Europa Środkowa Immofinanz przejmuje S Immo
Rynek inwestycyjny i finansowyPubliczna oferta przejęcia poprzez nabycie pakietu kontrolnego określa cenę jednej akcji S Immo na 18,04 euro z uwzględnieniem dywidendy. Oznacza to, że cena akcji zostanie obniżona o kwotę dywidendy ogłoszonej przez S Immo w okresie między upublicznieniem oferty Immofinanz a sfinalizowaniem transakcji. Obecna cena odpowiada cenie zamknięcia akcji S Immo na giełdzie wiedeńskiej 21 marca i stanowi premię w wysokości około 13,75 proc. średniej ceny akcji z ostatnich sześciu miesięcy, co daje kwotę 15,86 euro.
Jeśli oferta zakończy się sukcesem, firma doda 69,93 proc. akcji S Immo do pakietu 26,49 proc. posiadanego już przez Immofinanz. Daje to ofertę o wartości ponad 928,6 mln euro. Realizacja oferty jest uzależniona również od zgody na połączenie spółek, w szczególności w Austrii, Niemczech i Rumunii oraz na Słowacji i na Węgrzech.
Pod koniec stycznia 2021 roku ogłoszono, że prezes Immofinanz, Ronny Pecik ustąpi ze stanowiska po sfinalizowaniu sprzedaży swoich 10,56 proc. udziałów w firmie Revenite Austria, spółce kontrolowanej przez Aggregate Holdings z siedzibą w Luksemburgu, który w całości należy do austriackiego inwestora Günthera Walchera. Pecik jest również głównym akcjonariuszem S Immo, które było przedmiotem nieudanej fuzji z Immofinanz w 2019 roku. W drugim kwartale 2018 roku miała też miejsce nieudana próba fuzji Immofinanz z innym austriackim konkurentem - CA Immo. S Immo posiada obecnie 6 proc. udziałów w CA Immo.
Od początku tego roku Aggregate Holdings kupiło udziały mniejszościowe zarówno w Immofinanz (10,54 proc.), jak i w S Immo (10,79 proc.). Aggregate Holdings potwierdziło również spekulacje rynkowe, że może rozważać ofertę przejęcia CA Immo, która może zniweczyć uruchomioną pod koniec lutego ofertę przejęcia jej największego akcjonariusza (z 30 proc. udziałem), czyli amerykańskiej firmy inwestycyjnej Starwood. Jednak natychmiast po złożeniu oferty 34,44 euro za akcję cena giełdowa wzrosła powyżej tego poziomu i utrzymuje się na nim do dziś. Aggregate nie wykonał jeszcze żadnego zdecydowanego ruchu wobec CA Immo.
Pecik odegrał znaczącą rolę w przejęciu udziałów przez Starwood w CA Immo w 2018 roku. Spowodowało to w tamtym czasie niepowodzenie własnej oferty przejęcia CA Immo przez Immofinanz, co skłoniło go do nabycia 26,49 proc. udziałów w S Immo, które wykorzystuje obecnie jako platformę startową dla bieżącej oferty przejęcia. S Immo posiada również prawie 12 proc. udziałów w Immofinanz.
Wszystkie te niedawne transakcje i ogłoszenia podsycają domysły co do ostatecznej trójstronnej fuzji pomiędzy CA Immo, Immofinanz i S Immo. We wrześniu 2020 roku portfel S Immo obejmował 351 nieruchomości o wartości księgowej 2,43 mld euro, z czego 70 proc. stanowiły biura, centra handlowe i hotele, a pozostała to nieruchomości mieszkaniowe. Około 33 proc. z tego przypadło na region Europy Środkowo-Wschodniej. Koncentrujący się na biurach portfel CA Immo jest wyceniany na około 5,3 mld euro. Natomiast Immofinanz, notowany na giełdach wiedeńskich i warszawskich, ma portfel nieruchomości biurowych (65 proc.) i handlowych (33 proc.) wyceniony na początku ubiegłego roku na 5,1 mld euro. Wszystkie trzy firmy działają w Niemczech, Austrii i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...