Polska Raport z pandemicznego miasta
Biura i projekty wielofunkcyjneDzięki szczepieniom i zmniejszeniu liczby zachorowań na COVID-19, w II i III kwartale 2021 roku mogliśmy zaobserwować stopniowy powrót do pracy stacjonarnej i wzrost aktywności najemców w stolicy. Zasoby biurowe w stolicy wynoszą obecnie niemal 6,2 mln mkw. Największymi strefami pod względem istniejącej powierzchni są: Centrum (ponad 1,7 mln mkw.), Mokotów (1,45 mln mkw.) oraz COB (960 tys. mkw.).
Od początku 2020 roku warszawscy deweloperzy oddali do użytku blisko 604,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w 28 budynkach. Największa część tych zasobów mieści się w strefie Centrum (blisko 433 tys. mkw.), z czego 96 proc. to projekty zlokalizowane w podstrefie Centrum Zachodnie. Potwierdza to dynamiczny rozwój tego hubu biurowego, który dla najemców i inwestorów stał się nową wizytówką Warszawy. Sektor Centrum jest również liderem pod względem ilości powierzchni będącej w budowie (ponad 147,1 tys. mkw.).
Dynamicznie rozwija się również COB, który jest obecnie trzecią największą strefą pod względem zasobów powierzchni biurowej w Warszawie. Na koniec III kwartału 2021 roku w budowie znajdowało się tu blisko 116 tys. mkw., z najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej – Varso Tower.
Rozbudowa oferty biurowej idzie w parze z rozwojem transportu publicznego, co można zaobserwować np. w Centrum Zachodnim czy w strefie Wschodniej. To ważny czynnik przyciągający potencjalnych najemców – uważa Anna Laskowska, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.
Od początku 2020 roku wynajęto łącznie ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Najemcy najchętniej podpisywali umowy w strefie Centrum (383 tys. mkw.), zaś na drugim miejscu znalazł się Mokotów (blisko 233,2 tys. mkw.). Największą transakcją w okresie I kwartał 2020 roku – III kwartał 2021 roku był wynajem przez PZU 46,5 tys. mkw. w Generation Park Y w podstrefie Centrum Zachodnie.
Zauważamy, że różne branże koncentrują się w różnych strefach. O ile najemców z sektora finansowego oraz usług prawniczych i doradczych przyciąga prestiż COB, o tyle Jerozolimskie czy Puławska są często wybierane przez firmy z sektora produkcyjnego – mówi Izabela Kapil, dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych, Pion Reprezentacji Właściciela, Colliers.
W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby rewitalizacji zabytkowych budynków na potrzeby projektów typu mixed-use. Jednymi z wiodących przykładów są Elektrownia Powiśle w Centrum Wschodnim, pełniąca funkcje mieszkaniowe, biurowe i usługowe oraz Hala Koszyki w Centrum Południowym o przeznaczeniu biurowym, handlowym i usługowym. Rewitalizacje przyciągają najemców również do strefy Wschód, gdzie odnowiono i zaktywizowano tereny poprzemysłowe, takie jak Koneser, Soho Factory czy Bohema. Druga strona Wisły staje się alternatywną lokalizacją biznesową z potencjałem rozwoju zabudowy biurowej.
Takie inicjatywy nie tylko otworzą dla najemców zabytkowe powierzchnie w atrakcyjnych lokalizacjach, ale także ożywią tkankę miejską – przekonuje Izabela Kapil.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...