Polska The Bridge zgarnia certyfikaty za technologię
Biura i projekty wielofunkcyjneSystem certyfikacji SmartScore to nowy standard oceny inteligentnych budynków biurowych. Został opracowany przez amerykańską firmę WiredScore we współpracy z globalnymi liderami branży nieruchomości – właścicielami i użytkownikami najbardziej zaawansowanych technologicznie biurowców na świecie. Pierwszą uprawnioną do przeprowadzania certyfikacji SmartScore w Polsce firmą został Colliers, który wspierał w tym procesie Ghelamco. Biurowiec The Bridge dostał najwyższą możliwą ocenę - na poziomie Platinum.
Jednocześnie biurowiec jako pierwszy w regionie uzyskał platynowy certyfikat WiredScore, potwierdzający łączność cyfrową budynku oraz gotowość na przyszłe technologie.
W Ghelamco zawsze mierzymy wysoko i staramy się być pionierami na rynku. W 2010 roku jako pierwsi w Polsce certyfikowaliśmy budynek w systemie BREEAM, a teraz jako pierwsi w tej części Europy możemy poszczycić się certyfikatami SmartScore i WiredScore. Tym, co mnie dodatkowo cieszy, jest najwyższa możliwa ocena dla The Bridge, do czego w dużej mierze przyczynił się opracowany przez Ghelamco system operacyjny Signal OS. To jasny sygnał, że nasze inwestycje stoją na najwyższym światowym poziomie, jeśli chodzi o inteligentne rozwiązania i realizację założeń ESG – komentuje Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
W ramach certyfikacji SmartScore przeanalizowano rozwiązania technologiczne zastosowane w budynku The Bridge w odniesieniu do dwóch głównych kryteriów. Pierwszym są technologie funkcjonalne, przekładające się na bezpieczeństwo i komfort użytkowników, drugim – parametry techniczne, takie jak łączność cyfrowa, zabezpieczenia cybernetyczne i systemy przepływu danych.
The Bridge był dobrze przygotowany do procesu certyfikacji SmartScore i WiredScore. Mimo to, SmartScore zdołał przesunąć granicę możliwości i zainspirował Ghelamco do opracowania kilku nowych funkcji budynku, aby osiągnąć jak najwyższy poziom. Wierzę, że jest to ważne wydarzenie dla rynku PropTech w Polsce. SmartScore ustanowił globalny standard, a The Bridge udowodnił, że Polska jest poważnym graczem na rynku prawdziwie inteligentnych budynków – podkreśla Renata Hartle, manager ds. rozwiązań technologicznych w Colliers, która jest również pierwszym akredytowanym specjalistą SmartScore w Europie Środkowo-Wschodniej.
Te Bridge to liczący ponad 170 m wieżowiec, zaprojektowany przez holenderską pracownię architektoniczną UNStudio. W budynku zastosowany zostanie autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który służy do zarządzania obiektem. Pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie wodą i energią oraz kontrolę obróbki powietrza wraz z jego monitoringiem. Jego elementem jest aplikacja mobilna, która umożliwia m.in. poruszanie się po budynku bez karty dostępu czy rezerwację sal, biurek i miejsc parkingowych.
The Bridge zaoferuje przyszłym użytkownikom łącznie 47 tys. mkw. powierzchni biurowej. Na 40 piętrze wieżowca znajdzie się taras. Budynek wyposażony będzie w około 280 miejsc parkingowych, w tym z ładowarkami do samochodów elektrycznych, oraz specjalny parking dla elektrycznych rowerów i hulajnóg, z 31 punktami do ładowania. Rowerzyści dostaną do użytku prawie 150 miejsc na rowery oraz szatnie z natryskami.
Oprócz SmartScore i WiredScore, najnowszy wieżowiec Ghelamco certyfikowany będzie również w systemach WELL, WELL Health Safety Rating, BREEAM, Green Building Standard oraz Obiekt bez barier.
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...