EN

Polska Pierwsze projekty dla III linii

Infrastruktura
Są już wyniki pierwszego etapu prac przedprojektowych dla III linii warszawskiego metra, pojawiły się także pierwsze wizualizacje nowych stacji autorstwa ILF Consulting Engineers Polska. Na zadaszeniach wyjść z metra pojawi się roślinność, powtarzalne elementy architektury obniżą koszty budowy, zadbano także o jakość architektoniczną terenów wokół wyjść.

Mamy już projekt koncepcyjny – raport wstępny pierwszego odcinka. A projektanci niebawem przystąpią do kolejnych prac – ustalania stref wpływu obiektów metra na budynki i oceny stanu technicznego budynków w strefie budowy. Całość tych prac zakończy się w połowie 2023 roku tak, aby w II kwartale można już było ogłosić przetarg na jego realizację. Linia będzie projektowana w duchu najnowszych rozwiązań proekologicznych przy możliwie maksymalnym obniżeniu kosztów. Oznacza to roślinność na zadaszeniach wyjść ze stacji i zastosowanie powtarzalnych elementów architektury. Nacisk zostanie położony na jakość w najbliższym otoczeniu stacji – będzie dużo stojaków rowerowych, a przeszklenia wiat będą jak najmniej ingerowały w zabytkowe otoczenie stacji – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Projektanci mieli za zadanie dopracowanie wybranego w ubiegłym roku wariantu przebiegu linii M3 na Gocław, a także przygotować zestaw dokumentacji umożliwiającej ogłoszenie przetargu na realizację tego odcinka – m.in. analizę hydrogeologiczną, ustalenie strefy wpływu obiektów metra na budynki, a także ocena ich stanu. Jest już raport wstępny tego opracowania.

Dla mieszkańców tej części Warszawy istotne jest już ostateczne potwierdzenie lokalizacji nowych stacji, które pozwala na rozpoczęcie kolejnego etapu – inwentaryzację budynków i ustalenie strefy oddziaływania. To bardzo wstępny etap prac, ale dopiero na jego podstawie, będzie można przygotować dalsze dokumenty, takie jak Program Funkcjonalno-Użytkowy – niezbędny do ogłoszenia przetargu w trybie projektuj i buduj.

Raport wstępny pozwala również określić, że linia M3 nie będzie kolidować z innymi planowanymi w tym rejonie miejskimi inwestycjami, takimi jak choćby obwodnica śródmiejska, czy przebudowa okolic Dworca Wschodniego.

Lokalizacje zasadniczo nie zmieniły się w odniesieniu do wybranego w ubiegłym roku wariantu przebiegu, jednak zostały doprecyzowane. Podobnie lokalizacje poszczególnych wyjść ze stacji. W ramach tego odcinka projektant przewiduje sześć stacji, w tym dwie węzłowe i cztery poboczne.

Stacja Dworzec Wschodni: zlokalizowana jest w dzielnicy Praga - Północ przy ul. Kijowskiej. Bezpośrednio za stacją znajduje się budynek Dworca Warszawa Wschodnia. Stację projektuje się jako obiekt o trzech kondygnacjach podziemnych oraz jedno kondygnacyjnych obiektach nadziemnych.

Stacja Mińska: zlokalizowana jest w dzielnicy Praga - Południe pod ulicą Podskarbińską, pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Mińską i Stanisławowską. W bezpośrednim sąsiedztwie stacji znajduje się tor kolarski Nowe Dynasy i Stadion Podskarbińska. Przy północnej głowicy usytuowane są nowobudowane osiedla mieszkaniowe, powstające w miejscu dawnych hal magazynowych i pustostanów. Od strony głowicy południowej znajduje się istniejące osiedle zabudowy wielorodzinnej. Wejścia do stacji zostały zaprojektowane w jak najmniejszej odległości od korpusu stacji. Wyjątkiem jest jedno z dwóch wejść przy głowicy północnej. Wejście to zapewnia poprzez podziemny łącznik pod ul. Mińska, obsługę nowobudowanych osiedli mieszkaniowych. Przy głowicy północnej przewidziano również trzecie wejście potencjalnie możliwe do wykonania od strony Stadionu Podskarbińska.

