EN

Europa Cyrkularna transformacja nieruchomości

ESG
W samej Unii Europejskiej odpady budowlane i rozbiórkowe stanowią około 30 proc. wszystkich śmieci. Nieruchomości są więc jednym z istotniejszych obszarów gospodarki obiegu zamkniętego – wskazuje nowy raport przygotowany przez ThinkCo.

Mimo kampanii propagujących recykling, aż 90 proc. materiałów w Europie to produkty nieodnawialne. Luka cyrkularności, czyli odsetek surowców nieodnawialnych znajdujących się poza obiegiem zamkniętym, wynosi na świecie 92,8 proc. Jednocześnie konsumujemy 1,6 razy więcej zasobów niż pozwalają na to możliwości regeneracyjne Ziemi. Zdecydowana większość budynków w Unii Europejskiej nie spełnia wymogów wpisujących się w zasady zrównoważonego rozwoju, a odpowiada za zużycie prawie 40 proc. energii całkowitej. Polska „luka” w gospodarce wynosi 89,8 proc., co oznacza, że jako kraj jesteśmy cyrkularni w 10,2 proc.

Ziemię mamy jedną, zostawmy coś dla tych po nas – zwłaszcza, że mamy pomysły, jak to zrobić – mówią autorzy raportu „Cyrkularne. Gospodarka obiegu zamkniętego w miastach i nieruchomościach”. Publikacja jest efektem współpracy ThinkCo z partnerami raportu: Skanska, JW+A, Revive, System 3E, Syrena Real Estate i Torus.

Obecnie produkujemy i konsumujemy dobra w sposób liniowy: wydobywamy materiały z Ziemi, tworzymy towary, które następnie są sprzedawane i używane, a ostatecznie większość z nich zostaje wyrzucona. Celem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zwanej też gospodarką cyrkularną, jest jak najdłuższe utrzymanie wartości produktów, komponentów i materiałów oraz ograniczenie odpadów i zanieczyszczeń.

W skali świata sektor budowlany odpowiedzialny jest za 35 proc. konsumpcji energii, 38 proc. emisji CO2 związanych z energią oraz za 50 proc. zużycia zasobów. Umiejętność nadania drugiego życia odpadom budowlanym i rozbiórkowym nabiera ogromnego znaczenia. W tradycyjnym budynku mieszkalnym można ponownie wykorzystać około 25 proc. użytych materiałów, a do 70 proc. materiału można poddać recyklingowi. Światowym liderem cyrkularności materiałów budowlanych jest Szwajcaria. Badania z 2021 roku wykazały, że jedynie 5 proc. pierwotnych materiałów trafia tam na wysypiska. W Polsce z kolei istnieją budynki, w których częściowo wykorzystano materiały z obiegu zamkniętego, jednak na razie to wyjątki.

W Polsce wciąż wyjątek stanowią budynki powstałe z materiałów opracowanych z myślą o zasadach zrównoważonego rozwoju i wysokim potencjale ponownego wykorzystania. Niemniej jednak mamy nadzieję na zmiany. Budynki cyrkularne są projektowane, użytkowane i ponownie wykorzystywane bez zbędnego wyczerpywania zasobów, zanieczyszczania środowiska i degradacji ekosystemów. Ich elementy techniczne mogą być łatwo demontowalne, a tym samym nadawać się do ponownego użycia. Jest to klucz do cyrkularności zapewniający harmonijny związek między środowiskiem a zdrowiem i dobrym samopoczuciem ludzi – komentuje Patryk Bolimowski z System 3E.

Szacuje się, że w skali Europy wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym do 2030 roku mogłoby zwiększyć PKB o 7 proc. Jak podkreślają autorzy raportu, nie da się jednak zwiększyć cyrkularności gospodarki bez daleko idących zmian w sektorze nieruchomości. Działania zgodne z zamysłem GOZ mogą doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia budynków o niemal 60 proc. Samo projektowanie konstrukcji stalowych do demontażu i ponownego wykorzystania może zaoszczędzić 70 proc. energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 80 proc. w ciągu całego cyklu życia budynku.

Gospodarka to ogromnie złożony organizm, pełen niepewności, ciągle ewoluujących procesów i wrażliwy na warunki zewnętrzne. Przestawienie jej na cyrkularne tory to niezwykle skomplikowany i długofalowy proces. Dlatego też strategie GOZ powinny być ambitne, wszechstronne i możliwie elastyczne, tak by w pełni wykorzystać potencjał danego miasta czy społeczności. Wyniki badań dowodzą, że 86 proc. mieszkańców Polski jest gotowych ograniczyć zakup dóbr materialnych w celu ochrony surowców naturalnych i redukcji odpadów – podaje Przemysław Chimczak-Bratkowski z ThinkCo.

Poszczególne rządy od dłuższego czasu opracowują cele i wdrażają działania z myślą o ekologicznym dobrobycie i zrównoważonym rozwoju. W ramach Nowego planu działania UE na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (CEAP) do końca dekady ma zostać podwojony wskaźnik ponownego wykorzystania materiałów. W ramach Fali Renowacji (zestawu programów mających na celu usunięcie barier utrudniających renowację budynków) konieczne jest zwiększenie wskaźnika renowacji energetycznej budynków ze średniego poziomu 1 proc. do co najmniej 2 proc. rocznie, by już istniejące budynki były wydajne energetycznie i służyły jak najdłużej. Program ma ograniczyć ubóstwo energetyczne, stworzyć liczne miejsca pracy – według szacunków Komisji Europejskiej nawet około 700 tys. do 2030 roku i nasilić rozwój technologii. Ma też pozwolić największym spółkom zwiększyć swoją rentowność i konkurencyjność przez obniżenie ryzyka związanego z wahaniami cen surowców.

W obecnych czasach dysponujemy szerokim dostępem do informacji, zaawansowaną technologią i zasobami eksperckimi, co daje nam niemal nieograniczone perspektywy, jeśli wykażemy się odpowiednim zaangażowaniem. Na rynku funkcjonują platformy umożliwiające handel materiałami budowlanymi, których potencjał i wartość odzysku znajdziemy w paszportach materiałowych. Dostępne technologie usprawniają proces renowacji, począwszy od strategicznego planowania rozbiórki, a skończywszy na ciągłym monitorowaniu stanu budynku. To nie tylko szansa na ogromny postęp i rozwój, ale i odpowiedź na ograniczone już zasoby. Inicjatywy te wymagają kompleksowych i długofalowych działań, ale pozostają w naszym zasięgu. Wybierzmy to, co dobre, nawet jeśli nie jest łatwe – komentuje Elżbieta Rotblum ze spółki biurowej Skanska.

W raporcie wskazano również nowy kierunek, w jakim zmierzają renowacje i adaptacje budynków. ThinkCo w swoim raporcie wymienia trzy podstawowe strategie, które będą szczególnie często wdrażane w nadchodzących latach. Strategia adaptacyjna oznacza zmianę funkcji obiektu na nową, co niesie za sobą przekształcenia w jego strukturze i wyposażeniu. Mowa o niej w przypadku zamiany starzejących się biurowców na mieszkania czy budynków postindustrialnych pod funkcje handlowe, kulturalne czy biurowe. Strategia ekspansywna to szersze wykorzystanie budynku przez dodanie w przemyślany sposób nowych przestrzeni obok, nad lub pod istniejącą strukturą. W strategii proaktywnej budynek jest w użyciu i działamy prewencyjnie w celu uniknięcia utraty funkcjonalności poprzez modernizację, wdrażanie nowych technologii i punktową naprawę problematycznych obszarów. Spektakularnym przykładem jest Empire State Building w Nowym Jorku, który od niemal stu lat nieustannie pozostaje biurowcem.

Renowacje powinny być dokonywane z zachowaniem estetyki i dziedzictwa kulturowego miejsca. Postępując inaczej odbieramy przyszłym pokoleniom możliwość doświadczenia i zanurzenia się w historycznym znaczeniu danego obszaru. Choć na drodze do właściwej modernizacji mogą pojawić się różne komplikacje czy wady przeszłych konstrukcji, wyzwania te powinny być impulsem do odpowiedzialnego i świadomego budownictwa przyszłości. Przedsięwzięcia te wymagają m.in. przejrzystego dostępu do wykorzystanych materiałów i ich jakości, a także technologii kontrolujących kondycję budynku – komentuje Alexandre Huyghe z Revive Poland.

Za koniecznością modernizacji budynków przemawia kilka istotnych czynników. Niedostatek powierzchni w atrakcyjnych lokalizacjach, konkurencyjność nowo powstających nieruchomości, rosnące koszty energii i potrzebna ich optymalizacji oraz regulacje prawne, które zobowiązują inwestorów i deweloperów do neutralności klimatycznej budownictwa. Renowacje stają się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem w obliczu zmieniających się trendów, warunków rynkowych i potrzeb świadomych użytkowników – dodaje Jerzy Wójcik z JW+A.

Oficjalnej prezentacji raportu w warszawskiej siedzibie firmy Skanska towarzyszyła debata ekspercka, w której poza partnerami raportu, wzięli udział przedstawiciele branży nieruchomości, od deweloperów, przez organizacje branżowe po firmy doradcze. Eksperci wskazywali zwłaszcza na wyzwania związane z finansowaniem modernizacji starszych budynków, a także na problemy prawne ograniczające powtórne wykorzystanie materiałów budowlanych pozostających po wyburzeniach budynków. Raport „Cyrkularne. Gospodarka obiegu zamkniętego w miastach i nieruchomościach” można pobrać ze strony ThinkCo.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Patrizia żegna się z Oval Office

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

ESG

Polska Chipsy napędzane słońcem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Posejdon zatrzymuje Pomeranię

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fundusz Pomerania przedłużył umowę najmu i pozostaje na kolejne lata w biurowcu Posejdon w Szczecinie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wprowadzą się na Piotrkowską

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Borg Automotive Group w lutym 2025 roku wprowadzi się do nowej siedziby w HI Piotrkowska w Łodzi. Zajmie około 300 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Renegocjacje istotną częścią rynku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Według analizy rynku nieruchomości przemysłowych w Czechach przeprowadzonej przez Savills, renegocjacje umów lub przedłużenia starszych umów najmu w istniejących obiektach stały się istotną częścią rynku nieruchomości magazynowych i produkcyjnych.

ESG

Polska Pracodawcy nie wspierają osób z niepełnosprawnościami

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

75 proc. polskich pracodawców nie wprowadza udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami – wynika z badania eRecruiter „Candidate Experience w Polsce”.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy MR.DYI otworzy się w Zabrzu

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

23 listopada w centrum handlowym Platan w Zabrzu zostanie otwarty pierwszy w Polsce sklep marki MR.DYI. Polska będzie 13. krajem w globalnej sieci malezyjskiej sieci i trzecim w Europie.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Park w Sulechowie ma finansowanie

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni uzyskało kredyt w wysokości 75 mln euro od Citibank (London Branch). Środki przeznaczone są na sfinansowanie inwestycji Panattoni Park Sulechów III.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Popyt na plus w Krakowie

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Po trzech kwartałach krakowscy najemcy wykazali się największą aktywnością spośród miast regionalnych. Na koniec września popyt na wynajem powierzchni biurowej wyniósł 179 tys. mkw. - podają eksperci Knight Franka. 

Hotele

Polska Kurort pod Starym Groniem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Brennej w Beskidzie Śląskim powstanie kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny. Hotel pod Starym Groniem zaprojektowała bielska pracownia Archas Design.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Itaka w Piotrkowie 

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Wcentrum handlowym Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim otwarto salon Biura Podróży Itaka, firmy działającej na polskim rynku turystycznym od 1989 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska 4F w wersji Black

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

W Galerii Pomorskiej otwarto zmodernizowany i powiększony lokal sportowej marki 4F. Nowy salon został zaaranżowany zgodnie z najnowszym konceptem sieci pod hasłem Black. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mariaż w Astorii

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by JC

Cloudity oraz Hardis Group zdecydowały się na biurową konsolidację i wspólną siedzibę w budynku Astoria Premium Offices w Warszawie. Obie firmy, działające w sektorze IT, podpisały umowę najmu około 1,1 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

CEE & kraje bałtyckie Polskie marki na podium

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa „ExCEEding Borders”, co najmniej 26 polskich marek zdecydowało się na ekspansję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajach bałtyckich, gdzie łącznie otworzyły około 2,9 tys. sklepów.

Infrastruktura

Polska Wielka stacja w małych Brzezinach

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Odcinek Warszawa – Łódź będzie pierwszym fragmentem Kolei Dużych Prędkości w Polsce. To na tej trasie powstanie nowa stacja w Brzezinach – mieście powiatowym pozbawionym dotychczas jakiegokolwiek dostępu do transportu kolejowego.

Style i wnętrza

Polska Pastelowe i elastyczne

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by JC

Pracownia tp bennett zaprojektowała biuro dla firmy Tetra Pak. Przestrzeń zajmowana przez 165 pracowników w warszawskim biurowcu Lakeside to około 1,3 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Poznańska Esencja w przedsprzedaży

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by JC

Archicom rozpoczął przedsprzedaż mieszkań w ramach Apartamentów Esencja II w Poznaniu. Inwestycja przy ul. Szyperskiej zaoferuje ponad setkę lokali i przestrzeń komercyjną.

Rynek mieszkaniowy

Polska Osiedle Francuska Park coraz większe

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadził do oferty 290 mieszkań realizowanych w ramach kolejnego etapu osiedla Francuska Park. Inwestycja zlokalizowana w sąsiedztwie Katowickiego Parku Leśnego na Muchowcu powstaje już od ponad dekady.

