Europa Warimpex się poprawia
Rynek inwestycyjny i finansowyW minionym roku 2021 grupa Warimpex zanotowała pozytywny rozwój swojej działalności. Zwłaszcza segment hotelarski zdołał nadrobić nieco zaległości w porównaniu ze słabymi wynikami w roku 2020, a w sektorze obiektów biurowych nieruchomości z najmem zabezpieczonym długoterminowymi umowami zapewniały na bieżąco przepływy pieniężne. Poza uzyskaniem istotnych pozwoleń na budowę dla projektów deweloperskich w Polsce, rozpoczęto również budowę biurowca Mogilska 35 Office w Krakowie. W Budapeszcie i Krakowie zawarto nowe umowy najmu, dzięki czemu oba biurowce B52 Office i Mogilska 43 Office są w tej chwili w całości wynajęte.
Mimo iż rok 2021 - choć w mniejszym stopniu niż 2020 - znowu stał pod znakiem pandemii koronawirusa i obostrzeń nakładanych przez władze, Warimpex ponownie wypracował zyski i dało się odczuć swoisty powrót do normalności. Normalność ta schodzi jednak teraz na dalszy plan w obliczu aktualnych wydarzeń w Ukrainie, niosących ze sobą ogrom ludzkiego cierpienia. Skutki ekonomiczne międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję oraz rosyjskie działania podejmowane w reakcji na te sankcje są kompleksowo niezwykle trudne do oszacowania ze względu na niestabilną sytuację, a my śledzimy je na bieżąco. Wspieramy lokalne projekty pomocowe i organizujemy transport dla uchodźców do naszego hotelu w Darmstadt, gdzie zapewniamy im średnioterminowo możliwość zakwaterowania - mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpexu .
W roku 2021 przychody z wynajmu nieruchomości biurowych nieznacznie spadły z 20,6 mln do 20,3 mln euro. Było to spowodowane spadkiem wartości rubla w ciągu roku średnio o około 9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Po spadku obrotów związanym z pandemią wyniki hoteli ponownie uległy poprawie: przychody ze sprzedaży w segmencie hoteli wzrosły z 3,6 mln do 4,8 mln euro. Łączne przychody ze sprzedaży zwiększyły się z 25,7 mln do 26,7 mln euro, zaś koszty przyporządkowane bezpośrednio do przychodów ze sprzedaży udało się - także dzięki otrzymanej pomocy publicznej w związku z pandemią - obniżyć z 11,3 mln do 10,6 mln euro. W związku z powyższym wynik ze sprzedaży brutto wyniósł 16,1 mln euro w porównaniu z 14,4 mln euro w ubiegłym roku.
Wynik z działalności finansowej (z uwzględnieniem joint ventures) poprawił się z -21,4 mln na -0,6 mln euro. Oprócz zysku bilansowego z tytułu zakupu pożyczek w wysokości 7,2 mln euro obejmuje on m.in. zyski z przeliczenia pozycji walutowych w wysokości 1 mln euro oraz wynik ze wspólnych przedsięwzięć w wysokości -1,7 mln euro.
Wskaźnik EBITDA wzrósł z 3 mln do 14,5 mln euro. Było to efektem wyższego zysku brutto, zysku bilansowego z tytułu nabycia udziałów w spółkach oraz obniżenia kosztów w związku z zaprzestaniem zasilania rezerw. Wskaźnik EBIT wzrósł wskutek lepszych wyników działalności operacyjnej oraz dodatniego wyniku z wyceny nieruchomości z -7,7 mln do 15,5 mln euro.
W sumie grupa Warimpex osiągnęła w roku obrotowym 2021 znacznie lepszy wynik finansowy netto niż w roku ubiegłym, wynoszący 12,0 mln euro (2020: -31,1 mln euro).
W 2021 roku Warimpex koncentrował się na kontynuacji bieżących projektów deweloperskich: w listopadzie rozpoczęła się budowa biurowca Mogilska 35 Office w Krakowie o powierzchni biurowej na wynajem około 12 tys. mkw. Jej zakończenie zapowiadane jest na 2023 rok. W sąsiedztwie tego obiektu firma kupowała w ostatnich latach mniejsze, częściowo zabudowane działki i planuje zrealizować na nich IV fazę projektu Mogilska. Pierwsze prace rozbiórkowe już się rozpoczęły. W Białymstoku wydane zostało pozwolenie na budowę dla projektu, w ramach którego powstaną trzy budynki z około 33,4 tys. mkw. powierzchni biurowej i 5 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. Po dniu bilansowym Warimpex otrzymał także pozwolenie na budowę nowego biurowca o powierzchni około 21,2 tys. mkw. obok Hotelu Chopin w Krakowie. Zgodnie ze strategią firmy w przypadku obu projektów budowa rozpocznie się, jak tylko zapewnione będzie odpowiednie zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców.
W niemieckim mieście Darmstadt oprócz hotelu marki „greet” Warimpex posiada także rezerwowe działki pod budowę powierzchni biurowych i komercyjnych. Prace nad nowym projektem zabudowy i projektem budowlanym do pozwolenia na budowę dla pierwszego biurowca z około 13,8 tys. powierzchni na wynajem są już mocno zaawansowane.
W 2022 roku działalność operacyjna Warimpexu, oprócz przygotowań do budowy i uzyskania pozwoleń na budowę, będzie się koncentrować na kontynuacji bieżących projektów budowlanych. Kwestia zrównoważonego rozwoju w dalszym ciągu odgrywa w tych działaniach ważną rolę. Również w przyszłości Warimpex będzie dążyć do uzyskania w tym zakresie certyfikatów zrównoważonego rozwoju. W Polsce oba biurowce Mogilska 43 Office w Krakowie i Ogrodowa Office w Łodzi uzyskały certyfikację BREEAM In-use Excellent, potwierdzającą wysoki standard tych obiektów pod względem przyjazności dla środowiska.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...