EN

Polska W kobietach siła!

Eurobuild CEE
Rośnie liczba kobiet na kierunkach technicznych – na niektórych uczelniach przekroczyła 60 proc., więcej kobiet niż mężczyzn zdobywa też absolutorium – wynika z raportu "Dziewczyny na Politechniki 2020". Czy to znaczy, że będziemy mieć więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach w budownictwie?

Na temat tego, jak pracują kobiety, co jest dla nich ważne, jak odnajdują się w świecie zdominowanym przez męską energię i dlaczego kompetencje przyszłości przypisywane są właśnie im, wypowiadają się:

  • Anna Skoczylas - dyrektor finansowy,
  • Emilia Błach – dyrektor Działu Ofertowo-Projektowego,
  • Urszula Tomczak – kierownik Działu Projektowego i główny projektant,
  • Joanna Kucińska - logistyk,
  • Anna Szafrańska-Angelaki – project manager i
  • Justyna Żabka – kierownik robót.

Wszystkie pracują w Soletanche Polska. W kwestiach związanych z empatią dziewczyny mają nieco łatwiej od mężczyzn.

Są wrażliwsze i bez trudu potrafią wczuć się w sytuację drugiej strony, przez co lepiej odczytują jej problemy, intencje i to, z czego wynika postawa klienta czy też współpracownika. Te umiejętności idealnie sprawdzają się zarówno w dziale ofertowym jak i na placu budowy – mówi Emilia Błach, dyrektor działu Ofertowo-Projektowego.

O tym, jak ważne jest otwarcie na potrzeby innych i umiejętność godzenia często sprzecznych ze sobą interesów, wie Joanna Kucińska, która w Soletanche pełni funkcję logistyka. Oprócz planowania transportów wielkogabarytowych maszyn budowlanych, układania harmonogramu sprzętu i pracy brygad, jest swego rodzaju łącznikiem między budową a managementem firmy. Jak sama o sobie mówi, dobry logistyk to również dobry obserwator, psycholog i dyplomata.

Uważam, że kobieta na tym stanowisku łagodzi obyczaje. Jestem kimś w rodzaju mediatora, który musi pogodzić interesy pracowników z celami zarządu i harmonogramem sprzętu. Często moja praca łączy się z tym, że po prostu rozmawiam z chłopakami o tym, co u nich słychać, zawodowo i prywatnie. Dzięki temu wiem, jak się czują, czego potrzebują, jakie uwagi do sposobu pracy firmy czy procedur mają i staram się zanosić te postulaty zarządowi, aby wiedział, jak wygląda sytuacja w naszym pionie produkcyjnym. Myślę, że to się sprawdza i kobieta na tym stanowisku jest właściwym wyborem – wyjaśnia Joanna Kucińska.

Wszystkie panie zgodnie stwierdziły, że co prawda są pewne cechy kulturowo przypisane do kobiet, które mogą ułatwiać pracę na stanowiskach technicznych, jak: zaangażowanie, skrupulatność, poczucie odpowiedzialności czy wyższe umiejętności komunikacyjne, jednak to bardziej zależy od temperamentu i charakteru człowieka niż płci.

Bardzo nie lubię, jak słyszę, że ktoś określa mnie jako projektantkę. Jestem projektantem i to moim zdaniem nie ma znaczenia czy jestem kobietą, czy mężczyzną. Żeby być dobrym projektantem, trzeba mieć cały zestaw cech i zdolności techniczne, dokładność, sumienność, odpowiedzialność, dobrą komunikację i to niezależnie od tego, czy jest się kobietą, czy mężczyzną, po prostu trzeba je mieć – mówi Urszula Tomczak, kierownik Działu Projektowego.

Podobne zdanie ma Anna Skoczylas – dyrektor finansowy. Zarządza zespołem kontrolerów kosztów, w którym proporcje są zachowane pół na pół.

Myślę, że pewnego rodzaju predyspozycje i zachowania wynikają z naszego charakteru, wychowania i płci. Każdy z nas jest inny. Mogą być stanowcze i bardzo konkretne kobiety, mogą też być wysoce wrażliwi mężczyźni. Uważam, że kluczem do sukcesu w każdej firmie jest zespół, który uzupełnia się pod względem osobowości, aby tworzyć różnorodność – mówi Anna Skoczylas.

Mimo stale wzrastającej liczby kobiet w budownictwie są one wciąż postrzegane jako te mniej kompetentne.

Są to utarte stereotypy, które nie mają całkowicie odzwierciedlenia w rzeczywistości – wyjaśnia Justyna Żabka, Kierownik Robót.

Kobiety w budownictwie są przeważnie zatrudniane w działach projektowych. Pojawiają się na placu budowy w charakterze kontrolerów kosztów. Oddaje im się równie chętnie kwestie administracyjne.

Konflikty i starcia w kontekście wojny płci pojawiają się najczęściej dopiero wtedy, gdy kobieta wydaje polecenia na placu budowy. To męski świat, w którym nie przebiera się w słowach.

Jednak odbiór tego, co wypada mężczyźnie i uznawane jest za oznakę autorytetu i pewności siebie, kobiecie przypisywane jest jako słabość i histeria. Dodatkowo, aby zyskać uznanie trzeba udowodnić, że ma się wiedzę, doświadczenie i jest się partnerem do rozmowy. Mężczyźni dostają taki kredyt zaufania wraz z nazwą stanowiska – wyjaśnia Anna Szafrańska-Angelaki, project manager.

Takie sytuacje zdarzają się nadal często, ale coraz częściej na placach budowy spotykamy też mężczyzn z nadzoru, którzy przekonani są do współpracy z kobietami. Dzięki wcześniejszym pozytywnym doświadczeniom w pracy z kobietami do kolejnych podchodzą z dużą otwartością i traktują je po partnersku.

Z podobną rezerwą jak nadzór budowy podchodzą do kobiet pracownicy fizyczni i podwykonawcy.

Kobieta w nadzorze budowy początkowo wywołuje zmieszanie wśród pracowników. Jednak bardzo często przeradza się to w uśmiech i wyrazy wdzięczności. Szczególnie wtedy, kiedy dochodzi do sytuacji, że pojawia się jakiś problem na budowie i my jako nadzór staramy się tą sytuację rozwiązać. Pracownicy widzą wtedy, że wkładamy w to całe swoje serce – wspomina Justyna Żabka.

W ten sposób kobiety zyskują zaufanie i otwartość ze strony osób, które z nimi lub dla nich pracują. Z czasem wiedzą, że budowa dla kierownika projektu czy kierownika robót płci żeńskiej to coś więcej niż praca.

Kobiety traktują prowadzone przez siebie budowy jak swoje dzieci bardzo się o nie troszcząc i wkładając całe serce w ich realizację – puentuje Anna Szafrańska-Angelaki.

Praca w budownictwie to duża odpowiedzialność, wymaga 100% zaangażowania. Pogodzenie pracy zawodowej z rolą matki to nie lada wyzwanie. Czy trzeba wybierać pomiędzy rozwojem zawodowym a czasem dla rodziny? Hybrydowy model pracy ułatwia kobietom godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Pracę, którą należy przypilnować na placu wykonują w standardowy sposób natomiast tzw. „papierkową robotę” zabierają do domu i wykonują ją wieczorami, tak by jak najwięcej czasu spędzić z dziećmi. Wszystko tak naprawdę zależy od umiejętności zarządzania czasem.

Jestem bardziej zorganizowana jako matka niż było to wcześniej – przyznaje Anna Szafrańska-Angelaki.

Jeśli to wszystko się dobrze ułoży logistycznie, ustawi dobre priorytety wówczas wszystko da się połączyć. Oczywiście w takim przypadku najczęściej odbywa się to kosztem czasu dla siebie, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że dzieci bardzo szybko rosną. Trzeba starać się poświęcać im jak najwięcej czasu. Moje dzieci już są duże, jeszcze chwila i przestaną mnie w ogóle potrzebować – wyjaśnia Urszula Tomczak.

Dziewczyny, które nie są jeszcze matkami chętniej angażują się w duże ambitne projekty, które łączą się z delegacjami. Wówczas rozwiązaniem na czas dla rodziny jest wykonanie w terminie targetu na dany tydzień i wolne weekendy. Z badań publikowanych w rozlicznych pismach paretntingowych oraz poświęconych karierze zawodowej, wynika, że kobiety, które zostają matkami, są w równym stopniu zaangażowane w swoją pracę, co pozostali pracownicy. Zyskują za to większą umiejętność organizowania sobie czasu pracy i doboru narzędzi, aby zwiększyć efektywność działań zmniejszając jednocześnie czas ich realizacji. Jeśli pracodawca zapewni odpowiednie środowisko pracy, spełniające potrzeby matek, będą one oddanymi i zaangażowanymi pracownikami.

To holistyczne podejście do życia, kontaktu z naturą i budownictwa. Dużą rolę będzie tu odgrywała koncentracja na kwestiach związanych z wpływem realizacji budowlanych na środowisko i ograniczenie jego negatywnego wpływu. Z badań rynkowych wynika, że budownictwo idzie w kierunku tworzenia obiektów samowystarczalnych. Będą to małe miasteczka tudzież obiekty typu wiele funkcji w jednym, które tworzone będą w taki sposób, aby funkcjonowały w tzw. obiegu cyrkularnym. Będzie się realizować obiekty z surowców, do których produkcji będzie trzeba zużyć mniej zasobów naturalnych.

Według raportu „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021” obszar miejski przyjmie stan pośredni między miastem a wsią, architektura wtopi się w naturę. Każdy będzie miał ciągły kontakt z naturą, dzięki temu ludzie nie zapomną, że są jej częścią. Zieleń i konstrukcje stawiane przez ludzi będą funkcjonować w symbiozie. Ta wrażliwość na potrzeby człowieka, środowiska i gospodarki rynkowej, która napędza budownictwo będzie z pewnością lepiej rozumiana przez kobiety.

Czego życzą sobie kobiety w dzień swojego święta? Więcej uśmiechu, życzliwości, pewności siebie i tego, aby kobiet w budownictwie było jak najwięcej.

Więcej w nagraniach:

Za materiał dziękujemy firmie Soletanche Polska, zdjęcia: Ireneusz Rek

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl wchodzi do Garwolina

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Lidl Polska będzie operatorem spożywczym w nowo powstającym Parku Handlowym w Garwolinie, realizowanym przez spółkę PKB Inwest Budowa.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Douglas po raz drugi

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Douglas otwiera kolejną placówkę w Koszalinie. Nowa perfumeria o powierzchni 220 mkw. powstała w kompleksie handlowym Power Center.

ESG

Rumunia U-Center 2 jest WELL

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Forte Partners ogłosiło przyznanie certyfikatu WELL Health-Safety Rating dla U-Center 2, budynku biurowego oddanego do użytku w Bukareszcie we wrześniu 2023 roku.

Grunty inwestycyjne

Polska Rośnie Modern Mokotów

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Warszawskie osiedle Modern Mokotów będzie większe. Archicom zawarł umowę przedwstępną na zakup sąsiadującego z inwestycją gruntu, który dopełni przestrzeń pomiędzy ulicami Postępu, Domaniewską, Wołoską i Marynarską. Powierzchnia działki wynosi ponad 15 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Carry wchodzi do Ozimskiej

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców opolskiego Ozimska Parku dołączyła marka odzieżowa Carry. Powierzchnia sklepu wynosi ponad 600 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Markowe mieszkania od Totalbudu

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by JC

Totalbud osiągnął stan surowy zamknięty budynku Markowy Targówek w podwarszawskich Markach. Obiekt powstaje na działce o powierzchni ponad 3,6 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Reply repetuje w DL Piano

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Reply przedłużyła umowę najmu w budynku DL Piano należącym do DL Invest Group. Spółka zwiększyła też zajmowaną w katowickim biurowcu powierzchnię.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo w kluczowych sektorach

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by MR

W 2023 roku grupa Echo Investment wypracowała ponad 67 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Łączna wartość jej aktywów na koniec zeszłego roku wyniosła prawie 6 mld zł.

ESG

Polska Erbud szykuje się na CSRD

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by MR

Erbud opublikował swój raport ESG. Opracowanie powstało we współpracy z EY i było atestowane przez PWC.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Będzie więcej Smart Parków

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by MR

Smart Park Poland oraz RG Leasing ogłosiły otwarcie I etapu parku handlowego w Sycowie. W liczącym 6 tys mkw. obiekcie pozostał tylko jeden lokal do wynajęcia. Obecnie trwają prace nad II fazą inwestycji.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Narcyz gotowy, kolej na Kosa

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by MR

Zakończył się remont Sanatorium Narcyz w Uzdrowisku Ustroń, należącym do grupy American Heart of Poland. W kwietniu rozpoczną się prace nad modernizacją kolejnego obiektu, czyli Sanatorium Kos.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska 20 milionów na Panattoni Park Szczecin numer pięć

schedule 28 marca 2024
Opr./edited by MR

Panattoni uzyskało finansowanie na realizację nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Kredytu w wysokości 20 mln euro udzielił mBank. Panattoni Park Szczecin V osiągnie 30 tys. mkw., z czego blisko 1/3 wynajął już klient z branży horeca, firma Bidfood Farutex. 

ESG

Polska Standard codzienności

schedule 27 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Fundacja Integracja wraz ze spółką biurową Skanska opublikowały nową edycję kompendium wiedzy o projektowaniu uniwersalnym. „Włącznik 2.0. Projektowanie bez barier” zawiera konkretne wskazówki dotyczące tworzenia miejsc bezpiecznych i przyjaznych dla wszystkich.

Style i wnętrza

Polska Trzy kolory: czerwony

schedule 27 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Muniak powiększyła i odświeżyła swoją warszawską siedzibę. Nowe biuro prezentuje możliwości oraz doświadczenie firmy, która świadczy usługi w sektorze fit-out od ponad 30 lat.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wzgórze pod opieką Hoplity

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl z grupy Dom Development rozpoczął realizację inwestycji Wzgórze Hoplity zlokalizowanej w Gdańsku, u zbiegu ulic Kartuskiej i Myśliwskiej. Powstaną tam dwa pięciokondygnacyjne budynki mieszkalne.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Bliska Wola bliska ideału

schedule 27 marca 2024
Opr./edited by JC

Według publikacji Axi Immo „Co nadaje rytm biurowej Warszawie?”, podstrefa biurowa Centrum-Zachód to najdynamiczniej rozwijający się na biurowej mapie stolicy obszar. Koncentruje się tam 70 proc. nowo powstającej powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lokum patrzy w przyszłość

schedule 27 marca 2024
Opr./edited by MR

W 2023 roku Lokum Deweloper przekazał klientom 774 lokale, dzięki czemu odnotował 451,3 mln zł przychodu. Przełożyło się to na 100,7 mln zł zysku przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego z działalności stricte deweloperskiej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Malezyjski debiut w Polsce

schedule 27 marca 2024
Opr./edited by MR

Malezyjski właściciel sklepów z asortymentem dla domu, MR D.I.Y., wchodzi na polski rynek. Firma wynajęła prawie 5 tys. mkw. w parku logistycznym Hillwood Zgierz I. gdzie stworzy swoje pierwsze centrum logistyczne w Europie Środkowej.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Od Erbudu dla studentów

schedule 27 marca 2024
Opr./edited by JC

Erbud zrealizuje obiekt dydaktyczny dla Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Spółka ma 18 miesięcy na oddanie budynku do użytku.

Zasoby ludzkie

Raczej zwolnią niż zatrudnią

schedule 27 marca 2024
Opr./edited by MR

W II kwartale 2024 roku 34 proc. firm branży transportu, logistyki & motoryzacji chce zwalniać, a tylko 29 proc. pracodawców planuje zwiększać zatrudnienie – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 

Najnowsze w Eurobuild CEE

schedule 04 marca 2024

Marcowy "Eurobuild" już dostępny!

Ukazała się marcowa edycja naszego miesięcznika – pismo jest dostępne online i w wersji papierowej, która za tydzień trafi do rąk gości targów MIPIM w Cannes.

schedule 24 stycznia 2024

Zimowe wydanie Eurobuildu już dostępne w wersji papierowej i online!

Ukazał się już podwójny, styczniowo-lutowy numer "Eurobuildu" – publikacja jest jak zwykle pełna ciekawych artykułów i fachowych analiz, a zielona zakładka nieomylnie zapowiada dział ESG!

schedule 22 grudnia 2023

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom – i Słuchaczom naszych podkastów! – życzymy najpiękniejszych i najlepszych z możliwych Świąt Bożego Narodzenia i wspaniałego 2024 roku!

schedule 13 grudnia 2023

Świąteczny numer Eurobuildu już w dystrybucji!

Jak zwykle grudniowa edycja miesięcznika w pierwszej kolejności trafiła do rąk gości Dorocznej Konferencji Eurobuildu, a dziś jest już dostępna dla wszystkich. Zapraszamy do lektury - w wersji html lub flipbook, wedle uznania.

schedule 11 grudnia 2023

Postulaty dla nowego rządu

Eksperci z firmy doradczej Crido opracowali raport z postulatami dla nowego rządu. Propozycje obejmują szeroką gamę zmian – od obszarów prawnych i podatkowych po regulacyjne. 

schedule 07 listopada 2023

Rusza nasz kanał na WhatsAppie!

„Eurobuild” jako jedno z pierwszych mediów w Polsce uruchomił kanał informacyjny na WhatsAppie. Znajdziecie tam tylko najważniejsze informacje z rynku podane szybko, treściwie, po angielsku, bezpłatnie i… bez komplikacji.

schedule 30 października 2023

Eurobuild CEE na Galę już dostępny!

Ukazał się już listopadowy numer "Eurobuildu" jak zwykle pełen ciekawych artykułów i fachowych analiz! A za trzy tygodnie goście Gali Eurobuild Awards 2023 otrzymają to wydanie razem ze specjalnym dodatkiem!

schedule 26 września 2023

Październikowy "Eurobuild" już dostępny!

Nieco wcześniej niż zwykle (ze względu na zbliżające się targi Expo Real) ukazało się październikowe wydanie miesięcznika "Eurobuild CEE", w którym znajdziecie również specjalny dodatek magazynowy. Obie publikacje są dostępne w wersji papierowej oraz cyfrowej – w wersji html i w formie flipbooka.

schedule 01 września 2023

Wrześniowy Eurobuild także w nowej formie!

Zapraszamy do lektury wrześniowego wydania "Eurobuildu"! Po raz pierwszy nasz magazyn ukazuje się także w formie flipbooka.

schedule 08 sierpnia 2023

Rusza nasza strona firmowa na LinkedIn

Rozpoczęła działalność nowa, firmowa strona Eurobuild CEE na platformie LinkedIn. Serdecznie zapraszamy do obserwowania!

schedule 01 lutego 2023

Karol Bartos (1980-2023)

Z głębokim żalem informujemy o śmierci Karola Bartosa, jednej z najbardziej znanych i wyróżniających się osobowości na polskim rynku real estate, którego był znaczącym współtwórcą. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia

schedule 23 grudnia 2022

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt oraz wszelkiej pomyślności w w Nowym Roku życzy redakcja Eurobuildu!

schedule 17 sierpnia 2022

Wszyscy na siodełka!

Serdecznie zapraszamy działy: MARKETINGU, PUBLIC RELATIONS i HR firm branży nieruchomości do udziału w ankiecie promującej transport rowerowy podczas dojazdów do pracy. Weź udział w kolejnej przyjaznej rywalizacji i zdobądź tytuł Rowerowego Pracodawcy Roku!

schedule 20 lipca 2022

Konferencja magazynowa – mamy datę i miejsce!

Najbardziej prestiżowe i najstarsze spotkanie branży magazynowej w Polsce, czyli 18. Konferencja Magazynów i Logistyki w Europie Środkowo-Wschodniej magazynu "Eurobuild CEE", odbędzie się 24 listopada w warszawskim hotelu Marriott. Zapraszamy!

schedule 04 maja 2022

Akademia Golfa dla pracowników Twojej firmy!

Zastanawiasz się nad nowym programem motywacyjnym dla pracowników? A może chcesz nagrodzić zespół za efekty ostatniego projektu? Czekamy na Twoich pracowników 27 maja o godz. 12:00 w Akademii Golfa, która odbędzie się na polu First Warsaw Golf w Rajszewie!

schedule 01 kwietnia 2022

Szczęśliwa Dwunastka już we wrześniu!

Już 27 września absolutnie wszyscy liczący się gracze rynku nieruchomości spotkają się na Dorocznej Gali Eurobuild CEE Awards, dwunasta edycja wydarzenia odbędzie się w warszawskim hotelu Double Tree by Hilton. Już dziś wpiszcie tę datę do kalendarza i zarezerwujcie dobre miejsce!

schedule 25 marca 2022

Prof. Kołodko otworzy konferencję Eurobuildu

Już 14 kwietnia w warszawskim hotelu Westin spotkamy się w gronie czołowych ekspertów branży podczas 8. Konferencji „Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych", wydarzenie uświetni wykład światowej klasy ekonomisty.

schedule 24 grudnia 2021

Wesołych Świąt!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku życzymy wszystkim naszym Czytelnikom, Partnerom Biznesowym i Przyjaciołom dużo zdrowia, jeszcze więcej sukcesów i wszelkiej pomyślności! Tylko zdrowi, wypoczęci i zjednoczeni stawimy czoła wszystkim wyzwaniom przyszłych miesięcy i lat!

schedule 13 grudnia 2021

The Christmas chain gang

Zapraszamy do obejrzenia naszego świątecznego filmu, który jest również dostępny jako komiks w grudniowym numerze Eurobuildu!

schedule 03 grudnia 2021

Awanse i nowe twarze w Eurobuildzie

Od 1 grudnia nastąpiły zmiany w zespole redakcyjnym Eurobuildu. Anna Korólczyk-Lewandowska awansowała na stanowisko zastępczyni redaktora naczelnego, a do zespołu dziennikarzy dołączyła Julia Cudowska.

Wydanie 3 (286) marzec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie