EN

Europa Niskie czynsze, tanie grunty

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Wśród pierwszej piątki europejskich lokalizacji o najniższych czynszach w obiektach typu big box, trzy znajdują się w Polsce. Ponadto trzy z pięciu najtańszych rynków pod kątem cen gruntów to rodzime rynki - zgodnie z informacjami z przewodnika przygotowanego przez Axi Immo z Gerald Eve.

Firma Axi Immo ze swoimi partnerami zrzeszonymi w organizacji Gerald Eve przygotowały drugą edycję przewodnika po głównych rynkach magazynowo-produkcyjnych w Europie. Publikacja prezentuje średnie stawki czynszów w 80 lokalizacjach przemysłowo-logistycznych w 20 krajach europejskich oraz stopy kapitalizacji na tych rynkach. Ponadto raport zawiera ceny gruntów pod inwestycje magazynowe w 53 głównych ośrodkach przemysłowych. Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych cenowo rynków w Europie.

Europejski sektor magazynowo-produkcyjny pozostaje na fali zainteresowania inwestorów jako najlepiej prosperująca część rynku nieruchomości komercyjnych. Utrzymujący się rekordowy popyt ze strony najemców oraz korzystne długoterminowe trendy takie jak e-commerce czy nearshoring sprawiają, że sektor jest uważany za bezpieczną przystań dla międzynarodowego kapitału.

Zaostrzony apetyt inwestorów na obiekty przemysłowe spowodował dalsze wzrosty cen transakcyjnych, a w konsekwencji kompresję stóp kapitalizacji na większości rynków. Im niższa stopa kapitalizacji, tym więcej za nieruchomość jest w stanie uzyskać sprzedający w relacji do generowanych przez obiekt czynszów. Stopy kapitalizacji w logistyce pozostają najniższe w Wielkiej Brytanii. W Londynie wynoszą one 3,25 proc. netto dla najatrakcyjniejszych obiektów big box, a więc o 0,25 – 0,5 p.p. mniej niż pod koniec 2020 roku. Niskie są również yieldy w głównych miastach niemieckich, gdzie wynoszą one między 3,6 a 3,8 proc. Jest to między 0,3 a 0,7 p.p. mniej niż w grudniu 2020 roku, w zależności od lokalizacji. Najdroższa w skali Polski Warszawa notuje natomiast stopę kapitalizacji netto na poziomie 5,3 proc. – o 0,2 punktów procentowych mniej niż pod koniec 2020 roku.

Obniżenie stóp kapitalizacji w Europie związane jest z korektami i pokoleniową zmianą w dostępności i jakości produktów inwestycyjnych na rynku magazynowym. W czasie pandemii nieruchomości przemysłowo-logistyczne okazały się najtrwalszym i najbezpieczniejszym rodzajem aktywów, co spowodowało duży popyt na tego rodzaju obiekty. Obecnie na wielu wschodzących i dojrzałych rynkach obserwujemy sytuację, w których zmiany właścicielskie odbywają się jeszcze na etapie budowy z jednym lub kilkoma najemcami na umowach pre-let. Dobrym przykładem jest Polska, która dysponuje relatywnie nową bazą nieruchomości magazynowych i największy boom na aktywność międzynarodowych inwestorów przypadł właśnie na czas pandemii. Przypomnę, że 2020 rok zakończyliśmy z rekordowym wynikiem 2,6 mld euro, co pokazuje, że Polska od wielu lat znajduje się w grupie dobrze rozpoznanych europejskich rynków, w których warto ulokować swój kapitał - komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca, Axi Immo.

Średnie czynsze bazowe dla nowoczesnych obiektów big box na najważniejszych polskich rynkach są dość wyrównane i kształtują się na poziomie 3,2 – 3,6 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu, 2,9 – 3,6 euro w Polsce Centralnej, 3,2 – 3,6 euro na Górnym Śląsku, 3,3 – 3,7 euro na Dolnym Śląsku oraz 3,3 – 3,9 euro w okolicach Warszawy. Są to jedne z najniższych stawek w całej Europie. W zestawieniu przygotowanym we współpracy z Gerald Eve wśród pięciu najtańszych ośrodków magazynowych typu big box w Europie trzy znajdują się w Polsce.

Dla porównania, czynsze u naszego zachodniego sąsiada Niemiec wynoszą 5,5-6 euro w najtańszym z analizowanych rynków – Nadrenii (z miastami Kolonia i Dusseldorf). Na najdroższym z niemieckich rynków – Monachium – czynsze dla A-klasowych obiektów big box sięgają natomiast 6,8-7,2 euro. Jeszcze większa przepaść cenowa dzieli Polskę od Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich. W najdroższym mieście w zestawieniu - Londynie - osiągalne czynsze dla wielkopowierzchniowych magazynów sięgają 15,8 euro. Kolejne miejsca zajmuje angielski region południowo-wschodni, Oslo, Helsinki i Sztokholm.

Polska jest atrakcyjna również jeśli chodzi o mniejsze, miejskie obiekty magazynowe. Wszystkie główne polskie rynki poza Warszawą znajdują się wśród 10 najbardziej przystępnych cenowo miejskich rynków magazynowych w Europie. Rynek stołeczny charakteryzuje się znacznie wyższymi stawkami niż inne polskie miasta ze względu na zamożność populacji i powszechność zakupów online oraz dużą konkurencję o grunty położone blisko lub wewnątrz granic miasta. Stawki last mile w Warszawie wynoszą między 4,5 a 5,25 euro za mkw. Jest to wciąż atrakcyjny poziom czynszów w porównaniu do najdroższego w zestawieniu Londynu, gdzie są one nawet pięciokrotnie wyższe (między 16 a 26 euro). Czynsze last mile w głównych niemieckich miastach to 8,2 – 8,5 euro w Monachium, 7,5 – 8 euro w Berlinie, 7,2 – 7,5 euro we Frankfurcie i 6,7 – 7 euro w Kolonii/Dusseldorfie. Najemcy zainteresowani nowoczesnymi magazynami miejskimi w regionie Paryża muszą natomiast liczyć się z czynszami na poziomie 7,1 – 8,3 euro.

Poza dynamicznie rosnącym rodzimym rynkiem e-commerce oraz szybko odradzającą się po pandemii konsumpcją gospodarstw domowych, polski rynek magazynowy napędza też popyt z zagranicy. Strategiczne położenie Polski oraz atrakcyjne czynsze, jak również względna łatwość w pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje magazynowe zachęcają wiele międzynarodowych firm do przenoszenia łańcuchów dostaw na nasz rynek. Już teraz sieć wielkoformatowych hubów dystrybucyjnych obsługujących inne części Europy, szczególnie Niemcy, ma w Polsce Amazon i Zalando. Obecnie w budowie jest międzynarodowe centrum logistyczne Amazona w Świebodzinie o powierzchni ponad 200 tys. mkw. W drugim kwartale 2021 roku ruszyła również budowa hubu dystrybucyjnego o powierzchni ponad 80 tys. mkw. pod Gorzycami, który ma obsługiwać zamówienia online składane w Czechach.

Od wielu lat Polska jest pewnego rodzaju przedsionkiem dla międzynarodowych firm, które rozważają swoją ekspansję na terenie Europy. Skalę tego zjawiska możemy szybko prześledzić po rosnących z roku na rok wolumenach transakcji. Zjawiska takie jak cross-border czy nearshoring dodatkowo potęgują rolę Polski jako ważnej w Europie destynacji. Międzynarodowe firmy są przyciągane korzystnymi warunkami do rozwoju biznesu, takimi jak ulgi podatkowe, doświadczona i wykwalifikowana kadra pracowników, ciągle rozbudowywana i ulepszana infrastruktura drogowa, a przede wszystkim lokalizacja na mapie oraz członkostwo w UE. Polska dysponuje także jedną z najmłodszych tkanek magazynowych na tle innych krajów na kontynencie, która w wyniku rosnącej aktywności deweloperów ciągle się powiększa. Niemniej w średnio- i długoterminowej perspektywie spodziewamy się dużej korekcji wyjściowych stawek czynszu, które w czasie pandemii przez pewien czas zostały zamrożone - podsumowuje Renata Osiecka.

Czynnikiem wyróżniającym Polskę na tle Europy jest również większa dostępność terenów odpowiednich pod inwestycje magazynowo-produkcyjne oraz ich stosunkowo niska cena. W połączeniu z atrakcyjnymi kosztami pracy, pomaga to przyciągać do naszego kraju inwestycje firm logistycznych i produkcyjnych poszukujących centrów dystrybucyjnych i wytwórczych obsługujących inne części Europy. Stąd wspomniane liczne ośrodki na zachodzie i południu kraju. Na przykład, decyzja o budowie hubu dystrybucyjnego obsługującego rynek czeski pod Gorzycami przez jednego z gigantów e-commerce jest w dużej części rezultatem niezmiernie ograniczonej oferty gruntów inwestycyjnych w Czechach i żmudnych procesów administracyjnych w tym kraju.

Przewodnik przygotowany we współpracy z Gerald Eve zawiera informacje o cenach transakcyjnych dla działek w kluczowych lokalizacjach logistycznych na 53 rynkach. Poznań jest najtańszym rynkiem w zestawieniu. Następne miejsca zajmuje Górny Śląsk, portugalski region Palmela/Setúbal, czeskie Usti nad Labem i Polska Centralna.

Duże zróżnicowanie cenowe pomiędzy Polską a krajami europejskimi wynika przede wszystkim z dużej dostępności jakościowych działek, ukształtowania terenu, który w 75 proc. pokrywają tereny nizinne, a także krótszych procedur administracyjnych. Co prawa w czasie pandemii stawki za grunty pod zabudowę magazynową i mieszkaniową rosły, jednak nie był to istotny czynnik z perspektywy czasu, który znacząco wpływałby na kondycję i skalę będących w budowie nowych inwestycji dla obu sektorów rynku nieruchomości - dodaje Renata Osiecka.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Popatrzą na Gdańsk z góry

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Budowa kompleksu Odea Park w Gdańsku dobiega końca. Inwestycja powstaje na styku dzielnic Siedlce, Śródmieście i Aniołki, przy ul. Legnickiej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy ECE sprzedaje w Hamburgu

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Nabywcą niedawno ukończonej nieruchomości logistycznej, zrealizowanej przez ECE Work & Live, jest niemiecki inwestor reprezentowany przez Savills Investment Management. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Globalworth ma asa w rękawie

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Marka Ace of Space, nowa linia biznesowa Globalworth, oficjalnie rozpoczęła działalność w Polsce. Pierwsze biuro sieci zlokalizowane jest w krakowskim kompleksie Quattro Business Park.

Budownictwo

Polska Kamienica dla Konesera

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Kamienica przy ul. Smoleńsk 22 w Krakowie zostanie poddana rewitalizacji. Za projektem stoi spółka Koneser Group.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Poland Pekao zapewnia finansowanie Peakside Capital

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Bank Pekao wypłacił firmie Peakside Capital kolejną transzę kredytu. Środki zostaną przeznaczone na kontynuację przebudowy City Point Targówek. W 2022 roku Bank Pekao S.A. zawarł z inwestorem umowę kredytu portfelowego, zobowiązując się do udzielenia kredytu inwestycyjnego w wysokości ponad 82 mln euro oraz kredytu VAT przekraczającego 100 mln złotych.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska DB Schenker wybiera Hillwooda

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

DB Schenker wynajął ponad 17 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Hillwood Rawicz. To 16. magazynowa lokalizacja firmy w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska P3 zbuduje magazyn dla ochama

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

P3 Logistic Parks rozpoczął w parku P3 Poznań budowę magazynu o łącznej powierzchni blisko 27 tys. mkw. dla spółki ochama, europejskiej marki omni-channel należącej do chińskiego sprzedawcy detalicznego JD.com.

