji CEO i członka zarządu Immofinanz oraz sprzedaż jego udziałów w spółce, 31 marca minął termin wyznaczony na zakończenie tej transakcji.

schedule 02 kwietnia 2021

Przejęcie Exetera za 1,87 mld dolarów sfinalizowane

EQT, szwedzka firma zarządzająca funduszami, zakończyła przejmowanie Exeter Property Group, spełnione zostały wszystkie niezbędne warunki zamknięcia transakcji , w tym uzyskanie zezwoleń antymonopolowych i podatkowych.

schedule 02 kwietnia 2021

Dom Development bierze Literacką

Dom Development kupił niedokończony budynek EuRoPol GAZ-u przy ul. Literackiej 7 w Warszawie Miasto nie skorzystało z prawa pierwokupu nieruchomości. Nowy właściciel nie ujawnia, jakie ma plany wobec działki - informuje portal tvnwarszawa.pl.

schedule 02 kwietnia 2021

Atal z mocnym kwartałem

W marcu 2021 roku podpisano 400 umów deweloperskich, to, jak podlicza Atal, rekordowy wynik miesięcznej sprzedaży w historii spółki. W I kwartale 2021 roku Atal zakontraktował 848 mieszkań, czyli o 14,28 proc. więcej niż przed rokiem. Spółka zakłada, że kontraktacja w 2021 roku wyniesie co najmniej 3 200 lokali.

schedule 01 kwietnia 2021

760 mln zł przy wsparciu Colliersa

Od stycznia do końca marca Dział Gruntów Inwestycyjnych w Colliersie doradzał w sprzedaży gruntów o łącznej wartości 260 mln zł. Dodatkowo firma podpisała umowy przedwstępne na sprzedaż działek o wartości 500 mln zł.

schedule 01 kwietnia 2021

J.W. Construction ze spadkiem

W 2020 roku grupa J.W. Construction osiągnęła przychody netto ze sprzedaży na poziomie 182,2 mln zł, co oznacza spadek o 70 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, wypracowała zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 31,9 mln zł (spadek o 78 proc.) i zanotowała stratę na poziomie 12,1 mln zł, wobec 63,4 mln zł zysku netto w 2019 roku. Marża brutto ze sprzedaży to 17,5 proc.

schedule 31 marca 2021

Peakside sprzedaje czeski portfel

Peakside Capital zakończył proces sprzedaży ostatnich nieruchomości z portfela 72 obiektów handlowych, zlokalizowanych na terenie całych Czech.

schedule 31 marca 2021

Echo Investment z mocnymi wynikami

Echo Investment utrzymało stabilne wyniki operacyjne i finansowe. W 2020 roku spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 122 mln zł, co było efektem przekazania klientom 1 505 mieszkań, wzrostu wartości realizowanych projektów komercyjnych oraz zakończonych projektów Resi4Rent.

schedule 29 marca 2021

Optymistycznie, ale ostrożnie

Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych spadł o 28 proc. rok do roku w 2020 roku i osiągnął wartość 5,6 mld euro. Zmieniła się też jego struktura – połowa transakcji dotyczyła rynku magazynowego, detronizując rynek biurowy. Pomimo trwającej pandemii, prognozy są optymistyczne i zakładają wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2021 roku, wynika z publikacji EY Polska „The Polish Real Estate Guide 2021. The real state of real estate”.

schedule 29 marca 2021

PAREF debiutuje w Polsce

Kompleks Man Truck & Bus Center, zlokalizowany w Małopolu pod Warszawą, został sprzedany przez 7R funduszowi Interpierre Europe Centrale. Fundusz jest zarządzany przez PAREF Gestion z grupy PAREF, firmę inwestycyjną i zarządzającą aktywami. To jej pierwsza inwestycja na polskim rynku.

schedule 29 marca 2021

B&B Hotels sprzedaje

Firma B&B Hotels sprzedała dwa hoteli: B&B Prague i B&B Budapest. Nowym właścicielem obiektów jest Primonial REIM, grupa zarządzająca aktywami na rynku nieruchomości z siedzibą w Paryżu.

Kategorie