Europa Warimpex na minusie
Rynek inwestycyjny i finansowyW grupie Warimpex istotne efekty kryzysu wywołanego koronawirusem były odczuwalne głównie w I półroczu 2020 roku. W porównaniu z tym okresem II półrocze było stosunkowo stabilne. Związany z pandemią spadek wyników w sektorze hotelarskim, brak zysków ze sprzedaży nieruchomości i z wyceny nieruchomości oraz ujemne różnice kursowe doprowadziły jednak do wyniku finansowego netto za rok obrotowy 2020 w wysokości -31,1 mln euro. Przychody z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły o 4 proc. mimo spadku wartości rubla, wynik operacyjny EBITDA pozostał dodatni i wyniósł około 3 mln euro, a w realizacji projektów deweloperskich w Polsce, Niemczech i Rosji udało się uzyskać znaczące postępy.
U progu bieżącego roku obrotowego 2021 Warimpex w dalszym ciągu opiera się na solidnych ekonomicznych podstawach. 73 proc. naszego całego portfolio stanowią nieruchomości biurowe z zabezpieczonym na podstawie umów długoterminowym wynajmem. W tym obszarze efekty pandemii były niemal niezauważalne. Najemcy naszych biur niezmiennie wykazują dużą dyscyplinę płatniczą, co znajduje odzwierciedlenie w utrzymujących się dodatnich wynikach z działalności operacyjnej w tym segmencie. Znaczącą zaletą są tu atrakcyjne lokalizacje i wysoka jakość obiektów. Niemal wszystkie nasze nieruchomości biurowe powstały w ostatnich latach lub zostały poddane gruntownej rewitalizacji, a także uzyskały certyfikaty w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pozwala to spełniać oczekiwania i potrzeby naszych najemców w zakresie najnowocześniejszych technologii - mówi Franz Jurkowitsch, prezes zarządu Warimpexu.
W roku sprawozdawczym przychody z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły o 4 proc. do 20,6 mln euro. Jest to głównie efektem ukończenia w maju 2019 roku biurowca Mogilska 43 Office w Krakowie oraz pozyskania nowych najemców w obiekcie Ogrodowa Office w Łodzi. W segmencie hoteli przychody spadły na skutek pandemii o 64 proc. do 3,6 mln euro. Łącznie przychody ze sprzedaży spadły w porównaniu rok do roku o 19 proc. i wyniosły 25,7 mln euro.
W roku 2020 nie zrealizowano żadnych transakcji na nieruchomościach. Brak sprzedaży nieruchomości i ujemny wynik w segmencie hoteli spowodowały spadek wskaźnika EBITDA do 3 mln euro (2019: 29,9 mln euro). Odpisy amortyzacyjne i korekty wartości wyniosły w roku obrotowym -10,7 mln euro (2019: 14,9 mln euro). Kwota ta obejmuje korekty wartości rynkowych obiektów biurowych (Investment Properties) w wys. -7,8 mln euro – dotyczyły one głównie polskich biurowców, natomiast w porównywalnym okresie ubiegłego roku zanotowano zyski z wyceny w wysokości 15,3 mln euro. Odpis aktualizacyjny w odniesieniu do hoteli wyniósł 1 mln euro (2019: wzrost wartości 1,2 mln euro). Wskaźnik EBIT spadł po uwzględnieniu odpisów amortyzacyjnych i korekt wartości do -7,7 mln euro (2019: 44,7 mln euro).
Wynik z działalności finansowej (wraz z wynikiem z joint ventures) spadł z 25,8 mln euro do -21,4 mln euro. Obejmuje on zmiany kursu walut w wys. 8,2 mln euro i przypisane straty joint ventures w wysokości 4,9 mln euro.
Po zakończeniu roku objętego sprawozdaniem w Polsce wydane zostały pozwolenia na budowę dla biurowców w ramach projektu Mogilska faza III w Krakowie oraz dla obiektów w Białymstoku. Budowa rozpocznie się, jak tylko zapewnione będzie odpowiednie zainteresowanie potencjalnych najemców.
Na terenie Airportcity St. Petersburg ukończono stan surowy obiektu Avior Tower 1, dysponującego około 16 tys. mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia, a jego otwarcie planowane jest na II kwartał 2022 roku.
W niemieckim mieście Darmstadt w 2019 roku Warimpex kupił hotel, który aktualnie jest remontowany i dostosowywany do marki Accor „greet“. Ponowne otwarcie planowane jest na jesień 2021 roku. Działka o powierzchni 30 tys. mkw., na której stoi hotel, zapewnia dodatkowo teren rezerwowy pod kolejne projekty powierzchni biurowych i komercyjnych.
Zwalczanie pandemii Covid-19 pozostaje globalnym wyzwaniem również w roku 2021. Ze względu na dynamiczny rozwój sytuacji nie można jeszcze dokonać jednoznacznej oceny jej konsekwencji oraz skutków ekonomicznych, ale Warimpex na bieżąco je analizuje. Zakładając, że spełnią się prognozy dotyczące poprawy sytuacji gospodarczej, liczymy w dalszym ciągu na kontynuację stabilnego rozwoju naszej działalności. Nasze aktualizowane na bieżąco założenia finansowe na rok 2021 wykazują również dodatni wynik z działalności operacyjnej (EBITDA) i wystarczającą płynność finansową. Dzięki sprawdzonej w sytuacjach kryzysowych załodze, mocnej pozycji na głównych rynkach, doskonałym relacjom z silnymi partnerami oraz ekonomicznej sile własnego modelu biznesowego i solidnym podstawom finansowym jesteśmy doskonale przygotowani, aby stawić czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom - podsumowuje Jurkowitsch.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...