Rondo Wiatraczna: zlokalizowana jest w dzielnicy Praga - Południe pod wschodnią częścią Ronda Wiatraczna i dalej wzdłuż i pod ul. Grochowską. Rejon lokalizacji stacji to obszar w pełni zurbanizowany. Stacja zorientowana wschód - zachód. Dominuje intensywna, wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa z towarzyszącymi jej usługami i handlem. Na przeważającym obszarze występują budynki średniowysokie i wysokie. Obszar ronda zajmują funkcjonujące tory tramwajowe wraz z przystankami, przejścia piesze i niska zieleń miejska. Aktualnie projektowany jest tunel obwodnicy śródmiejskiej, projekt stacji uwzględnia trasę obwodnicy zarówno w pionie jak i poziomie. Stację projektuje się jako obiekt o czterech kondygnacjach podziemnych oraz jednokondygnacyjnych obiektach nadziemnych.

Stacja Ostrobramska: zlokalizowana jest w dzielnicy Praga - Południe pod skrzyżowaniem ul. Ostrobramskiej z ulicami Zamieniecką oraz ul. gen Augusta Emila Fieldorfa – „Nila” i wzdłuż ulic Zamienieckiej i ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa – „Nila”. Rejon lokalizacji stacji to obszar w pełni zurbanizowany. Stację projektuje się jako obiekt o trzech kondygnacjach podziemnych oraz jedno -kondygnacyjnych obiektach nadziemnych. Uwzględniając położenie stacji w terenie oraz kierunki ruchu pasażerskiego zaprojektowano pięć wejść do stacji.

Stacja Jana Nowaka-Jeziorańskiego: zlokalizowana jest w dzielnicy Praga Południe wzdłuż ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, w przybliżeniu na osi północ-południe osiedla Gocław, na północnym skraju tego obszaru, z głowicą północną pod skrzyżowaniem ulic Fieldorfa i Jeziorańskiego oraz z głowicą południową w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Fieldorfa i Jerzego Bukowskiego / gen. Leopolda Okulickiego. Na północ od ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego dominują funkcje usługowe, w tym obiekty usług kultury i szkolnictwa, na południe – zabudowa wielorodzinna. Stację projektuje się jako obiekt o trzech kondygnacjach podziemnych oraz jedno kondygnacyjnych obiektach nadziemnych.

Stacja Gocław: zlokalizowana jest w dzielnicy Praga Południe wzdłuż ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, w przybliżeniu na osi północ-południe osiedla Gocław, w bezpośrednim sąsiedztwie poprzecznej ul. gen Tadeusza Bora-Komorowskiego (głowica północna stacji) i dalej w stronę Wisły, z połączonymi ze stacją torami odstawczymi kończącymi się na południe od skrzyżowania ul. Fieldorfa z ulicami Janusza Meissnera / Jugosłowiańską. Lokalizacja stacji za skrzyżowaniem ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego (a nie pod) wynika z obecności kolektora kanalizacyjnego w ul. Bora-Komorowskiego. W terenie sąsiadującym ze stacją dominuje intensywna zabudowa wielorodzinna z towarzyszącymi jej usługami. Stację projektuje się jako obiekt o trzech kondygnacjach podziemnych oraz jedno kondygnacyjnych obiektach nadziemnych. Uwzględniając położenie stacji w terenie oraz kierunki ruchu pasażerskiego zaprojektowano sześć wejść do stacji, z czego dwie opcjonalne.

Linia M3 o długości 8,1 km zostanie poprowadzona ze stacji Stadion Narodowy. W I etapie powstanie sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Wybudowane zostanie także odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. Przetarg na realizację tego odcinka mógłby zostać ogłoszony w 2023 roku.

Miasto prowadzi intensywne prace koncepcyjne dotyczące kolejnych linii i docelowego układu metra w stolicy. Eksperci w „Studium rozwoju systemu metra w Warszawie” szacują koszty i korzyści różnych wariantów, co pozwoli na wybór przebiegu dalszego odcinka M3 i kolejnych linii i ustalenie docelowego kształtu sieci metra w Warszawie.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Intermarché lubi Zieloną Górę

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć supermarketów spożywczych Intermarché otworzyła drugi punkt sprzedaży w Zielonej Górze. Właścicielem sklepu jest Marcin Rusiniak. Sieć zapowiada kolejne otwarcie w mieście jeszcze w maju tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama jest Smart w Grójcu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój 103. sklep w Polsce. Placówka w kompaktowym koncepcie Smart mieści się w centrum handlowym Dekada, przy ul. Armii Krajowej w Grójcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rzut oka na Supersam

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Supersamie swój salon otworzy Kodano Optyk. W jego asortymencie klienci znajdą okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska House w Koronie

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców wrocławskiego centrum handlowego Korona dołączyła marka House. Oferta sieci skierowana jest głównie do młodzieży i obejmuje odzież, obuwie i akcesoria.

ESG

Polska Siłownia dla mózgu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ingka Centres otwiera w zarządzanych przez siebie centrach nowe, interaktywne przestrzenie ‒ Umysłową Siłkę. Siłka oferuje różnorodne aktywności poprawiające sprawność umysłową, by efektywniej przetwarzać i zapamiętywać informacje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowa mapa Krakowa

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Biurowiec wśród zieleni

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej pustostanów we Wrocławiu

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Estonia Fundusz z mniejszym portfelem

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne miasto na Karuzeli

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Karuzela Świebodzin powitała pierwszych klientów. Na łącznej powierzchni 15 tys. mkw. znajduje się blisko 20 sklepów, w większości należących do sieci debiutujących w mieście.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Reymont w Przystani

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Archicom rozpoczyna sprzedaż I etapu inwestycji Przystań Reymonta. Osiedle powstaje blisko centrum Wrocławia, nad brzegiem Odry i z widokiem na tereny zielone.

ESG

Polska Kreo sięga po BREEAM Outstanding

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kreo, krakowski projekt Ghelamco, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. Biurowiec ma również precertyfikat WELL i Green Building Standard, jest także w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.

Budownictwo

Polska Wmurowali kamień pod cyberpoligon

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w Manufakturze

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców w łódzkiej Manufakturze dołączyła sieć Candy Pop, oferująca słodycze, napoje i przekąski z całego świata. To czwarty w Polsce i pierwszy w łódzkim regionie sklep marki.

Grunty inwestycyjne

Niemcy Kupili działkę do pary

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate kupiło kolejną działkę w niemieckim Rüdenhausen. Hamburski deweloper planuje na tym terenie budowę centrum logistycznego o łącznej powierzchni około 19,2 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Mieszkania, biura i hotele

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

Najnowsze w Infrastruktura

schedule 10 kwietnia 2024

Hillwood i PHN na drodze do logistyki

Spółka powołana przez PHN i Hillwood uzyskała pozytywną decyzję na realizację inwestycji drogowej, która ma zapewnić efektywną komunikację parku logistycznego Hillwood & PHN Zgorzelec z z autostradą A4.

schedule 29 marca 2024

Umowa na S74 podpisana

GDDKiA Kielce podpisała umowę z Mota-Engil Central Europe na zaprojektowanie i budowę najdłuższego odcinka trasy S74 w województwie świętokrzyskim. 30-kilometrowy fragment trasy między Cedzyną a Łagowem to największa inwestycja drogowa w historii regionu. Wartość kontraktu opiewa na 1,149 mld zł.

schedule 29 marca 2024

Piesi i rowerzyści ruszyli przez Wisłę

Po dwóch latach od rozpoczęcia prac, na miesiąc przed terminem, otwarty został most pieszo-rowerowy w Warszawie. Kładka ma 452 metry długości, łączy Śródmieście z Pragą, a z jednego brzegu Wisły na drugi można nią przejść w sześć minut.

schedule 20 marca 2024

Między Obornikami a Poznaniem

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik.

schedule 15 marca 2024

Remonty blisko morza

Dworce kolejowe w powiecie puckim, w Mrzezinie i Swarzewie, zostaną poddane modernizacji. Projekty są częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego w woj. pomorskim PKP przebudowały m.in. obiekty w Gdańsku czy Tczewie.

schedule 15 marca 2024

Bliżej czwartej linii warszawskiego metra

Warszawska Rada Miasta przeznaczyła 56 mln zł za prace przedprojektowe IV linii metra. Trasa będzie mieć 26 km i 23 stacje, połączy Tarchomin z Wilanowem.

schedule 12 marca 2024

Kolejowy remont w Oleśnicy

Dworzec kolejowy w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) zostanie poddany renowacji. Rozpoczęcie prac zaplanowano na październik 2024 roku, a koszt inwestycji szacowany jest na 54,8 mln zł.

schedule 11 marca 2024

Obwodnica Głogowa coraz bliżej

GDDKiA wyłoniła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na na projekt i budowę obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia, podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na przełom marca i kwietnia 2024.

schedule 11 marca 2024

Słoneczny gigant w Estonii

Sunly i Metsagrupp wybudują park solarny o mocy 244 MW. Inwestycja w estońskiej miejscowości Risti będzie największym jak dotąd tego typu projektem w regionie bałtyckim. Inwestycja jest I etapem większego projektu energetycznego, w którym ma również powstać farma wiatrowa.

schedule 05 marca 2024

Wybudują most nad Bugiem

Most nad Bugiem, łączący Granne w powiecie siemiatyckim z miejscowością Krzemień Wieś w powiecie sokołowskim, wybuduje firma Domost. Przeprawa ma powstać w ciągu dwóch lat. Koszt inwestycji to ponad 101 mln zł.

schedule 20 lutego 2024

Tramwaj pojedzie w tunelu

Konsorcjum ZUE i Fabe Polska podpisało umowę na budowę trasy tramwajowej w Warszawie na odcinku od Dworca Zachodniego do węzła z ul. Grójecką. Zamawiającym są Tramwaje Warszawskie. Wartość kontraktu to 294,8 mln zł netto, a termin realizacji ustalono na 26 miesięcy.

schedule 16 lutego 2024

Rekordowa estakada na Podkarpaciu

Na trasie Babica-Jawornik (woj. podkarpackie) trwa budowa estakady ES-26. To najwyższa tego typu konstrukcja powstająca obecnie w Polsce.

schedule 15 lutego 2024

Odjazd z Łowicza

Dworzec Łowicz Główny został otwarty dla pasażerów po przebudowie. Prace remontowe na terenie obiektu trwały ponad dwa lata.

schedule 12 lutego 2024

Można się przesiadać w Rzeszowie

Budimex zakończył realizację kontraktu na budowę parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Wartość realizacji wykonanej w formule „projektuj i buduj” to blisko 66 mln zł brutto.

schedule 12 lutego 2024

Mają pieniądze na fotowoltaikę

Firma Sunly, deweloper i producent energii elektrycznej działający w krajach bałtyckich i w Polsce, pozyskała od mBanku 65,9 mln euro finansowania na rozwój parków fotowoltaicznych o łącznej mocy 98 MW.

schedule 12 lutego 2024

Bliżej trzeciej linii metra

Ofertę na zaprojektowanie trzeciej linii warszawskiego metra złożyło konsorcjum firm ILF Consulting Engineers Polska i Metroprojekt. Kwota złożonej oferty wynosi około 78 mln zł brutto.

schedule 02 lutego 2024

Pociąg do Lubuskiego

Prace remontowe na dworcach kolejowych w Nowinach Wielkich i Babimoście dobiegły końca. Oba projekty zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

schedule 01 lutego 2024

Więcej mocy w Rumunii

Photon Energy oddaje do użytku 10. elektrownię fotowoltaiczną w Rumunii. Najnowszy obiekt o mocy zainstalowanej 3,8 MWp zlokalizowany jest w miejscowości Bocșa w okręgu Caraș-Severin.

schedule 31 stycznia 2024

Better Energy rusza na południe

Spółka Better Energy przyłączyła do sieci swoją najnowszą inwestycję w Krapkowicach. Zlokalizowana w woj. opolskim farma fotowoltaiczna o mocy 28 MW jest pierwszą instalacją firmy na południu Polski.

schedule 30 stycznia 2024

Panele pod Budapesztem

Photon New Energy Alfa zawarła 20-letnią umowę typu on-site PPA ze spółką Forvia Clayton Hungary. W ramach kontraktu powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy około 630 kWp.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie