EN

Polska W kobietach siła!

Eurobuild CEE
Rośnie liczba kobiet na kierunkach technicznych – na niektórych uczelniach przekroczyła 60 proc., więcej kobiet niż mężczyzn zdobywa też absolutorium – wynika z raportu "Dziewczyny na Politechniki 2020". Czy to znaczy, że będziemy mieć więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach w budownictwie?

Na temat tego, jak pracują kobiety, co jest dla nich ważne, jak odnajdują się w świecie zdominowanym przez męską energię i dlaczego kompetencje przyszłości przypisywane są właśnie im, wypowiadają się:

  • Anna Skoczylas - dyrektor finansowy,
  • Emilia Błach – dyrektor Działu Ofertowo-Projektowego,
  • Urszula Tomczak – kierownik Działu Projektowego i główny projektant,
  • Joanna Kucińska - logistyk,
  • Anna Szafrańska-Angelaki – project manager i
  • Justyna Żabka – kierownik robót.

Wszystkie pracują w Soletanche Polska. W kwestiach związanych z empatią dziewczyny mają nieco łatwiej od mężczyzn.

Są wrażliwsze i bez trudu potrafią wczuć się w sytuację drugiej strony, przez co lepiej odczytują jej problemy, intencje i to, z czego wynika postawa klienta czy też współpracownika. Te umiejętności idealnie sprawdzają się zarówno w dziale ofertowym jak i na placu budowy – mówi Emilia Błach, dyrektor działu Ofertowo-Projektowego.

O tym, jak ważne jest otwarcie na potrzeby innych i umiejętność godzenia często sprzecznych ze sobą interesów, wie Joanna Kucińska, która w Soletanche pełni funkcję logistyka. Oprócz planowania transportów wielkogabarytowych maszyn budowlanych, układania harmonogramu sprzętu i pracy brygad, jest swego rodzaju łącznikiem między budową a managementem firmy. Jak sama o sobie mówi, dobry logistyk to również dobry obserwator, psycholog i dyplomata.

Uważam, że kobieta na tym stanowisku łagodzi obyczaje. Jestem kimś w rodzaju mediatora, który musi pogodzić interesy pracowników z celami zarządu i harmonogramem sprzętu. Często moja praca łączy się z tym, że po prostu rozmawiam z chłopakami o tym, co u nich słychać, zawodowo i prywatnie. Dzięki temu wiem, jak się czują, czego potrzebują, jakie uwagi do sposobu pracy firmy czy procedur mają i staram się zanosić te postulaty zarządowi, aby wiedział, jak wygląda sytuacja w naszym pionie produkcyjnym. Myślę, że to się sprawdza i kobieta na tym stanowisku jest właściwym wyborem – wyjaśnia Joanna Kucińska.

Wszystkie panie zgodnie stwierdziły, że co prawda są pewne cechy kulturowo przypisane do kobiet, które mogą ułatwiać pracę na stanowiskach technicznych, jak: zaangażowanie, skrupulatność, poczucie odpowiedzialności czy wyższe umiejętności komunikacyjne, jednak to bardziej zależy od temperamentu i charakteru człowieka niż płci.

Bardzo nie lubię, jak słyszę, że ktoś określa mnie jako projektantkę. Jestem projektantem i to moim zdaniem nie ma znaczenia czy jestem kobietą, czy mężczyzną. Żeby być dobrym projektantem, trzeba mieć cały zestaw cech i zdolności techniczne, dokładność, sumienność, odpowiedzialność, dobrą komunikację i to niezależnie od tego, czy jest się kobietą, czy mężczyzną, po prostu trzeba je mieć – mówi Urszula Tomczak, kierownik Działu Projektowego.

Podobne zdanie ma Anna Skoczylas – dyrektor finansowy. Zarządza zespołem kontrolerów kosztów, w którym proporcje są zachowane pół na pół.

Myślę, że pewnego rodzaju predyspozycje i zachowania wynikają z naszego charakteru, wychowania i płci. Każdy z nas jest inny. Mogą być stanowcze i bardzo konkretne kobiety, mogą też być wysoce wrażliwi mężczyźni. Uważam, że kluczem do sukcesu w każdej firmie jest zespół, który uzupełnia się pod względem osobowości, aby tworzyć różnorodność – mówi Anna Skoczylas.

Mimo stale wzrastającej liczby kobiet w budownictwie są one wciąż postrzegane jako te mniej kompetentne.

Są to utarte stereotypy, które nie mają całkowicie odzwierciedlenia w rzeczywistości – wyjaśnia Justyna Żabka, Kierownik Robót.

Kobiety w budownictwie są przeważnie zatrudniane w działach projektowych. Pojawiają się na placu budowy w charakterze kontrolerów kosztów. Oddaje im się równie chętnie kwestie administracyjne.

Konflikty i starcia w kontekście wojny płci pojawiają się najczęściej dopiero wtedy, gdy kobieta wydaje polecenia na placu budowy. To męski świat, w którym nie przebiera się w słowach.

Jednak odbiór tego, co wypada mężczyźnie i uznawane jest za oznakę autorytetu i pewności siebie, kobiecie przypisywane jest jako słabość i histeria. Dodatkowo, aby zyskać uznanie trzeba udowodnić, że ma się wiedzę, doświadczenie i jest się partnerem do rozmowy. Mężczyźni dostają taki kredyt zaufania wraz z nazwą stanowiska – wyjaśnia Anna Szafrańska-Angelaki, project manager.

Takie sytuacje zdarzają się nadal często, ale coraz częściej na placach budowy spotykamy też mężczyzn z nadzoru, którzy przekonani są do współpracy z kobietami. Dzięki wcześniejszym pozytywnym doświadczeniom w pracy z kobietami do kolejnych podchodzą z dużą otwartością i traktują je po partnersku.

Z podobną rezerwą jak nadzór budowy podchodzą do kobiet pracownicy fizyczni i podwykonawcy.

Kobieta w nadzorze budowy początkowo wywołuje zmieszanie wśród pracowników. Jednak bardzo często przeradza się to w uśmiech i wyrazy wdzięczności. Szczególnie wtedy, kiedy dochodzi do sytuacji, że pojawia się jakiś problem na budowie i my jako nadzór staramy się tą sytuację rozwiązać. Pracownicy widzą wtedy, że wkładamy w to całe swoje serce – wspomina Justyna Żabka.

W ten sposób kobiety zyskują zaufanie i otwartość ze strony osób, które z nimi lub dla nich pracują. Z czasem wiedzą, że budowa dla kierownika projektu czy kierownika robót płci żeńskiej to coś więcej niż praca.

Kobiety traktują prowadzone przez siebie budowy jak swoje dzieci bardzo się o nie troszcząc i wkładając całe serce w ich realizację – puentuje Anna Szafrańska-Angelaki.

Praca w budownictwie to duża odpowiedzialność, wymaga 100% zaangażowania. Pogodzenie pracy zawodowej z rolą matki to nie lada wyzwanie. Czy trzeba wybierać pomiędzy rozwojem zawodowym a czasem dla rodziny? Hybrydowy model pracy ułatwia kobietom godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Pracę, którą należy przypilnować na placu wykonują w standardowy sposób natomiast tzw. „papierkową robotę” zabierają do domu i wykonują ją wieczorami, tak by jak najwięcej czasu spędzić z dziećmi. Wszystko tak naprawdę zależy od umiejętności zarządzania czasem.

Jestem bardziej zorganizowana jako matka niż było to wcześniej – przyznaje Anna Szafrańska-Angelaki.

Jeśli to wszystko się dobrze ułoży logistycznie, ustawi dobre priorytety wówczas wszystko da się połączyć. Oczywiście w takim przypadku najczęściej odbywa się to kosztem czasu dla siebie, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że dzieci bardzo szybko rosną. Trzeba starać się poświęcać im jak najwięcej czasu. Moje dzieci już są duże, jeszcze chwila i przestaną mnie w ogóle potrzebować – wyjaśnia Urszula Tomczak.

Dziewczyny, które nie są jeszcze matkami chętniej angażują się w duże ambitne projekty, które łączą się z delegacjami. Wówczas rozwiązaniem na czas dla rodziny jest wykonanie w terminie targetu na dany tydzień i wolne weekendy. Z badań publikowanych w rozlicznych pismach paretntingowych oraz poświęconych karierze zawodowej, wynika, że kobiety, które zostają matkami, są w równym stopniu zaangażowane w swoją pracę, co pozostali pracownicy. Zyskują za to większą umiejętność organizowania sobie czasu pracy i doboru narzędzi, aby zwiększyć efektywność działań zmniejszając jednocześnie czas ich realizacji. Jeśli pracodawca zapewni odpowiednie środowisko pracy, spełniające potrzeby matek, będą one oddanymi i zaangażowanymi pracownikami.

To holistyczne podejście do życia, kontaktu z naturą i budownictwa. Dużą rolę będzie tu odgrywała koncentracja na kwestiach związanych z wpływem realizacji budowlanych na środowisko i ograniczenie jego negatywnego wpływu. Z badań rynkowych wynika, że budownictwo idzie w kierunku tworzenia obiektów samowystarczalnych. Będą to małe miasteczka tudzież obiekty typu wiele funkcji w jednym, które tworzone będą w taki sposób, aby funkcjonowały w tzw. obiegu cyrkularnym. Będzie się realizować obiekty z surowców, do których produkcji będzie trzeba zużyć mniej zasobów naturalnych.

Według raportu „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021” obszar miejski przyjmie stan pośredni między miastem a wsią, architektura wtopi się w naturę. Każdy będzie miał ciągły kontakt z naturą, dzięki temu ludzie nie zapomną, że są jej częścią. Zieleń i konstrukcje stawiane przez ludzi będą funkcjonować w symbiozie. Ta wrażliwość na potrzeby człowieka, środowiska i gospodarki rynkowej, która napędza budownictwo będzie z pewnością lepiej rozumiana przez kobiety.

Czego życzą sobie kobiety w dzień swojego święta? Więcej uśmiechu, życzliwości, pewności siebie i tego, aby kobiet w budownictwie było jak najwięcej.

Więcej w nagraniach:

Za materiał dziękujemy firmie Soletanche Polska, zdjęcia: Ireneusz Rek

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Węgry Mieszkania plus Staybridge Suites

schedule 04 grudnia 2024
Opr./edited by MR

Grupa UDI wybuduje w Budapeszcie wielofunkcyjną inwestycję z mieszkaniami i hotelem. Koszt projektu to około 112 mln euro.

Materiał partnera

Polska Galant Ząbkowska z FusionLive

schedule 02 grudnia 2024
Eurobuild CEE

Peninsula Property to inwestor i firma deweloperska, która buduje wysokiej jakości, przemyślane apartamentowce, butikowe rezydencje i projekty hotelowe, dbając na każdym etapie o najlepsze doświadczenia przyszłych mieszkańców i najemców.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska mBank zasila Real Management

schedule 04 grudnia 2024
Opr./edited by MR

Spółka Real Management pozyskała finansowanie kredytowe w wysokości 120 mln zł, które zostanie przeznaczone na  rozwój w obszarze działalności deweloperskiej. Finansowania udzielił ponownie mBank.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stancjonarnie, elastycznie i luksusowo

schedule 04 grudnia 2024
Opr./edited by MR

Większość polskich pracodawców zamierza w najbliższym czasie zwiększyć wymiar pracy stacjonarnej, a co czwarty już podjął decyzję o jej wdrożeniu. To wyniki badania przeprowadzonego przez Ace of Space, linię biznesową Globalworth, we współpracy z Deloitte.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Fundusze na Lett na Pradze

schedule 04 grudnia 2024
Opr./edited by MR

Projekt Lett Markowska na warszawskiej Pradze Północ, realizowany w ramach platformy mieszkaniowej rozwijanej przez Nrep, otrzymał finansowanie w wysokości 60 mln zł od Santander Bank Polska.

Budownictwo

Polska Dobre prognozy dla budownictwa modułowego

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by MR

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 roku sięgnie 7 mld zł - prognozuje firma badawcza Spectis.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastyczny Nowy Rynek

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Business Link, operator powierzchni elastycznych należący do grupy Skanska, otworzył drugą lokalizację w Poznaniu. Biura o powierzchni 1,8 tys. znajdują się w kompleksie Nowy Rynek.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska UBM żegna się z Galerią Szperk

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by MR

UBM Development sprzedała za prawie 18 mln euro Galerię Szperk w Kosakowie pod Gdynią polskiej spółce Rewa z siedzibą w Krakowie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Procenty w Lublinie

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by JC

7R Park Lublin East I jest w pełni wynajęty. Ostatnim najemcą obiektu został Stock Polska, producent napojów alkoholowych.

Architektura i urbanistyka

Polska Architektura dla onkologii

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by MR

WXCA i pracownia Archimed wygrały organizowany przez poznański oddział SARP-u konkurs na projekt nowego budynku Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Sprzedaż spadła, ceny rosną

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Popyt na mieszkania w stolicy spada. Od IV kwartału 2023 roku do III kwartału 2024 roku zostało sprzedanych 14,8 tys. lokali z rynku pierwotnego, o 13 proc. mniej w ujęciu rocznym – wynika z raportu CBRE i Redner Property Group. Kupujący mogą wybierać z coraz większej puli mieszkań, ale wciąż muszą liczyć się z rosnącymi cenami, które obecnie są o prawie 10 proc. wyższe niż rok temu. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wielka transakcja przy molo

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Sofitel Grand Sopot trafił w nowe ręce. Nowym właścicielem hotelu została polska firma Sinfam Investments.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska ECE po przeglądzie w Kątach Wrocławskich

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by MR

Pierwszy projekt logistyczny ECE w Polsce przeszedł przeglądy końcowe. Hala logistyczna w Kątach Wrocławskich ma 78 tys. mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni rośnie w Wielkopolsce

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni rusza z budową kompleksu Panattoni Park Poznań XIV. Pierwszymi najemcami obiektu w Głuchowie są firmy Gasa Group oraz Markat Plus.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nivea otwiera pierwsze biuro w Warszawie

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Nivea Polska/Beiersdorf otworzy swoje pierwsze biuro w Warszawie, wynajmując blisko 400 mkw. na 37. piętrze należącej HB Reavis wieży Varso Tower. Umowa została podpisana na pięć lat, a biuro rozpocznie swoją działalność w maju 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Langowski Logistics wybiera Pruszków

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

MLP Group podpisało umowę najmu z Langowski Logistics, polskim operatorem logistycznym specjalizującym się w międzynarodowym transporcie kontenerowym. Firma zajmie łącznie ponad 5,6 tys. mkw. powierzchni w kompleksie MLP Pruszków II. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Słowacja Pierwszy najemca Mountpark Bratysława

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Mountpark pozyskał firmę Alza, internetowego sprzedawcę detalicznego w Europie Środkowo-Wschodniej, jako pierwszego klienta Mountpark Bratysława. Alza wynajęła powierzchnię 65 tys. mkw. w budynku A parku logistycznego, którego budowa rozpoczęła się w październiku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka w Moich Bielanach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sklep spożywczy Biedronka powstanie na parterze inwestycji mieszkaniowej Moje Bielany, którą przy ul. Wólczyńskiej w Warszawie realizuje firma CeMat A/S.

Rynek mieszkaniowy

Polska Murapol buduje w Katowicach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Murapol rozpoczyna w Katowicach realizację nowej inwestycji wielorodzinnej. Osiedle Murapol Corfa powstanie na zielonych Wzgórzach Chorzowskich w pobliżu al. Wojciecha Korfantego na terenie Wełnowca. W ramach inwestycji, w dwóch budynkach zaplanowano 196 mieszkań i jeden lokal usługowy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Towarowa22 nabiera tempa

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Powstający w biznesowym centrum Warszawy budynek Office House wkracza w ostatnią fazę realizacji. Dobiega właśnie końca montaż energooszczędnej elewacji, a wewnątrz biurowca trwają już prace wykończeniowe. Zakończenie budowy planowane jest wiosną 2025 roku.

Najnowsze w Eurobuild CEE

schedule 15 listopada 2024

Czas na zmiany

W związku ze zmieniającym się rynkiem mediów w Polsce, musimy, ale także chcemy, dostosować się do tychże zmian i iść z duchem czasu. Już niedługo dostęp do naszego archiwum będzie płatny.

schedule 05 listopada 2024

Listopadowy numer Eurobuildu

Już jest listopadowy numer Eurobuildu, a w nim pierwsze podsumowania mijającego roku, liczne rozmowy i relacje z wydarzeń rynkowych: naszych dorocznych konferencji magazynowej i biurowej oraz z Expo Real 2024 w Monachium.

schedule 30 września 2024

Październikowy numer Eurobuildu!

Już jest! Z drukarni wyszedł najnowszy numer Eurobuildu, a w nim jak zawsze mnóstwo rynkowych newsów, analiz, opinii ekspertów oraz informacji o zmianach personalnych.

schedule 13 września 2024

Wrześniowe wydanie "Eurobuildu" już do czytania!

Wrześniowy "Eurobuild" jest już dostępny w wersji drukowanej i online – jak zawsze pełen komentarzy i analiz ekspertów, ciekawych tematów i najnowszych wiadomości. Zapraszamy do lektury!

schedule 07 sierpnia 2024

Duet za sterami

1 sierpnia nastąpiły zmiany w zespole redakcyjnym Eurobuildu. Anna Korólczyk Lewandowska i Nathan North rozszerzają zakres wykonywanych obowiązków przejmując stery po Tomaszu Cudowskim, wieloletnim redaktorze naczelnym pisma.

schedule 19 lipca 2024

Wakacyjny "Eurobuild" już w obiegu!

Ukazał się już letni, lipcowo-sierpniowy numer "Eurobuildu" – publikacja jest jak zwykle pełna ciekawych artykułów i fachowych analiz, a ich tytuły nieomylnie wlewają otuchę w serca całej branży!

schedule 04 lipca 2024

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Razem z wydawnictwami zrzeszonymi w Izbie Wydawców Prasy i prawie 350 tytułami lokalnych mediów apelujemy do polityków o uwzględnienie postulatów środowiska dziennikarskiego w nowelizacji prawa autorskiego. Dziś na wielu pierwszych stronach gazet oraz stronach głównych portali można zobaczyć czarne grafiki.

schedule 13 czerwca 2024

Czerwcowy numer "Eurobuildu" już jest!

Ostatni numer magazynu przed wakacjami właśnie wyjechał z drukarni! Przeczytacie o niebanalnych sposobach na zawojowanie magazynowego biznesu, o metodach poprawienia swojej sytuacji zawodowej w ciężkich czasach, a także o rynku nieruchomości Ukrainy, gdzie pod bombami się buduje, sprzedaje i wynajmuje.

schedule 13 maja 2024

Majowy "Eurobuild" już w obiegu!

Ukazał się już majowy numer "Eurobuildu" jak zwykle pełen ciekawych artykułów i fachowych analiz! Miłośnicy nowości z dziedzin technologii, inwestycji, finansów, PRS, retailu i logistyki nie będą się nudzić!

schedule 11 kwietnia 2024

Kwietniowy "Eurobuild" już do poczytania!

Kolejna edycja miesięcznika jest już dostępna w wersji papierowej i online! Tradycyjnie nowy numer trafił w pierwszej kolejności do Gości naszej konferencji, a zaraz później – do wszystkich Czytelników!

schedule 29 marca 2024

Świętujmy!

Dużo spokoju, radości i miłości w tę Wielkanoc wszystkim Czytelnikom "Eurobuildu" życzy zespół redakcyjny. Oby nasz sektor rynku odrodził się jak najszybciej (przynajmniej w tym roku)!

schedule 04 marca 2024

Marcowy "Eurobuild" już dostępny!

Ukazała się marcowa edycja naszego miesięcznika – pismo jest dostępne online i w wersji papierowej, która za tydzień trafi do rąk gości targów MIPIM w Cannes.

schedule 24 stycznia 2024

Zimowe wydanie Eurobuildu już dostępne w wersji papierowej i online!

Ukazał się już podwójny, styczniowo-lutowy numer "Eurobuildu" – publikacja jest jak zwykle pełna ciekawych artykułów i fachowych analiz, a zielona zakładka nieomylnie zapowiada dział ESG!

schedule 22 grudnia 2023

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom – i Słuchaczom naszych podkastów! – życzymy najpiękniejszych i najlepszych z możliwych Świąt Bożego Narodzenia i wspaniałego 2024 roku!

schedule 13 grudnia 2023

Świąteczny numer Eurobuildu już w dystrybucji!

Jak zwykle grudniowa edycja miesięcznika w pierwszej kolejności trafiła do rąk gości Dorocznej Konferencji Eurobuildu, a dziś jest już dostępna dla wszystkich. Zapraszamy do lektury - w wersji html lub flipbook, wedle uznania.

schedule 11 grudnia 2023

Postulaty dla nowego rządu

Eksperci z firmy doradczej Crido opracowali raport z postulatami dla nowego rządu. Propozycje obejmują szeroką gamę zmian – od obszarów prawnych i podatkowych po regulacyjne. 

schedule 07 listopada 2023

Rusza nasz kanał na WhatsAppie!

„Eurobuild” jako jedno z pierwszych mediów w Polsce uruchomił kanał informacyjny na WhatsAppie. Znajdziecie tam tylko najważniejsze informacje z rynku podane szybko, treściwie, po angielsku, bezpłatnie i… bez komplikacji.

schedule 30 października 2023

Eurobuild CEE na Galę już dostępny!

Ukazał się już listopadowy numer "Eurobuildu" jak zwykle pełen ciekawych artykułów i fachowych analiz! A za trzy tygodnie goście Gali Eurobuild Awards 2023 otrzymają to wydanie razem ze specjalnym dodatkiem!

schedule 26 września 2023

Październikowy "Eurobuild" już dostępny!

Nieco wcześniej niż zwykle (ze względu na zbliżające się targi Expo Real) ukazało się październikowe wydanie miesięcznika "Eurobuild CEE", w którym znajdziecie również specjalny dodatek magazynowy. Obie publikacje są dostępne w wersji papierowej oraz cyfrowej – w wersji html i w formie flipbooka.

schedule 01 września 2023

Wrześniowy Eurobuild także w nowej formie!

Zapraszamy do lektury wrześniowego wydania "Eurobuildu"! Po raz pierwszy nasz magazyn ukazuje się także w formie flipbooka.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia