Świat Trei porządkuje portfolio
Rynek inwestycyjny i finansowyW zeszłym roku portfel projektów dewelopera wrósł o 18 proc. (1,7 mld euro na koniec 2021 roku), z czego za 1,8 mld odpowiadają nieruchomości mieszkaniowe, a za 200 mln nieruchomości handlowe.
Wartość zarządzanych przez Trei aktywów wzrosła w zeszłym roku o 23 proc. i wynosi obecnie 1,6 mln euro. W ramach tej kwoty około 100 mln euro jest zarządzane w imieniu osób trzecich, podczas gdy 1,5 mld euro stanowi portfel własny dewelopera. Rozwój zarządzanego portfolio jest efektem ukończenia rozpoczętych wcześniej inwestycji, m.in. dwóch projektów mieszkaniowych w Berlinie.
Na wszystkich rynkach, na których prowadzimy swoją działalność, 2022 rok upłynął pod znakiem rosnących kosztów budowy i finansowania. W ubiegłym roku sektor nieruchomości odnotował znaczące spadki, a działalność deweloperska uległa spowolnieniu, zwłaszcza w przypadku uruchamiania nowych projektów. Pomimo obniżenia aktywności rynkowej w tym segmencie, udało nam się nadal rozbudowywać portfolio. Wynika to między innymi z faktu, że mamy bardzo silną kapitalizację własną i jesteśmy mniej zależni od finansowania dłużnego niż inni deweloperzy – mówi Pepijn Morshuis, Prezes, Trei Real Estate.
Pepijn Morshuis podaje, że Trei Real Estate w 2022 roku zdecydowało się na reorganizację portfela i silniejszą koncentrację na kluczowych kompetencjach. We wrześniu zeszłego roku firma sprzedała siedem niemieckich nieruchomości handlowych, a na początku 2023 roku także cały swój portfel w Portugalii, składający się z 49 obiektów handlowych.
W tym roku planujemy także sprzedaż nieruchomości należących do czeskiego i słowackiego portfolio Trei. Będziemy koncentrować się na działalności deweloperskiej w Niemczech, Polsce i Stanach Zjednoczonych – zapowiada Pepijn Morshuis.
Obecnie Trei buduje łącznie 6 tys. jednostek mieszkalnych. W Polsce w ośmiu projektach powstanie w sumie 2,1 tys. lokali, w Niemczech około 1,5 tys. lokali w dwunastu projektach. W segmencie handlowym w przygotowaniu znajdują się inwestycje o wartości 200 mln euro, na które składają się realizowane w Polsce parki handlowe pod marką Vendo Park.
W 2023 roku zamierzamy rozwijać nasze portfolio w Stanach Zjednoczonych, Polsce i w Niemczech. Tam, gdzie w ubiegłym roku dotknęły nas opóźnienia względem zakładanego tempa wprowadzania nowych inwestycji, zintensyfikujemy nasze działania i wrócimy do planowanego poziomu rozwoju, jak w przypadku sieci Vendo Parków w Polsce – dodaje Pepijn Morshuis.
Trei Real Estate do tej pory zrealizował w Polsce 33 parki, z czego trzy w ramach spółki joint venture z Patron Capital Partners. Wkrótce do portfela inwestora zostanie sprzedany także czwarty obiekt – wybudowany niedawno park handlowy w Zambrowie. W 2021 roku Trei otworzył trzy nowe Vendo Parki – w Otwocku, Skarżysku-Kamiennej i Mielcu. W tym roku planowane jest powstanie siedmiu kolejnych, m.in. w Krakowie, Łapach, Gorzowie Wielkopolskim, Koninie i Lubinie na Dolnym Śląsku.
Naszym celem na najbliższy czas jest umocnienie pozycji w sektorze mieszkaniowym. W tym roku rozpoczniemy realizację czterech nowych inwestycji oferujących mieszkania na sprzedaż w Warszawie, Milanówku, Łodzi i we Wrocławiu. Zadebiutujemy także w segmencie PRS, wprowadzając na rynek w Warszawie i w Poznaniu łącznie ponad 1 tys. jednostek dostępnych w formule najmu instytucjonalnego. Będziemy sukcesywnie rozbudowywać sieć Vendo Parków i równocześnie dynamicznie rozwijać się w segmencie mieszkaniowym – podkreśla Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający, Trei Real Estate Poland.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...