Polska Murapol myśli o Giełdzie
Rynek inwestycyjny i finansowyGrupa Murapol przez 20 lat działalności zrealizowała 67 wieloetapowych inwestycji, w ramach których powstało 316 budynków obejmujących łącznie 18,7 tys. lokali.
Murapol, dzięki jednym z najlepszych wynikom sprzedaży mieszkań w Polsce, plasuje się rokrocznie w czołówce deweloperów mieszkaniowych w naszym kraju. W ciągu ostatnich trzech lat dokonaliśmy fundamentalnych zmian w naszej strukturze finansowania, zastępując uprzednio rozdrobnione źródła finansowania ustrukturyzowanym kredytem konsorcjalnym. Dostosowaliśmy również nasze systemy raportowania finansowego do najwyższych standardów rynkowych. Uważamy, że dołączenie do grona spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wśród których są już liczni przedstawiciele branży deweloperskiej, jest naturalnym krokiem dla firmy o takiej skali działalności jak nasza, a ponadto będzie wspierać jej dalszy dynamiczny rozwój – komentuje Nikodem Iskra, prezes Murapolu.
Oferta mieszkaniowa Murapolu plasuje się w segmencie popularnym (affordable) i popularnym premium (affordable premium). Murapol jest aktywny w 16 miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, aglomeracja śląska, Poznań oraz Łódź.
Model biznesowy Murapolu jest pionowo zintegrowany – począwszy od pozyskiwania gruntów, przez projektowanie architektoniczne i inżynieryjne, budżetowanie inwestycji, zakupy materiałów budowlanych i generalne wykonawstwo, po działania marketingowe i sprzedażowe. Takie podejście umożliwia obniżenie całkowitych kosztów projektu.
W latach 2018-2020 Murapol sprzedał łącznie 8 tys. 606 lokali (na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych) oraz przekazał klientom 8 tys. 639 lokali. Przychody ze sprzedaży lokali wzrosły z 603,1 mln złotych w 2018 roku do 836,2 mln złotych w 2020 roku, co oznacza średnioroczny wzrost (CAGR) na poziomie 17,7 proc. W tym samym okresie nastąpił wzrost marży brutto ze sprzedaży ze 139,1 mln złotych w 2018 roku do 217,4 mln złotyc w 2020 roku (CAGR na poziomie 25 proc.).
Murapol ma duży bank ziemi, który będzie napędzać jego dalszy rozwój. Według stanu na koniec czerwca 2021 roku obejmował on nieruchomości gruntowe (stanowiące własność / w użytkowaniu wieczystym grupy lub objęte warunkowymi umowami przedwstępnymi) umożliwiające wybudowanie około 19,4 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej ponad 837 tys. mkw. Na dzień 30 czerwca 2021 roku w budowie znajdowało się 7,3 tys. lokali, zaś w projektowaniu 12,1 tys. lokali.
W pierwszej połowie 2021 roku Murapol podjął strategiczną decyzję o wejściu w dynamicznie rozwijający się sektor wynajmu mieszkań (PRS), co umożliwi dalszy wzrost sprzedaży lokali. W związku z tą decyzją, spółka nawiązała współpracę ze swoim większościowym akcjonariuszem. Obecnie, 1 tys. 723 lokale znajdują się w budowie z przeznaczeniem na rzecz wynajmu instytucjonalnego mieszkań (PRS – 1 tys. 362 lokale) oraz prywatnych akademików (PBSA – 361 lokali). Kolejne 1,2 tys. lokali z przeznaczeniem pod budowę platformy PRS jest na etapie projektowania.
Od I kwartału 2020 roku większościowym akcjonariuszem Murapolu jest AEREF V PL Investment – spółka należąca do funduszy zarządzanych przez Ares Management Corporation, menedżera w obszarze inwestycji alternatywnych, specjalizującego się w finansowaniu dłużnym, private equity i nieruchomościach, któremu doradza Griffin Real Estate.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...