EN

Europa Niskie czynsze, tanie grunty

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Wśród pierwszej piątki europejskich lokalizacji o najniższych czynszach w obiektach typu big box, trzy znajdują się w Polsce. Ponadto trzy z pięciu najtańszych rynków pod kątem cen gruntów to rodzime rynki - zgodnie z informacjami z przewodnika przygotowanego przez Axi Immo z Gerald Eve.

Firma Axi Immo ze swoimi partnerami zrzeszonymi w organizacji Gerald Eve przygotowały drugą edycję przewodnika po głównych rynkach magazynowo-produkcyjnych w Europie. Publikacja prezentuje średnie stawki czynszów w 80 lokalizacjach przemysłowo-logistycznych w 20 krajach europejskich oraz stopy kapitalizacji na tych rynkach. Ponadto raport zawiera ceny gruntów pod inwestycje magazynowe w 53 głównych ośrodkach przemysłowych. Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych cenowo rynków w Europie.

Europejski sektor magazynowo-produkcyjny pozostaje na fali zainteresowania inwestorów jako najlepiej prosperująca część rynku nieruchomości komercyjnych. Utrzymujący się rekordowy popyt ze strony najemców oraz korzystne długoterminowe trendy takie jak e-commerce czy nearshoring sprawiają, że sektor jest uważany za bezpieczną przystań dla międzynarodowego kapitału.

Zaostrzony apetyt inwestorów na obiekty przemysłowe spowodował dalsze wzrosty cen transakcyjnych, a w konsekwencji kompresję stóp kapitalizacji na większości rynków. Im niższa stopa kapitalizacji, tym więcej za nieruchomość jest w stanie uzyskać sprzedający w relacji do generowanych przez obiekt czynszów. Stopy kapitalizacji w logistyce pozostają najniższe w Wielkiej Brytanii. W Londynie wynoszą one 3,25 proc. netto dla najatrakcyjniejszych obiektów big box, a więc o 0,25 – 0,5 p.p. mniej niż pod koniec 2020 roku. Niskie są również yieldy w głównych miastach niemieckich, gdzie wynoszą one między 3,6 a 3,8 proc. Jest to między 0,3 a 0,7 p.p. mniej niż w grudniu 2020 roku, w zależności od lokalizacji. Najdroższa w skali Polski Warszawa notuje natomiast stopę kapitalizacji netto na poziomie 5,3 proc. – o 0,2 punktów procentowych mniej niż pod koniec 2020 roku.

Obniżenie stóp kapitalizacji w Europie związane jest z korektami i pokoleniową zmianą w dostępności i jakości produktów inwestycyjnych na rynku magazynowym. W czasie pandemii nieruchomości przemysłowo-logistyczne okazały się najtrwalszym i najbezpieczniejszym rodzajem aktywów, co spowodowało duży popyt na tego rodzaju obiekty. Obecnie na wielu wschodzących i dojrzałych rynkach obserwujemy sytuację, w których zmiany właścicielskie odbywają się jeszcze na etapie budowy z jednym lub kilkoma najemcami na umowach pre-let. Dobrym przykładem jest Polska, która dysponuje relatywnie nową bazą nieruchomości magazynowych i największy boom na aktywność międzynarodowych inwestorów przypadł właśnie na czas pandemii. Przypomnę, że 2020 rok zakończyliśmy z rekordowym wynikiem 2,6 mld euro, co pokazuje, że Polska od wielu lat znajduje się w grupie dobrze rozpoznanych europejskich rynków, w których warto ulokować swój kapitał - komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca, Axi Immo.

Średnie czynsze bazowe dla nowoczesnych obiektów big box na najważniejszych polskich rynkach są dość wyrównane i kształtują się na poziomie 3,2 – 3,6 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu, 2,9 – 3,6 euro w Polsce Centralnej, 3,2 – 3,6 euro na Górnym Śląsku, 3,3 – 3,7 euro na Dolnym Śląsku oraz 3,3 – 3,9 euro w okolicach Warszawy. Są to jedne z najniższych stawek w całej Europie. W zestawieniu przygotowanym we współpracy z Gerald Eve wśród pięciu najtańszych ośrodków magazynowych typu big box w Europie trzy znajdują się w Polsce.

Dla porównania, czynsze u naszego zachodniego sąsiada Niemiec wynoszą 5,5-6 euro w najtańszym z analizowanych rynków – Nadrenii (z miastami Kolonia i Dusseldorf). Na najdroższym z niemieckich rynków – Monachium – czynsze dla A-klasowych obiektów big box sięgają natomiast 6,8-7,2 euro. Jeszcze większa przepaść cenowa dzieli Polskę od Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich. W najdroższym mieście w zestawieniu - Londynie - osiągalne czynsze dla wielkopowierzchniowych magazynów sięgają 15,8 euro. Kolejne miejsca zajmuje angielski region południowo-wschodni, Oslo, Helsinki i Sztokholm.

Polska jest atrakcyjna również jeśli chodzi o mniejsze, miejskie obiekty magazynowe. Wszystkie główne polskie rynki poza Warszawą znajdują się wśród 10 najbardziej przystępnych cenowo miejskich rynków magazynowych w Europie. Rynek stołeczny charakteryzuje się znacznie wyższymi stawkami niż inne polskie miasta ze względu na zamożność populacji i powszechność zakupów online oraz dużą konkurencję o grunty położone blisko lub wewnątrz granic miasta. Stawki last mile w Warszawie wynoszą między 4,5 a 5,25 euro za mkw. Jest to wciąż atrakcyjny poziom czynszów w porównaniu do najdroższego w zestawieniu Londynu, gdzie są one nawet pięciokrotnie wyższe (między 16 a 26 euro). Czynsze last mile w głównych niemieckich miastach to 8,2 – 8,5 euro w Monachium, 7,5 – 8 euro w Berlinie, 7,2 – 7,5 euro we Frankfurcie i 6,7 – 7 euro w Kolonii/Dusseldorfie. Najemcy zainteresowani nowoczesnymi magazynami miejskimi w regionie Paryża muszą natomiast liczyć się z czynszami na poziomie 7,1 – 8,3 euro.

Poza dynamicznie rosnącym rodzimym rynkiem e-commerce oraz szybko odradzającą się po pandemii konsumpcją gospodarstw domowych, polski rynek magazynowy napędza też popyt z zagranicy. Strategiczne położenie Polski oraz atrakcyjne czynsze, jak również względna łatwość w pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje magazynowe zachęcają wiele międzynarodowych firm do przenoszenia łańcuchów dostaw na nasz rynek. Już teraz sieć wielkoformatowych hubów dystrybucyjnych obsługujących inne części Europy, szczególnie Niemcy, ma w Polsce Amazon i Zalando. Obecnie w budowie jest międzynarodowe centrum logistyczne Amazona w Świebodzinie o powierzchni ponad 200 tys. mkw. W drugim kwartale 2021 roku ruszyła również budowa hubu dystrybucyjnego o powierzchni ponad 80 tys. mkw. pod Gorzycami, który ma obsługiwać zamówienia online składane w Czechach.

Od wielu lat Polska jest pewnego rodzaju przedsionkiem dla międzynarodowych firm, które rozważają swoją ekspansję na terenie Europy. Skalę tego zjawiska możemy szybko prześledzić po rosnących z roku na rok wolumenach transakcji. Zjawiska takie jak cross-border czy nearshoring dodatkowo potęgują rolę Polski jako ważnej w Europie destynacji. Międzynarodowe firmy są przyciągane korzystnymi warunkami do rozwoju biznesu, takimi jak ulgi podatkowe, doświadczona i wykwalifikowana kadra pracowników, ciągle rozbudowywana i ulepszana infrastruktura drogowa, a przede wszystkim lokalizacja na mapie oraz członkostwo w UE. Polska dysponuje także jedną z najmłodszych tkanek magazynowych na tle innych krajów na kontynencie, która w wyniku rosnącej aktywności deweloperów ciągle się powiększa. Niemniej w średnio- i długoterminowej perspektywie spodziewamy się dużej korekcji wyjściowych stawek czynszu, które w czasie pandemii przez pewien czas zostały zamrożone - podsumowuje Renata Osiecka.

Czynnikiem wyróżniającym Polskę na tle Europy jest również większa dostępność terenów odpowiednich pod inwestycje magazynowo-produkcyjne oraz ich stosunkowo niska cena. W połączeniu z atrakcyjnymi kosztami pracy, pomaga to przyciągać do naszego kraju inwestycje firm logistycznych i produkcyjnych poszukujących centrów dystrybucyjnych i wytwórczych obsługujących inne części Europy. Stąd wspomniane liczne ośrodki na zachodzie i południu kraju. Na przykład, decyzja o budowie hubu dystrybucyjnego obsługującego rynek czeski pod Gorzycami przez jednego z gigantów e-commerce jest w dużej części rezultatem niezmiernie ograniczonej oferty gruntów inwestycyjnych w Czechach i żmudnych procesów administracyjnych w tym kraju.

Przewodnik przygotowany we współpracy z Gerald Eve zawiera informacje o cenach transakcyjnych dla działek w kluczowych lokalizacjach logistycznych na 53 rynkach. Poznań jest najtańszym rynkiem w zestawieniu. Następne miejsca zajmuje Górny Śląsk, portugalski region Palmela/Setúbal, czeskie Usti nad Labem i Polska Centralna.

Duże zróżnicowanie cenowe pomiędzy Polską a krajami europejskimi wynika przede wszystkim z dużej dostępności jakościowych działek, ukształtowania terenu, który w 75 proc. pokrywają tereny nizinne, a także krótszych procedur administracyjnych. Co prawa w czasie pandemii stawki za grunty pod zabudowę magazynową i mieszkaniową rosły, jednak nie był to istotny czynnik z perspektywy czasu, który znacząco wpływałby na kondycję i skalę będących w budowie nowych inwestycji dla obu sektorów rynku nieruchomości - dodaje Renata Osiecka.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Szczecin to brama do Europy

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

Wydarzenia

Polska Wybierają Lidera Dostępności

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Ogłoszono 30 półfinalistów architektoniczno-urbanistycznego konkursu Lider Dostępności, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Eurobuild po raz kolejny należy do grona patronów wydarzenia.

Rynek mieszkaniowy

Polska NDI kończy nad Bałtykiem

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Budowa dwóch gdańskich inwestycji NDI Development dobiegła końca. Klucze do Jagiellońskiej 13 i Rezydencji Merwede już wkrótce trafią w ręce pierwszych właścicieli.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi Capital buduje w Katowicach

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Resi Capital rozpoczyna realizację drugiej inwestycji mieszkaniowej w Katowicach. Deweloper zapowiedział start przedsprzedaży ponad 200 mieszkań w ramach projektu Katowicka Residence.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W poszukiwaniu złotego środka

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Eksperci JLL przedstawiają raport „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… Czyli jak Polacy wracają do biur?” Wynika z niego, że ostatnie cztery lata spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca pracy.

ESG

Polska Park kieszonkowy przy dużym centrum

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podpoznańskim Luboniu w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Factory powstaje park kieszonkowy. Na 2 tys. mkw. inwestor zaplanował strefę zieleni z małą architekturę. Otwarcie parku nastąpi w połowie lata tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Cordia wraca do Krakowa

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Cordia uruchomiła sprzedaż mieszkań w inwestycji Craft na krakowskim Zabłociu. W budynku znajdą się w sumie 94 lokale, w większości jedno- i dwupokojowe.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

World Na horyzoncie Bliski Wschód

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Handel kwitnie w biurowcach

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu „Retail @ Office”, przygotowanego przez ekspertów firmy Cushman & Wakefield, 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy. Niska podaż nowej, typowo handlowej powierzchni w stolicy skłania usługodawców do szukania alternatywnych lokalizacji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Stopniowy powrót do równowagi

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Łodzi odbyła się konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana przez portal RynekPierwotny.pl oraz Urząd Miasta Łodzi. Uczestniczyli w niej eksperci, deweloperzy i prezydenci miast, którzy rozmawiali na temat kondycji polskiego rynku nieruchomości. Zdaniem prelegentów, rynek mieszkaniowy po okresie obowiązywania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., wraca do równowagi popytowo-podażowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Redkom rusza z budową w Bielsku-Białej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom Development rozpoczął budowę parku handlowego w Bielsku-Białej. Nowy obiekt powstanie w miejscu hipermarketu Tesco, przy ul. Warszawskiej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przyjazny Projekt Góraszka

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wielofunkcyjna inwestycja Projekt Góraszka, realizowana przez zespół Nhood Services Poland, otrzymała certyfikat BREEAM Communities. Dokument potwierdza, że planowana inwestycja pozytywnie wpłynie na środowisko i lokalną społeczność, realizując założenia zrównoważonego rozwoju. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowy Cluster na Siennej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Podwójny BREEAM dla Acciony

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe The Shire w połowie wynajęte

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

Grunty inwestycyjne

Polska Rośnie bank ziemi CTP

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

CTP powiększyło polski bank ziemi o blisko pół miliona mkw. Firma zakupiła tereny inwestycyjne w czterech strategicznych lokalizacjach, dające możliwość wybudowania w krótkim terminie około 200 tys. mkw. powierzchni najmu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska REIT-y na warszawskiej giełdzie

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

ESG

Polska Czerwona wieża, zielony certyfikat

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Łódzki budynek Red Tower otrzymał certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Biurowiec należący do Warimpexu oferuje 11,5 tys. mkw. powierzchni.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 23 kwietnia 2024

Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

schedule 23 kwietnia 2024

Na horyzoncie Bliski Wschód

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

schedule 22 kwietnia 2024

Panattoni jedzie na Śląsk

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

schedule 18 kwietnia 2024

Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

schedule 17 kwietnia 2024

Ożył magazynowy gigant na Targówku

Firmy Partners Group i Peakside Capital Advisors zakończyły budowę pierwszej hali magazynowej w parku City Point Targówek. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw., w całości wynajęty przez DPD Polska, wchodzi w skład parku, który dostarczy łącznie blisko 100 tys. mkw. powierzchni logistycznej i stanie się największym kompleksem logistyki miejskiej w granicach Warszawy.

schedule 17 kwietnia 2024

Między Łodzią a Grodziskiem

Harden Construction ukończył realizację dwóch obiektów o łącznej powierzchni ponad 40 tys. mkw. – City Logistics Łódź VI w Łodzi i Panattoni Park Grodzisk V w Grodzisku Mazowieckim.

schedule 16 kwietnia 2024

Hillwood debiutuje koło Poznania

Hillwood Polska rozpoczął realizację swojej pierwszej inwestycji na rynku poznańskim. W ramach projektu Hillwood Poznań – Czempiń firma buduje kompleks magazynowy o powierzchni blisko 130 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

BTS dla Tajwańczyków

CTP podpisało umowę z Quanta Computer, tajwańską firmą produkującą komputery i sprzęt elektroniczny, na budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 22,5 tys. mkw. w CTParku Jülich w północno-zachodnich Niemczech.

schedule 16 kwietnia 2024

Fresenius zostaje w Poznaniu

Działająca w branży medycznej spółka Fresenius Medical Care renegocjowała umowę najmu 3,9 tys. mkw. magazynu i 120 mkw. biura w Prologis Parku Poznań.

schedule 16 kwietnia 2024

Park w Sulechowie gotowy

Panattoni ukończył ostatni etap Panattoni Park Sulechów III. Obiekt zrealizowany został dla firmy BestSecret, europejskiego klubu zakupowego online z ofertą modową w niższych cenach. Powierzchnia całego budynku sięga blisko 136 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

Zadbano w Rzeszowie

Firma transportowa Zadbano została nowym najemcą w LCube Rzeszów Airport. Spółka zajęła 1,3 tys. mkw. powierzchni magazynowej w ukończonym w ubiegłym roku budynku nr 2.

schedule 15 kwietnia 2024

Operacje logistyczne w Kutnie

Firma Unig Logistic przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Kutno Logistics Centre. Najemca będzie nadal korzystał z około 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 15 kwietnia 2024

Ikea zostaje z Segro

Segro przedłużyło umowę najmu ze skandynawską siecią Ikea w swoim parku w czeskich Hostivicach. Budynek służy jako Punkt Odbioru Zamówień dla klientów, którzy zakupili towary w pobliskim sklepie Ikea w Zličínie. 

schedule 12 kwietnia 2024

Allegro koło lotniska

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

schedule 11 kwietnia 2024

Zrównoważony projekt pod Warszawą

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

schedule 10 kwietnia 2024

Midocean lubi Rudę

Panattoni ruszyło z budową Panattoni Park Ruda Śląska IV. Jednym z najemców obiektu jest firma Midocean, która wynajęła 20 tys. mkw. na potrzeby procesów magazynowych, z opcją rozszerzenia o kolejne 10 tys. mkw.

schedule 10 kwietnia 2024

Chcą zostać u MLP pod Bukaresztem

Marelvi, dystrybutor sprzętu elektronicznego i domowego w Rumunii przedłużył umowę najmu ponad 8,1 tys. m kw. powierzchni w parku logistycznym MLP Bucharest West. 

schedule 09 kwietnia 2024

Suus rozwija się na Podlasiu

Rohlig Suus Logistics uruchomił skład celny oraz magazyn czasowego składowania w oddziale w Choroszczy koło Białegostoku. Nowe rozwiązania, o sumarycznej powierzchni około 3 tys. mkw., są częścią otwartego w styczniu 2023 roku centrum logistycznego. 

schedule 09 kwietnia 2024

Marelli nie chce przeprowadzki

Firma Marelli Aftermarket zostanie na kolejnych pięć lat w centrum dystrybucji w Sosnowcu, zarządzanym przez firmę Ceva Logistics. Działający w branży automotive producent i dystrybutor części zamiennych zajmuje w obiekcie ponad 17,5 tys. mkw.

schedule 08 kwietnia 2024

DL Invest buduje i wynajmuje

DL Invest w I kwartale tego roku uzyskał pozwolenie na użytkowanie III i IV etapu DL Invest Psary o łącznej powierzchni magazynowej ponad 122 tys. mkw. Deweloper rozpoczął też budowę kolejnej hali w DL Invest Teresin.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie