EN

Europa Środkowo-Wschodnia W Polsce bardzo elastycznie

Biura i projekty wielofunkcyjne
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej znajduje się 643 tys. mkw. powierzchni elastycznych, a 85 tys. mkw. jest w budowie i z planem oddania w ciągu najbliższych lat. Polska jest tu niekwestionowanym liderem i odpowiada za 45 proc. całej podaży w regionie i aż 56 proc. biur w budowie - wynika z danych CBRE.

Powierzchnie elastyczne jeszcze przed pandemią zyskiwały na popularności. Aktualnie ten trend, po krótkiej pandemicznej zadyszce, ponownie wraca na dawne tory solidnego wzrostu. W dobie obniżonej skłonności do podejmowania długoterminowych decyzji, powierzchnie elastyczne stanowią odpowiedź na wymagania klientów. Zakres i tempo tych zmian widać szczególnie w regionie CEE, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie. W ciągu ostatnich 15 lat w Europie Środkowo-Wschodniej powstało niemal 650 tys. mkw. powierzchni elastycznych, a w odpowiedzi na zainteresowanie klientów w ciągu najbliższych lat powstanie kolejne 85 tys. mkw. Największy obiekty tego typu istnieje na Słowacji – operator FlexiFloor zajmuje powierzchnię przeszło 16 tys. mkw. W TOP5 mamy natomiast dwa obiekty z Warszawy: WeWork w Mennica Legacy Tower oraz CIC Warsaw w Varso – mówi Joanna Mroczek, szefowa działów badań rynku i marketingu w Polsce i regionie CEE w CBRE.

W raporcie CBRE przeanalizowano 12 krajów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w których w sumie znajduje się 643 tys. mkw. powierzchni elastycznych, a 85 tys. jest w budowie. Najwięcej powierzchni tego typu znajduje się w Polsce, bo aż 290,5 tys. mkw. Do tego 48,2 tys. mkw. jest w budowie, a 30 tys. mkw. na różnym etapie planowania. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych wynosi on 2,5 proc. i jest jednym z najwyższych w regionie CEE. W Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada 6,7 biurek.

Na drugim miejscu pod względem ilości powierzchni elastycznych znajdują się Czechy, które ze 103,5 tys. mkw. przestrzeni tego typu mają rynek mniejszy od samej tylko Warszawy. W obecnym roku rynek w Czechach urośnie o około 1 proc. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych w Czechach wynosi on 2,3 proc. Pod względem liczby biurek na 1 tys. mieszkańców Czechy przebijają Polskę, bo tam wskaźnik ten wynosi 8,7 biurek, co pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się tego typu funkcje w kraju z dosyć dojrzałym rynkiem biurowym.

Podium krajów z największą ilością powierzchni elastycznej zamykają Węgry, gdzie przestrzeni tego typu jest 61 tys. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych na Węgrzech wynosi on 1,6 proc., a na 1 tys. mieszkańców przypada pięć biurek.

Tuż za podium, ale z ilością przestrzeni elastycznych powyżej 50 tys. znajduje się Rumunia. W tym kraju jest 55,2 tys. mkw. powierzchni tego typu, a 4,2 tys. mkw. jest w budowie. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych w tym kraju wynosi on 1,9 proc., a na 1 tys. mieszkańców przypada 4,3 biurek.

Następnie w zestawieniu krajów CEE z największą ilością przestrzeni elastycznych znajdują się odpowiednio: Słowacja (35,2 tys. mkw.), Litwa (30,4 tys. mkw.), Serbia (23,9 tys. mkw.), Chorwacja (11,4 tys. mkw.), Estonia (10,8 tys. mkw.), Łotwa (10,7 tys. mkw.), Bułgaria (9,6 tys. mkw.) oraz Słowenia (400 mkw.).

Zestawienie krajów z największą liczbą biurek w przestrzeniach elastycznych wygląda nieco inaczej niż ranking państw z największą ilością powierzchni tego typu. Pod tym względem na pierwszym miejscu plasuje się Słowacja, gdzie na 1 tys. osób przypada aż 11,2 biurka. Na drugim miejscu znajdują się Czechy z wynikiem 8,7 biurek na 1 tys. mieszkańców, a podium domyka Litwa z 8 biurkami na 1 tys. mieszkańców. W tym zestawieniu Polska plasuje się na czwartym miejscu, czyli tuż za podium z 6,7 biurek na 1 tys. mieszkańców i wiele wskazuje na to, że nad Wisłą ten wskaźnik będzie rósł w najbliższych latach. Kolejne w zestawieniu są Węgry, gdzie tysiąc osób ma do dyspozycji 5 biurek w przestrzeniach elastycznych.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe osiedle od Atala

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

W gdańskiej dzielnicy Jasień Atal buduje osiedle mieszkaniowe Przystań Jasień. Do oferty trafiły 154 mieszkania o metrażach 34-94 mkw. i zróżnicowanych układach od dwóch do czterech pokoi. Inwestycja powstaje przy ul. Życzliwej. Cena za mkw. zaczyna się od 7,4 tys. zł brutto.

Materiał partnera

Polska Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

schedule 21 lipca 2021
Eurobuild CEE

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

Infrastruktura

Polska Pięciu chętnych na kładkę

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Między 89,9 mln zł a 228,3 mln zł wynosi przedział cenowy ofert w przetargu na budowę mostu pieszo-rowerowego, który połączy dwa brzegi Wisły w Warszawie. Zainteresowanych realizacją zadania jest pięć firm. Właśnie otwarto oferty w przetargu.

Infrastruktura

Polska Podziemna droga i nowy woonerf w Łodzi

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Podziemna droga w Łodzi będzie miała 10 m szerokości i ponad 4 m wysokości. Budowa trasy powstającej w ramach Nowego Centrum Łodzi zostanie zakończona do końca tego roku. Nad podziemną drogą powstanie pełna zieleni przestrzeń publiczna.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Będzie można kozłować i rzucać

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Inpro w ramach współpracy z Gminą Miasta Gdańska sfinansuje i wybuduje ogólnodostępne boisko wielofunkcyjne. Inwestycja przy ulicy Osiedlowej w gdańskiej dzielnicy Kokoszki zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych 12 tygodni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Więcej logistyki w MLP Poznań West

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

MLP Group wybuduje dla polskiej spółki logistyczno-transportowej Hart Logistics obiekt w formule BTS. Budowa inwestycji w ramach MLP Poznań West właśnie ruszyła. Przekazanie gotowego obiektu zaplanowane jest na I kwartał 2022 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rekordowo niska aktywność deweloperów

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Najemcy ostrożnie planują swoje strategie biurowe. W budowie jest najmniej powierzchni od 2010 roku, co zapowiada lukę podażową w 2023 roku. Firma JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym na koniec I półrocza 2021.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska NEPI z zielonym finansowaniem

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, IFC) udzieliła firmie NE Property BV kredytu w wysokości 73 mln euro na rozwój zrównoważonych nieruchomości w Rumunii. Spółka w całości należy do NEPI Rockcastle.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lato z połową Neo Jasieni

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Dekpol Deweloper sprzedał ponad połowę mieszkań w nowej gdańskiej inwestycji. W ramach osiedla Neo Jasień powstaną łącznie 104 mieszkania o metrażach od 34 do 71 mkw. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warszawski Koneser na sprzedaż

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

BBI Development i Liebrecht & Wood rozpoczęły proces sprzedaży projektu Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze. Obie firmy przygotowują strategię sprzedaży budynków i identyfikacji potencjalnych nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przybywa małych obiektów

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Po pandemicznych zawirowaniach odwiedzalność obiektów handlowych rośnie, a inwestorzy chętnie realizują nowe projekty. W I połowie 2021 roku przybyło 110 tys. mkw. przestrzeni. Pojawiło się też kilka nowych marek sklepów. Obecnie w budowie jest 250 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, z czego 200 tys. mkw. ma zostać oddanych do użytku jeszcze w tym roku. Większość z nich to obiekty małego formatu – wynika z najnowszego raportu CBRE.

Infrastruktura

Rumunia Strabag połączy miasto z autostradą

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Strabag wybuduje w Rumunii połączenie autostradowe między Oradeą a autostradą A3. Kontrakt dotyczy odcinka o długości około 19 km, a jego wartość to około 111 mln euro. Wykonawca ma na realizację 24 miesiące.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Skanska wybudowała laboratorium

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Po trzech i pół roku prac Skanska zakończyła realizację Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma w Kazuniu Nowym. W  nowoczesnych laboratoriach będą prowadzone badania nad nowymi lekami.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Niemcy Wieżowiec One z kolejnym najemcą

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

CA Immo podpisało z Baker Tilly 12-letnią umowę najmu w wieżowcu One we Frankfurcie. Firma doradcza zajmie w wieżowcu trzy kondygnacje o łącznej powierzchni około 4,5 tys. mkw. Budynek jest już wynajęty w 55 proc. Jego ukończenie jest zaplanowane na 2022 rok.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stopniowe powroty do biur

