Polska Piętnastominutowa Warszawa
Architektura i urbanistykaKoncept 15-minutowych miast, której autorem jest Carlos Moreno, jest przedstawiana jako jedno z możliwych rozwiązań dla wyzwań związanych z szybkim tempem rozwoju miast – korków, zanieczyszczenia powietrza, deficytu energetycznego, zmian klimatycznych czy zmniejszania się powierzchni wewnątrzmiejskich terenów zielonych.
Priorytetem koncepcji jest poprawa komfortu życia mieszkańców poprzez zmniejszenie dystansu do niezbędnej w codziennym funkcjonowaniu infrastruktury.
Koncepcja 15-minutowego miasta ma zarówno swoje zalety, jak i ryzyka związane z wdrożeniem. Jej zaletą jest potencjalne skrócenie czasu potrzebnego na dotarcie do najważniejszych w życiu codziennym miejsc, większa ilość lepiej zagospodarowanych terenów zielonych i poprawa integracji mieszkańców. Istnieje jednak wyraźna granica, której przekroczenie może podważyć samą istotę tej idei. Dlatego nadmierne radykalizowanie jej wdrożenia może prowadzić do rezultatów odwrotnych do zamierzonych – ostrzega Bolesław Kołodziejczyk, business & data director w Business Intelligence HUB, BNP Paribas Real Estate Poland.
W raporcie wskazano cztery obszary miejskie na terenie Warszawy, które w dużym stopniu spełniają definicję miasta 15-minutowego: Ursus, Wilanów z Ursynowem, Praga-Południe i nowodworska część Białołęki z częścią Bielan.
Raport BNP Paribas Real Estate Poland podkreśla, że transport rowerowy ma istotne znaczenie w koncepcji 15-minutowego miasta, zwiększając szanse na zmniejszenie znaczenia transportu samochodowego wewnątrz terenów silnie zurbanizowanych. Obecnie, w Global Bicycle Cities Index, czyli w rankingu miast najbardziej przyjaznych rowerzystom, Warszawa plasuje się na 59 miejscu. Obecnie 74 proc. istniejącego zasobu biurowego w stolicy dysponuje infrastrukturą umożliwiającą bezpieczne przechowywanie rowerów, a 27 proc. ma szatnie lub prysznice dla osób korzystających z rowerów.
Samochodami polskie miasta nie dogonią tych bardziej rozwiniętych. Natomiast cieszy coraz większa liczba osób podróżujących do pracy właśnie rowerem. W ścisłym centrum Warszawy, w godzinach porannych na ścieżkach rowerowych robi się tłoczno. Część osób zastąpiła też taksówki hulajnogami i w ten sposób przemieszcza się na spotkania służbowe w trakcie dnia. Mamy tu do czynienia z widoczną zmianą kulturową, która może mieć pozytywny wpływ i na nasze zdrowie i na środowisko – ocenia Justyna Magrzyk-Flemming, head of Business Services, BNP Paribas Real Estate Poland.
Skuteczne zastąpienie transportu samochodowego w dużych aglomeracjach wymaga stworzenia alternatywnej infrastruktury komunikacyjnej. Dlatego wiele miast, w tym Warszawa, stawia na metro jako publiczny środek transportu, który łączy różne dzielnice miasta. Obecnie w stolicy funkcjonują dwie linie metra, jednak tylko około 28 proc. warszawiaków może do nich dojść piechotą w 15 minut. W lutym 2023 roku prezydent Warszawy przedstawił nowe studium rozbudowy transportu szynowego do 2050 roku. Zakłada ono powstanie pięciu linii metra i sieci tramwajowej, które będą łączyły wszystkie 18 dzielnic miasta, wspierając ideę 15-minutowego miasta. Nowe plany zakładają zwiększenie liczby stacji metra z 39 do 103 i wydłużenie torów z 42 do 113 km.
Raport BNP Paribas Real Estate Poland zwraca uwagę na rosnące znaczenie biur i przestrzeni do pracy rozsianych po różnych dzielnicach. Uelastycznienie modelu pracy i wyeliminowanie codziennych, długich dojazdów do pracy wpisuje się w ideę 15-minutowych miast. W Warszawie w ciągu ostatnich pięciu lat zasoby powierzchni elastycznej powiększyły się o ponad 30 proc. i wynoszą obecnie około 178 tys. mkw.
Analiza wskazuje również na rosnącą popularność inwestycji wielofunkcyjnych, tzw. mixed-use. Miastotwórcze projekty, które łączą trzy lub więcej funkcji, zapobiegają urbanistycznej monokulturze. W ocenie ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland krokiem naprzód w kierunku idei 15-minutowego miasta są takie inwestycje jak Fabryka Norblina, Hala Koszyki czy Centrum Praskie Koneser.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...