Rynek mieszkaniowy

Polska Z widokiem na jeziora

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Novdom uruchamia nową inwestycję mieszkaniową w Olsztynie. Osiedle Dwa Jeziora będzie powstawać w dwóch etapach, a pierwsi lokatorzy odbiorą klucze w 2027 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Coraz mniej dostępnych magazynów

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu CBRE, poszukujący powierzchni magazynowo-przemysłowej  na polskim rynku mają coraz bardziej ograniczony wybór. W budowie znajduje się 1,94 mln mkw., a więc o niemal jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie rok temu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Interpneu przedłuża najem pod Poznaniem

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Interpneu Polska, dystrybutor opon i felg będący częścią sieci Pneuhage, przedłużyła na kolejny okres najem 6 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Agfa zostaje w Oxygen Park

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Agfa-Gevaert Group przedłużyła najem powierzchni biurowej w kompleksie Oxygen Park. Firma związana jest z warszawskim budynkiem od 2014 roku, na mocy nowej umowy pozostanie w nim przez kolejne sześć lat. Siedziba polskiego oddziału Agfa zajmuje blisko 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej na 3. piętrze budynku B.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warsaw Unit sprzedany!

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Ghelamco sprzedało wieżowiec Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego. Budynek kupiła szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB notowana na sztokholmskiej giełdzie. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie.  

ESG

Polska Zrównoważony Big Gorzów

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Big Gorzów, wspólny projekt Acteeum i Equilis, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Park handlowy został otwarty w sierpniu tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Deweloperzy uzupełniają ofertę

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Dane za III kwartał 2024 roku pokazały spowolnienie dynamiki wzrostu na polskim rynku mieszkaniowym. Jak wskazują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield, wysokie stopy procentowe oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych istotnie ograniczają popyt.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe centrum Gdyni

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Vastint ukończył realizację II etapu inwestycji Gdynia Waterfront. Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny powstaje w sercu miasta, tuż obok Skweru Kościuszki. Docelowo oferować będzie 75,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują w Sudetach

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka 4Estates rozpoczęła budowę Apartamentów Sudetia w Jeleniej Górze. Przy Rynku, przy ul. Poznańskiej, deweloper docelowo wybuduje około 130 mieszkań w dwóch budynkach.

ESG

Polska Kamienna wstępnie certyfikowana

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Inwestycja Kamienna 28 otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Projekt Acciony obejmuje m.in. rewitalizację XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska/Hiszpania Grecka kuchnia rusza do Polski przez Rumunię

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rumuńska sieć restauracji Spartan planuje wejście na polski rynek. Sieć będzie korzystać ze wsparcia zespołu Nhood, który pomoże marce także w ekspansji w Hiszpanii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Białostocka Aleja z tarasem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Przy ul. Studziennej w Białymstoku powstanie inwestycja mieszkaniowa Aleja. Budowa rozpocznie się w styczniu 2025 roku, a zakończenie praca zaplanowano na październik 2027 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Outlet cyrkularny

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Leroy Merlin uruchamia swój pierwszy outlet, w sklepie w Rumi. To nowy koncept w ramach sklepów stacjonarnych. Można tu kupić produkty przecenione i towar z ekspozycji.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 26 listopada 2024

DB Schenker wybiera Hillwooda

DB Schenker wynajął ponad 17 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Hillwood Rawicz. To 16. magazynowa lokalizacja firmy w Polsce.

schedule 26 listopada 2024

P3 zbuduje magazyn dla ochama

P3 Logistic Parks rozpoczął w parku P3 Poznań budowę magazynu o łącznej powierzchni blisko 27 tys. mkw. dla spółki ochama, europejskiej marki omni-channel należącej do chińskiego sprzedawcy detalicznego JD.com.

schedule 26 listopada 2024

Coraz mniej dostępnych magazynów

Jak wynika z raportu CBRE, poszukujący powierzchni magazynowo-przemysłowej  na polskim rynku mają coraz bardziej ograniczony wybór. W budowie znajduje się 1,94 mln mkw., a więc o niemal jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie rok temu.

schedule 26 listopada 2024

Interpneu przedłuża najem pod Poznaniem

Firma Interpneu Polska, dystrybutor opon i felg będący częścią sieci Pneuhage, przedłużyła na kolejny okres najem 6 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań. 

schedule 25 listopada 2024

Kartony pod Timisoarą

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

schedule 25 listopada 2024

Polska kluczowym graczem

Zgodnie z raportem Savillsa „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

schedule 25 listopada 2024

Na drugim miejscu w Europie

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

schedule 22 listopada 2024

Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

schedule 22 listopada 2024

Wzrost i regionalne różnice

Rynek polskich powierzchni magazynowych w III kwartale 2024 roku wykazał dalszy wzrost, kontynuując trend z poprzednich kwartałów - w swoim raporcie oceniają eksperci grupy Redd.

schedule 22 listopada 2024

7R i EQT Exeter spekulacyjnie pod Pragą

7R i EQT Exeter wybudują park logistyczny niedaleko Pragi. Inwestcja o powierzchni 56 tys. mkw. będzie się składać z dwóch budynków zlokalizowanych przy autostradzie D8 obsługującej rejon Wielkiej Pragi.

schedule 22 listopada 2024

Stabilizacja i transakcje portfelowe

Polski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zachował stabilność – oceniają w swojej analizie eksperci Axi Immo.

schedule 21 listopada 2024

Biurowiec i hala dla Fey

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

schedule 20 listopada 2024

Renegocjacje istotną częścią rynku

Według analizy rynku nieruchomości przemysłowych w Czechach przeprowadzonej przez Savills, renegocjacje umów lub przedłużenia starszych umów najmu w istniejących obiektach stały się istotną częścią rynku nieruchomości magazynowych i produkcyjnych.

schedule 19 listopada 2024

Lynka jest wierna

Spółka Lynka, europejski dostawca odzieży zdobionej, przedłużyła umowę najmu 9 tys. mkw. w Panattoni Park Kraków IV. Najemca korzysta w obiekcie z powierzchni magazynowo-produkcyjnej, biurowej i socjalnej.

schedule 18 listopada 2024

Polska logistyka rośnie w siłę

Raport Savillsa „Polska Express: All aboard the Polish Logistics freight train” wskazuje na Polskę jako rosnącą potęgę logistyczną, szczególnie w kontekście bieżących przemian geopolitycznych i ekonomicznych.

schedule 15 listopada 2024

Point of View zostaje w Łubnej

Firma Point of View zdecydowała się na przedłużenie umowy najmu w obiekcie Mapletree Kalwaria. Wynajęta powierzchnia obejmuje niemal 8 tys. mkw., z czego ponad 7,5 tys. mkw. stanowi przestrzeń magazynowa, a 440 mkw. biurowo-socjalna. 

schedule 15 listopada 2024

Po raz ósmy we Wrocławiu

Sieć RTV Euro AGD otworzyła kolejną placówkę w stolicy Dolnego Śląska. Ósmy salon powstał w centrum handlowym Galeria Dominikańska.

schedule 15 listopada 2024

Automotive pod Lipskiem

Spółka Mobis Parts Europe, europejski oddział koreańskiego dostawcy Hyundai Mobis, podpisała umowę najmu około 23,7 tys. mkw. w projekcie firm Garbe i Bremer w Bitterfeld-Wolfen. Park magazynowy jest położony około 30 km od Lipska. 

schedule 15 listopada 2024

Polski e-commerce wyprzedza prognozy

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu Cushman & Wakefield „Quo vadis e-commerce”, jedną z najbardziej obiecujących lokalizacji do prowadzenia operacji e-commerce jest region CEE.

schedule 14 listopada 2024

Loop Mysłowice jest gotowy i zajęty

Inwestycja magazynowa Loop Mysłowice by LemonTree została oddana do użytku. Nieruchomość jest w pełni wynajęta.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia