EN

Polska Rosną czynsze w magazynach i biurach

Rynek inwestycyjny i finansowy
Czynsze za wynajem powierzchni logistycznych nadal dynamicznie rosną, czemu towarzyszy ożywienie na rynkach związane ze stopniowo malejącym wpływem pandemii Covid-19, wynika z najnowszego raportu pt. „DNA of Real Estate” za III kwartał 2021 roku, opublikowanego przez firmę Cushman & Wakefield.

Czynsze za najlepsze powierzchnie logistyczne w Europie wzrosły w ciągu minionych 12 miesięcy średnio o 5,2 proc., co jest najwyższym wskaźnikiem wzrostu rok do roku od ponad 20 lat. Wzrost ten świadczy o utrzymującym się zainteresowaniu najemców najlepszymi w swojej klasie obiektami w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w sytuacji, gdy popyt niejednokrotnie przewyższa malejącą podaż. Wśród największych rynków europejskich monitorowanych przez Cushman & Wakefield, największe wzrosty w ujęciu rocznym odnotowano w Wielkiej Brytanii (+7,3 proc.) oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (+4,4 proc.). Natomiast miasta, w których stawki czynszowe wzrosły najbardziej, to Praga (+25,6 proc.), Londyn (+14,5 proc.) i Bristol (+13,3 proc.).

Stopy kapitalizacji na rynku nieruchomości logistycznych spadły w ciągu kwartału o 16 punktów bazowych i wynoszą obecnie 4,56 proc. Są one o 68 punktów bazowych niższe w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, co świadczy o ich najgłębszym spadku na przestrzeni ostatnich lat od roku 2006, w którym uległy rekordowej kompresji o 112 punktów bazowych. Obecnie różnica pomiędzy stopami kapitalizacji dla obiektów logistycznych i innego typu nieruchomości jest najmniejsza w historii – są one wyższe w porównaniu z sektorem handlowym i biurowym odpowiednio o zaledwie 21 i 39 punktów bazowych. Do III kwartału 2020 roku różnice te zawsze przekraczały 100 punktów bazowych.

Zmniejszanie się różnic pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości logistycznych i aktywów innych klas, zwłaszcza handlowych, podkreśla wyraźny rozdźwięk pomiędzy rozwojem sytuacji w tych sektorach, który zwiększył się jeszcze bardziej z powodu pandemii. Niemniej nieruchomości logistyczne nadal stanowią atrakcyjną ofertę dla inwestorów, biorąc pod uwagę perspektywę wzrostu czynszów na większości rynków logistycznych, niskie stopy procentowe i prognozowaną dalszą kompresję stóp kapitalizacji w 2022 roku - komentuje Nigel Almond, dyrektor działu analiz danych w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.

Wraz z powrotem do biur coraz większej liczby pracowników po 18 miesiącach obostrzeń, w sektorze biurowym widać pierwsze oznaki ożywienia. Czynsze bazowe zaczynają wzrastać w nowoczesnych budynkach biurowych, które oferują lepszą wentylację i możliwość elastycznej adaptacji wykorzystywanej powierzchni, co ułatwia zatrzymywanie i pozyskiwanie pracowników. Stawki czynszowe w najlepszych biurowcach wzrosły w ciągu kwartału średnio o 0,5 proc., po wzroście o 0,3 proc. w II kwartale i o 0,1 proc. w I. Dzięki temu czynsze powróciły na ścieżkę wzrostową w ujęciu rocznym i po raz pierwszy od uwidocznienia się skutków pandemii w II kwartale 2020 roku wzrosły o 0,3 proc. rok do roku. Pozytywną informacją jest fakt, że w minionym kwartale nie odnotowano spadku czynszów najmu na żadnym z monitorowanych rynków.

Wzrost napędzają rosnące stawki czynszowe w krajach nordyckich (+2,5 proc. rok do roku) i Niemczech (+2,3 proc. rok do roku). Na niektórych rynkach czynsze nadal spadają w ujęciu rocznym, ale biorąc pod uwagę wzrosty na większej liczbie rynków, Cushman & Wakefield przewiduje zmianę trendów, na co wskazują kwartalne wzrosty w III kwartale w londyńskim City (+5,4 proc.) i dzielnicy West End (+2,4 proc.).

Stopy kapitalizacji w sektorze biurowym ulegają dalszej, nieznacznej kompresji – dla najlepszych nieruchomości w Europie obniżyły się w ciągu kwartału średnio o 3 punkty bazowe do rekordowo niskiego poziomu 4,16 proc. W całym regionie, poza Wielką Brytanią, wynoszą średnio 3,94 proc., po spadku poniżej progu 4 proc. po raz pierwszy w historii w II kwartale 2021 roku. Biorąc pod uwagę prognozy wzrostu na coraz większej liczbie rynków wraz z ożywieniem popytu na najlepsze w swojej klasie powierzchnie biurowe, stopy kapitalizacji nadal będą się zmniejszały w kolejnych 12 miesiącach.

Natomiast czynsze za wynajem najlepszych powierzchni handlowych kontynuują trend spadkowy – obniżyły się o 1,1 proc. w ciągu kwartału i o 6,1 proc. rok do roku. W III kwartale spadki odnotowano na 12 spośród 42 monitorowanych rynków, przy czym w Barcelonie, Bristolu, Leeds, Madrycie i Hadze wyniosły one 5 proc. lub więcej w ujęciu kwartalnym. Pomimo nadal niepewnych prognoz, widoczne są pewne oznaki optymizmu. W porównaniu z poprzednimi kwartałami zmniejszyła się liczba rynków, na których przewidywane są spadki stawek czynszowych w kolejnych 12 miesiącach, a na niektórych prognozowane są nawet nieznaczne wzrosty.

Jednocześnie stopy kapitalizacji dla najbardziej atrakcyjnych nieruchomości handlowych w Europie ustabilizowały się w minionym kwartale na średnim poziomie 4,35 proc. Nieznaczną kompresję stóp kapitalizacji w Niemczech i regionie Europy Środkowo-Wschodniej zniwelował ich niewielki wzrost w innych krajach Europy, przede wszystkim w Belgii, Irlandii i Holandii.

Na niektórych rynkach, wraz z poprawą nastrojów wśród inwestorów w stosunku do bardziej pesymistycznych prognoz związanych z pandemią, zaczynamy obserwować stopniowe odwracanie się trendu wzrostowego stóp kapitalizacji. Jednak z uwagi na nieznaczne wzrosty stóp kapitalizacji w niektórych krajach, przyszłość sektora handlowego nadal jest niepewna, a hasłem przewodnim pozostaje ostrożność - dodaje Nigel Almond.

Ostatnie nowości

Infrastruktura

Polska Olsztyn pod nowymi żaglami

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych na dworcu Olsztyn Główny. Planowany termin otwarcia nowego obiektu dla podróżnych to druga połowa 2023 roku.

Zielone budownictwo

Polska Kolejny certyfikat dla Olivii

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Kompleks Olivia Centre otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Wysoka ocena związana jest przede wszystkim z energooszczędnymi rozwiązaniami, dostępnością alternatywnych form transportu oraz wydajnymi technologiami gospodarowania wodą.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska IT w Officynie

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Firma technologiczna Avenga wynajęła blisko 250 mkw. powierzchni w gdańskim biurowcu Officyna. Umowa z deweloperem, firmą Torus, podpisana została na pięć lat.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Manufaktura bardziej wysportowana

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Amerykańska marka streetwearowa Foot Locker otworzyła swój pierwszy łódzki sklep. Lokal w Manufakturze liczy sobie 444 mkw. powierzchni.

Budownictwo

Europa Środkowo-Wschodnia Polski rynek budowlany na drugim miejscu

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Skumulowana wartość rynku budowlanego dla krajów Europy Środkowej i Centralnej w 2021 roku to według analityków PMR niemal 217 mld euro. Krajem z największym rynkiem budowlanym w badanym obszarze jest Rosja. Na drugim miejscu znalazła Polska.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biura serwisowane na wysokościach

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

OmniOffice przekaże wkrótce do dyspozycji najemców 1,4 tys. mkw. powierzchni biurowych na 24. piętrze The Warsaw Hub, kompleksu przy Rondzie Daszyńskiego. Wykonywane są ostatnie prace budowlane i wykończeniowe.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Odświeżą Marynarską

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Budynek biurowy Marynarska Point 1 zlokalizowany na warszawskim Mokotowie przejdzie niedługo gruntowną modernizację. W ramach planowanych prac remontowych, które rozpoczną się w I kwartale 2022 roku, nowy wygląd zyskają m.in. hole windowe na wszystkich piętrach.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Wojewódzkie Centrum Onkologii coraz bliżej

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się rozbudowa szpitala im. Kopernika w Łodzi, będąca ostatnim etapem przekształcenia go z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Wojewódzkie Centrum Onkologii.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Świat ISS neutralne do 2040 roku

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

ISS zobowiązuje się do osiągnięcia pełnej zerowej emisji gazów netto do 2040 roku. W nadchodzących latach zainicjowane zostaną globalne działania w zakresie żywności, redukcji zużycia wody i odpadów oraz zarządzania energią.

Budownictwo

Polska Mur rośnie w puszczy

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Straż Graniczna przekazała wykonawcy plac budowy 186-kilometrowej zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budimex będzie prowadził prace na 100-kilometrowym odcinku, którego około 40 proc. stanowi pas przygraniczny. Wykonawcą drugiej części zapory jest Unibep.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Stage Capital kupuje od Pradery

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Stage Capital nabył od Pradera Central European Fund trzy polskie centra handlowe dla swojego funduszu, Stage Capital Laurel II. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

Budownictwo

Polska Inwestor zastępczy dla fabryki Polfy

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Bilfinger Tebodin będzie zarządzał budową nowego zakładu Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa. W nowym obiekcie na warszawskim Tarchominie znajdzie się część produkcyjna oraz laboratorium badawczo-rozwojowe. Koszt inwestycji to około 500 mln zł.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Seafood Bar zacumował w Łodzi

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Łódzka Manufaktura zyskała nowego najemcę – Seafood Bar&Market. Restauracja specjalizuje się w owocach morza podawanych w wydaniu streetfoodowym.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Exis z polskim akcentem

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Brookfield Partners dołączyli do Exis Global – międzynarodowej organizacji zrzeszającej firmy doradcze reprezentujące wyłącznie najemców. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kto zajął miejsce Tesco?

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Na mapie Polski pojawiło się siedem nowych sklepów Netto, których otwarcie jest wynikiem konwersji istniejących dotychczas marketów Tesco. W Przemyślu, Raszynie, Żaganiu i Żychlinie są to pierwsze obiekty sieci. Placówki pojawiły się także w Dąbrowie Górniczej, Nowym Mieście Lubawskim i Grudziądzu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Atrium modernizuje Promenadę

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Atrium zaczyna kolejny etap przebudowy swojego flagowego centrum handlowego - Atrium Promenada w Warszawie. Inwestycja ma na celu renowację drugiej części obiektu. Pierwsza część została ukończona jesienią 2018 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trudne łapanie równowagi

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Rok 2021 na rynku mieszkaniowym stał pod znakiem pogłębiającej się nierównowagi podaży i popytu. Kupujący traktowali mieszkania głównie jako bezpieczną lokatę kapitału, zaś spowolnienie, które czeka polską mieszkaniówkę w 2022 roku, przyszłoby znacznie wcześniej, gdyby nie pandemia – podaje JLL podsumowując miniony rok w tym sektorze.

Architektura i urbanistyka

Polska Koronkowa robota na Piotrkowskiej

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Miasto Łódź zawarło umowę na opracowanie dokumentacji projektowej pomysłu, którego realizacja wzbogaci ulicę Piotrkowską o tzw. ażurową kamienicę. Budynek ma stanąć w pasażu im. Schillera, na miejscu po rozebranym ogródku gastronomicznym nieistniejącego już Hort Cafe.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Gliwice potrzebują więcej biur

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Gliwice dynamicznie się rozwijają, co powoduje rosnące zainteresowanie inwestorów oraz firm z branży IT i nowych technologii. Według ekspertów Colliersa jednym ze skutków będzie niemal dwukrotne zwiększenie zasobów powierzchni biurowej miasta w najbliższych latach.

Wydarzenia

Polska Prologis na medal

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Polski oddział Prologis uzyskał certyfikat Great Place to Work. Nagroda została przyznana głosami pracowników.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 28 stycznia 2022

Stage Capital kupuje od Pradery

Stage Capital nabył od Pradera Central European Fund trzy polskie centra handlowe dla swojego funduszu, Stage Capital Laurel II. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

schedule 27 stycznia 2022

Exis z polskim akcentem

Brookfield Partners dołączyli do Exis Global – międzynarodowej organizacji zrzeszającej firmy doradcze reprezentujące wyłącznie najemców. 

schedule 27 stycznia 2022

Gliwice potrzebują więcej biur

Gliwice dynamicznie się rozwijają, co powoduje rosnące zainteresowanie inwestorów oraz firm z branży IT i nowych technologii. Według ekspertów Colliersa jednym ze skutków będzie niemal dwukrotne zwiększenie zasobów powierzchni biurowej miasta w najbliższych latach.

schedule 27 stycznia 2022

KGAL inwestuje w Ratyzbonie

KGAL Investment Management kupił dla swojego funduszu KGAL Wohnen Core 3 osiedle KönigsTOR w dzielnicy Königswiesen w Ratyzbonie. W kompleksie znajdą się 392 mieszkania oraz sześć lokali usługowych. Nieruchomość ma zostać ukończona do połowy 2023 roku.

schedule 27 stycznia 2022

CA Immo sprzedaje w Budapeszcie

CA Immo sfinalizowało sprzedaż węgierskiego biurowca R70. Sprzedaż budynku o powierzchni najmu brutto 19,2 tys. mkw. została przeprowadzona w ramach strategicznej rotacji kapitału.

schedule 27 stycznia 2022

M7 Real Estate sprzedaje na Mokotowie

M7 Real Estate sprzedaje biurowiec Mokotów Plaza spółce FLE. Budynek znajduje się przy ul. Postępu 6, w biurowym hubie na warszawskim Mokotowie. Jego całkowita powierzchnia to 15,5 tys. mkw.

schedule 24 stycznia 2022

Czterech chętnych do każdego miliona

Echo Investment uplasowało wśród inwestorów indywidualnych obligacje serii K o łącznej wartości 50 mln zł z ponad czterokrotną nadsubskrypcją. Echo emituje obligacje dla inwestorów indywidualnych od 2014 roku, do tej pory uplasowało wśród nich papiery o łącznej wartości ponad 630 mln zł, z czego 334 mln zł nadal jest przedmiotem obrotu na giełdzie, a pozostałe zostały wykupione w terminach zapadalności.

schedule 24 stycznia 2022

Inwestuj i modernizuj zgodnie z ESG

W 2022 roku na rynku nieruchomości w Europie będzie przybywać okazji inwestycyjnych w sektorze value-add związanych z procesem dekarbonizacji istniejących budynków i dostosowywaniem ich do wymogów ESG - tak wskazuję eksperci firmy Savills. 

schedule 20 stycznia 2022

CTP pozyskuje kolejne miliony

CTP wyemitowało kolejną transzę czteroletnich zielonych obligacji w wysokości 700 mln euro, w ramach programu obligacji średnioterminowych o łącznej wartości 8 mld euro. Całkowity popyt na emisję osiągnął około 1,3 mld euro.

schedule 20 stycznia 2022

Echo ma 40 mln euro

West 4 Business Hub I, biurowiec klasy A o powierzchni ponad 15,5 tys. mkw. został kupiony przez firmę inwestycyjno-deweloperską Solida Capital. Projekt Echo Investment, który w ubiegłym roku uzyskał pozwolenie na użytkowanie, został sprzedany za prawie 40 mln euro.

schedule 19 stycznia 2022

Rok sukcesów w Rumunii

Jak wynika z danych zebranych przez firmę Cushman & Wakefield Echinox, w 2021 roku wzrosła wartość inwestycji w nieruchomości w Rumunii, Polsce i na Słowacji. Na rynku czeskim i węgierskim odnotowano natomiast spadek w porównaniu z 2020 rokiem.

schedule 18 stycznia 2022

DL Invest podsumowuje i planuje

DL Invest Group, polski deweloper i inwestor, wynajął w 2021 roku blisko 80 tys. mkw. nowej powierzchni komercyjnej, powiększając wartość swoich aktywów do ponad 1,5 mld zł.

schedule 17 stycznia 2022

Zrównożone obligacje CPI

CPI Property Group wyemitował obligacje związane ze zrównoważonym rozwojem. Wartość emisji wyniosła 700 mln euro. Roczne oprocentowanie obligacji to 1,75 proc., a termin zapadalności przypada na 14 stycznia 2030 roku.

schedule 17 stycznia 2022

Develia z nowym właścicielem?

Fundusz Metric Capital Partners oraz dwie polskie firmy ogłosiły wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 295,4 mln akcji Develii – to 66 proc. akcji spółki, dające prawo do 66 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu.

schedule 17 stycznia 2022

Koreańczycy kupują centrum Amazona

Koreański fundusz, reprezentowany przez polski oddział BNP Paribas Real Estate, nabył centrum dystrybucyjne o powierzchni 190 tys. mkw. zrealizowane przez Panattoni w Świebodzinie w zachodniej Polsce.

schedule 14 stycznia 2022

Drugie tyskie dla Czechów

Panattoni sprzedało obiekt BTS o powierzchni 60 tys. mkw. zrealizowany na granicy Tychów i Bierunia dla sieci Action. Nabywcą jest ČS Nemovitostní Fond zarządzany przez Reico IS ČS, cena zakupu wyniosła 54,6 mln euro.

schedule 14 stycznia 2022

Griffin Real Estate zmienia się w Griffin Capital Partners

Griffin Capital Partners to nowa nazwa Griffin Real Estate, inwestora oraz firmy zarządzającej aktywami. Firma rozpoczyna prowadzenie działalności pod nową nazwą i zmienia identyfikację wizualną.

schedule 13 stycznia 2022

KGAL kupuje w Lipsku

Spółka KGAL Investment Management nabyła dla swojego funduszu KGAL Wohnen Core 3 nieruchomości mieszkaniowe w Lipsku. Portfel obejmuje cztery lokalizacje o łącznej powierzchni najmu około 22,9 tys. mkw.

schedule 13 stycznia 2022

Warimpex bierze w Petersburgu

Spółka Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG nabyła 56 proc. udziałów w dwóch biurowcach Jupiter Towers na terenie Airportcity St. Petersburg. Tym samym Warimpex znalazł się w posiadaniu 100 proc. udziałów we wszystkich budynkach na terenie kompleksu.

schedule 12 stycznia 2022

Palmira kupuje na Górnym Śląsku

Crescendo Real Estate Advisors sfinalizowała sprzedaż zlokalizowanego w Gliwicach obiektu typu BTS, wybudowanego na potrzeby centrum dystrybucyjnego firmy DPD Polska. Nabywcą jest Palmira Capital Partners, która kupiła obiekt dla European Core Logistics Fund (ECLF).

Kategorie