Polska Liczy się detal
Rynek inwestycyjny i finansowyZaledwie 30 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej zostało oddane do użytku w pierwszym kwartale 2022 roku. Niski bilans wynika z zarówno z bardzo wysokiej podaży, którą zakończony został IV kwartał 2021 roku, jak i z opóźnień budowy poszczególnych obiektów. Wymieniona liczba obejmuje trzy obiekty i rozbudowę jednego centrum handlowego, które zlokalizowane są w Kołobrzegu, Warce, Sierpcu i Tychach. Całkowita nowoczesna powierzchnia handlowa w Polsce przekroczyła 15,5 mln mkw.
Na koniec I kwartału 2022 zarejestrowano 350 tys. mkw. w budowie, z terminem otwarcia zaplanowanym na lata 2022-2023. Nowa powierzchnia handlowa zlokalizowana będzie w 25 budynkach. Wśród największych obiektów będących aktualnie w budowie są: centrum handlowe Atut Ruczaj w Krakowie, które powiększone zostanie o 25 tys. mkw., Galeria Bawełnianka w Bełchatowie, II faza kompleksu handlowego Karuzela w Kołobrzegu oraz park handlowy DOR Plaza w Częstochowie.
Ponad 55 proc. budowanej obecnie powierzchni handlowej zostanie dostarczone na rynki mniejszych miast o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców. W dalszym ciągu będziemy też obserwować proces uzupełniania istniejącej podaży mniejszymi centrami codziennych zakupów oraz małymi parkami handlowymi. Szacujemy, że w najbliższych latach powstanie lub zostanie rozbudowanych 30 takich obiektów – komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz, associate director w Cushman & Wakefield.
W I kwartale 2022 roku na polskim rynku debiutowały dwie nowe marki: Philipp Plein, która swój monobrandowy butik otworzyła w Warszawie przy pl. Trzech Krzyży, oraz Snipes, niemiecka sieć obuwniczo-odzieżowa.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym i marcu 2022 roku wzrosła odpowiednio o 8,1 i 9,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. W marcu 2022 największy wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu z marcem 2021 odnotowały podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 42 proc.), sklepy z farmaceutykami, kosmetykami i sprzętem ortopedycznym (16 proc.), punkty sprzedaży paliw (15,5 proc.) obiekty oferujące prasę, książki i sklepy specjalistyczne (7,3 proc.).
Sprzedaż internetowa osiągnęła znaczny wzrost w czasach pandemii – w okresie zakazu handlu udział tej formy sprzedaży sięgał 11 proc., powracając do średniego poziomu około 8 proc. w trakcie znoszenia obostrzeń. Od listopada ubiegłego roku zauważalny jest wzrost sprzedaży internetowej do średniego poziomu ok. 10 proc., który utrzymywał się także w I kwartale 2022 roku.
Na koniec IV kwartału 2022 roku zarejestrowano średni poziom 372 tys. odwiedzających na obiekt handlowy. Liczba ta stanowi czteroprocentowy spadek w porównaniu do 2019 roku. Należy jednak podkreślić, że spadek odwiedzalności w 2021 był głębszy i wynosił średnio 32 proc. Poziom frekwencji konsumentów w centrach handlowych w styczniu i lutym br. nie był zadowalający, jednak w marcu 2022 zarejestrowano silne odbicie. Szczególnie wysoki poziom odwiedzalności odnotowano w dużych (liczących 40-60 tys. mkw.) i bardzo dużych (powyżej 60 tys. mkw.) centrach handlowych, które w marcu 2022 odwiedziło odpowiednio o 2 i 3 proc. więcej klientów niż w 2019.
Z danych o obrotach w centrach handlowych wynika, że poziom sprzedaży w lutym 2022 był wyższy o 2 proc. niż w roku ubiegłym. Średni poziom sprzedaży w marcu 2022 wyniósł prawie 670 zł netto na mkw. powierzchni GLA. Biorąc pod uwagę polepszający się wskaźnik odwiedzialności, można spodziewać się poprawy wyników sprzedaży w kolejnych miesiącach. W dłuższej perspektywie, pogarszająca się koniunktura gospodarcza oraz rosnąca inflacja mogą jednak negatywnie wpłynąć na poziom osiąganych przez najemców obrotów.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...