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

W I półroczu 2021 roku zawarto w stolicy umowy na prawie 249,3 tys. mkw. powierzchni, co stanowiło 32,1 proc. średniej rocznej z lat 2015-2020, wynika z raportu firmy Cresa Polska „Office Occupier: Rynek biurowy w Warszawie”.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kooperatywy mieszkaniowe do konsultacji

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Ruszyły publiczne konsultacje społeczne projektu ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Rozwiązania, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, pozwolą na uregulowanie sytuacji prawnej kooperatyw i stworzą mechanizmy współpracy z gminami.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rusza dziesiąty magazyn w Kokotowie

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper 7R oddał do użytkowania dziesiąty obiekt magazynowy w ramach 7R Park Kraków w Kokotowie. Na powierzchni ponad 33,3 tys. mkw. działalność będą prowadzić: ESA logistika, Styler, a także spółki Answear.com i BrandBQ, właściciel marki Medicine.

Hotele

Polska Pierwszy Holiday Inn Resort w Polsce

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Grupa IHG Hotels & Resorts ogłosiła podpisanie umowy franczyzowej na Holiday Inn Resort Szklarska Poręba z firmą Akme Wiśniewski Szklarska Poręba. Otwarcie hotelu położonego w Dolinie Szczęścia planowane jest na rok 2022.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kraków z milionami na inwestycje

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Kraków podpisał umowę z PKO Bankiem Polskim na emisję obligacji w wysokości 620 mln złotych. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, skrzyżowania na ul. Opolskiej i przebudowy stacji kolejowej SKA Kraków-Swoszowice.

Style i wnętrza

Polska Loft i neony, czyli biuro dla branży farmaceutycznej

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Przy przeprowadzce do nowego biura w Warszawie firma z branży farmaceutycznej zaprosiła do współpracy Massive Design. Architekci stworzyli wyjątkową przestrzeń do pracy, przyjazną i funkcjonalną, odchodzącą od koncepcji biura nine-to-five.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 26 lipca 2021

Rekordowo niska aktywność deweloperów

Najemcy ostrożnie planują swoje strategie biurowe. W budowie jest najmniej powierzchni od 2010 roku, co zapowiada lukę podażową w 2023 roku. Firma JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym na koniec I półrocza 2021.

schedule 26 lipca 2021

Skanska wybudowała laboratorium

Po trzech i pół roku prac Skanska zakończyła realizację Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma w Kazuniu Nowym. W  nowoczesnych laboratoriach będą prowadzone badania nad nowymi lekami.

schedule 26 lipca 2021

Wieżowiec One z kolejnym najemcą

CA Immo podpisało z Baker Tilly 12-letnią umowę najmu w wieżowcu One we Frankfurcie. Firma doradcza zajmie w wieżowcu trzy kondygnacje o łącznej powierzchni około 4,5 tys. mkw. Budynek jest już wynajęty w 55 proc. Jego ukończenie jest zaplanowane na 2022 rok.

schedule 26 lipca 2021

Stopniowe powroty do biur

W I półroczu 2021 roku zawarto w stolicy umowy na prawie 249,3 tys. mkw. powierzchni, co stanowiło 32,1 proc. średniej rocznej z lat 2015-2020, wynika z raportu firmy Cresa Polska „Office Occupier: Rynek biurowy w Warszawie”.

schedule 22 lipca 2021

Colliers komercjalizuje dla GTC

Firma Colliers została wyłącznym doradcą odpowiedzialnym za komercjalizację kompleksu biurowego University Business Park w Łodzi.  Obiekt oferuje łącznie 40,4 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia,

schedule 22 lipca 2021

Elastyczność w cenie

Zainteresowanie klientów elastycznymi biurami utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że takie przestrzenie nadal powstają. Najwięcej elastycznych biur w regionie CEE buduje się obecnie w Warszawie. Na drugim miejscu jest Wrocław, a podium zamyka Łódź. 

schedule 22 lipca 2021

Nowy ratusz z Widokiem

Urząd miasta stołecznego Warszawy wynajął 12 tys. mkw. powierzchni biurowej w nowo oddanym do użytku biurowcu Widok Towers w centrum stolicy.

schedule 21 lipca 2021

Warszawskie biura radzą sobie w pandemii

Warszawski rynek biurowy okazał się bardziej odporny na skutki pandemii niż rynki regionalne. Zwolnił tempo, ale jego zasoby nadal rosną. Jednocześnie widać zainteresowanie najemców powierzchniami biurowymi o coraz wyższej jakości.

schedule 21 lipca 2021

Apple w Fabryce Norblina

1500 eksponatów związanych z historią Apple pojawi się w interaktywnym Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina. Na powierzchni 320 mkw. znajdzie się największa na świecie kolekcja produktów marki. Otwarcie wystawy planowane jest jesienią tego roku.

schedule 21 lipca 2021

Roche zostaje nad Jeziorem Malta

Globalne Centrum Rozwiązań IT stanowiące część grupy Roche zostaje na kolejne pięć lat w Malta Office Park. Firma zajmuje cały budynek o powierzchni 3,3 tys. mkw.

schedule 20 lipca 2021

Konkurencja o najlepsze

Najemcy poszukujący biur o wysokim standardzie w Europie będą musieli liczyć się z silną konkurencją o najlepsze powierzchnie pomimo najwyższego od pięciu lat poziomu aktywności deweloperskiej, wynika z analizy firmy Savills.

schedule 20 lipca 2021

Elastyczność warta miliardy

Covid-19 całkowicie przedefiniował znaczenie biura, przez co firmy coraz częściej zwracają się w stronę elastycznych biur. Według raportu Coworking Space Global Market Report 2021: COVID-19 Growth and Change to 2030 oczekuje się, że globalny rynek tego typu powierzchni biurowych wzrośnie z 7,97 mld dolarów w 2020 roku do 8,14 mld dolarów w 2021 roku. Przy rocznym tempie wzrostu 2,1 proc., może osiągnąć nawet 13,03 mld dolarów do 2025 roku.

schedule 20 lipca 2021

Siedziba w Warszawie, biuro w Katowicach

Axi Immo przedłużyło umowę najmu w budynku Spektrum Tower w Warszawie. Jednocześnie firma zdecydowała się na zwiększenie zajmowanej powierzchni w biurowcu Muchowiec Active Park w Katowicach. Obie lokalizacje zostały dostosowane do najnowszych standardów bezpieczeństwa i do nowych modeli pracy.

schedule 20 lipca 2021

Biura z widokiem na Odrę

Kończą się prace konstrukcyjne przy inwestycji L’Uni we Wrocławiu. Pierwsi użytkownicy biur w budynku dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej, będą mogli się wprowadzić w połowie 2022 roku. Obiekt będzie oferować około 3,6 tys. mkw. powierzchni biurowej z widokiem na Odrę.

schedule 19 lipca 2021

Biurowiec PID Polska rośnie na Ursynowie

Trwają prace budowlane nad inwestycją PID Polska. Na warszawskim Ursynowie powstaje czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy. Generalnym wykonawcą jest FineTech Construction, zaś za zarządzanie projektem, nadzór inwestorki oraz kontrolę kosztów odpowiada APP-Projekt.

schedule 16 lipca 2021

Carbon Tower prawie do pełna

Oddany do użytku w połowie 2019 roku wrocławski projekt biurowy Cavatiny zapełnia się najemcami. Niedawno podpisane umowy najmu z firmami Farutex oraz Mitsubishi Electric, a także Kancelarią Prawną Lebek i Wspólnicy spowodowały wzrost stopnia wynajmu biurowca Carbon Tower do 94 proc.

schedule 15 lipca 2021

Red Court w Pradze

Kompleks biurowy Rustonka w Pradze powiększy się o kolejny budynek. Generalnym projektantem nowego biurowca Red Court w Karlínie w Pradze 8 jest Obermeyer Helika. W trakcie budowy firma będzie również pełnić nadzór autorski.

schedule 15 lipca 2021

Point72 wybiera Browary Warszawskie

Point72, firma zarządzająca aktywami z główną siedzibą w Stanach Zjednoczonych, wynajmie prawie 3 tys. mkw. w Biurach przy Warzelni, należących do wielofunkcyjnej inwestycji Browary Warszawskie. Od czasu oficjalnego wejścia na polski rynek, w sierpniu 2020 roku, firma korzystała z powierzchni tymczasowej zlokalizowanej w tym samym budynku.

schedule 15 lipca 2021

Play idzie do Holu

Firma P4, operator sieci Play, wynajęła 920 mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Hol 7.7 na warszawskim Służewcu. Siedziba centrali Play znajduje się w kompleksie Neopark przy ulicy Wynalazek 1. Nowa umowa obejmuje część techniczną spółki.

schedule 15 lipca 2021

Fuzja posłodzona

Cukiernia Deseo Patisserie & Chocolaterie wybrała Fuzję na pierwszą lokalizację swojego konceptu poza granicami Warszawy. Marka zajmie powierzchnię 75 mkw. na parterze historycznego budynku tuż obok zabytkowej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Lokal zacznie działać w II kwartale przyszłego roku.

Kategorie