EN

Polska Ciaśniej w warszawskich biurach

Biura i projekty wielofunkcyjne
Wskaźnik niewynajętej powierzchni biurowej w Warszawie spadł po raz pierwszy od początku pandemii – wynika z raportu Cushman & Wakefield podsumowującego I kwartał 2022 roku. Przed 1 kwietnia całkowite zasoby powierzchni biurowej w stolicy wynosiły ok. 6,24 mln mkw., zaś do użytku w minionym kwartale oddano 93,4 tys. mkw.  biur.

Na koniec I kwartału w Warszawie w budowie było ok. 260 tys. mkw. powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2022-2025. Według szacunków Cushman & Wakefield, w kolejnych miesiącach tego roku ukończonych zostanie ok. 154 tys. mkw. biur. Do największych projektów zrealizowanych między styczniem a końcem marca tego roku można zaliczyć: Forest Tower (51,5 tys. mkw.), Lixa C (19,4 tys. mkw.) oraz Skysawa (8,5 tys. mkw.).

Pomimo ograniczenia nowej podaży w najbliższych latach oraz stopniowo poprawiającej się sytuacji na rynku najmu, liczba nowych projektów uruchamianych w Warszawie jest relatywnie niska. Jest to spowodowane między innymi niepewnością co do wpływu rosyjskiej agresji w Ukrainie na polską gospodarkę. Na rynku biurowym niepewność ta przejawia się znaczącym wzrostem kosztów budowy i wykończenia powierzchni. Obecna sytuacja geopolityczna ma realne przełożenie na ograniczenie marży deweloperskiej, co powoduje wstrzymanie decyzji o rozpoczęciu realizacji niektórych nowych projektów. Niemniej jednak część deweloperów intensyfikuje swoją aktywność związaną z przygotowaniem nowych inwestycji, analizując spadki i wzrosty cen i szukając optymalnego momentu na uruchomienie nowych projektów, który pozwoliłby im wykorzystać zbliżający się moment ograniczenia nowej podaży na rynku.

Wskaźnik pustostanów spadł po raz pierwszy od początku pandemii

W związku z wybuchem pandemii, od II kwartału 2020 roku utrzymywała się tendencja wzrostowa wskaźnika powierzchni niewynajętej. W pierwszym kwartale tego roku po raz pierwszy można mówić o spadku poziomu powierzchni niewynajętej – wskaźnik ten wyniósł 12,2 proc. i spadł o 0,5 pp. w ujęciu kwartalnym. Rosnącą aktywność najemców potwierdza również wskaźnik absorpcji netto, który w I kwartale tego roku wyniósł 112,4 tys. mkw. i był wyższy niż w całym 2021 roku. Ponadto, absorpcja netto w pierwszych trzech miesiącach br. przewyższyła poziom nowej podaży w tym okresie.

Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach utrzyma się trend kompresji wskaźnika pustostanów ze względu na rosnącą aktywność najemców, ograniczoną podaż nowej powierzchni biurowej i relatywnie wysoki poziom przednajmu w budynkach planowanych do oddania w 2022 roku (ponad 55 proc.) – podaje Jan Szulborski, senior consultant, Consulting & Research, Cushman & Wakefield.

Całkowita aktywność najemców drugą najwyższą w historii

Całkowita aktywność najemców w pierwszych trzech miesiącach br. wyniosła 273 tys. mkw. i była wyższa o 53 proc. od średniej z ostatniej dekady. Jest to także drugi najwyższy wynik kwartalny pod kątem aktywności transakcyjnej najemców od początku prowadzenia statystyk. Zanotowana rekordowa aktywność najemców spowodowana jest kumulacją transakcji, ale także poprawiającą się sytuacją na rynku najmu oraz słabnącą pandemią – część najemców już nie musi wstrzymywać decyzji dotyczących nowych powierzchni biurowych i przechodzi do fazy realizacji.