Najnowsze w ESG

schedule 20 listopada 2024

Chipsy napędzane słońcem

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

schedule 20 listopada 2024

Pracodawcy nie wspierają osób z niepełnosprawnościami

75 proc. polskich pracodawców nie wprowadza udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami – wynika z badania eRecruiter „Candidate Experience w Polsce”.

schedule 08 listopada 2024

Portfolio LeadCrest certyfikowane

LeadCrest Capital Partners uzyskał certyfikację BREEAM dla całego portfela logistycznego w Polsce. Wszystkie nieruchomości spółki otrzymały ocenę "Very Good".

schedule 08 listopada 2024

Zielony Dom zgodny z Taksonomią

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC wprowadziło aktualizacje w certyfikacji Zielony Dom. Umożliwią one weryfikację zgodności certyfikowanych inwestycji mieszkaniowych z wymogami Taksonomii UE.

schedule 07 listopada 2024

Certyfikat dla Wschodu Słońca

Osiedle Heimstaden Wschodu Słońca otrzymało certyfikat BREEAM. Inwestycja u zbiegu dzielnic Włochy i Ochota obejmuje 400 mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy.

schedule 07 listopada 2024

Certyfikat dla Malta Office Parku

Poznański kompleks Malta Office Park uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding w kategorii Asset Performance i Excellent w kategorii Management Performance.

schedule 06 listopada 2024

Ogrody Ulricha certyfikowane

Trzy budynki wchodzące w skład Ogrodów Ulricha na warszawskiej Woli uzyskały certyfikaty BREEAM.

schedule 06 listopada 2024

Re:Generacja z Castoramą

Castorama dołączyła do grona partnerów programu Re:Generacja, którego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie.

schedule 28 października 2024

Platynowo pod Monachium

Cztery hale produkcyjne i jeden budynek biurowy w VGP Park Munich uzyskały certyfikat DGNB na najwyższym poziomie Platinum. Wszystkie cztery obiekty otrzymały również certyfikat potwierdzający zgodność z Taksonomią EU.

schedule 25 października 2024

Ślad i kompensacja w Marriotcie

Marriott International w ramach programu Connect Responsibly, wdrażanego we współpracy z Marriott Bonvoy Events, zaoferuje organizatorom spotkań raport z oddziaływania środowiskowego wydarzenia oraz dostęp do wybranych projektów kompensacji emisji dwutlenku węgla.

schedule 25 października 2024

Budowy Strabaga zasilane OZE

Strabag podpisał umowę z Polenergią na dostawę zielonej energii. Odnawialne źródła zasilą budowy firmy w Polsce. Kontrakt z Polenergią obejmuje też doradztwo energetyczne oraz wsparcie w zakresie optymalizacji zużycia energii. 

schedule 18 października 2024

Trzy tysiące drzew na trzydziestolecie

Baumit z okazji 30-lecia firmy na polskim rynku posadził prawie 3 tys. drzew w ramach współpracy z Tree Rebel.

schedule 17 października 2024

WSRE i BRDA ratują przed wysypiskiem

White Star Real Estate zakończył projekt realizowany we współpracy z Fundacją BRDA , ukierunkowany na wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych i mebli biurowych. W ramach inicjatywy ocalono materiały o wartości prawie 40 tys. zł.

schedule 15 października 2024

Studio B zbiera laury

Warszawski budynek Studio B uzyskał certyfikaty SmartScore i WiredScore. Skanska stała się w ten sposób pierwszą firmą w Polsce, która otrzymała te wyróżnienia dla zbudowanego przez siebie, użytkowanego już budynku.

schedule 11 października 2024

Odpowiedzialna i zrównoważona

Biedronka wylicza w swoim "Raporcie Zrównoważonego Rozwoju", że w 2023 roku udało się jej przekazać do odzysku ponad 90 proc. wytworzonych odpadów, sześciokrotnie zwiększyć liczbę sklepów z panelami fotowoltaicznymi i wesprzeć ponad 650 organizacji pomocowych.

schedule 10 października 2024

Centrum danych ogrzeje Poznań

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu.

schedule 09 października 2024

Apsys raportuje

Apsys Polska opublikował kolejny Raport ESG, podsumowujący działania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w 2023 roku i postępy w realizacji strategicznych celów grupy, założonych do 2030 roku.

schedule 08 października 2024

Świadomość ekologiczna w logistyce rośnie

Panattoni ponownie nawiązało współpracę z kancelarią HFW oraz firmami Pledge i Analytiqa, aby opublikować III edycję raportu na temat zrównoważonego rozwoju w europejskiej logistyce w 2024 roku. Wyniki wskazują na istotne postępy w dążeniach do obniżania śladu węglowego w sektorze.

schedule 08 października 2024

Bezpieczna przestrzeń w Forcie Wola

Fort Wola jest pierwszym centrum handlowym w Warszawie, w którym w całości wdrożono system TotuPoint - nowoczesne rozwiązanie, które wspiera osoby niewidome i słabowidzące, pomagając im w poruszaniu się po przestrzeni publicznej.

schedule 08 października 2024

Partnerstwo dla dostępności

Fundacja Integracja i platforma Redd ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy. Celem partnerstwa jest promowanie idei inkluzywności i zwiększenie świadomości na temat istoty dostępności w budynkach biurowych.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia