EN

Polska Roszady w inwestycjach

Rynek inwestycyjny i finansowy
Pandemia w widoczny sposób wpłynęła na branżę nieruchomości komercyjnych. Jednym z posunięć była roszada w udziale poszczególnych sektorów w wartości transakcji inwestycyjnych. Ostatnie lata charakteryzowała silna pozycja sektora biurowego. Otworzyło to furtkę dla dynamicznie rozwijającego się w ostatnim czasie sektora magazynowego - analizują eksperci z Knight Franka i Banku BNP Paribas.

Całkowita wartość inwestycji w obszarze nieruchomości komercyjnych w Polsce na koniec 2020 roku wyniosła 5,3 mld euro. Największy udział na poziomie 50 proc. przypadł sektorowi magazynowemu. Sektor biurowy zakończył rok 2020 udziałem na poziomie 38 proc.

Skutki panującej od roku pandemii i wprowadzanych w związku z nią zaleceń w przypadku sektora biurowego widoczne były z każdym kwartałem coraz wyraźniej. Sugestia pracy zdalnej w wielu firmach się sprawdziła, ale w wielu innych pojawiła się również potrzeba weryfikacji zajmowanej powierzchni. Najemcy, którym kończyły się umowy najmu dużo chętniej decydowali się na renegocjacje niż relokacje. Przyjęli bezpieczną postawę obserwacji rynku i przeczekania najtrudniejszego okresu. Najemcy, którzy nie mieli możliwości renegocjacji swoich umów, a stwierdzili, że taka ilość powierzchni na obecnym etapie nie jest im potrzebna, zdecydowali się na podnajem swojego biura – komentuje Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank.

Ostrożnościowe podejście najemców potwierdzają również liczby. Udział umów renegocjowanych wyniósł na koniec 2020 roku 46 proc., podczas gdy w I połowie było to 30 proc.

Pomimo, że w poprzednich kwartałach oferta podnajmu była również szeroka (przekraczała 100 tys. mkw. w Warszawie), to dopiero w ostatnim kwartale 2020 roku odnotowano wyraźne wzrosty w wolumenie podpisanych umów. W IV kwartale 2020 roku powierzchnia wynajęta w ramach podnajmu odpowiadała 6 proc. całkowitego popytu, podczas gdy średni kwartalny wynik z ostatnich dwóch lat nie przekraczał 1 proc.

Długotrwały i skomplikowany proces inwestycyjny nie pozwalał deweloperom na elastyczną reakcję na warunki rynkowe, co w rezultacie skutkowało dużą aktywnością, rozpoczętą jeszcze przed pandemią. Już na obecnym etapie możemy stwierdzić, że ostrożnościowe podejście najemców do podpisywania nowych umów będzie miało w przyszłości wpływ na wzrost współczynnika pustostanów – dodaje Magdalena Czempińska.

Widoczną zmianą w strukturze popytu, wskazującą na ograniczenie zainteresowania nową powierzchnią, jest zauważalny spadek udziału umów pre-let przy wysokiej podaży w budowie, które w minionym półroczu wyniosły zaledwie 11 proc. wolumenu popytu (średnia dla ostatnich pięciu półroczy to niemal 23 proc.).

Zdaniem przedstawiciel sektora bankowego – Marka Kowalskiego, dyrektora Departamentu Finansowania Nieruchomości w Banku BNP Paribas, biura są obecnie dużym wyzwaniem i wielką niewiadomą.

Wiemy już, że będzie inaczej i czekamy, aż te trendy do końca się ukształtują. Obserwujemy, jak finalnie będą się przekładać na wysokość popytu i zainteresowanie najemców. Przyjmujemy ostrożną pozycję, ale jednocześnie nie wykluczamy możliwości finansowania nowych projektów biurowych. Niezwykle istotne będą też dla nas kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Od wielu lat ogromną wagę przywiązujemy do działań na rzecz otoczenia, a naszymi inicjatywami, wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem w liczne projekty środowiskowe oraz społeczne wspieramy realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wszelkiego typu „zielone projekty” wpisują się zatem w całościowe podejście naszego banku, który wspiera transformację gospodarki i ekologiczne zmiany z tym związane – mówi Marek Kowalski.

Pandemia Covid-19, a w konsekwencji zamknięcie lub ograniczenie działalności centrów handlowych zweryfikowało kondycję zarówno centrów handlowych, jak i najemców.

Inwestorzy przekierowali swoją uwagę na mniejsze obiekty handlowe, które lepiej poradziły sobie z konsekwencjami pandemii niż tradycyjne centra handlowe. Z uwagi na niższą wartość nabywanych aktywów, w 2020 roku inwestorzy ulokowali w sektorze handlowym około 700 mln euro.

Skutki wprowadzonych przez rząd obostrzeń, zamknięcie większości sklepów w centrach handlowych i ograniczenie możliwości przemieszczania się w pierwszej fazie pandemii, z wyjątkiem zakupu produktów pierwszej potrzeby, w widoczny sposób wpłynęły negatywnie na rynek handlowy. Wskaźniki odwiedzalności i obroty centrów handlowych spadły do bardzo niskich poziomów. Footfall w centrach handlowych w całym 2020 roku spadł o około 30 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Chociaż na początku maja centra handlowe ponownie otwarto, a wskaźniki rosły z tygodnia na tydzień, to jednak wciąż wiele z nich nie powróciło do swoich wartości przed pandemią. Kolejne zamknięcie sklepów w listopadzie nie wpłynęło pozytywnie na dalsze wyniki, a problemy najemców, zwłaszcza tych mniejszych, mogą spowodować wzrost współczynnika pustostanów – wyjaśnia Magdalena Czempińska.

Pozytywnym sygnałem w tej mało optymistycznej sytuacji jest przyśpieszenie rozwoju e-commerce. Ograniczenie w dostępie do sklepów stacjonarnych niejako wymusiło na konsumentach potrzebę dokonywania zakupów online. Część osób, która wcześniej unikała tej formy robienia zakupów, przekonała się do niej, a sklepy oferujące możliwość zakupów przez Internet, chociaż częściowo zrekompensowały straty. W konsekwencji, udział sprzedaży on-line w sprzedaży detalicznej w niektórych miesiącach sięgał 11-12 proc. (w porównaniu z 5-6 proc. osiąganymi przed pandemią).

Jak wyjaśnia Marek Kowalski z Banku BNP Paribas, który ma podobne spostrzeżenia, borykające się z większym wyzwaniem i bardziej dotknięte przez pandemię obiekty wielkopowierzchniowe jeszcze przez dłuższy czas będą odczuwać skutki obostrzeń.

W lepszej sytuacji są mniejsze formaty, np. obiekty typu convenience oraz parki handlowe. Do całego sektora banki podchodzą ostrożnie i raczej unikają angażowania się w nowe projekty, a jeśli już taka decyzja jest podejmowana, to dotyczy to raczej wspomnianych mniejszych formatów handlowych, a proponowane parametry są bardziej konserwatywne niż w czasach przed pandemią - mówi.

Sektor hotelowy, obok sektora handlowego, jest jednym z najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Wprowadzony wiosną lockdown, ograniczenie liczby międzynarodowych połączeń lotniczych, zamknięcie granic dla nierezydentów, a ostatecznie zakaz prowadzenia działalności hotelowej, istotnie wpłynęły na wyniki rynku. Umożliwienie nocowania w przypadku podróży służbowych przy właściwie zerowym ruchu w ramach turystyki biznesowej, nie były w stanie pomóc zwłaszcza hotelom nastawionym na klientów z sektora MICE.

W wyniku pandemii Covid-19 oraz jej negatywnego wpływu na rynek turystyczny, odnotowano drastyczne spadki poziomu obłożenia pokoi w obiektach hotelowych w Polsce. W 2020 roku, na podstawie danych GUS w okresie od stycznia do listopada 2020 roku wyniósł średnio 29,6 proc., osiągając w kwietniu rekordowo niską dla polskiego rynku hotelowego wartość – zaledwie 7,2 proc. Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach poziom obłożenia pokoi hotelowych w Polsce był stabilny i w latach 2016-2019 kształtował się średnio na poziomie 52,3 proc.

Rezultatem działań, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenienia się pandemii, był nieunikniony spadek obłożenia w hotelach, a konsekwencją tych wyników był sygnał dla części deweloperów o wstrzymaniu kilku budów. Ponowne otwarcie hoteli w maju, podobnie jak w przypadku sektora handlowego, sprawiło, że wielu graczy zaczęło myśleć optymistycznie o przyszłości, ale dzisiaj już wiemy, że ten optymizm okazał się przedwczesny, a rząd ograniczył działalność hoteli początkowo jedynie do podróży służbowych, a ostatecznie – całkowicie. Ponowne ich otwarcie w ostatnim czasie jest stale monitorowane ilością zakażeń w danym województwie, co w dalszym ciągu nie pomaga branży stanąć na nogi – wyjaśnia Magdalena Czempińska.

Sektor magazynowy jest jedynym sektorem nieruchomości komercyjnych, który nie tylko pozostał odporny na skutki pandemii, ale wręcz zanotował dynamiczny rozwój.

Rok 2020 to kontynuacja dynamicznego wzrostu sektora magazynowego w Polsce, na którym zasoby powierzchni na koniec grudnia przekroczyły 20,8 mln mkw., oraz rosnącego popytu, który w 2020 roku, kolejny rok z rzędu osiągnął rekordowy wynik, przekraczając 5,2 mln mkw. wynajętej powierzchni. Polski rynek magazynowy nadal przyciąga przede wszystkim firmy logistyczne, dystrybucyjne, produkcyjne, sieci handlowe oraz z branży e-commerce. W 2020 roku podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosła o ponad 2 mln mkw., zwiększając całkowite zasoby polskiego rynku o 10 proc. w ciągu roku.

Warto zaznaczyć, że na tak dobrą kondycję sektor magazynowy pracował od kilku lat. Wiele czynników wpłynęło na rozwój tego sektora, m.in. atrakcyjne, centralne położenie Polski w regionie, nakłady na poprawę infrastruktury drogowej czy dostęp do dużej liczby pracowników. To zachęciło firmy dystrybucyjne i operatorów logistycznych do lokowania swojej działalności w magazynach budowanych w Polsce. Nie możemy zapominać o sieciach handlowych, które jeszcze kilka lat temu lokowały w naszym kraju swoje centra dystrybucyjne zaopatrujące sklepy stacjonarne, a w ostatnich kwartałach zaczęły zaopatrywać segment e-commerce, którego rozwój przyśpieszył zauważalnie po lockdownie wiosną ubiegłego roku. Nie obawiałabym się o sytuację sektora pomimo zaobserwowanego w ostatnich kwartałach ubiegłego roku wzrostu współczynnika pustostanów, który wynikał z dużej aktywności deweloperów zachęconych dobrą koniunkturą i ich jeszcze spekulacyjnymi inwestycjami – komentuje Magdalena Czempińska.

Podobnie podejście do sektora magazynowego ma Marek Kowalski z Banku BNP Paribas.

Magazyny z tej całej sytuacji wychodzą wręcz wzmocnione. Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze dynamiczny rozwój e-commerce, a po drugie fakt, że coraz większe znaczenie zaczyna mieć dla niektórych klientów bezpieczeństwo dostaw, a nie tylko optymalizacja kosztów. Przekłada się to na konieczność magazynowania większej ilości strategicznych towarów i półproduktów, albo wręcz przenoszenie części produkcji do Europy. W naszym banku w przypadku logistyki finansujemy zarówno transakcje inwestycyjne, jak i fazę budowy - podsumowuje.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Outlet cyrkularny

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Leroy Merlin uruchamia swój pierwszy outlet, w sklepie w Rumi. To nowy koncept w ramach sklepów stacjonarnych. Można tu kupić produkty przecenione i towar z ekspozycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pozwalają w Krakowie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Develia uzyskała pozwolenie na użytkowanie ponad 340 mieszkań w swoich krakowskich inwestycjach. Klucze odbiorą wkrótce właściciele lokali w City Vibe oraz Bochenka Vita.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Kartony pod Timisoarą

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polska kluczowym graczem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z raportem Savills „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania i sztuka na Marcelińskiej

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Poznańska inwestycja Marcelińska 18 została oddana do użytku. Pierwsi lokatorzy odbierają już klucze do swoich nowych mieszkań. Osiedle zrealizowało Eiffage Immobilier Polska, generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na drugim miejscu w Europie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Patrizia Aryton w śląskim outlecie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia Aryton otwiera jedyny na Śląsku salon outlet w Designer Outlet Sosnowiec. Polska marka oferująca modę premium zajęła około 90 mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska HalfPrice otwiera się w Ostródzie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

HalfPrice wybrał park handlowy Big Ostróda na swój debiut w tym mieście. Sklep sieci off-price zajął w ostródzkim parku handlowym blisko 1,2 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowy wellness i fitness

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Domu Mody Klif na początku 2025 roku otworzy się studio treningowe i jednocześnie showroom EMSO.  To pierwsza lokalizacja marki, która planuje zbudować sieć w oparciu o franczyzę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kosmetyki, sport, juniorzy i Żabka

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Focus Parku w Rybniku pojawiły się dwie nowe marki, Rituals i 4F Junior. W styczniu w centrum handlowym zacznie działać Żabka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Unisono w outlecie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Designer Outletu Sosnowiec dołączyła sieć Unisono. Marka odzieży damskiej zajmie w obiekcie 115 mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ruszył kolejny Chilliflex

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by JC

Na dziewiątym piętrze łódzkiej Bramy Miasta otwarto biuro Chilliflex. To siódma lokalizacja sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Można robić zakupy w Złotym Rogu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie przy ul. Okrzei uzyskał pozwolenie na użytkowanie i otwiera się dla klientów.

Zasoby ludzkie

Polska Sztuczna inteligencja dla każdego pracownika

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rośnie zapotrzebowanie na umiejętności związane z AI, ale jednocześnie dostęp do szkoleń ze sztucznej inteligencji staje się nierówny. Tymczasem sprawiedliwy dostęp do technologii z tego obszaru może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru talentów – wskazują raport firmy Randstad.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wzrost i regionalne różnice

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rynek polskich powierzchni magazynowych w III kwartale 2024 roku wykazał dalszy wzrost, kontynuując trend z poprzednich kwartałów - w swoim raporcie oceniają eksperci grupy Redd.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ewolucja parków handlowych

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rynek parków handlowych i centrów convenience w Polsce przechodzi znaczącą transformację – wskazują eksperci JLL i Trei Real Estate Poland.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy 7R i EQT Exeter spekulacyjnie pod Pragą

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

7R i EQT Exeter wybudują park logistyczny niedaleko Pragi. Inwestcja o powierzchni 56 tys. mkw. będzie się składać z dwóch budynków zlokalizowanych przy autostradzie D8 obsługującej rejon Wielkiej Pragi.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa fasada i nowi najemcy

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Do najemców należącego do EPP Pasażu Grunwaldzkiego dołączyło siedem nowych marek, a dwie kolejne przedłużyły współpracę. Łączna powierzchnia objęta umowami najmu to niemal 2,9 tys. mkw. Wrocławskie centrum handlowe zakończyło również modernizację fasady.

ESG

Polska Bardzo dobrze na Morenie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Budynek mieszkaniowy realizowany przez Unidevelopment na ul. Kusocińskiego na gdańskiej Morenie uzyskał certyfikat BREEAM z oceną Very Good. Analizie poddano m.in. elementy związane z ekologią i wpływem na komfort życia przyszłych mieszkańców. 

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 20 listopada 2024

Patrizia żegna się z Oval Office

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 20 listopada 2024

Park w Sulechowie ma finansowanie

Panattoni uzyskało kredyt w wysokości 75 mln euro od Citibank (London Branch). Środki przeznaczone są na sfinansowanie inwestycji Panattoni Park Sulechów III.

schedule 18 listopada 2024

Czeski fundusz na dużych zakupach

Czeski Fundusz Mieszkaniowy (Fond Českého Bydlení) sfinalizował zakup dwóch budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Berounie i Chomutovie. Transakcja powiększyła portfolio spółki o 313 wynajętych lokali.

schedule 18 listopada 2024

Zainwestują więcej w sektor mieszkaniowy

Europejscy inwestorzy planują znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w sektor mieszkaniowy – wynika z nowego raportu opublikowanego przez firmę doradczą Knight Frank.

schedule 14 listopada 2024

Pierwszy taki kredyt

Panattoni uzyskało pionierski zielony kredyt od Berlin Hyp o wartości ponad 74 mln euro. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na realizację centrum logistycznego w Bydgoszczy dla firmy e-commerce.

schedule 13 listopada 2024

Vantage ma 100 milionów euro na inwestycje w Polsce

Polskie spółki zależne Vantage Development uzyskały 100 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Należący do TAG Immobilien deweloper i operator wykorzysta pozyskane środki na rozwój inwestycji PRS w Polsce.

schedule 06 listopada 2024

Immofinanz pożycza 180 milionów euro

Immofinanz podpisał umowę zielonej pożyczki w wysokości 180 mln euro z bankami Helaba, pbb Deutsche Pfandbriefbank i Berlin Hyp. Kredyt zastępuje wcześniejszą umowę, które wygasała w styczniu 2025 roku. Zabezpieczeniem jest biurowiec myhive Warsaw Spire.

schedule 06 listopada 2024

Warszawa awansuje w rankingu

Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

schedule 05 listopada 2024

Nowe przepisy i nowe definicje

Wraz z początkiem 2025 roku rynek czekają zmiany w podatku od nieruchomości. Oznacza to wiele zmian dla właścicieli i zarządców obiektów komercyjnych, w związku z czym eksperci Cushman & Wakefield rekomendują jak najszybsze rozpoczęcie audytów.

schedule 04 listopada 2024

Magazyn w Dunikowie ma finansowanie

Panattoni pozyskał finansowanie na realizację centrum dystrybucyjnego dla firmy z branży handlowej. Kredytu w wysokości 36,5 mln euro udzielił BNP Paribas.

schedule 04 listopada 2024

Zdecydowane ożywienie w inwestycjach

Wraz z 30 sfinalizowanymi transakcjami, III kwartał 2024 roku przyniósł wyraźne ożywienie na polskim rynku. Na koniec września wartość rynku inwestycyjnego osiągnęła 2,7 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 60 proc. rok do roku – podaje Avison Young.

schedule 31 października 2024

Warimpex wycofuje się z Rosji

Warimpex Finanz- und Beteiligungs sprzedał swój ostatni projekt w Rosji, Airportcity St. Petersburg. Tym samym firma nie jest już aktywna na rynku rosyjskim.

schedule 30 października 2024

Revetas sprzedaje na warszawskim Służewcu

Grupa Revetas sprzedała kompleks biurowy Trinity One w Warszawie na rzecz Longvilliers. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. 

schedule 30 października 2024

Śmiałe spojrzenie w przyszłość

Jak wynika z globalnego raportu “2025 Commercial Real Estate Outlook”, przygotowanego przez Deloitte, po dwóch latach niepewności sektor nieruchomości komercyjnych ponownie przejawia optymizm. 60 proc. menadżerów z branży przewiduje, że wzrost przychodów ich firm przekroczy 5 proc. rocznie.

schedule 30 października 2024

Refinansowanie pod Pruszkowem

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 29 października 2024

Stołeczny projekt PRS sprzedany

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

schedule 28 października 2024

OUP porządkuje portfolio

One United Properties w ciągu ostatnich 18 miesięcy sprzedało nieruchomości o wartości 52,4 mln euro, m.in. budynki biurowe One Herăstrău Office i One North Gate 2. Łączna powierzchnia sprzedanych aktywów wynosi około 21 tys. mkw. 

schedule 28 października 2024

Prawie miliard w biurach

Jak podaje CBRE, wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż odnotowany w całym 2023.

schedule 28 października 2024

Orlen stawia na OZE

Należąca do grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim.

schedule 25 października 2024

Arche będzie budować na wschodzie Polski

W październiku 2024 pokoje w nowo budowanym hotelu Arche w dzielnicy Czyżyny w Krakowie zostały wyprzedane inwestorom Arche w ofercie “off market” w ciągu tygodnia. Deweloper ma plany na kolejne obiekty, m.in. na wschodzie Polski.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia