POLSKA LPP ze stratą i miliardem na inwestycje
Rynek inwestycyjny i finansowyStrata netto spółki wyniosła 190 mln zł. To również pierwszy w historii LPP rok, w którym w każdym kwartale sprzedaż z zagranicy była wyższa od krajowej. Wartość eksportu stanowiła ponad 56 proc. wszystkich przychodów grupy. Gdańska spółka zrealizowała roczny plan 2 mld złotych wpływów z e-commerce, co oznacza, że w minionym roku obrotowym przychody z tego kanału stanowiły już ponad 28 proc. całej sprzedaży.
Dzięki poduszce finansowej i wdrożeniu projektów odpowiadających na sytuację rynkową, poradziliśmy sobie z najtrudniejszym okresem w naszej historii. W pierwszym półroczu weszliśmy w tryb kryzysowy, wprowadzając ścisłą dyscyplinę kosztową, aby utrzymać płynność finansową. Obserwując wyniki sprzedaży w maju, czerwcu i lipcu, zdecydowaliśmy o odblokowaniu inwestycji i o wdrożeniu projektów kluczowych dla przyszłości spółki. Od drugiej połowy roku koncentrowaliśmy się na rozwoju w obszarze logistyki i e-commerce – komentuje Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes zarządu LPP.
Ostatni rok dla gdańskiej spółki był okresem intensywnych wzrostów w e-commerce. Najwyższe wpływy z tego kanału w wysokości prawie 780 mln złotych zanotowano w ostatnim kwartale roku, w którym sprzedaż internetowa stanowiła rekordowe 37,2 proc. przychodów Grupy.
Niestety 99 proc. wzrosty z e-commerce w ostatnim kwartale minionego roku nie zrównoważyły 23 proc. spadku sprzedaży, który spowodowany był czasowymi lockdownami. Obserwujemy jednak utrzymujące się zainteresowanie klientów zakupami online. Stale rośnie udział urządzeń mobilnych podczas zakupów internetowych. Okres od listopada do stycznia to kolejny kwartał, w którym ponad 80 proc. wizyt realizowano za pomocą urządzeń mobilnych, z czego ponad 60 proc. kończyło się zakupami – dodaje wiceprezes LPP.
Na koniec 2020/21 roku oferta LPP była dostępna na 38 rynkach. W tym czasie większą część stanowiła sprzedaż zagraniczna, której udział w przychodach całej grupy wynosił już ponad 56 proc. W ostatnim kwartale po raz pierwszy udział Polski w przychodach grupy spadł poniżej 40 proc.
W regionach, w których rozwijamy naszą sieć logistyczną, obserwujemy korzystne wyniki sprzedażowe, czego przykładem są przychody zanotowane w czwartym kwartale w Rumunii. Utrzymujące się zainteresowanie ofertą widoczne było także w Serbii czy Bośni i Hercegowinie. W tym czasie notowaliśmy też podwojenie sprzedaży w sklepie paneuropejskim. W sytuacji, w której doświadczamy okresowych zamknięć salonów stacjonarnych za granicą, ale krajowe pozostają nadal otwarte, jesteśmy w stanie nadrobić zagraniczną stratę i realizować swoje plany sprzedażowe. Jednak, kiedy sytuacja jest odwrotna i musimy zamknąć salony w kraju, zdecydowanie trudniej wypracować nam te cele. Świadczy to o tym, że Polska jest nadal motorem napędowym naszej sprzedaży – podkreśla wiceprezes zarządu LPP.
Inwestycje LPP w ostatnim kwartale były wyższe i wyniosły prawie 300 mln złotych. Rozpoczęto planowaną budowę centrum dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim i kontynuowano rozwój sieci handlowej, której powierzchnia w ubiegłym roku wzrosła o prawie 17 proc. rok do roku. Sfinalizowano również pierwszy etap rozwoju kompleksu Fashion Lab, podwajając tym samym powierzchnię biurową w Gdańsku. Spółka zdecydowała także o powiększeniu powierzchni magazynowej e-commerce w Rosji i Rumunii.
Prognozujemy, że 2021/22 rok przyniesie nam dalszy wzrost sprzedaży online. Liczymy na przekroczenie w tym kanale 2,8 mld złotych przychodów. Zakładamy też optymistyczny wariant rynkowy powrotu do normalności. W nowej rzeczywistości handlowej kluczowe znaczenie mają sprawne procesy logistyczne i digitalizacja, dlatego w ramach wzmacniania sprzedaży wielokanałowej będziemy rozwijać powierzchnię handlową i inwestować w te obszary. Budżet przeznaczony na działania rozwojowe w 2021/22 roku to 1,1 mld złotych – mówi Przemysław Lutkiewicz.
W 2021 roku LPP pojawi się na nowym rynku, czyli w Macedonii Północnej z ofertą wszystkich pięciu marek. Planowany jest także selektywny rozwój powierzchni handlowej na wschodnich rynkach. Spółka będzie kontynuować rozwój oferty offline młodszych marek w mniejszych miejscowościach. Planowana jest też dalsza budowa centrum dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim oraz realizacja drugiego etapu wdrożenia technologii RFID w młodszych markach. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona aplikacja internetowa dla marki Reserved. Dodatkowo w 2021 roku planowana jest dalsza rozbudowa kompleksu biurowego Fashion Lab w Gdańsku.
Pomimo roku nastawionego na przetrwanie, LPP kontynuowało plany w zakresie zrównoważonego rozwoju. Spółka zredukowała zużycie plastiku o kolejne 300 ton. W ramach działań w obszarze odpowiedzialnej produkcji rozpoczęła konsultacje z fabrykami z Azji Południowo-Wschodniej. Na projekty charytatywne spółka wraz z Fundacją LPP przeznaczyła ponad 9 mln złotych.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...