W pierwszym kwartale br. pięć największych transakcji najmu odpowiedzialnych było za ponad 43 proc. całkowitej aktywności zarejestrowanej w analizowanym okresie. Do największych zawartych umów możemy zaliczyć: umowy przednajmu PKO BP w budynku Skysawa I&II (34,5 tys. mkw.) oraz poufnego najemcy z sektora bankowego w projekcie Forest Tower (30 tys. mkw.); renegocjację i ekspansję Grupy ING w projekcie Plac Unii (23,5 tys. mkw.) oraz renegocjację poufnego najemcy z sektora bankowego w projekcie Generation Park X (18,8 tys. mkw.) oraz relokację Generali do Pałacu Jabłonowskich (14,3 tys. mkw.).

Według wstępnych szacunków, popyt na powierzchnie biurowe w tym roku będzie kontynuował stopniowy trend wzrostowy względem 2021 roku. Niemniej jednak jednym z czynników, który może wpłynąć na ograniczenie aktywności najemców w najbliższych kwartałach, jest zmiana lub pogorszenie sentymentu najemców względem planów inwestycyjnych w Polsce ze względu na niepewną sytuację geopolityczną – komentuje Katarzyna Lipka, head of Consulting & Research, Cushman & Wakefield.

Czynsze pod presją wzrostową

W związku z niepewną sytuacją geopolityczną i wzrostem kosztów budowy oraz wykończenia powierzchni, stawki czynszów znalazły się pod presją wzrostową. W pierwszym kwartale 2022 roku miesięczne stawki za najlepsze powierzchnie biurowe wyniosły 23,00-25,00 euro za mkw. w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 euro za mkw. poza Centrum.

Z obserwacji Cushman & Wakefield wynika, że projekty w budowie znajdują się obecnie pod największą presją wzrostu stawek bazowych i efektywnych czynszu, co wynika z największej ekspozycji na wzrost kosztów zarówno budowy, jak i wykończenia powierzchni. Niezależnie od rodzaju budynku biurowego, obserwowana jest również większa elastyczność negocjowanych parametrów finansowych, takich jak długość umowy, ilość udzielanych zwolnień z czynszu oraz dopłata do wykończenia powierzchni biurowej – dodaje Joanna Blumert, head of Occupier Services Warsaw, Office Agency, Cushman & Wakefield.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Programiści elastyczni

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Reprezentująca sektor IT firma Devbridge dołączyła do grona najemców Immofinanz w Polsce. Organizacja zdecydowała się na myoffice – jeden z dwóch elastycznych produktów biurowych inwestora na stołecznym rynku. Wynajęta powierzchnia to łącznie prawie 370 mkw. z 37 biurkami, które zlokalizowane jest w położonym bezpośrednio przy stacji metra Wilanowska, myhive IO-1.

Rynek mieszkaniowy

Polska Tytoniowa przyciąga najemców

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

Wspólna inwestycja radomskiego samorządu i  spółki PFR Nieruchomości na ul. Tytoniowej w Radomiu została oddana do użytku. Na przyjęcie najemców gotowe są 124 mieszkania. 

Style i wnętrza

Polska Maczfit w zielonej przestrzeni

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Interbiuro zrealizowało w formule design & build biuro dla firmy Maczfit. Nowa siedziba firmy mieści się w biurowcu Office Park w warszawskim Wilanowie przy ul. Branickiego 17.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Poznań szykuje duże projekty

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

Poznań plasuje się na piątym miejscu według wielkości wśród biurowych rynków regionalnych. Brak nowej podaży zrekompensują w 2023 roku realizowane obecnie duże projekty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej mocy w Intermarché

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by JC

Intermarché w Goleniowie zostało ponownie otwarte, tym razem w koncepcie Power. Celem sieci jest jego wdrożenie we wszystkich obiektach, co zakłada m.in. poszerzenie oferty czy zmianę wystroju i układu przestrzennego sklepu. Supermarket mieści się przy ul. Zielona Droga.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kolejna seria od Echo Investment

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by JC

W styczniu i lutym 2022 roku Echo Investment uplasowało wśród inwestorów indywidualnych obligacje serii K i L o łącznej wartości 100 mln zł. Trzecia seria – M – została uplasowana z 34-procentową stopą redukcji. Jej oprocentowanie wynosi 4 proc. powyżej WIBOR 6M.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ruszył N-Park w Łanach

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Napollo uruchomiła w miejscowości Łany, na granicy z Wrocławiem nowy park handlowy. W N-Parku na powierzchni 5 tys. mkw. znajdują się m.in. sklepy Rossmann, Pepco czy Biedronka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Do sądu rejonowego na Podolską

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

First Property Group informuje, że podpisała umowy najmu na łącznie około 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w swoim budynku Podolska 21 w Gdyni. Wynajęta powierzchnia stanowi 20 proc. GLA  biurowca. W marcu 2021 roku, w okresie pandemii, poziom pustostanów w obiekcie wynosił 98 proc.

Hotele

Polska Hala Jaworowa na nowo

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Spółka Green Mountain Investments zrealizuje inwestycję w Brennej. Projekt zakłada powstanie bazy hotelowej. Inwestycja, która leży u podstaw zmiany planu zagospodarowania terenu na Hali Jaworowej, obejmuje 34 ha

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Alpha gotowa

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Biurowiec Alpha Airport City Gdańsk został otwarty. Jesienią wprowadzą się pierwsi najemcy. Budynek ma sześć pięter i 8,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Homepark plus elektromarket

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

W Homeparku Rawa w Katowicach otworzono elektromarket Media Expert. Sklep z AGD i elektroniką użytkową zajął 850 mkw. na parterze parku handlowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Biurowy Budapeszt z nowym liderem

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

W 2021 roku w Peszcie centralnym (dzielnice VI, VII, VIII i IX w pobliżu obwodnicy Hungária) nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego, a mimo tego był to najbardziej aktywny podrynek pod względem absorpcji netto. Firmy podpisały nowe umowy najmu, ekspansji lub kontrakty pre-let na ponad 50 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków: więcej nowych umów

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Stosunkowo nieduży wolumen nowej podaży w I kwartale 2022 roku na krakowskim rynku biurowym oraz wysoka, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, aktywność najemców wpłynęła na spadek wskaźnika pustostanów. Z zasobami na poziomie blisko 1,64 mln mkw. Kraków niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród rynków regionalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ronson nie próżnuje

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Ronson Development opublikował raport finansowy za I kwartał 2022. Całkowite przychody spółki za ten okres wyniosły 112,4 mln zł (wobec 92,8 mln zł w roku ubiegłym). Na przychody wpłynęło tempo realizacji projektów: w omawianym okresie przekazano 283 lokale, czyli o prawie setkę więcej niż w I kwartale 2021.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finowie z wiechą przy Wyścigach

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

III etap osiedla Parkur Residence w Warszawie osiągnął swoją docelową wysokość. Deweloper, fińska firma YIT planuje zakończenie prac przy inwestycji w IV kwartale 2022 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Natura po raz trzeci

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Aria Development rozpoczyna sprzedaż i realizację III etapu nowego Osiedla Natura 2 w Wieliszewie. W ramach tej fazy do oferty zostanie wprowadzonych 80 mieszkań o powierzchni od 29 do 76 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx już w Gemini

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Do grona najemców Gemini Park Tarnów dołączył TK Maxx. To pierwszy lokal należący do sieci w mieście, a 50. w Polsce. Podobnie jak pozostałe sklepy marki w kraju, salon działa w modelu off price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Litwiniuk skomercjalizuje Sky Garden

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Firma doradcza Litwiniuk Property została agentem wiodącym odpowiedzialnym za najem oraz komercjalizację powierzchni biurowych i usługowych w szczecińskim Sky Garden. Inwestycja powstała w wyniku przebudowy byłej siedziby TVP Szczecin.

Rynek mieszkaniowy

Polska Witaj w stanie surowym

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Zawieszono symboliczną wiechę na I etapie Osiedla Witaj w Poznaniu. To projekt firmy Rednet Investment, którego inwestorem zastępczym jest APP-Projekt. Inwestycja osiągnęła stan surowy, a teraz prowadzone będą prace wykończeniowe wewnątrz budynków.

Rynek mieszkaniowy

Polska Źródlana się sprzedaje

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

Atal wprowadził do sprzedaży 87 mieszkań w budynku B w inwestycji Źródlana 31 Residence w Piotrkowie Trybunalskim. W marcu 2022 roku deweloper rozpoczął sprzedaż 54 lokali w pierwszym z dwóch budynków, składających się na ten kompleks mieszkaniowy.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 16 maja 2022

Programiści elastyczni

Reprezentująca sektor IT firma Devbridge dołączyła do grona najemców Immofinanz w Polsce. Organizacja zdecydowała się na myoffice – jeden z dwóch elastycznych produktów biurowych inwestora na stołecznym rynku. Wynajęta powierzchnia to łącznie prawie 370 mkw. z 37 biurkami, które zlokalizowane jest w położonym bezpośrednio przy stacji metra Wilanowska, myhive IO-1.

schedule 13 maja 2022

Poznań szykuje duże projekty

Poznań plasuje się na piątym miejscu według wielkości wśród biurowych rynków regionalnych. Brak nowej podaży zrekompensują w 2023 roku realizowane obecnie duże projekty.

schedule 13 maja 2022

Do sądu rejonowego na Podolską

First Property Group informuje, że podpisała umowy najmu na łącznie około 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w swoim budynku Podolska 21 w Gdyni. Wynajęta powierzchnia stanowi 20 proc. GLA  biurowca. W marcu 2021 roku, w okresie pandemii, poziom pustostanów w obiekcie wynosił 98 proc.

schedule 12 maja 2022

Alpha gotowa

Biurowiec Alpha Airport City Gdańsk został otwarty. Jesienią wprowadzą się pierwsi najemcy. Budynek ma sześć pięter i 8,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 12 maja 2022

Biurowy Budapeszt z nowym liderem

W 2021 roku w Peszcie centralnym (dzielnice VI, VII, VIII i IX w pobliżu obwodnicy Hungária) nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego, a mimo tego był to najbardziej aktywny podrynek pod względem absorpcji netto. Firmy podpisały nowe umowy najmu, ekspansji lub kontrakty pre-let na ponad 50 tys. mkw.

schedule 12 maja 2022

Kraków: więcej nowych umów

Stosunkowo nieduży wolumen nowej podaży w I kwartale 2022 roku na krakowskim rynku biurowym oraz wysoka, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, aktywność najemców wpłynęła na spadek wskaźnika pustostanów. Z zasobami na poziomie blisko 1,64 mln mkw. Kraków niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród rynków regionalnych.

schedule 12 maja 2022

Litwiniuk skomercjalizuje Sky Garden

Firma doradcza Litwiniuk Property została agentem wiodącym odpowiedzialnym za najem oraz komercjalizację powierzchni biurowych i usługowych w szczecińskim Sky Garden. Inwestycja powstała w wyniku przebudowy byłej siedziby TVP Szczecin.

schedule 12 maja 2022

Sky Tower z nowym zarządcą

Sky Tower, najwyższy budynek we Wrocławiu, ma nowego zarządcę. Fundusz inwestycyjny Adventum Group, będący właścicielem obiektu, powierzył tę rolę firmie Savills.

schedule 11 maja 2022

Finanse z Widokiem

Spółka Ebury Partners, specjalizująca się w usługach finansowych, podpisała umowę najmu 800 mkw. na jedenastym piętrze budynku biurowego Widok Towers w Warszawie.

schedule 11 maja 2022

Kreatywnie w Browarach Warszawskich

Playtika Holding, firma z sektora gier mobilnych, otwiera swoje pierwsze biuro w Warszawie, w budynku Biura przy Warzelni, w kompleksie Browarów Warszawskich. Na powierzchni około 3,3 tys. mkw. będzie pracować około 300 osób.

schedule 11 maja 2022

Chmury zbierają się w Lixie

Yareal pozyskał najemcę, który wynajął aż jedną trzecią powierzchni ukończonego niedawno biurowca Lixa C. Amerykańska firma Snowflake, specjalizująca się w zaawansowanych rozwiązaniach chmurowych, wynajęła w sumie ponad 7 tysięcy mkw. przestrzeni.

schedule 11 maja 2022

Pekao idzie do lasu

Bank Pekao zajmie 18 pięter w wieży warszawskiego kompleksu Forest, oddanym niedawno do użytku przez HB Reavis. Zajmując 30 tys. mkw. bank będzie głównym najemcą obiektu. Przednajem został podpisany w I kwartale tego roku, a raport Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych za ten okres wymieniał jako stronę umowy "poufnego najemcę z sektora bankowego".

schedule 10 maja 2022

Biuro ze żłobkiem i przedszkolem

W należącym do GTC kompleksie biurowym University Business Park zostanie otwarta pierwsza łódzka placówka Fair Play z przedszkolem i żłobkiem. W placówce znajdzie się miejsce dla 75 dzieci.

schedule 10 maja 2022

Rośnie popyt we Wrocławiu

Nowa podaż systematycznie poszerza biurową ofertę Wrocławia. Miasto jest atrakcyjnym wyborem dla centrów BPO/SSC oraz firm planujących wejście na polski rynek, co potwierdzają wyniki I kwartału i największa na rynkach regionalnych aktywność najemców - podaje Knight Frank.

schedule 10 maja 2022

Zajmą cztery piętra w Formacie

Spółka Ergo Technology & Services, wspierająca proces digitalizacji grupy Ergo, przeprowadziła się do nowej siedziby w biznesowej części Gdańska. Firma zajmuje 6 tys. mkw. w biurowcu Format w Oliwie.

schedule 10 maja 2022

Antal się rozgościł w Palio Office Park

Marka Antal powiększyła swoją powierzchnię najmu w kompleksie Palio Office Park w Gdańsku. Firma zajmuje się rekrutacją specjalistów i menedżerów, doradztwem HR, a także budowaniem wizerunku pracodawcy i prowadzeniem badań rynku pracy.

schedule 10 maja 2022

Antczak zamieszka nad morzem

Gdańsk został siedzibą piątego – po Kaliszu, Warszawie, Krakowie i Berlinie – regionalnego oddziału Grupy Antczak. Pierwszą inwestycją realizowaną przez biuro na trójmiejskim rynku będzie hotel Holiday Inn Express.

schedule 10 maja 2022

Więcej smaku w Placu Unii

W warszawskim budynku Plac Unii otworzy się lokal sieci Gorąco Polecam. Smaki z piekarni, który oprócz tradycyjnych wypieków będzie oferować przekąski, sałatki, kawę czy soki.

schedule 10 maja 2022

Dużo pracy w regionach

I kwartał roku był kolejnym bardzo wymagającym okresem dla regionalnych rynków biurowych. Przyszło się im mierzyć dokładnie z tymi samymi wyzwaniami, co rynkowi stołecznemu. Pozytywem na przyszłość może być zjawisko emigracji z Rosji specjalistów z branż wysoko wyspecjalizowanych, w tym IT, którzy mogą zasilić zasoby ludzkie właśnie w miastach regionalnych, które stoją sektorem Produktów i Usług IT.

schedule 09 maja 2022

Stabilnie w regionach

Według raportu firmy Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach” I kwartał 2022 roku charakteryzował się wysokim poziomem nowej podaży, stabilnym popytem oraz zmniejszeniem się wolumenu powierzchni w budowie. Utrzymująca się w niektórych miastach wysoka dostępność powierzchni biurowej sprawia, że najemcy nadal mają duże możliwości wyboru.

Kategorie