ŚWIAT Globalny apetyt na nieruchomości
Rynek inwestycyjny i finansowyW badaniu opublikowanym przez ANREV, INREV i NCREIF podkreślono siłę nieruchomości jako instytucjonalnej klasy aktywów. W ciagu ostatniej dekady całkowity AUM wzrósł ponadtrzykrotnie z 0,9 bln euro w 2009 roku do 3,3 bln euro na koniec 2020 roku. W tegorocznym badaniu liczba uczestników wzrosła do 154 - w porównaniu ze 140 rok wcześniej.
Liderem zestawienia jest Blackstone Group z AUM w wysokości 260,5 mld euro. Na drugim miejscu uplasował się Brookfield Asset Management z kwotą 172,4 mld euro. Trzecie miejsce zajmuje Prologis z wartością zarządzanych aktywów na poziomie 121,0 mld euro. Firma awansowała z szóstego miejsca w 2019 roku, a jej wynik związany jest z silnym wzrostem wartości w sektorze logistyczno-przemysłowym. Na czwartym miejscu znalazł się PGIM Real Estate z kwotą 118,8 mld euro. Nuveen zachował piąte miejsce z AUM w wysokości 108,4 mld euro.
Pozostałą światową dziesiątkę tworzą: Axa IM Alts (szóste miejsce - 96,0 mld euro), CBRE Global Inwestorzy (siódme miejsce - 92,3 mld euro), UBS (ósme miejsce - 88,7 mld euro), MetLife Management (dziewiąte miejsce - 82,9 mld euro) i Capitaland (dziesiąte miejsce - 81,7 mld euro). Każdy z 10 najlepszych funduszy osiągnął w 2020 roku AUM w wysokości co najmniej 80 mld euro.
Hines, piąty na liście w zeszłym roku, spadł w obecnym badaniu na czternaste miejsce. Swiss Life przesunął się z dziewiątego na jedenaste miejsce zestawienia. Spadki te były w dużej mierze spowodowane wprowadzeniem nowej, uproszczonej definicji AUM.
Aktywa europejskie, które stanowią 39,1 proc. całkowitego globalnego AUM, wyprzedzają pod względem wartości Amerykę Północną (32,2 proc.), Azję i Pacyfik (17,9 proc.) oraz aktywa globalne (10,5 proc.).
Axa IM Alts zajmuje pierwsze miejsce na liście strategii europejskich z AUM 76,1 mld euro. Na drugim miejscu uplasowała się Swiss Life Asset Management (73,7 mld euro), The Blackstone Group (65,9 mld euro) na trzecim miejscu.
Nienotowane na giełdzie podmioty zajmujące się nieruchomościami stanowią 83,1 proc. całkowitego globalnego AUM. Udział całkowitego globalnego AUM przypisanego nienotowanym produktom dłużnym na rynku nieruchomości wzrósł z 7,6 proc. w roku do 9,4 proc. w 2020 roku. W Europie wzrost był jeszcze wyraźniejszy - wzrósł do 8,1 proc. z 3,6 proc. rok wcześniej. Zmiany te stanowią kolejny dowód na rosnące znaczenie produktów dłużnych.
Po raz pierwszy ankieta pokazała dane związane z rezerwami gotówkowymi i płynnymi aktywami. Pozwala to ocenić stan branży pod względem całkowitego dostępnego, gotowego do wdrożenia kapitału, której jeszcze nie został zainwestowany. W badaniu wykazano w sumie 195 mld euro takich aktywów. Kwota ta wynosi 9,3 proc. całkowitego globalnego AUM - na podstawie danych podanych przez 64 proc. wszystkich respondentów.
Około 20 proc. respondentów na całym świecie było zaangażowanych w fuzje zarówno w 2019, jak i 2020 roku, podczas gdy wyniki przejęć były nieco niższe i wyniosły odpowiednio 16 i 14 proc. Największy udział w fuzjach miały fundusze w regionie Azji i Pacyfiku (25 proc.), w porównaniu z 18 proc. w Europie i 17 proc. w Ameryce Północnej.
Na podstawie prognoz dotyczących działalności w 2021 roku, liczba fuzji wzrośnie do 36 proc. 7-8 proc. wszystkich respondentów na całym świecie planuje przejęcia w 2021 roku.
Globalny wzrost AUM pokazuje silny apetyt na tę klasę aktywów. To zachęcające, szczególnie biorąc pod uwagę
wyzwania roku 2020 w świetle globalnej pandemii. Badanie ujawniło także zdrowy poziom płynnych aktywów i rezerw gotówkowych, który wskazuje na zdolność do zawierania umów, a także duży popyt na nienotowane na giełdzie fundusze nieruchomości oraz silny nacisk na europejskie produkty dłużne - komentuje Lonneke Löwik, CEO INREV.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...